AMD den şikayet edenler kim ? eski konular olmasın

Ahmet_79
28-01-2009, 00:40   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

orda kulaktan dolma yazıyorlar dediği sen değilsin Gülüş

Boracalin
28-01-2009, 00:51   |  #27  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

yok artık 7 fanla amd soğutulmuyormuşta amd ısınıyormuşta... burada direk amd'ye karşı bir art niyet seziliyor arkadaşlar... bende amd athlon 64 x2 3800+(2.00 ghz) işlemcili stok fanlı ve 120'lik tek kasa fanlı pc var... tam yük altında işlemci 42-43 derecede sistem boşta iken 30'larda geziyor. Eğer gerçekten öyle bir sorunu varsa o arkadaşın %99 ya sistem toplanırken hatalı bir işlem yapılmıştır yada donanımda ısınmya yol açan bir problem vardır. üstelik 7 adet fan iyi soğutacak diye bir kural yoktur. taktığın 7 fan havayı dışarı atamıyorsa 7 değil 17 fan taksanızda sonuç hüsran olabilir. Amd ısı problemini aşalı yüzyıl falan oldu herhalde ; böyle absürd konularla intelci tutum sergilemeyelim lütfen. şu bir gerçek ki normal ev kullanıcısı en iyi f/p ' yi amd sistemlerden alır. Üstüne üstelik amd olmasaydı 2000 usd'ye celeron işlemci satardı intel size merak etmeyin... rekabet tüketici için en iyi sonucu verir... Bir markayı yerden yere vurup diğerini göklere çıkarmanın biz tüketiciler için faydası olmayacağı gibi zararları çok olur. Lütfen biraz bilinçi olalım...

Son Düzenleme: Boracalin ~ 28 Ocak 2009 00:56
Kaptanos
28-01-2009, 00:58   |  #28  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,349 mesaj

Bir örnekte ben veriyim eksik kalmiyim bari :)

İşlemcim X2 3800+ 2.0Ghz şuan ocli durumda 2.2GHZda çalışıyor ve boşta 38-43derece civarı yük altında ise 50yi geçmiyor bunlarda çok normal sıcaklıklar. Eğer oc yapmasaydım boşta 30 civarı tam yükte 42-43 arası bir şey oluyor. He burada işlemci soketi 939 :))

Son Düzenleme: Kaptanos ~ 28 Ocak 2009 12:40
Metal_Milita
28-01-2009, 08:38   |  #29  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj
helios_ptera
Evet AMD hala ısınma sorunun çözebilmiş değil ve çözmüyorda çünkü hala mimarisini değiştirebilmiş değil mali sıkıntılar nedeniylede bunu yapabilecek durumde değil,
birden 25 nm ye inmeyi düşünüyorlar ama bunu 45 nm ye inmeden yapmak güç gibi görünü
Recep Baltaş
AMD'nin socket 754 ve sonrası hiç bir işlemcisnde ısınma sorunu yok. Ayrıca firma mimriyi de yeniledi.

Hatta siz hatırlamayabilirsiniz ama Intel'in şu an kullandığı Entegre bellek denetleyicisi teknolojisi AMD'den alınmadır.

Hangi mali sıkıntılardan bahsediyorsunz? Böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Mali sıkıntıdan dolayı mimari eski BIRAKILAMAZ!

AMD şu anda 45 nm üretim yaapbiliyor ve bunun sonuçlarını CES 2009'da da OC rekorları ile verdi.

Şimdi Intel fanatikleri bu mesajlarım ÖN YARGI ile yaklaşmadan önce belirteyim:

İşlemcim Q6600.

Bayi toplantısında söylenenler bunlar valla hocam kulaktan dolma şeyler değil

SAİNT
28-01-2009, 09:32   |  #30  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

bu hep böyle sürer gider hani bir ata sözü vardırya ADIN ÇIKACAĞINA,CANIN ÇIKSIN.
birde adın çıktı 9'a inmez 8'e.
ilk başta amd ısınmasıyla kötü nam yaptı ve ayrıca kötü şöhret çok cabuk yayılır ve yıllar sonra bile taze kalır amd başına gelen bunlar ben kullanmadım ama arkadaşım 3800 kullanıyor ve birkerede ısınıyor demedi ya hiç ilgisini çekmiyor yada gerçekte öle.
ben ise intel kullanıyorum fan değişikliği sonrası 45 ile 50 derece sıcaklığım boşta iken şu anda 1000 rpm ve 30 ile 35 derece arasında :D

Adampasasi
28-01-2009, 10:40   |  #31  
Adampasasi avatarı
Yıllanmış Üye
145 mesaj
ahmet79
orda kulaktan dolma yazıyorlar dediği sen değilsin Gülüş
Tamam ben değilim geç anladım.Sadece benim mesajın alıntısı üzerine yazılınca ben kendi üzerime alındım heralde.Recep baltaş doğru cevabın üstüne savunma yapmış.Yanlış bilgili cevaba karşılık vermemiş.Bu yorumun doğruluğuyla cevap vermeye çalışmış adeta.1 Kez okuduğum için bu yanlış anlama çok normal.ama benden sonra olay çözümlendiği halde işi ilerleten arkadaşlar var.Gereken açıklamayı herkeze yapmış bulunuyorum artık...sadece bir yanlış anlama !

Son Düzenleme: Adampasasi ~ 28 Ocak 2009 13:30
Z1mBaBwE
28-01-2009, 10:52   |  #32  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj
mengu88
Bu yazıları uydurmuyorum , bilgisayar benim verilerde gerçek .
Sıcakları ASUS PC Probe2 programı ile ölçtüm .
Kötülüyorsunuz dedidiğiniz dünyanın en büyük ikinci işlemci üreticisi .
Bir kişinin kötülemesiyle batmaz .
Yalanda söylemiyorum , aldığımdan beri böyle bu bilgisayar .
AMD X2 5600+ işlemci çok ısınıyor işte kabul edin .
Bilgisayarı kullannan kişiden daha iyimi bileceksiniz !!!
ASUS PC Probe2 programını yüklediğim anda alarm ötmeye başladı .
Hem anakart sıcaklığı nedeniyle , hem işlemci sıcaklığı nedeniyle .
Bilgisayarda orjinal işlemci fanı
Birde 8cm fan vardı dışarıya hava veren .
Sonra ben 2 tane 12cm'lik 1 tane 8cm'lik fan taktım
sıcaklıklar daha normal seviyelere indi .
Bios uptade yaptınızmı bazen sensör yanlış gösteriyor sıcaklığı eliniz ile fanın heatsink ne dokunun bakalım gerçekten ısınıyormu ısınmıyormu.Geçenlerde bir sistem topladım anakart asus p5kpl-cm işlemci E7300 dü ancak anakart hata veriyordu sıcaklığa girip baktığımda 100 derece gibi yüksek bir değerle karşılaştım hiç panik yapmadan windowsu kurdum ve windows bittikten sonra bios updatr yaptım biosa girip tekrar baktığımda sıcaklık 40 derece idi.90nm lik 6000 kullanıyordum bir aralar orjinal stok fanı ile tam yükte 55 dereceyi geçtiğini görmedim.4 çekirdekli phenom 9650 ye gelince işlemci dört çekirdekli ve tdp değeri 95 watt sanırım  tam yükte ısınması normal o işlemci için 55 derece normal bir sıcaklıktır o tdp ye göre tam yüktede 65 i geçmez diye düşünüyorum.Ayrıca AMD ye çamur atcağınıza intele bakın biraz 45nm nehalem işlemcileri 130 135 watt gibi yüksek bir tdp ye sahip bumu teknolojik yenilenme.Ayrıca intelin yeni işlemcilerinde tlb hatası var ilk çıkan phenomlarda olduğu gibi ama kimse bunlardan bahsetmiyor intelin esiri olmaktan çıkın artık biraz daha fazla hızlı olsun diye intele fazladan para veriyorsunuz bana göre AMD nin işlemcileri daha stabil ve hızlı çalışıyor sentetik testler önemli değil benim için intele ve nvidiaya göre uyarlandığını çok iyi biliyorum.

hbaytok
28-01-2009, 11:25   |  #33  
Yeni Üye
22 mesaj

benim intel islemcim bilgisayar acildiginda 48 dereceden basliyor.oyunlarda 68-70 dereceleri goruyorum......Daha onceleride hem AMD hem INTEL kullandim.AMD memnun kalmistim eskidenmis isinma problemi.Gecenler de AMD dunya rekoru kirdi bunuda unutmayalim.....

kuruwa
28-01-2009, 13:12   |  #34  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj
Adampasasi
Emin ol sadece CHIP okumuyorum ! Senin kadar bende meraklıyım bunların kökünü araştırmaya.Oraya bişey yazmışsam iş olsun diye değil gerçekten hep öyle bildiğim şeyleri yazmışımdır.Doğru,gerçekten eskiden amd işlemciler fazla ısınıyordu herkez şikayetçiydi bunu inkar edemezsiniz.Ve 65 nm'den sonra kimse amd ısınıyor demedi.45nm'de yok zaten.Acaba bunun neresinde kulaktan dolma bilgi var anlayamadım ?Prescott işlemci dediğin şeyler allah bilir ben doğmadan önce var olan işlemcilerdir.Gövde gösterisi yapmaya gerek yok.Ben kalkıpta AMD'nin 486'larını hatırlıyormusunuz ondan kimse bahsetmiyor da demem ?
CHİP DONANIM HABER  PC LABS  SHİFT DELETE HEPSİNİ OKURUM VE ZAMANINDA BİLGİSYARCIDA ÇALIŞTIM VE KENDİ İŞİM HARİCİ SATARIM DA MAKINA TANIDIKLARA AMD 130 NM RE DE BARTONLAR LA ISINMA SORUNUNU NERDEYSE SIFIRLADI BAK DİKKAT CEKICI KONU NETBURST MIMARILER ISINIRKEN AMD SERİN SERİN Dİ YANİ BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZEL ÖĞRENMEMEK DEĞİL BİLMEMEK AYIP BU YAZILANLARDA YANLIŞ BİLENLERE DOĞRU BİLGİLERİ VERMEK İÇİN DİR

Adampasasi
28-01-2009, 13:24   |  #35  
Adampasasi avatarı
Yıllanmış Üye
145 mesaj

Evet çok güzel.Her gelen bi yorum yazıyor yanlış anblaşılmalara bakmadan.Ben yanlış anlamışım kardeşim sorunun ne gerekli açıklamayıda yaptım herkeze.Demekki mesajlarımı editleme zamanı geldi.Konu konudan çıktı !

Son Düzenleme: Adampasasi ~ 28 Ocak 2009 13:27
oktay_26
28-01-2009, 14:17   |  #36  
Taze Üye
4 mesaj

amd sını yor ama ıntelden daha yuksek performan gosterıyor bunuda goz onun de bulundurun

calledman
28-01-2009, 14:23   |  #37  
Üye
81 mesaj

7 fan birbiriyle aksi istikamette üflüyorsa kasa içerisinde hava akımı oluşamayacağından doğru olmasına şaşmam yalnız işlemcinin oda sıcaklığında olduğu tek zaman heralde bilgisayarın kapalı olduğu zaman olsa gerek.Araştırırsanız 60,65 dereceye kadar olan sıcaklıkların işlemciye zararı yoktur.Amd işlemcilerinde şu an ısı problemi yok..en azından benim kullandıklarımda rastlamadım(Athlon 3000+,AthlonX2 5000+) Athlon64X2 5000+ işlemcimi overclock etmeme rağmen(normalde 1,3 volt @2600Mhz benimki 1,42 volt 3185 Mhz de) sıcaklık 43 dereceyi geçmiyor.

Ahmet_79
28-01-2009, 14:48   |  #38  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj
oktay_26
amd sını yor ama ıntelden daha yuksek performan gosterıyor bunuda goz onun de
test sonuçları varmı? hangi işlemci hangisini geçiyor.

_cypher_
28-01-2009, 15:07   |  #39  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj
oktay_26
amd sını yor ama ıntelden daha yuksek performan gosterıyor bunuda goz onun de
işlemci yandıktan sonra performansı napiim hem ısınan parcanın kararlılığı duser calısamaz nasıl oluyorda hem cok ısınıp hemde daha performanslı calısabiliyor??

yanlıs anlamayın amd karsıtı deilim hiçte kullanmadım benimkisi sadece merak :)

Recep Baltaş
28-01-2009, 16:44   |  #40  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Kötü şöhret neden Prescott işlemciler ile yayılmadı peki?

O işlemciler 80-90 dereceyi bulup sistem kapatıyorlar hala... Hala birçok kişide bu işlemci var ama bizde belli başlı marka kalıpları var...

Hala ekran kartı satın alırken MB'ına bakıyorsanız daha çok yol katetmeniz gerek demektir.

Uzmanına sorun bölümünde çok görüyorum:

Ekran kartı: 512 MB....

İyi de sarı çizmeli mehmet ağa mı bu?

kuruwa
29-01-2009, 11:41   |  #41  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

Recep Baltaş haklısın arkadaş gidip 1 gb 8500 almıs her oyunu açarım diyordu ama istediği gibi çıkmadı yani istediği çözünürlükte oynayamıyor ve yine soruyor benimki 1 gb ram lı ya neden açmıyor diye :)

dextercan
29-01-2009, 16:47   |  #42  
Yıllanmış Üye
1,624 mesaj

valla benim göz attığım her işlemci testinde intel öndeydi ve amdnin bundan sonrada geçeceğini sanmıyorum forever intel:D

sniper845
29-01-2009, 21:14   |  #43  
Yıllanmış Üye
155 mesaj
dextercan
valla benim göz attığım her işlemci testinde intel öndeydi ve amdnin bundan sonrada geçeceğini sanmıyorum forever intel:
Walla hiç öyle deme!Teknolojinin ne zaman ne getireceği hiç belli olmaz.Konuya gelecek olursam bence tek bir sorun var insanımızın cahilliği!!!Bizim insanımız alışmış her duyduğunu kabul etmeye ve hiç bir fikri olmadığı halde bunu başkalarına kabul ettirmeye calışmaya.Amd kötüdür intel iyidir diyenlerin eminim birçoğu ya hiç amd kullanmamış ya da kullandığı bir tek işlemciyi genelleyip bazı yorumlarda bulunuyordur.Bırakalım yorumu bu işi yapanlar yapsın beyler!!!Eminim şirketler sizin bulduğunuz yanlışları sizden daha önce bulup telafi etmeye çalışıyorlardır.Çünkü bu onların işi.Bir amd işlemci yüzünden bütün amd'yi suçlamak doğru değil.Lütfen kendinizi tek bir fikre alıştırmayın!!!Yarın ne olacağını hiç kimse bilmiyor bakarsınız herkes bir gün amd kullanır bu imkansız birşey değil!!!VE LÜTFEN OKUYUN!!!ÇÜNKÜ HER TARTIŞMANIN KAYNAĞI BİLGİSİZLİKTİR!!!

kuruwa
29-01-2009, 21:40   |  #44  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

intel 2011 re kadar core 2 mimarisine dewam ediyor bu belli oldu şimdi ise amd nin buldozer mimarisi hakkındakiler tam finanse tarihi belli değil ama sitelerde yazılanlar ise şu anda ki üretim tekniğinden vazgeçilebilir  ve high-k metal gate silicon technology de bu buldozerle eklenebilir ki şu andaki phonem bile core i 7 den daha fazla o.c oluyorsa  o zaman dah iyi o.c olabilir görünmekte ama bunlar sadece benim tahminlerim ama şu andaki görünenler bunu desteklemekte ki yeni eklenecek başka yenilikçi teklonojilerden sitelere sızma bile yok belki 4 serisi ekran kartlarındaki gibi buyuk bir süprizde yapabilirler intel ise krizden etkilendi belli 32 nm re ile mhz yükseltmeye dewam edecekkı ıbm ve amd denın açıklamaları sonucunda 2011 den önce 22 nm re ye geçebilirler

Son Düzenleme: kuruwa ~ 29 Ocak 2009 21:49
nocry36
02-03-2009, 23:59   |  #45  
Taze Üye
4 mesaj

Arkadaşlar Amd ısınıyor ısınmıyor bakın bende suan  M2 crosshair anakrt ocz flex 2gb dual kit rem, ıcq turbo 2600xt 512 ekran akrtı  ve ısınmıyor denılen am2 4200+ soc.940 işlemci var everest de de baktım biostanda baktım  işlemci stok fanla  inanılmaz ısınıyor macunda kaliteli ama o ısıdan doalyı gerçi macunda kalmıyorya! bakın everest kararlılık testlerınde cpu 1 in 111 derece yi gördü daha testin 3 cü veya 4 dakıkası cpu2 81 derceye cıktı cpu ıse 72 derece  normalde bosta ıken 32 33 derece  ama oyunlarda mesela "cod5" oyanrken işlemci sıcaklığı resmen tavan yapıyor  makına aynen cıkardıgı ses  cort pc kapanmıştır
hemen biosa girip bakıyorum sıcaklık 74 derece  ula ndıyorum uhh be bukadar da mı olur bu arada bunalr olurken anakart sıcaklığı hep 36 derece sabit nedir bu anlamış değilim

sihirbaz_
03-03-2009, 09:24   |  #46  
Yıllanmış Üye
298 mesaj
nocry36
Arkadaşlar Amd ısınıyor ısınmıyor bakın bende suan  M2 crosshair anakrt ocz flex 2gb dual kit rem, ıcq turbo 2600xt 512 ekran akrtı  ve ısınmıyor denılen am2 4200+ soc.940 işlemci var everest de de baktım biostanda baktım  işlemci stok fanla  inanılmaz ısınıyor macunda kaliteli ama o ısıdan doalyı gerçi macunda kalmıyorya! bakın everest kararlılık testlerınde cpu 1 in 111 derece yi gördü daha testin 3 cü veya 4 dakıkası cpu2 81 derceye cıktı cpu ıse 72 derece  normalde bosta ıken 32 33 derece  ama oyunlarda mesela "cod5" oyanrken işlemci sıcaklığı resmen tavan yapıyor  makına aynen cıkardıgı ses  cort pc kapanmıştır
hemen biosa girip bakıyorum sıcaklık 74 derece  ula ndıyorum uhh be bukadar da mı olur bu arada bunalr olurken anakart sıcaklığı hep 36 derece sabit nedir bu anlamış değ
aynı işlemciyi kullanıyoruz. stok fanla şimdi kışın yük altında en fazla 37 derece görüyor. yazın tam yükte 46-47 derecelerde dolanıyordu.

ciddi bir kasa havaandırma problemin var sanırım.

chakal08
03-03-2009, 12:03   |  #47  
Yeni Üye
34 mesaj

İşlemci sıcaklığının yüksek olmasını sadece  everest ile ölçülen değere göre yorumlamak yanlış olur diye düşünüyorum.
Kasanızın hava sirkilasyonu ne kadar az ise, kasa içinde kablo karmaşasası ne kadar çok ise ve tabiki kasanın toz temizliği ne kadar az yapılıyorsa tüm parçaların ısınması kaçınılmaz bir sorun olacaktır.
Asus atx kasada güç kaynağından çıkan kabloları bildiğimiz renkli ayakkabı bağcıkları ile düzgünce sardığım ve kullanmadığım kabloları psu nun arkasındaki boşlukta tuttuğum sistemde
amd 5200+ işlemci stok fanla, kasada 2 adet 80 lik egzos fan ve yan kapakta air duct ile cool'n quiet modu aktifken masa üstü uygulamasında 20-22º oda sıcaklığında işlemci sıcaklığım 28-32º arasında yük altında ise max 45-48º arasında kalmaktadır.Bu değerleri hem cpuz hemde everestten test ettim (başka bir forumda resimleride var)aynı sonuçları verdi.
Kasa içi,işlemci soğutma yaprakları ve havalandırma ızgaraları temiz ise ve tabiki kasa içi havalandırma sağlıklı ise işlemcinin ısınması için bir neden olmasa gerek
Selamlar

CooLKaYA
04-03-2009, 02:37   |  #48  
Taze Üye
9 mesaj

7 fanlı arkadas hiç amd kullanmamış belliki..
63 derecede çalısan bilgisayarda görmedim ben..
eğer o ısıda o bilgisayar çalısıyorsa buda amd nin ısıya dayanıklı oldugunu gösterir :))

server makinalarımın hepsi amd geceli gündüzlü aylardır çalısıyor..
ektra işlemcinin fanından başka fanda takmadım...
gerektigi kadar oc yapıyorum..
daha fazla oc için zaten adamlar extra fan öneriyor...

çamurlama kampanyasını bir an önce bırakırsan sevinirim..
yanlış bilgi veriyorsun insanlara...

piyees
04-09-2009, 17:19   |  #49  
Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: Ahmet_79  
ben şu anda intel Q6600 kullanıyorum yeni bir işlemci alsam yine intel alırım ancak bu söylentilerin bir çoğu kulaktan dolma amd'nin şu anki işlemcilerinde ısı sorunu filan
  nasıl yok kardeşim benim pc de amd işlemci var öyle bir ısınıyorki yanıyor adeta bazen bazen laptobun
ekran kapanma yerine dokunamıyorsun o şekilde yani en sonra laptobun ethernet kartı gitti onu yaptırdım
şimdide ses kartını yeni amd işlemciden uzak durun yere batsın nerden aldık sakın bulaşma sana dicem budur

kuruwa
04-09-2009, 17:31   |  #50  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

işlemcın ne acaba ve ne zmandır kullanmaktsın madem degısdtırdın ethernetı fan temızlıgı ve termal macun temıxlıgı yaptınmı AMA İLK SORUNUN CEVABINI BEKLEMEKTEYIM cpu-z ile bak ve yaz