Amd mi ? İntel mi ?

batuhan123cl
21-07-2013, 23:38   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
52 mesaj

Yıllarca amd kullandım belki bu yüzdendir ama intel mi amd mi denilince amd diyorum fakat amd nin 8 çekirdekli 16 mb cahce li bir işlemcisiyle intelin aynı özellikteki işlemcisi aynı fiyatta değil biri 500 tl biri 1000 tl den fazla bu fark nedendir öğrenmek istiyorum

sportage123
22-07-2013, 03:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
137 mesaj

dostum bu  bütçe  ve  kullanım amacına bağlı, bütçen az ve oyun sistemi kurmak istiyor isen  AMD , bütçen iyi  sağlam bir sistem kurmark istiyor isen   İNTEL.

DiamondMines
22-07-2013, 05:20   |  #3  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: batuhan123cl  
Yıllarca amd kullandım belki bu yüzdendir ama intel mi amd mi denilince amd diyorum fakat amd nin 8 çekirdekli 16 mb cahce li bir işlemcisiyle intelin aynı özellikteki işlemcisi aynı fiyatta değil biri 500 tl biri 1000 tl den fazla bu fark nedendir öğrenmek

Şu anda 2 nesil geride kalan i5-2500K bile AMD'nin tüm işlemcilerine bedel (Opteron hariç) bu bir kere kayıtsız şartsız doğru. Fakat fiyat ve performans açısından AMD daha başarılı. Oyun bilgisayarında bütçen varsa Intel, yoksa AMD işlemcisi alınıyor genel mantık bu. Fakat güncel olarak konuşmak istersek, FX 4300/FX 6300 her oyuna yeter hemen hemen. Bütçesi düşük olanlar işlemciyi ucuz tutuyor ekran kartına yükleniyor buda ayrı bir mantık - ve doğruluk payı var. Daha çok detaylar var ama genel olarak bunlar düşünülüyor.

DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
okinkurt
22-07-2013, 10:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj

İ5 3570k ile Amd fx 8350 arasında oyunlarda şuan 10 fps fark var aşşağı yukarı kimisinde daha fazla i5 den yana amd nin i7 ye rakip bir cpu su yok şuan i7 nin gerekliliği de tartışılır ama durum bu amd hep geriden geliyor uygun fiyata iyi performans sunuyor intel cpu lar genellikle pahallı lar intel in 4 cekirdek li işlemcisi amd nin 8 cekirdeğinden daha iyi şuan zaten daha pahallı amd nin bence hala rekabet edebilmesinin nedeni ucuzluktur yoksa benzer fiyattan satsa batar bu politikayı devam ettiriyorlar hep F/p zaten intel le rekabet için aynı fiyatta belkide daha pahallı cpu lar cıkarsa %90 geride kalacağı belli belkide bu yüzdendir böle cpu lar üretmemeleri neyse bu uzar gider böle :D.

okinkurt bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
LethalAngel
24-07-2013, 17:41   |  #5  
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
54 mesaj

F/P olarak AMD ama bütçen varsa oyun amaçlı çok iyi bişi alıyım diyodan İntel tercih et bence

DiamondMines
24-07-2013, 19:25   |  #6  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
Alıntı: okinkurt  
İ5 3570k ile Amd fx 8350 arasında oyunlarda şuan 10 fps fark var aşşağı yukarı kimisinde daha fazla i5 den yana amd nin i7 ye rakip bir cpu su yok şuan i7 nin gerekliliği de tartışılır ama durum bu amd hep geriden geliyor uygun fiyata iyi performans sunuyor intel cpu lar genellikle pahallı lar intel in 4 cekirdek li işlemcisi amd nin 8 cekirdeğinden daha iyi şuan zaten daha pahallı amd nin bence hala rekabet edebilmesinin nedeni ucuzluktur yoksa benzer fiyattan satsa batar bu politikayı devam ettiriyorlar hep F/p zaten intel le rekabet için aynı fiyatta belkide daha pahallı cpu lar cıkarsa %90 geride kalacağı belli belkide bu yüzdendir böle cpu lar üretmemeleri neyse bu uzar gider böle :D.

FX-9590'nın 700$ fiyatını ve alıcılarını merak ediyorum kardeş. Kim alacak 5.0GHz işlemci o fiyata çok ilginç olacak...

AndcrewTR
24-07-2013, 19:41   |  #7  
AndcrewTR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 102
1,268 mesaj
Alıntı: DiamondMines  

FX-9590'nın 700$ fiyatını ve alıcılarını merak ediyorum kardeş. Kim alacak 5.0GHz işlemci o fiyata çok ilginç olacak...

Keşke hızı uçurmak yerine mimariyi geliştirseler.

black_flood
24-07-2013, 21:00   |  #8  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

amd  artık fiyasko öldü gitti ama şu var düşük 200 - 325 tl aralığındaki cpu listesinde halen kral ama çıplak kral. Bu saatten sonra eğer  yeterli para var ise intelin 5 watt civarı normal güç tüketimine sahip maksimum değere ulaştığında 45 watt tüketen 4. nesil cpularını kullanmakta fayda var.

haswell ne iş derken yavaş yavaş ne olduğu ortaya çıkar oldu  olay performans artışına abanmak yerine çok küçük bir performans artışı ile birlikte bir mum kadar güç tüketebilen yapıya geçişin başlangıcıymış. eğer bu denli büyük güç tasarrufu imkanını amd  yapmış olsaydı fx mimarisinde işler çok değişirdi.

amd  gerçek 64 bit çekirdekleri çöpe atıp tekrar x86 mimarisine döndüğünden beri bir ayar tutturamadı gitti. 64 bit mimarisi ile devam etseydi bu kadar saçma ve karmaşık bir duruma gelmeyecekti. eskiden amd dendiğinde enerji tasarruflu ve çok performanslı derdik şimdi ise sadece çok uygun ve ucuz gerisine bir şey diyemiyoruz.

batuhan123cl
24-07-2013, 21:02   |  #9  
OP Üye
52 mesaj

Düşüncem şu teknoloji hergün ilerliyor 4 çekirdek alıyosun bakmışsın 8 çekirdek çıkmış en mantıklısı çok para vermeden güzel bişey yapmak bunuda amd sağlıyor intel alıp 15 yıl kullansan ne fayda 1 yıl sonra daha iyisi çıkacak :)

black_flood
25-07-2013, 08:14   |  #10  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

o zaman amd alacaksın en uygun fiyat ondadır. 1500 liran olsa4. nesil intel sistem zor 2300 ila 2650 lira aralığında duruyor.

okinkurt
25-07-2013, 12:03   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj
Alıntı: DiamondMines  

Valla o fiyata anca rafta küflenir o işlemciler i7 ler varken amd kendini batırmayamı çalışıyor anlamadım heralde fiyatı kırarlar satılmayınca.

idhrofila
09-08-2013, 03:01   |  #12  
Yeni Üye
36 mesaj

Türkiyede ilk 10 arasına giren bilgisayar sahibi ve 1983 den beri sürekli bilgisayar ile yaşayan bir insanım. sinclair spectrum, amstart,commodore,atari, mac hariç ondan sonra pc nin 286 dan bu yana her seri ve de hem intel hem amd li işlemcileri dahil, ve de Türkiyemizin profesyonel olarak sayılı bilgisayarılarından biriyim.

Şimdi gelelim intel mi amd mi?. Bu zor soruya karışılık vereceğim cevaben önce hatırlatmam gereken özet olarak bazı anektodlar vardır.

Zannedilir ki bilgisayarın olmazsa olmaz bütün işleri sorunları kolaylıkları işlemleri her şeyi işlemci halleder olur biter. Kesinlikle yanlış 1.

Giriş çıkış kaynakları, anakartta kullanılan kapasitör direnç diyot entegresine kadar kullanılan malzemenin kalitesi, anakart chipsetlerinin performansı , anakart üzerinde uygulanan donanımlara artı veya eksi etki edeceğini kimse anlamaz. (arkadaş intelin 1000 tl lik işlemcisini alır anakart ta 200 tl, ondan sonra performans bekle..oldu canım...ondan sonra adamın athlon 3700+ sı performans olarak programa göre arkadaşın bilgisayarına hız çakar.)

Bilgisayarın donanımına göre grafik ağrılıklı işlemler (bugün yoğunlukta) durumuna göre bilgisayara gerekli olan donanım ihtiyacı ne olması gerektiği ve bu donanımı da karşılayacak konuşturacak diğer elemanlar işte işlemci ne kadar yeter,ram yeterli mi, peki psu ? ....dolayısıyla yoğunlukta kullanacağınız program oyun ve rander grafik ağrılıklı ise ...ekrn kartının işlemciden daha fazla önem taşıdığını söylememe gerek yok.

Peki bu donanımlar ne ile beslenecek ! besleme kaynağı ne kadar regüle ! ne kadar kararlı, gürültü oranı ne kadar düşük ! git sen intelin 1000 tl lik işlemcisini al, 400 veya 500 wattlık psu zanneddiğin psu ile çalıştır ,ondan sonra perfomans bekle, veya bilinç altı intel kullanıyorsun ya ,kesin performanslıdır uçuyordur bilgisayar , bekle canım, öyle zanned....

(millet işletim sistemini kuruyor, 1 hafta sonra bilgisayar yavaşlamaya başlıyor) e ne olacak al işlemci al anakart,al bilmem ne tak oldu sana bilgisayar. Doğru ya..kredi kartları çalışıyor millet para vermiyor, al intel tak ve uçsun bilgisayarınız !!!  her ay da e windows kaynaklar dolmuştur, windows eskidi, kur yeniden windows.....milletin işi gücü yok ya...

Peki şimdi...Verilerinizin saklandığı bu hdd niz. Şu anda hangi bilgisayarda adam gibi hdd den sağlam kaynak olarak verilerinizin çağrıldığı, bu da kullandığınız işlemcininiz işleyeceği yorumlayacağı komutları o anlamda hızlı olduğunuş kim garanti etmiş. İşlemciniz uçuyor ama hdd malesef saniyede 80 mb, ssd ler ki iyi ki çıktı ki bunu yıllardır söyledim onlar da yaklaşık 250mb saniyede ki bunlar gerçek uygulamada dahi yoktur. şayet hdd veriyolunu okuyan anakart işlemcisi ve veriyolu ne kadar hızlı ona bakmak lazım, onlar da anakartın üretici firma+mühendislk tasarım performansına kalmış...Sonuçta hdd ve veriyolları yavaş işlemci uçuyor...bekle.

Ram ki bunun hızına değinmeyeceğim,çünkü üreticilerin tamamen amacı para söğüşlemek olduğu için... ramın bilgisayar anakartına uyumluluğu, bak yine iş anakarta kalmış !.... acaba işlenmek üzere alınan işletim sistemine bağlı komutlar veri kaybı olmadan ne kadar üzerine tutuyor ve ne kadarı temizleniyor,, ram uyumsuzlukları malesef anakart üreticileri bile ramları kendilerine göre deneyerek ah işte tavsiye edeceğimiz ramlar bunlar olabiliyor. yani bu işin bir satndartı yok. her ram ne kadar uyumlu görünse de,anakart ram seçmiyor diyenler olsa da demek şüphe ve hasbelkadere iş kalıyor.

Ekran kartı bir nevi hibrit bilgisayar olarak düşünün,grafik komutlarını işlemek ve yorumlamak üzere donaım olması bakımından yine anakart arasına veri iletişim , darboğaz sorunları,frekans bandı kararlılığı, bir yığın sorunlar varken iş bitti ve tek olay işlemci...hele de intel olursa........

Peki harici portlardan uyguladığınız aygıtlar ! düşünün ki bir hi/fi sinyalinin düşük olması , bilgisayarınızda genel performans acısından ne kadar yavaşlama,kasılma gibi sorunlar olacağını düşünün. usb aygıtları ,hatta yazıcıya kadar bu iş gider.

İnsanları manyak bir şekilde kötü niyetli donanım tüccarları sömrürp duruyor .ram ın biosuna yaz şu mhz, işlemcinin biosuna yaz çekirdekleri ve frekansları yedir gitsin. ondan sonra işletim sistemi firmasına ve performans test firmalarına da para yedir ki benim işlemcim kartım şu işlemciyi ve x kartı dövsün...olan bu zavallı gariaban milletimizin ve milletlerin parasına..ondan sonra piyasada adam işlemciye ödeyeceği taksitten paradan dolayı tamir ettirdiği cihazın,evine ihtiyaç almamak için, evine yapacağı dekorasyon her ne ihtiyaç parasını ödememek için kırk tane film senaryo üretiyor.

Bunlara inanmayınız. işlemci sadece windows ile değerlendirilemez.win intele kıyak olsun diye açılışı ve kapanışa kıyak yapmış diye bu gerçek reel hızı yansıtmaz. gitsinler bir de linux tabanlı işletimlerede denesinler görelim ne oluyor.

Profesyonel iş yapanlara bilgisayar yaparım.hatalı toplanan bilgisayarları revizyon ediyorum. aynı zamanda elektronik tasarım arge+uygulama yapıyorum.Yaptığım bilgisayarlar bir kısmı amd bir kısmı intel dir. Arada ne fark var derseniz..intel amd kategori arasında hiç fark yok. Amd anakart chipsetleri her ne kadar mimari fark olsa da daha hızlı.. peki güç... yahu her şey donanımlar bitti de intelin karşılık işlemcisi 40 watt daha fazla harcamış, 40 watt neyi harcamıyorsunuz. peki intelin anakart chipseti kaç watt harcıyor ! halbuki anakrt+işlemci toplam watt değeri hemen hemen eşit sayılır.. bunu hesap eden yok..

İntel i7 3770k ve amd 8350 işlemcili iki bilgisayar işyerimde var. Amd de cctv kayıt ve kayıt dönüştürme+ proteus elektronik tasarım çizim+cam350+split layout+corel draw+ofis + open ofis+ face+youtube+ bir de crysis..şimdi i7 ye göre ne hız farkı vardır da ben göremiyorum.nerde kasılma yavaşlama. bıraksınlar bu işleri. ki bu intel bilgisayarda 1 ayda windows yavaşlamaya başladı açılış hariç bir de aynı kamera kayıtlarına kasılma yapıyor. amd de windows 1 yıldır aynı işletim sistemi ki aynı kurulduğu hızla aynı. işletim sistemi ikisinde win7 64 bit....ekran kartı aynı,ram 8gb aynı..hdd aynı.psu aynı ve ikisinin de de ampermetre ile çektiği akımları gördüm ki sadece amd 10 watt daha fazla...

Adamın birine amd 3700+ 754 soket bilgisayar yapmıştım 5 sene öncesi sanırım. adam moda grafik tasarımı yapıyor, gayet akışkan çizim yapıyor rander yapıyor. yani ilşelmci ypmam mı demiş veya çok yavaş mı diye yapmıyormuş.

Genel olarak kararlılık ve diğer donaımları uyumlu kullanma bakımından amd kullanın günahını bana verin. benim işlemcim veya intel işlemci seninkini döver mantığı rms mantık değildir. sadece psiko olarak kendinizi kandırırsınız.

black_flood
09-08-2013, 09:00   |  #13  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

aynı dediğin gibi etkenler önemli intel sistem kullanan müşterimde var amd sistemde. istisnai bir durum olan işlemcinin bozuk olarak fabrikadan gelmesi durumunu çıkartırsan gerekli olan bileşenler varsa çok uzun yıllar gidiyor bir Windows kurulumu. amd mimarili toplama  athlon x3 lü ofis sistemi kurmuştum bir büroya 4 senedir hiç format atılmadan çalıştı ve halende çalışıyor. bir başka büroyada kurdum 6 makinadan sadece 1 tanesi doğuştan sorunlu çıktı. intel sistem kurduğum yerde var henüz bir sorun yok ilerleyen dönemelerde görünecek fakat 2 tanesi marka kasa sürekli format atmaktan bıktım desem yeridir. asusun orijinal sistemleri. desem psu yetersiz geliyor diye zaten lafları hazır 2000 lira verdim ben bu sisteme halen ne parçası iş ve masraf çıkartıp durma diyecekleri kesin. toplama sistemde bu olsaydı toplama işte ne olacak marka olsa bu olmazdı. tamamen göreceli bir kavram.

bu arada üstüne ver yansın edip saldıracaklar iyi uğraş buldun kendine.

Son Düzenleme: black_flood ~ 09 Ağustos 2013 09:18
idhrofila
09-08-2013, 11:55   |  #14  
Yeni Üye
36 mesaj

Önemli değil ben belgeli ve mesleğimin verdiği bilgi deneyimden konuşurum. Mesela amd intel i taklit eder şehir efsanesi. Adam elektroniğin e sini bilmez, kaç bilgisayar kullandığı belli değil,böyle bir deyimle yola çıkar. halbuki işin tam zıddıdır. İntel genelde yapı olarak ide ve harici kaynakları verimli kullanır. amd ise bellek ve vga hattını verimli kullanır. Bunun için hatırlayınız ...ilk agp 2x 3x ve dar bağazı aşmak için agp pro yu kullanan ilk kim. ve usb2 ve sata yı bu dönemde görmeye başladık. arkasından intel 1100 mhz adlı şişirme frekansında soket işlemciyle yol alırken amd athlon 500 ilk slot işlemciye geçti, intel takip etti ki o efsane slot işlemcili bilgisayar var inanın uçuyor,hatta chipset 761 li bir şeydi. pciexp slotu amd 754 soketlerde görmeye başladık ki intel baya sonra bu yola geçti , amd 939 da direk bellek kontrolünü işlemciye gömerek ram dar boğaz sorununu ortadan kaldırdı, bu ana kadar mimarı intel gibi idi. intel bu dar boğaz sorununu i3/i5/i7 ile aştı. tam aştı mı bilinmez ama görünen öyle. Amd vga dar boğaz sorununu pciexp le aştı,intel ise ivy mimarisi ile bunu aştı. amd her ne kadar baskılara ve intelin amansız reklamına karşı ivy mimarisine benzer işlemci yaptı ama amd nin buna ihtiyacı yoktur,çünkü öyle bir sorunu yoktur. amd işlemcileri intele göre bugları daha azdır. dolayısıyla intelde kararsızlıklar görülebilir. Neyse ki konu uzayıp gider. mesela ilk 64 bit mimarisi çıkaran kşi hem 32 bit hem 64 bit amd dir. hatta hatırlayanlar olur,intel 64 bit sadece tek modda çalışacak diye ve bu uygun olmadığı için buna baya geç girmişti.peki 64 bit nasıl geçti amd, bellek kontrölünde başarıdan. ve halen amd nin çok eski 64 bit işlemcilerinde çok başarılı 64 bit işletim sistemi ne kadar kararlı ve başarılı çalışıyor dimi... intel de başarı atx yapıdan beklenirken amd de matx yapıdan da atx yapıdaki başarı aynen alınabiliyordu...işte bu sınırlı zamanımda aklıma gelenler bu,dahası da var... sonra görüşmek üzere.

DiamondMines
11-08-2013, 01:16   |  #15  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
Alıntı: idhrofila  
Önemli değil ben belgeli ve mesleğimin verdiği bilgi deneyimden konuşurum. Mesela amd intel i taklit eder şehir efsanesi. Adam elektroniğin e sini bilmez, kaç bilgisayar kullandığı belli değil,böyle bir deyimle yola çıkar. halbuki işin tam zıddıdır. İntel genelde yapı olarak ide ve harici kaynakları verimli kullanır. amd ise bellek ve vga hattını verimli kullanır. Bunun için hatırlayınız ...ilk agp 2x 3x ve dar bağazı aşmak için agp pro yu kullanan ilk kim. ve usb2 ve sata yı bu dönemde görmeye başladık. arkasından intel 1100 mhz adlı şişirme frekansında soket işlemciyle yol alırken amd athlon 500 ilk slot işlemciye geçti, intel takip etti ki o efsane slot işlemcili bilgisayar var inanın uçuyor,hatta chipset 761 li bir şeydi. pciexp slotu amd 754 soketlerde görmeye başladık ki intel baya sonra bu yola geçti , amd 939 da direk bellek kontrolünü işlemciye gömerek ram dar boğaz sorununu ortadan kaldırdı, bu ana kadar mimarı intel gibi idi. intel bu dar boğaz sorununu i3/i5/i7 ile aştı. tam aştı mı bilinmez ama görünen öyle. Amd vga dar boğaz sorununu pciexp le aştı,intel ise ivy mimarisi ile bunu aştı. amd her ne kadar baskılara ve intelin amansız reklamına karşı ivy mimarisine benzer işlemci yaptı ama amd nin buna ihtiyacı yoktur,çünkü öyle bir sorunu yoktur. amd işlemcileri intele göre bugları daha azdır. dolayısıyla intelde kararsızlıklar görülebilir. Neyse ki konu uzayıp gider. mesela ilk 64 bit mimarisi çıkaran kşi hem 32 bit hem 64 bit amd dir. hatta hatırlayanlar olur,intel 64 bit sadece tek modda çalışacak diye ve bu uygun olmadığı için buna baya geç girmişti.peki 64 bit nasıl geçti amd, bellek kontrölünde başarıdan. ve halen amd nin çok eski 64 bit işlemcilerinde çok başarılı 64 bit işletim sistemi ne kadar kararlı ve başarılı çalışıyor dimi... intel de başarı atx yapıdan beklenirken amd de matx yapıdan da atx yapıdaki başarı aynen alınabiliyordu...işte bu sınırlı zamanımda aklıma gelenler bu,dahası da var... sonra görüşmek üzere.

AMD'nin efsanevi dönemleri vardı Athlon II ile dağıtmıştı ortalığı. Genel teknoloji olarak geride ve bir çok nedeni var. Şu anda FX işlemcileri 2/3 nesil Intel Core işlemcilerini bile geçemiyor, ister stok olsun ister OC olsun. AMD'de diğer bir sorun güç tüketimi. Diğer bir sorun çekirdek başına performans. Bunları iyileştirmeden Intel ile tam olarak rekabet edemicek. Fiyat ve performans konusunda lider, bu doğru ama Intel'den çoğu konuda geri. Çoğu yerde çoklu-çekirdek gerektiren ağır iş-yükü bindiren işlevlerden üstün çıkıyor ancak diğer testlerde geri. Haswell'den sonra daha da geriledi. Steamroller ile arayı kapatamazsa işi çok zor olacak. Belkide FX platformunu topdan kaldırıp yeni bir platform peşinde koşması gerek. Şu anda elle tutulur en iyi tarafı APU işlemcileri - fiyatlarına göre hem işlemci hemde gpu desteği çok iyi. Genel olarak i7 ile bile kıyaslanması için çok fazla efor sarf etmesi gerekiyor ne olursa olsun.

idhrofila
11-08-2013, 02:09   |  #16  
Yeni Üye
36 mesaj

intel ile rekabet etmezler,aralarında kutsal ittifak var, görünse de o da tamamen reklam. testlere gelince alayı reklam,benim yaptığım görsel ve teknik testler daha tatmin edici. benim için zaten önemli olan sistemin kullandığım ve müşterimin kullandığı ve kullanacağı programları kararlı, mac gibi süzülür şekilde çalışması. anlık hız uçuşu ve sonrasındaki duraklama,kasılma, beni tatmin etmez. Amd bana göre şu an iyi, çünkü total fiyat performans farkı net ortada. dedim ya i73770k+fx8350 anakart işlemci hariç geri kalan ortak donanımda açılış hariç programlarda hız farkı kesinlikle yok. 16 aynı anda mpeq kayıtlarında ise intel açık ara çok geride ve atlama var.bu benim değil ,bir çok meslektaşımın da sıkıntısı. onlar hardware kayıt cihazlarına döndü ama ben amd li hemde basit bir computer ile şu an başarılıyım. Ha amd firması babamın oğlunun değil. hatta bir nefretim var. Sebebi: soket 939 kullanılan işlemcilerinde 128 bit tam uyumlu bellek kontrolü varken,bunu sadece ddr400 ile sınırlandırdı. ddr2 desteğini vermeden aynı işlemcinin soket yapısını değiştirerek aynı işlemciyi ben dahil bir çok kullanıcı sataıcı her neyse ,gagaladı. İntel de aşağı kalır yanı yok ama bu fiyatlarda bu işlemcilere o para verilmez. 97 de 233mmx işlemcisine 715 usd kazıklandığımı asla unutmam. halbuki amd k6 233 bu işlemciyi yerlere vuruyordu 3/1 fiyatına. işte o zamanki takım tutar gibi intel hastaığı gelecekte alacağımız daire paralarına ziyan oldu.

şimdi gelelim ikisine. dedim ya bunlar aynı kutsal ittifağın karanlık odaları. aralarında aslan gibi via ve ibm yi bir şekilde çıkararak bu ilkel pazrı ellerinde tutuyorlar.halbuki via ,ibm bu iki markaya on basar. amaç tatamen akan dolarlar. sistem ilkel,buna da işletim sistemi olan win yüzünden. e kimse de linuxa destek vermedi,verseler de sınırlı. Amaç teknoloji+hizmet+kazanç olsaydı mac gibi 128 bit lik veri yolu ve buna uygun win veya linux olurdu. amaç üretim+kazanç+kazanç+kar+dolarlar+kdv ....

şu an aslında amd ye gıcık olsam da 64 bitlik şu an yaygınlaşmaya başlayan sistem için bir teşekkür borcumuz var. şayet intel mantığında kalsaydık 32 bit veri yolu ile hayata devam edecektik.

saygılarımla.

Son Düzenleme: idhrofila ~ 11 Ağustos 2013 02:18
idhrofila
11-08-2013, 02:26   |  #17  
Yeni Üye
36 mesaj

şunu da eklemekte fayda var. konuda sanılır ki amd reklamı veya savunuculuğu yapıyorum ve çelişiyorum gibi. Halbu ki alaka yok. şayet müşterilerim dahil,kullandığım programlar mac uyumlu olsa, herkese tavsiyem tamamen mac olurdu. şu aklıma geldi... amiga 500 e geçmeden amiga 3000 ve hemen ardından amiga 4000 e geçmiş ve baya uzun zaman kullandım. o zevki ve hızı ve kararlılığı halen yakalamış değişim. ah zamanlar ah. işte motorola işlemcisinin muhteşemliği...Şimdi biraz da olsa adroid e ümidim var ama, oda tamamen programları internete bağımlı olması ve de tamamen kar amaçlı olması izlenimi var.

Son Düzenleme: idhrofila ~ 11 Ağustos 2013 02:36
black_flood
11-08-2013, 09:13   |  #18  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

benim testler ile ilgili bir sorum olacak gerçeklik ile ilgili.

şimdi pcmark 2009 yada 2010 fark etmez belli bir standardı kendisine benimsemiş durumda ve bu standarda istinaden donanımların değerlendirmesini yapıyor.

ben gerçekte kaç kere pc mark standardına göre sistemi çalıştırıyorum acaba ??

yada aes argoritması bunu hiç kimse kullanmaz. aes argoritmasını ancak özel evrakların iletişimi yada gizli iletişim için kullanılır bu nasıl bir standart oluşturabilir testler için alt yapı uygun olduktan sonra istanbuldan izmire aes argoritması ile hashlenmiş dosya o testlere işstinaden intel olunca hızlı amd olunca yavaş mı gittiği sanılıyor ???

alakası bile yok ha amd ha intel 2 side aynıdır bu noktada test yalan oluyor alt yapı olmadıkça 2 side yavaş olur alt yapı varsa 2 side fişek gibi  işlem yapar aes tabanlı.

aynı şekilde diğer testlere istinaden günde ayda yılda bir kere o  özellikleri kullanmaya mecbur kalıyoruzdur gerçekte büyük işletmede olmadığımıza göre ve evlerdede çok devasa projeler işlenmediğine göre intel iyi amd kötü diye bir kavram yok 2 side aynı noktada çakılı.

black_flood bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
idhrofila
11-08-2013, 13:22   |  #19  
Yeni Üye
36 mesaj

budur.

idhrofila
11-08-2013, 13:28   |  #20  
Yeni Üye
36 mesaj

mesela şu watt konularına... 125 watt aşırı yüksek değer. tamam da bu tüm ekirdeklerin çalışmasınada peak değer. peak nedir bunu açıklamayacağım diğer kaynaklardan bakınız. e şimdi bir işlemci 90 watt öteki 125 watt. şimdi o zaman bir saat boyunca iki işlemciyi al ,aynı programları tıklayın. 125 watt işlemcinin çalışma yüzdesine bak, diğer yandan 90 watt işlemcinin toplam değerine. göreceksiniz ki çok ufak farklar olmasına rağmen aynı... şöyle yapın. işlemci anakart hariç diğer donanım yüzde yüz aynı. ikinine digital sayaç koyunuz. 2 saatt çalıştırın ki tıklanmasına kadar aynı ,yani iki arkadaş praralel çalışın. görün bakalım reklam kokan hareketleri..

DiamondMines
13-08-2013, 02:41   |  #21  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
intel ile rekabet etmezler,aralarında kutsal ittifak var, görünse de o da tamamen reklam. testlere gelince alayı reklam,benim yaptığım görsel ve teknik testler daha tatmin edici. benim için zaten önemli olan sistemin kullandığım ve müşterimin kullandığı ve kullanacağı programları kararlı, mac gibi süzülür şekilde çalışması. anlık hız uçuşu ve sonrasındaki duraklama,kasılma, beni tatmin etmez. Amd bana göre şu an iyi, çünkü total fiyat performans farkı net ortada. dedim ya i73770k+fx8350 anakart işlemci hariç geri kalan ortak donanımda açılış hariç programlarda hız farkı kesinlikle yok. 16 aynı anda mpeq kayıtlarında ise intel açık ara çok geride ve atlama var.bu benim değil ,bir çok meslektaşımın da sıkıntısı. onlar hardware kayıt cihazlarına döndü ama ben amd li hemde basit bir computer ile şu an başarılıyım. Ha amd firması babamın oğlunun değil. hatta bir nefretim var. Sebebi: soket 939 kullanılan işlemcilerinde 128 bit tam uyumlu bellek kontrolü varken,bunu sadece ddr400 ile sınırlandırdı. ddr2 desteğini vermeden aynı işlemcinin soket yapısını değiştirerek aynı işlemciyi ben dahil bir çok kullanıcı sataıcı her neyse ,gagaladı. İntel de aşağı kalır yanı yok ama bu fiyatlarda bu işlemcilere o para verilmez. 97 de 233mmx işlemcisine 715 usd kazıklandığımı asla unutmam. halbuki amd k6 233 bu işlemciyi yerlere vuruyordu 3/1 fiyatına. işte o zamanki takım tutar gibi intel hastaığı gelecekte alacağımız daire paralarına ziyan oldu.

şimdi gelelim ikisine. dedim ya bunlar aynı kutsal ittifağın karanlık odaları. aralarında aslan gibi via ve ibm yi bir şekilde çıkararak bu ilkel pazrı ellerinde tutuyorlar.halbuki via ,ibm bu iki markaya on basar. amaç tatamen akan dolarlar. sistem ilkel,buna da işletim sistemi olan win yüzünden. e kimse de linuxa destek vermedi,verseler de sınırlı. Amaç teknoloji+hizmet+kazanç olsaydı mac gibi 128 bit lik veri yolu ve buna uygun win veya linux olurdu. amaç üretim+kazanç+kazanç+kar+dolarlar+kdv ....

şu an aslında amd ye gıcık olsam da 64 bitlik şu an yaygınlaşmaya başlayan sistem için bir teşekkür borcumuz var. şayet intel mantığında kalsaydık 32 bit veri yolu ile hayata devam edecektik.

saygılarımla.

K6 işlemcisi çok iyi tespit o zamanlar lisedeydim ve Pentium II ile çok iyi dengeledi ortalığı. Diğer bir taraftan da çok iyi konulara değindin. Ancak bizim şu andaki tartıştığımız farklılıklar güncel. Ve özellikle insanlar oyun performansı istiyor.

Intel'in SRT teknolojisinden tut taa Intel Quick Sync'e kadar yolu var. Normal şartlarda zaten düz kullanıcı (end-user) fark etmiyo çünkü kullandıkları ekran kartları dandik GT 420/GT 630/GT 640/HD 5450 gibi modeller zibil gibi dağıtılmış insanlara. Sen bir oyun bilgisayarı içine GTX 680/GTX 770/GTX 780/Titan/HD 7970/HD 7990 gibi bir kart koyup FX-8350 ile kullanırsan belli başlı performans alırsın belli başlı oyunlarda. Böyle kartların full-potansiyelini overclock yapmdan alamazsın (istediğin teste bak) özellikle FX işlemcilerinden. İşlemci darboğaz olduğu takdirde ekran kartı full yükte çalışmicaktır ve oyun FPS değerleri ekran kartı gücünü sonuna kadar besliyemicektir. Ve bazı manyaklar 10/20 FPS peşinde koşuyor gerçekten çünkü fark ifade ediyor onlar için. Eskiden AMD oyun için denilirdi ama artık oyunlarda bile tutturamıyor. Geçip HD 7850 kullanılırsa amenna.

Güç tüketimi konusunda da sorun var, sakın aynı felan denilmesin. 3570K 4.5GHz'ye getirildiğinde stabil, downclock olmadan, full yükte, 255W'a kadar güç tüketiyor. FX-8350 5GHz'ye geldiğinde (anca bu frekansda i5 ile yarışıyor) 375W'a kadar güç tüketiyor. Bu 2 işlemci arasında 30/35 dolar civarında fark var. 3 sene içinde FX-8350 3/5 saatlik oyun oynanması (günlük) ile aynı fiyata geliyor 3570K ile. Normal kullanıcı OC yapmicaktır stok hızlarda 3570K daha başarılı, 7-zip ve çoklu çekirdek gerektiren yazılımlar hariç. Fakat çekirdek başına düşen performansı %30 zayıf FX işlemcilerin. Bu testleri sallamıyorum, Anandtech, LinusTechTips, Logan/TekSyndicate hemen hemen aynı sonuçları veriryor tarafsız bir şekilde. Ha, oyun konusuna tekrar gelirsek ve oyunlar çoklu-çekirdek kullanmaya geçerse Winzip gibi o zaman farkını yaratır FX. Mevcut durumda böyle bir başarı yok.

Intel pahalı olma konusuna da değindin, bu da biraz AMD'nin performansı ile alakalı. 3770K şu anda 750TL civarında tutuyorsa ve FX-8350 450 TL ise, aralarındaki 300 TL farkı şöyle açıklanabilinir: 150 TL Intel performans farkı, diğer 150 TL Intel kazığı. Intel fiyatlardan zaten kimse memnun değil ama burda geçip fark yok dersen ne kadar doğru olur tartışıyor zaten.

Normal kullanıcı için bazı şeyler fark etmez, bazıları eder. Bütün gün render yapan adam bilmem kaç pixel çözünürlükte 3D model çıktısı alan veya video encode yapan adam zaten şirketler için çalışıyor ve geçip kullanıyor minimum 3930K. Adam işini ne kadar çabuk bitirirse o kadar başarılı olacağını düşünüyor ve böyle düşünüpte adama AMD aldıramıyorsun ki 6 çekirdekli Intel işlemcilerinde minimum %20 fark oluyor. %20 fark da zamanına göre değişiyor. 1 dakka 70 saniye oluyor. 10 dakka 12 dakka oluyor. 24 saat 28 saat oluyor. Bu ince hesapları yapan Intel'e kaçıyor. 

Sonuç olarak fark az da olsa var, verilen paraya değer mi değmez mi bütçesi olan karar veriyor. Intel'in her yaptığı işte reklam olamaz. Bu arada Cinebenc skandalından da haberim var. Bizimde gönlümüzde AMD var, herkesin AMD'ye borcu vardır fakat aşırıya kaçmak bence uygunsuz. 

Şu anda en iyi başarısı APU, geliştirebilirse ve mobil aletlerde ve konsollarda başarı gösterirse amenna, yaşasın AMD. Devam. Onlarlayız. Ama 8 çekirdekli işlemci 2500K ile peformans deltasında çalışıyorsa geliştirilmesi gereken çok yer var AMD için.

AMD CrossFireX sorununa girmicem GPU tabanlı bir konu değil.

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 13 Ağustos 2013 02:55
DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
SRHB222AA0000
13-08-2013, 14:57   |  #22  
SRHB222AA0000 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
143 mesaj

Amd Fiyat - Performans Acısından süper !

AMD, 8Çekirdek sayesinde İNTEL gibi 15+ Program çalıştırsanız dahi kasma yapmaz. Oyunları 15+ Programla Cok iyi oynarsınız !

AMD Tabanlı Bİr Bilgisayar, Ekran kartsız Rahat B.F Oyununda 100+ FPS Yapmakta 2GB 256 Bİt Bir Ekran kartı 1000+ FPS Cıkar :)

İntel Tercih edenler ise, Ofis Kullanımı Yani Sirketlere Yönelik Bilgisayarlar. Veya, ADOBE PhotoShop-Visual Studio-Visual Basic 05-10 İçin Ağır Programlar için kullanılmak tercih edilmiş işlemci türü.

AMD Oyun için üretilmiş . Oyuncuların önde gelen terichlerinden. 

AMD Kullanıcıları, AMD'den çok memnun ve bir bilgisayar alsalarda onuda AMD alacaklarını söylüyorlar !

AMD Sizleri çok rahat 7/24 Oyun dahi Oynasanız Rahat 10Yıl Götürür. 

ÜstelikEn ufak şikayetiniz dahi olmaz ! 

Şöyle bir etrafınıza bakarsanız hemen hemen herkes bilgisayar toplarken AMD Alıyor.

AMD için Tavsiyelerim ;

AMD FX Serisinden 8320 ve üzeri,

+ 16GB Ram (Hız kaybı olmaması için)

+2GB 256Bit Ekran Kartı (Oyunlarda 1000+ (üzeri) FPS için)

+ Kurulucak Oyun Sayısına Bağlı 60-120GB SSD Disk . (Oyunların Daha hızlı Okunması için)

+Bütçenize Göre Sıvı Soğutma- İşlemci Soğutucu 

İle Cok Rahat Oyunlar Oynarsınız

idhrofila
14-08-2013, 01:15   |  #23  
Yeni Üye
36 mesaj

yahu arkdaşlarım ,ben size anlatmak istediğim konuyu sanırım tam okuma veya kısıtlı zamanımda yazmak istediğimi kısa özert cümlelerle ifade ederken saırım yine anlatamadım.

1- Etmeyin gitmeyin,bakın bir gün ciddi bir hastalık geçirme,veya yuva bozulur,veya aileden kaynaklanan ciddi bir sıkıntı olur ve size bir gün sigorta dahi veya mevcut para dahil yetmeyecek acil paraya ihtiyacınız olur.....Günahtır ve yazıktır ki kocaman bilgisayar donanım deneyimim var ve paralarınızı normalde ihtiyacınızın çok uzağında olan donanımlara bu kadar para verilmez ve vermeyin. bir gün çok arıyacaksınız hayalinizdeki olmayan bir bilgisayar tanımına ulaşmak için verdiğiniz yığınla paralar.

2- 30 fps den bahsediyorlar/50 den bilmem kaçtan. O zaman ya ben insan değilim bu fps leri görenler insan, ya da haşa eksik yaratılmışız tövbe ,bunu 25 fps nin üstünü gören insanlar da varmış.

3- işlemciniz allemi cihan intelxvahşetül arz da olsa, bu durumda isterseniz 15000 rpm hdd ile çalışın , adam gider bir ssd çakar eski bilgisayarınıza ,sizin o muhteşem işlemcinizi yerlere süründürür. sizin işlemciniz hdd dar boğazını beklerken atı alan üsküdarı geçer. bırak siz o şartlanmış gibi uydurma ivy körüsü dar boğaz paqlavrlarını, merak etmeyin intel yeni bir ivy değil de ibn :) işlemcisini çıkarır ve ivy yok şöyle sorun vardı,yok böyle saat frekanxfps x den kaynaklanan komut işleme sıkıntısını aşmış olduk diye, gitsin yüzlerce dolar. sonra bakarsın ellerinde e7500 işlemcisi stoğu fazla kalmış,bir dergi ve medya dedikodsu ile "efendim osiatör çarpnaını 11x den sadece 1 kademe 12 ye çakince i7 bilmem kaçtan yüzde 30 daha performanslı yalanı ile onları da eritir olur biter. E sen de huylanırsın sanki o haberlere virüs kodlanmış gibi kullandığın ve onca para ödediğin işlemciden soğursun, bilgisayarı kullanamaz hale gelirsin.

4- işlemcinin komutları işlerken 70 nano saniye 1 matrix transistörün işlemi, ramdan ise en fazla 180 nano saniye, e geçikme 30 nano saniye artı kayıp, vga cpu dan komut işleme en fazla 50 nanosaniye,bu hızları beynimizin sınırları alamayacak kadar on/ of 0-1 mantığına göre ne kadar inandırıcı. birileri bana elektrik yükü taşıyan bu transistörlerin bu döngüye ne kadar cevap vereceği ,ben gözümle görmedikten sonra inanmam zaten inandırıcı değil.

5- işlemcinin ki şu anda korsan programlarının nimetlerine göre konuşuyorsunuz,bilmiyorum yasal oyuna o kadar paraq veren var mı bilmem, verilseydi biri 5000 tl ye bilgisayar toplar her oyuna 150 tl verse ne kadar performanstan bahseder. Bırakın lütfen crysiste adam atıyorum amd 6000 işelmcili bilgissayarda ortam tararken biri slow motion, intel atıyorum 3770 de ışık hızıyla mı götüntüye yansıtır. hani hız ! öyle ya, bahsi geçen yani pefprmans tanımında i7 3770 k amd 6000 eski işlemci arasında tanımlarına göre yüzde 95 fark var diyorlar, dimi yani hesapta x8 8350 ye yüzde kırk performans fark diyorlarsa  dimi:) ya bunlar performans keriteri nedir bilmiyorlar ,yada şirket çalışanlarıne biliyim işimi görüyor fazlası ile düşünenler hariç geri kalan kullanıcılar aman pardon son kullanıcıları yeterince kek görüyorlar.

6- amd 8 çekirdek dahil bunların alayı yalancı. öyle bildiğiniz çekirdekler yok. Şöyle düşünün ki, bildiğiniz çekirdek sayısının her zaman yarısını düşünün. Bu da genelde transistör yapısı değildir, yani dual işleme değildir. Bu olay x86 mimarisi gereği snırılı olan veriyolu bit sayısı en fazla 32 , ancak işlemci içerisine  64 bitlik komutları yorunlamak için 32+32 dual sanal yol ,birileri sanallaştırma,sonradan çekirdekleştirme de...bu sadece cacheler ve çekirdek arasındaki problem,bana çok yanıyan bir şey yok. yeri gelir ki o tek çekirdek bile onları yorumlar, diğerine iş kalsa ne olur ,kalmasa ne olur, çünkü en azından benim bunu algılayacak beyin frekansım yok. Arm işlemcilerde 12 çekirdek+2 de ana çekirdek.... intel de çıkmış 48 çekirdekten bahsediyor. yahu şuna desene at yalanı,illede inananı. yani her üç yüz tarnsistörün oluşturduğu komut kümesine 1 çekirdek de de anlayalım.

Kısaca; bugün uygun alacağınız bir işlemci ile en zor oyunları bile hdd niz ssd olursa ki aslında olması gereken o ,yağ gibi oynarsınız. geri kalanı da geleceğinize ve en azından sağlığınıza yatırırsınız. Malüm huzurevinde de paraya ihtiyaç var.Yoksa sabun fabrikasına direk gönderirler. E kalkıp ta 3000 e bilgisayar topla, autocad 2013 e gelince 12 milayr verip de amd kullandı da,o autocad yapmam mı dedi, o randeri aynı klasmandaki işlemci biri 3 dakikada yaptı da diğeri 3 saniyede mi yaptı !!! ben öyle bir şey görmedim bizzat görsel deneyimimden haber veriyorum.

7- alın oyunlarınızı+işlemci ve anakart hariç donanım bire bir aynı olsun. oyunlarda sahne geçişleri, taramalar ne biliyim roketin hedefe ulaşma hızını,oyunlardaki video sahneleri, giriş çıkışları bakınız. bakınız ne kadar fark var. görün ve şaşırın.

idhrofila
14-08-2013, 01:48   |  #24  
Yeni Üye
36 mesaj

power olayına gelince... ben switch mode güç kaynakları yapıyordum bir zamanlar. Kullanıcıların çoğu zanneder ki bütün yükü o işlemci laneti çeker, hele amd olunca :)

Güç kaynaklarında genelde bu üretim yalanları meşhur cin imalat  atağı gereği yanıltma olayı vardır.  650 watt olarak alıdığınız güç kaynağı bahsi geçen rms güçlerinin toplamına bakılarak ve buna da yüzde 15 yalan veya reklam payı eklenecektir. Öyle ya çok watt çok para. işlemcilerdeki kandırmaca oyunu gibi bunlarda da vardır. Enerjiyi ortaya çıkarak tarfo aynı, ancak bu beslemedeki asilatörün frekansını biraz daha artırarak watt artımına giderek daha çok gelir sağlanabiliyor.

Şimdi bilgisayara elektrik verilmiş, güç kaynağı 650 watt, bilgisayar var sayalım hiç programlar çalışmıyor, siz zannedersiniz ki bizim güç kaynağı ana şebekeden hiç akım çekmez. o zaman siz işlemcinizi ve ekran kartını çıkarın ve bilgisayarı çalıştırın ve şebekedeki sayaçı kontrol edin bakalım ne oluyor.

İntel işlemcide 95 watt , amd de 125 watt. peki o intelin anakartında geri kalan chiplerin çektiği akım ne olacak. yeri gelir ki anakartta bir ethernet chip in çektiği akım 20 watt olabilir.

amd diyor ki 125 watt peak. bu peak konusu çok ki buraya sığmayacak kadar uzun bir konu. toplam çekirdek ki ben onu düzeltiyim toplam komutları ve yorumcuları oluşturan transistörlerin tümünün aynı anda tam yük denizmez çünkü matık 0-1 hepsinin çalıuştığını ve ne kadar süreyle çalışacağı noktasıdır ki ,şu anda 10 tane oyun da açsanız,yanında dondurma da yeseniz (bu latife) böyle bir imkan çok nadirdir, hele gerçek anlamda ihtiyacınız olan program+artı bu programlara yasal olarak sahip olma gereği asla da olmayacaktır. Bunun da testi daha önce dediğim gibi, ana bilgisayar kasasına giren elektriğe bir sayaç bağlamanız yeterlidir. ama ram+hdd+ekran kartı+tüm aksesuarlara kadar aynı olacak.  intel de amd de bakınız koskoca dünya markaları hepsi enerji tsarrufu iddiasını belirtiyorlar. demek ki iş sadece işlemcide olmuyor. aradaki 30 veya 40 wattlık farklar başka bir yerden fazlası ile çıkar gidebilir. Örnek. İntel bilgisayar kullanıyorsun, yanında da sony müzik seti mhc sanırım 710 serisi var buna bağladınız müzik dinliyorsunuz. Sıf bu müzik seti besleme trafosu 550 watt,hem de ister sesi kapatın ister son seste dinleyin o trafo gücü dibine kadar üretir ve sayaçınızda saydırır.  bilgisayar kolonlarında 5+1 ses sistemi kullanıyorsunuz, en az 80 watt trafo bu elektriği yer gider. Yani bütün dert bitti, iş sadece intel in harcadığı mevcut 80 watt elektrik ile amd nin harcama ihtimali ne olduğu bilinmeyen en fazla (anlık+ihtimal) 125 watt arasındaki 45 watt.

DiamondMines
14-08-2013, 01:55   |  #25  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
yahu arkdaşlarım ,ben size anlatmak istediğim konuyu sanırım tam okuma veya kısıtlı zamanımda yazmak istediğimi kısa özert cümlelerle ifade ederken saırım yine anlatamadım.

1- Etmeyin gitmeyin,bakın bir gün ciddi bir hastalık geçirme,veya yuva bozulur,veya aileden kaynaklanan ciddi bir sıkıntı olur ve size bir gün sigorta dahi veya mevcut para dahil yetmeyecek acil paraya ihtiyacınız olur.....Günahtır ve yazıktır ki kocaman bilgisayar donanım deneyimim var ve paralarınızı normalde ihtiyacınızın çok uzağında olan donanımlara bu kadar para verilmez ve vermeyin. bir gün çok arıyacaksınız hayalinizdeki olmayan bir bilgisayar tanımına ulaşmak için verdiğiniz yığınla paralar.

2- 30 fps den bahsediyorlar/50 den bilmem kaçtan. O zaman ya ben insan değilim bu fps leri görenler insan, ya da haşa eksik yaratılmışız tövbe ,bunu 25 fps nin üstünü gören insanlar da varmış.

3- işlemciniz allemi cihan intelxvahşetül arz da olsa, bu durumda isterseniz 15000 rpm hdd ile çalışın , adam gider bir ssd çakar eski bilgisayarınıza ,sizin o muhteşem işlemcinizi yerlere süründürür. sizin işlemciniz hdd dar boğazını beklerken atı alan üsküdarı geçer. bırak siz o şartlanmış gibi uydurma ivy körüsü dar boğaz paqlavrlarını, merak etmeyin intel yeni bir ivy değil de ibn :) işlemcisini çıkarır ve ivy yok şöyle sorun vardı,yok böyle saat frekanxfps x den kaynaklanan komut işleme sıkıntısını aşmış olduk diye, gitsin yüzlerce dolar. sonra bakarsın ellerinde e7500 işlemcisi stoğu fazla kalmış,bir dergi ve medya dedikodsu ile "efendim osiatör çarpnaını 11x den sadece 1 kademe 12 ye çakince i7 bilmem kaçtan yüzde 30 daha performanslı yalanı ile onları da eritir olur biter. E sen de huylanırsın sanki o haberlere virüs kodlanmış gibi kullandığın ve onca para ödediğin işlemciden soğursun, bilgisayarı kullanamaz hale gelirsin.

4- işlemcinin komutları işlerken 70 nano saniye 1 matrix transistörün işlemi, ramdan ise en fazla 180 nano saniye, e geçikme 30 nano saniye artı kayıp, vga cpu dan komut işleme en fazla 50 nanosaniye,bu hızları beynimizin sınırları alamayacak kadar on/ of 0-1 mantığına göre ne kadar inandırıcı. birileri bana elektrik yükü taşıyan bu transistörlerin bu döngüye ne kadar cevap vereceği ,ben gözümle görmedikten sonra inanmam zaten inandırıcı değil.

5- işlemcinin ki şu anda korsan programlarının nimetlerine göre konuşuyorsunuz,bilmiyorum yasal oyuna o kadar paraq veren var mı bilmem, verilseydi biri 5000 tl ye bilgisayar toplar her oyuna 150 tl verse ne kadar performanstan bahseder. Bırakın lütfen crysiste adam atıyorum amd 6000 işelmcili bilgissayarda ortam tararken biri slow motion, intel atıyorum 3770 de ışık hızıyla mı götüntüye yansıtır. hani hız ! öyle ya, bahsi geçen yani pefprmans tanımında i7 3770 k amd 6000 eski işlemci arasında tanımlarına göre yüzde 95 fark var diyorlar, dimi yani hesapta x8 8350 ye yüzde kırk performans fark diyorlarsa  dimi:) ya bunlar performans keriteri nedir bilmiyorlar ,yada şirket çalışanlarıne biliyim işimi görüyor fazlası ile düşünenler hariç geri kalan kullanıcılar aman pardon son kullanıcıları yeterince kek görüyorlar.

6- amd 8 çekirdek dahil bunların alayı yalancı. öyle bildiğiniz çekirdekler yok. Şöyle düşünün ki, bildiğiniz çekirdek sayısının her zaman yarısını düşünün. Bu da genelde transistör yapısı değildir, yani dual işleme değildir. Bu olay x86 mimarisi gereği snırılı olan veriyolu bit sayısı en fazla 32 , ancak işlemci içerisine  64 bitlik komutları yorunlamak için 32+32 dual sanal yol ,birileri sanallaştırma,sonradan çekirdekleştirme de...bu sadece cacheler ve çekirdek arasındaki problem,bana çok yanıyan bir şey yok. yeri gelir ki o tek çekirdek bile onları yorumlar, diğerine iş kalsa ne olur ,kalmasa ne olur, çünkü en azından benim bunu algılayacak beyin frekansım yok. Arm işlemcilerde 12 çekirdek+2 de ana çekirdek.... intel de çıkmış 48 çekirdekten bahsediyor. yahu şuna desene at yalanı,illede inananı. yani her üç yüz tarnsistörün oluşturduğu komut kümesine 1 çekirdek de de anlayalım.

Kısaca; bugün uygun alacağınız bir işlemci ile en zor oyunları bile hdd niz ssd olursa ki aslında olması gereken o ,yağ gibi oynarsınız. geri kalanı da geleceğinize ve en azından sağlığınıza yatırırsınız. Malüm huzurevinde de paraya ihtiyaç var.Yoksa sabun fabrikasına direk gönderirler. E kalkıp ta 3000 e bilgisayar topla, autocad 2013 e gelince 12 milayr verip de amd kullandı da,o autocad yapmam mı dedi, o randeri aynı klasmandaki işlemci biri 3 dakikada yaptı da diğeri 3 saniyede mi yaptı !!! ben öyle bir şey görmedim bizzat görsel deneyimimden haber veriyorum.

7- alın oyunlarınızı+işlemci ve anakart hariç donanım bire bir aynı olsun. oyunlarda sahne geçişleri, taramalar ne biliyim roketin hedefe ulaşma hızını,oyunlardaki video sahneleri, giriş çıkışları bakınız. bakınız ne kadar fark var. görün ve şaşırın.

Merhaba, 

Sana giriş olarak bazı şeyler söylemek istiyorum. Çok teknik bilgin var bu konuda sıkıntı yok ve hatta çok ince detaylara ışık tutuyorsun işlemci-mimarileri ile ilgili, gerçekten çok güzel. Fakat tartışmanda büyük Zafiyetler var:

1. Abartı var,

2. Yanlış-kıyaslamalar var,

3. Somut-örnek yok.

Çoğu şeyi hem teknik hemde edebiyat hikayesi gibi anlatıyorsun hiç gereği yok. Edebi bir şekilde anlatma tarzın varsa yazı kurallarına uyarsan yazını takip etmek çok daha kolay olur. 

Sorunlar (Alıntıların ile):

1. 'adam gider bir ssd çakar eski bilgisayarınıza ,sizin o muhteşem işlemcinizi yerlere süründürür'

SSD ile işlemci nasıl yerde süründürülür? Hangi konuda süründürülür? Oyun da mı? Renderde mi? Hangisinde? Spesifik örnek ver, tablo/şema ile göster ikna edici ol nedir bu sallamasyon? SSD hızını ve bantgenişliğini biliyorum 2 tane var bende. TRIM de biliyorum. AHCI moduda, Garbage Collection, Superfetch, vb. 

2. 'gitsin yüzlerce dolar'

Neye yüzlerce dolarlar veriliyor? Örnek göster? AMD işlemcileri ekmek elden su gölden mi, bedava mı? i3-3220 300 TL, FX-6100 295 TL; FX-8320 430 TL, i5-3330 470 TL; FX-8350 510 TL, i5-3570K 590 TL. Burdaki Intel işlemcileri AMD işlemcileri ile denk ise (genelde denk sayılır) fiyat farkına bak...Gitsin mi yüzlerce dolar? Biz burda düşük bütçe ile Xeon felan almicaz merak etme o kadar aptal değiliz.

3. '50 nanosaniye'

Bu kadar metriksel konuşmak gerekiyorsa P4'den hiçbir işlemci mimarisine atlamamıza gerek yok çünkü nanosaniye durumunda bu farkı kimse gözlemliyecek bir pozisyonda değil dimi? Ne gereği var? O zaman P4 ile AMD FX işlemcileri arasında fark da yoktur senin mantığınla, varsa bile biz göremeyiz. Heralde oyun oynamadın sen hiç nasıl bir tartışma ortamı yaratılıyor anlamıyorum.

4. 'fx6300/3770k göre yüzde 95 fark var diyorlar'

Kim diyor bunu? Böyle bir şey diyen kişi zaten malum. Xeon ile Athlon işlemcileri arasında bile %95 fark yoktur al sana cevabı verim, böyle bir laf sadece abartıdır.

5. 'ssd olursa ki aslında olması gereken o ,yağ gibi oynarsınız'

SSD teknolojisini tam anlamamışsın. SSD sadece oyunlara hızlı girer, oyun dolma süresi daha akıcı olur çünkü kat kat daha hızlı bir sürücüden okuma yapıyor. SSD'nin oyun performansına katkısı ne kadar var? Burda GPU devreye girmiyor mu? SandForce mu oynatıyor oyunu yoksa ToggleNand mi? İşlemci gücü önemli değil mi? Bunu tartışsana? Ne kadar işlemci gücü gerek, frekans kaç olması gerek ve hangi mimari için geçerlidir bu asıl tartışılması gereken bunlar. Robert Frost'un yanlış yolundasın, diğer yoldan devam et.

Diğer yazdıkların dikkate alınacak gibi değil. Çorba olmuş ortalık.

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 14 Ağustos 2013 02:00