amd hakkında ne düşünüyorsunuz

deko93
13-02-2007, 16:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

arkadaşlar amd athlon x2 4200+ kullanıcısıyım amd işlemciler hakkında görüşlerinizi merak ediyorum

ilk yorumu ben yapayım baştan amd hakkında pek bi iyiy düşüncem yoktu sonra kullanmaya başladım gayet başarılı bir işlemci bence beni baştan ısındığını söyleyerek soğuttular ama  şu sıralar bilgisayarı açalı 1 buçuk saat oldu ve sıcaklık 31 32 arasında dolaşıyor fiyatıda iyi intelden bi eksiği yok yeni bilgisayar alacaklara amdyi tavsiye ederimGülümseme

Mustafa Akın
13-02-2007, 16:49   |  #2  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

yük altında ne kadar oluyor sıcaklığı o da önemli;
ve de düşük sıcaklıkta olabilir ama dayanabileceği sıcaklık da önemli.
benim intel işlemcim(p4-630) yük altında 75 dereceyi bulabiliyor. Ama 85-90 a kadar dayanabiliyor. Bir AMD X2 4200+ de 30 derecede olabilir ama 75 dereceye gelirse yanar.
Benim işlemcim de bu arada boştayken 46 derecede oluyor en az.
Yani işlemcinin ısınması diğer faktörler kadar etkili değil.
Önemli olan Fiyat/Performans.

Son Düzenleme: Mustafa Akın ~ 13 Şubat 2007 16:54
Caner Güral
13-02-2007, 19:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

Ben 2 hafta kadar önce ucuz olsun diye AMD aldım.Amd Athlon X2 3800+.Ayrıca XP 64 Bit Edition'u ve ayrıca Pardus 2007'yi kullanıyorum.

Beklediğim performansı fazlasıyla aldığımı gönül rahatlığı ile söyleyebilirm.Niyetim 4000+ almaktı, ne de olsa onun önbelleği daha fazlaydı ancak stoklarda kalmadığından abim 3800+ almış.

TMPGEnc Xpress ile birlikte video düzenlerken birde Most Wanted oynamayı denemiştim bir keresinde.Oyunda donmalar yaşamadım ve hemen ardından (~15 sn) BIOS'tan işlemci ısısına baktığımda sıcaklık 32 dereceydi.Şu güne kadar gördüğüm en yüksek sıcaklığım 32 derece.Normal çalışmada 24 derecede çalışıyor.Ara sıra işlemci fanının duracak kadar yavaşladığını da hissediyorum.Tek derdim ekran kartım (ASUS EAX1300 Pro).Fanı yavaşlamak nedir bilmiyor da.

4200+ daha iyi tabii ki 3800+ a göre.

Ancak yeni nesil Intel işlemcilerin de AMD'ninkilerden daha iyi olduğu yapılan testlerle apaçık ortaya konmuş durumda.

Şuan için işlemciniz ve işlemcim rahatlıkla ihtiyaçlarımı karşılayacak biçimde.Yok yere için fazla para ödememe gerek yok diye düşünüyorum.

Sizin de içiniz rahat olsun; işlemciniz işlerinizi rahatlıkla yapacak yeterlilikte.

Son Düzenleme: Caner Güral ~ 13 Şubat 2007 19:24
deko93
13-02-2007, 20:05   |  #4  
OP Taze Üye
7 mesaj

öncelikle yorum larınız için teşekkürler arkadaşlar
mustafa arkadaşım verdiğin bilgi için teşekkür ederim bunu bilmiyordum ama yinede ben okadar zorlamam ben yinede intele karşı amdciyim

bide bişey sorcam intelin 64 bitlik işlemcileri varmı varsa amd bunun l,sansını almamışmıydı

teşekkürler...

fahr_i
13-02-2007, 20:46   |  #5  
Yıllanmış Üye
110 mesaj

bende amd kullanıcısıyım fiyat performans açısından baktığım zaman AMD boyundan büyük işler başarıyor ısı problemi yok kasma derdi yok amd tek kelimeyle mükemmel
intelin yeni işlemcileri amd yi geçtiği doğru ama çektiği enerji madalyonun diğer yüzü
intel 1000$ a işlemci satıyor ben onunla nasa yı mı yöneteceğim
kaldı ki benim bilgisayar 700$

Son Düzenleme: fahr_i ~ 13 Şubat 2007 20:47
Mustafa Akın
13-02-2007, 20:47   |  #6  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Yok, AMD'nin lisans aldığı falan yok. Nereye alıyor kim ki o:P Şaka bir yana da , Intel'in bundan sonra çıkardığı bütün işlemciler 64 bitlik.İlklerinden biri masaüstünde 6xx serisi var.Tek çekirdek.8xx,9xx,E6xxx,E4xxx serisi 64 bitliktir ama Windows'un da 64 bitlik olması gerekir. Şart mı ? değil.Ama olsa daha iyi olur.Performansın artar. Çok mu? Değil. Çünkü uygulamalar da 64 bitlik olmalı:D . Ama 64 bit Windows yüklediğin zaman , Program Files ve Program Fİles(x86) diye iki klasör oluşur. 64 bitlikleri ilkine , 32 bitlikleri ikinciye yüklersin. Yani uyumsuzluk sorunu yaşamazsın.

black_flood
14-02-2007, 07:42   |  #7  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

birkere amd işlemcilerde ısıs koruması var bu yüzden en yüksek görebileceği tepe değeri 52 derece bunun üzerine ıkınsan dahi çıkartamassın bir amd sistemi.busadece yazın mümkün olabiliyor pasif yapıpı kasa fanlarınını güneşin bağrında kasayı çalıştırınca yoksa standartta en yüksek tepe değeri 40 derecedir ve bu değeride geçmez.inteller elektrikte çok çekiyor 89 watt yazıyo ktusunda intelin ama gerçekten ölçüm yapınca yazılımlarla 120 watt çekiyor 89'a ancak işlemci çatlamalı ki ozaman step by step devreye girerek frenlesin cpuyu.ne anladım bu işten bu ne perhis ne lahana turşusu intelde.amd sistemlerde 89 wat kullanım değeri net ve doğru.yük altında ikende 115 wat gibi küçük bir değere ulaşıyor tüketim.intelde zaten ne kadar tükettiğini yük altında açıklamaya gerek yok ısısından belli kaç wat yaktığı.amdnin lisansınada gelince malesef sen uyuyosun be mustafa bütün dünya aynı anda haykırdı amd 64 lisansı alabilen tek firma diye ve eğer intele acıyıp bu kodaları vermeseydi intel imkanı yok 64 bit cpu yapamazdı.gerçi gerçektede 64 bit değil hala intel cpular ancak emulatörler yardımıylan çalışıyor 64bit kodlar intelde.amdlerde ise emulatör falan yok direk 64 bit doğal hali ile.64 bit kodları yaydığı gibide dünyanın en iyi teknolojisi hypertransport sayesinde intelden zaten çok fazla hızlıydı eski amdlerde inteli yıkıp geçti.

Mustafa Akın
16-02-2007, 16:56   |  #8  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

1) Yanma olayı , eğer işlemcinin 50 küsür derece sınırı varsa ; (mümkün olduğunu varsayarak demek istedik anlama kapasitesi yeterli olan arkadaşlarıma ), 75 dereceye gelirse herhalde yanar. Intel'in sani TM yok?!. Bunları bir intel taraftarı olduğım için söylediğimi düşünebilirsiniz, ama yanlıyorsunuz.

2) 64 bit olayını bilmiyordum , söylemen iyi oldu. Bilgilerini paylaşırken daha nazik olmanı tercih ederim. Benim uyuyor ya da rezil olmam hiçbir üçüncü şahsı alakadar etmez.

3) Bilmek marifet değil , öğretmek marifettir. Bunu yaparken de DİLİN iyi kullanılması gerekir.Bunun farkında olmalısın. İyi yanlış biliyorum REZİL oldum aman..Utanıyorum kendimden.. CHIP forumlarının dalga konusu oldum..

4) Conroe işlemciler nedense 65 watt tüketiyor . 115 watt da fena değil kendi alanınızda..Bi' de işlemcilere çok güç tüketiyor derler.

5) Elde Edilen Isı <> (eşit değildir) Toplam Güç Tüketimi..

deko93
18-02-2007, 14:56   |  #9  
OP Taze Üye
7 mesaj

beyler ben burayı kimsenin kavga etmesi için açmadım lütfen aranızda biraz daha nazik olun ben sadece sizden görüşlerinizi istedim kimseyi birbirine düşürmek istemem

teşekkürler

cicin_61
05-03-2007, 16:43   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

burdaki arkadaşlara bir hatırlatma yapayım piyasaya herhangi bir ekran kartı çıkarsa bunun ölçüm değerleri ilk olarak amd işlemcilen len yapılır ve bulunan değerin intellen üstüne çıkıllamayacağı kararına inteli denemeden karar verilir bunu iyi anlayın .yani diyorumki bizi (amd)  izlemeye devam edin