Amd ile İnteli dövüştürcem şimdi toplanın

Banned
03-05-2012, 23:38   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
180 mesaj

Salıyom tasmalarını hazır olun :D

Şaka bi yana ben bu işlerle yeni yeni tanışan ve kendine PC toplamak amacıyla burnunu sokan bir şahsiyetim. Bilgim ve tecrübem yok. Ancak insanlar neden İNTEL'in avukatlığını yapıyor bunu çözmektir amacım.

Kendi sistemime önerilen 2 İşlemci

AMD                            FX X8 8150             VS                                                                                                                     INTEL                            Core i5 3570K

3,6 Ghz                                                       3,4Ghz
16MB önbellek                                            6MB Önbellek
32NM                                                         22NM    
8 Çekirdek                                                  4 Çekirdek

Ve kullanıcı yorumlarına göre AMD soğutma konusunda İNTEL'i tokatlıyormuş.     

AMD dövdü.Peki şimdi soruyorum neden İNTEL? 

Dövüşmeden tartışın lütfen hadi bakalım.   

Kapalı Hesap (200174)
03-05-2012, 23:57   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

Nedenmi intel kendi adıma konuşacam kimse yorum yapmasın mesajıma...
MAC OS X işletim sistemlerinin tümünü sorunsuz performanslı
kullanabilmem için...[url=http://bit.ly/c25MCx][/url]
Şahsen bu yüzden tercih ediyorum....
İntel'in amd ye mac sistemlerde bastığı tokadın haddi hesabı yok kimse mac amd yede kuruluyor demesin 
Denenmiştir ya sorun çıkartıyor yada kurulunca hantal yavaş kilitlenme oluyor..

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (174863) ~ 04 Mayıs 2012 00:01
Kapalı Hesap (203105)
04-05-2012, 00:00   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj

ben yorum bile yapmıyacağım sen bu link i incele yeter

Banned
04-05-2012, 00:04   |  #4  
OP Banlandı
180 mesaj
Alıntı: glscgn  
ben yorum bile yapmıyacağım sen bu link i incele yeter

http://forum.donanimhaber.com/m_58828838/tm.htm

ustam i7 den mi bahsediyoruz. saptırma konuyu. verdiğin  linkte 10metre karşılaştırma var. Alakalı olan varsa buraya ekle...
Alıntı: kesko  
kullanabilmem için...
İntel'in amd ye mac sistemlerde bastığı tokadın haddi hesabı yok kimse mac amd yede kuruluyor demesin 
Oyun PCsi yapıp win7 yüklücez bize ne ondan?

Son Düzenleme: nrdeb ~ 04 Mayıs 2012 00:05
Kapalı Hesap (200174)
04-05-2012, 00:06   |  #5  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Alıntı: nrdeb  
ustam i7 den mi bahsediyoruz. saptırma konuyu. verdiğin  linkte 10metre karşılaştırma var. Alakalı olan varsa buraya ekle...

Sen mac kullanmayacan diye bizdemi kullanamaycaz ?

Banned
04-05-2012, 00:08   |  #6  
OP Banlandı
180 mesaj
Sen mac kullanmayacan diye bizdemi kullanamaycaz ?
Kullan,kullanma... AMD'yi karalama. Sonra kamoyunda bi tarafı ezip bi tarafı güçlü gösteriyosunuz. Sistem toplayan adamı yanlış yönlendiriyorsunuz. İntel'in gerçekten fark koyan tarafı varsa açıklayın elbet kulaklarımızı tıklamıyoz.

Kapalı Hesap (203105)
04-05-2012, 00:09   |  #7  
Kapalı Hesap
4,414 mesaj

e tamam işte listede i5 2500 k da var senin konundaki işlemci daha da iyisi amd fx 8 e i5 2500 K geçiyorsa

i5 3570K neler yapar sen düşün bide bunu 5 ghz e o.c yapıldığı zaman düşünemiyorum bile

Kapalı Hesap (200174)
04-05-2012, 00:10   |  #8  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Kullan,kullanma... AMD'yi karalama. Sonra kamoyunda bi tarafı ezip bi tarafı güçlü gösteriyosunuz. Sistem toplayan adamı yanlış yönlendiriyorsunuz. İntel'in gerçekten fark koyan tarafı varsa açıklayın elbet kulaklarımızı tıklamıyoz.
Ben amd'yimi karaladım şimdi ?
Amd'de mac sistemleri çalıştıran işlemci sunsun alalım Gülümseme

Edit;Amd  de oyunlarda iyidir...
Amd'yi karalamıyoruz sadece deneyimlerimizi paylaşıyoruz.........
Herkes bilgisayarı oyun amaçlı kullanacak diye bir kural yok
Ben mac os x için kullanırım
BAşkası photoshop için kullanır
Bir başkası oyun için
Kimi medyayı takip eder
Kimisi tavla oynar...

Kolay Gelsin...
Tarafsız olacaksın...

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (174863) ~ 04 Mayıs 2012 03:01
Tekno_Loji
04-05-2012, 00:34   |  #9  
Tekno_Loji avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 35
1,677 mesaj

intelde daha fazla transistör var.

AMD 125W güç harcıyor, intel 77W hangisi daha fazla ısınır? 

Ayrıca biri 22nm, diğeri 32nm işlemci

dabbe1
04-05-2012, 01:08   |  #10  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj
Alıntı: Tekno_Loji  

Ayrıca biri 22nm, diğeri 32nm iş

salla salla AMD ısınma sorununu çözeli 20 yıl oldu... asıl ısınan core i serisi intel marka µ mangallar transistör sayısı arttıkça ısı artar ve sonuçta bu... test yapanlar hep taraflı... intel fanboyları...

black_flood
04-05-2012, 01:25   |  #11  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
Alıntı: Tekno_Loji  

Ayrıca biri 22nm, diğeri 32nm iş

ısınma sorunu kalkalı çokkk uzun seneler oldu artık ısınma yok ısınmanın tek sebebi yanlış psu ve şu kıçı kırık 30 dolarlık kasa adındaki yağ tenekesinden imal metallerdir.

amd işlemcisin güç çekmesi hiçbir anlam ifade etmiyor artık. 145 wattı deviren modeller bile var phenomlarda ama ısı namına hiçbir şey yok.dandik oem fan ile 57 derecenin altında çalışmayan 1100T işlemcim ekstrradan aldığım fan sonrası 32 dereceyi bile göremez oldu.

ayrıca 95 watt denen buldozerlerde çok güç çekiyor 95 yazana değil gerçekte çektiğine bakmak lazım. 3.9 ghz saat hızında çalışabildiğini beyan edipte ne intelde nede amd mimarisinde  95 watt güç ile yetineninin görmedim. i5 leri overclock yapınca sanıyormusunuz ki az güç çekiyor oda rahat 140 150 wattları köklüyor. intelin daha dengede cpu kullanımı yapanını göremedim en basit işlem için bile saat hızını tavana çekiyor yüzde kullanımınıda ayrıca.

Tekno_Loji
04-05-2012, 02:56   |  #12  
Tekno_Loji avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 35
1,677 mesaj

Güç fazlaysa ya fazla akım çekiyordur ki bu elektrik faturana yansır yada fazla direnç gösteriyordur ki bu da ısınmaya neden olur. AMD belki daha az ısınıyordur fakat kullandıkları fanların dönüş hızlarını da bilmek gerekiyor tabiki 

Ayrıca Oveclock yapınca fazla güç çekmesi doğal çünkü üzerinden fazla akım geçiriyorsun, fazla akım geçirirken fazla direnç gösteriyor (bu yüzden ısınıyor) bu da fazla güç çekmesine neden oluyor.

YasinC
04-05-2012, 08:07   |  #13  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj

Bu AMD fanlarıda nedense hep 16 yaş blu çağına girenler oluyor :D

LENO7
04-05-2012, 10:04   |  #14  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

son günlerde farkettim ki AMD artık sadece oyunlar için yeter ve artarda..intelde ise bazı artılar var..kesko abimin dediği gibi istediğin işletim sistemini kuruyorsun yani sınır istemiyorsan intele bakmak zorundasın..

geçen gün arkadaşa gittim.intel işlemcili bilgisayarı vardı..çok kasıyordu..gitti tamirciye götürdü..tamirci derki;
sen bunu neden şimdiye kadar getirmedin..bu işlemcinin fanı bozuk macunu yok falan dedi işte..sonra yeni bir fan taktı...yani ne desem adam sanki yeni fan değilde yeni bil işlemci falan takmış gibi oldu...arkadaşında intel bilgisayarı resmen uçtu yani..

asıl işlemciler tek değildir..intelin kendi işlemcileri için beraberinde gönderdikleri fanlarda sorun var..iyi soğutmuyorlar..yeni bir fan takın o zaman görün bakalım..bilgisayarınız nasılda uçuyor...

Banned
04-05-2012, 10:12   |  #15  
OP Banlandı
180 mesaj
Alıntı: LENO7  
son günlerde farkettim ki AMD artık sadece oyunlar için yeter ve artarda..intelde ise bazı artılar var..kesko abimin dediği gibi istediğin işletim sistemini kuruyorsun yani sınır istemiyorsan intele bakmak zorundasın..

geçen gün arkadaşa gittim.intel işlemcili bilgisayarı vardı..çok kasıyordu..gitti tamirciye götürdü..tamirci derki;
sen bunu neden şimdiye kadar getirmedin..bu işlemcinin fanı bozuk macunu yok falan dedi işte..sonra yeni bir fan taktı...yani ne desem adam sanki yeni fan değilde yeni bil işlemci falan takmış gibi oldu...arkadaşında intel bilgisayarı resmen uçtu yani..

asıl işlemciler tek değildir..intelin kendi işlemcileri için beraberinde gönderdikleri fanlarda sorun var..iyi soğutmuyorlar..yeni bir fan takın o zaman görün bakalım..bilgisayarınız nasılda uçuyor...

allah belalarını versin kaç milyonluk işlemci yapıolar kıçı kırık fan takamıolar

Son Düzenleme: nrdeb ~ 04 Mayıs 2012 10:12
Kapalı Hesap (203105)
04-05-2012, 11:15   |  #16  
Kapalı Hesap
4,414 mesaj
Alıntı: dabbe1  
salla salla AMD ısınma sorununu çözeli 20 yıl oldu... asıl ısınan core i serisi intel marka µ mangallar transistör sayısı arttıkça ısı artar ve sonuçta bu... test yapanlar hep taraflı... intel fanboyları...
tamam da adam amd çok ısınıyor dememişki intel e göre daha fazla ısınıyor demiş e haklı bende x6 varken stok fanla 65 dereceyi görüyordum intel stok fanda ise 50-55 dereceyi görüyordum

YasinC
04-05-2012, 11:21   |  #17  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj
tamam da adam amd çok ısınıyor dememişki intel e göre daha fazla ısınıyor demiş e haklı bende x6 varken stok fanla 65 dereceyi görüyordum intel stok fanda ise 50-55 dereceyi görü
AMD babasının şirketi ya ondan ucuza satıyor

Kapalı Hesap (203105)
04-05-2012, 11:44   |  #18  
Kapalı Hesap
4,414 mesaj
Alıntı: YasinC  
AMD babasının şirketi ya ondan ucuza satı
malesef öyle

aslında amd göz boyuyor fazla çekirdekli işlemci üretip düşük fiyata satınca herkes çok iyi yapıyor sanıyor halbuki bu gün en üst düzey işlemcisi fx 8 bile i5 den performans olarak geride hemde amd 8 çekirdek i5 ise 4 çekirdek ve amd mecburen i5 fiyatına satmak zorunda bu seferde bizim millet çok iyi sanıyor amd değil 8 isterse 16 çekirdekli işlemci yapsın ne farkeder kaç tane oyun işlemcinin 4 çekirdeğini kullanıyor soruyorum belki 1-2 oyun vardır onlarda istisna yada kaç tane program var işlemcinin 4 çekirdeğini kullanan yok işte amd de böyle kandırsın bakalım

Gebetto
04-05-2012, 13:39   |  #19  
Gebetto avatarı
Taze Üye
7 mesaj

AMDyide yerin dibine sokmayın arkadaşlar.
Bende yeni sistemimde İNTEL kullanmayı düşünüyorum ama AMDde fos işlemciler üretmiyor. Bence AMD ucuz değil İNTEL pahalı.

İzmirlifare
04-05-2012, 15:27   |  #20  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
1,391 mesaj

amd neden mi ?
intelin rüşvetçiliğini bilmiyen yoktur bu  1
daha ucuz hocam amd nin f/p  oranı inteli tokatlıyo bu 2
haa birde gidipde bana test linkleri atmayın çünkü en fazla 5 sn göz gezdirip kapatıyorum.
siz gidipde fx 8*** serisi alıp memnun kalmıyan birini gördünüz veya duydunuz mu ?
gidip işlemci performans testlerini hesaplamassınız herhalde. girersiniz oyununuza oynarsınız. normali budur.

tamam intel godaman şirket ensesi kalın arkasında kespır gibi birşey bilmeden bilgisayar alan kullanıcılar sayesinde zengin markalar var. bu nedenle mühendis sayısı , şirket çalısan sayısı daha fazla. üretilen işlemciler daha iyi. ama birraz kazık. intel alacaksan ya quad core yada i5 2500k alacaksın. gerisi fıss ve Kazzık.

hemen üst yorumda yazdığı gibi.
intel pahalı. amd ucuz değil

Son Düzenleme: İzmirlifare ~ 04 Mayıs 2012 15:30
dabbe1
04-05-2012, 15:33   |  #21  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj
malesef öyle

aslında amd göz boyuyor fazla çekirdekli işlemci üretip düşük fiyata satınca herkes çok iyi yapıyor sanıyor halbuki bu gün en üst düzey işlemcisi fx 8 bile i5 den performans olarak geride hemde amd 8 çekirdek i5 ise 4 çekirdek ve amd mecburen i5 fiyatına satmak zorunda bu seferde bizim millet çok iyi sanıyor amd değil 8 isterse 16 çekirdekli işlemci yapsın ne farkeder kaç tane oyun işlemcinin 4 çekirdeğini kullanıyor soruyorum belki 1-2 oyun vardır onlarda istisna yada kaç tane program var işlemcinin 4 çekirdeğini kullanan yok işte amd de böyle kandırsın bakalı

sen öyle zannet cahil fanboy... asıl göz boyayan intel hala intelin çakma testlerini gerçek zanneden var... core i serisi çok ısınır... oc ile fanı maksimumda bile olsa 90 dereceyi görebilir...

YasinC
04-05-2012, 15:48   |  #22  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj
Alıntı: dabbe1  
sen öyle zannet cahil fanboy... asıl göz boyayan intel hala intelin çakma testlerini gerçek zanneden var... core i serisi çok ısınır... oc ile fanı maksimumda bile olsa 90 dereceyi görebilir...
Senin ömrün boyunca değiştireceğin pc sayısını ben 6 ayda bir değiştiriyorum gidipte böyle saçma sapan yorumlar  yazmayı bırak AMD'de kullandım İntel'de hatta MAC'lerde POWERPC işlemcide kullandım kusura bakmayın ama anlıyan için deve ile kulak gibi fark var. 
Fanboy nedir arkadaş ya diline dolamışsın. 40 yıllık fanatik kelimesini fanboy yaptınız Türkçe'ninde içine ediyorsunuz anlamadım ki yaşam tarzınızı

mehmet001
04-05-2012, 16:01   |  #23  
Yeni Üye
31 mesaj
kullanabilmem için...[url=http://bit.ly/c25MCx][/url]
bu nasıl bir egodur?

Kapalı Hesap (200174)
04-05-2012, 16:09   |  #24  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Alıntı: mehmet001  
bu nasıl bir egodur?
Ego derken ?

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (174863) ~ 04 Mayıs 2012 16:15
Kapalı Hesap (200174)
04-05-2012, 16:23   |  #25  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Alıntı: YasinC  
Bu AMD fanlarıda nedense hep 16 yaş blu çağına girenler oluyor :
Doğru bir izlenim Gülümseme
Şeytan diyor şimdi at ortaya bi laf kırdır bunları birbirine ama neyse kfr ederler falan günahlarına ortak olmayalım Kahkaha

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (174863) ~ 04 Mayıs 2012 16:27