Amd mi ? İntel mi ?

idhrofila
14-08-2013, 03:13   |  #26  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
36 mesaj

ben ssd nin mantığını çok iyi bilirim, nand flashların çalışması ki bunlar için çok ciddi eğitimler aldım. Bun nandlardan oluşan yığınların kapıları ve bu güney köprüsündeki haberleşmesi, yani sabit disk denetleyicilerin ne şekilde çalıştığını cpu saniyede kaç kez sabit disk ten veri doğrulaması gerektiğini bilirim. zannedme ki veriyi sabit diskten çağırdı bitti.....

işlemci bol para hikayesine gelince...... i7 3770k bile 800 lira.....i7 3970 3000 tl........ ha amd ye göre kıyaslama yapmıyorum. dedim ya müşterime o son hariç kurup görüyoruz amd ile arasında ne kadar uçup gitmiş.

işlemci kıyaslamasına gelince....mesela crysis 3 oyunlarında gereksinimlerdeki işelmcilere bak da gör. bana ne hangi kriter. yüzde 95 e gelince, bizim intel le orga..m olan bir çok meslektaşlarımızın kriterleri, ben sanal ortamdan ziyade reel çalıştığımız iş ortaklarımız da da bu hastalık var.

İmlaya gelince....ben burada sınırlı zaman+aynı anda proje çizim yaparken bunu yazıyorum. malüm türkçeyi ilk okulda öğrenmiş bir kişi olarak en azından türkçe sınavımda olmadığım konusunda rahatım.

Şu konuda şunu anlamadın bunu bilmiyorum mantığına gelince; Türkiyede ilk 500 e giren, aselsanda ve siemenste çalışmış ,nerdeyse bilgisayarla doğmuş ve hiç bilgisayarsız yaşamamış, ayda en az 20 ye yakın bilgisayar oluşturmuş ki ileri düzeyde bilgisayarcı olan kişiler ağırlıkta olan müşteriler, ayda da en az 4/5 hatalı sorunlu çalışan bilgisayarı revize eden, Türkiye'de onlarca firmaya elektronik proje+mevcut projeleri editleme işi yapan kişi olarak söylüyorum; intel size hava iyi iken şemsiye verip,yağmurluyken geri alandır. Onun için crytek gibi bir dünya devi, sanal zeka konusunda muhteşem firmanın üst sınıf işlemcisi kriteri amd fx 4150 eşittir intel i7 2600k ..olay bitmiştir :)

Son Düzenleme: idhrofila ~ 14 Ağustos 2013 03:37
idhrofila
14-08-2013, 03:29   |  #27  
Yeni Üye
36 mesaj

ssd de yağ gibi oynarsınız deyince...bunu da ekran kartı+ram+power,ses kartı dahil aynı olup, sadece testçilere göre işlemciyi yüzde 15/20 düşük performans gösterilen amd işlemcileri için dedim.

ssd nin dolma veya okuma sorunundan ziyade, pc de yapı 32 tane paralel bir veri yolu vardır. bu veri yolu ki  sata ide her neyse bunu kontrol eden denetleyiciler vardır. ekran kartı gpu da bu yolu kullanır.eskiden ram da bunu kullanıyordu ilk amd tarafından kaldırıldı. dolayısıyla bu veri yolna bağlı olan giriş çıkış kaynaklarında herhangi yavaşlama ,osilatör frekans uyumsuzluk veya kararsızlığı her bir üniteye yansır. Bilmem hatırlar mısın? özellikle bu veriyolunda kaynaklanan x bir problemde, ram da veri kaybı olmasın diye abit anakartlarında ram ile veriyolunda tampon entegreleri uygulanmıştı. sonra bu olayı amd, veri yolu hattını direk içerisine alarak ortadan kaldırdı. ivy de buna benzer bir teknoloji ama zaten bu amd de başka bir tür versiyonu var. özetlemek gerekirse, elbette yükün büyük bir bölümü gpu ün işi ama veri kaynakların tam sorunsuz olması kaydıyla olur.

Son Düzenleme: idhrofila ~ 14 Ağustos 2013 03:36
okinkurt
14-08-2013, 09:17   |  #28  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj

idhrofila Dostum  bir tane oyun bilgisayarı toplarmısın buraya acaba rica etsem ? örnek olarak bu alayına yeter gibisinden :)) oyun için bir sistem ve sana göre bir oyunu rahat oynamak için 25 fps yeterlimidir ?

Batuhan Karsan 26
14-08-2013, 23:07   |  #29  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj

@idhrofila

Hocam bende de HD5670 var.Intel Core 2 Duo e6300 yetmiyor.Pentium G2020 alacaktım ki sizin yorumlarınız dikkatimi çekti.2.el olmayan ram dahil anakartla en fazla 350 liralık bir anakart+işlemci+ram tavsiye etsen.

idhrofila
15-08-2013, 02:01   |  #30  
Yeni Üye
36 mesaj
Alıntı: okinkurt  
idhrofila Dostum  bir tane oyun bilgisayarı toplarmısın buraya acaba rica etsem ? örnek olarak bu alayına yeter gibisinden :)) oyun için bir sistem ve sana göre bir oyunu rahat oynamak için 25 fps yeterlimidir ?

Hocam reklam olmasın diye; intel veya amd olabilir, crysis oyun gereksiminde tanımlanan en üst seviyedeki işlemci veya bütcenizini sarsmayacak biraz daha üstünü alabilirsiniz. Ram a gelince yine 4+4 ram 1333 veya 1600 olabilir, bunu çok önemsemeyin ki bahseddikleri gibi hiç bir faydası yok,kızacak birileri ama kalkıp burada osc lerden bahsedmek istemiyorum. yani hangisi bütcenize uyuyorsa ama mutlaka ve mutlak anakart bellek uyum listenizden birini seçiniz. bu çok çok önem taşır. bilgisayar çalışır da bellek uyumunda sorun varsa ,genel performansınız en az yüzde otuz düşecektir,hem de alayı,belkide daha fazla oranda.

ekran kartı yine üst seviye tanımladığı ekran kartı,arada çok para farkı yoksa az bir üstü olabilir. çünkü ekran kartı görüntü komutlarını yorumlama bakımından bir bilgisayar gibidir. ekran kartı soğutma sistemine dikkat etmek ciddi önem taşır. ciddi ısınmada ışık hızı ile çalışan ekran kartınızda :) ivy de olsa,allemi cihan da olsa, nvidia nın 3000 tl lik :) ekran kartı da olsa,kaplumbağa gibi kasılacaktır. Malüm elektronik iletkenler yarı iletkenler elektronik pparçalar ve ben de dahil sıcağı pek sevmeyiz. :)

hdd.... işte en önemlisi bu. en azından işletim sistemi üzerine kuracağınız minimum 64 gb ssd veya imkan olursa 128 gb olsun. ileride fiyaları iyice düşünce o zaman 256gb veya 512gb gibi alırısnız ama şu an en azından 64 gb ssd,yanında ikinci ucuz bir 500 gb 750 veya 1tb normal 7200 rpm harddisk olması iyidir. ssd alırken performans yalanlarından ziyade hangisi az arıza yapıyor onu internette genel bir araştırma yapınız. çünkü bilinenin aksine ssd ler daha çok arıza yapar. sebebi ise bir yığın elektron halka matrix inden oluşan bu elemanlar açılıp kapanırken bazılarını ömrü kısa olabilir,bir statik elektrik yükü de olabilir. her neyse sonuçta bozuluyor, benim elimde patlayan 4. ssd.... arkadaşlarımda da aynı durum sözkonusu. alacağınız ssd yi şikayet var mı ,arıza varmı gerek yerli gerek yabancı sitelerken kaynak sağlayabilirsiniz.

mutlaka hardware özellikli birses kartı oyun için şart. malüm onboard ses chip i veriyolunda dar boğaz yapar. eskiden guilmod fortismo markalı ses kartı vardı. yamaha işlemcili. Harika hızlı ve veriyolunu ciddi kararlı kullanıyordu. Şimdi pek göremiyorum yok sanırım ama malüm çoğu donaımcılar creativden memnun.

power supply: gerçek anlamda yani rms 550 watt yeterli olacaktır. 750 watt veya daha yüksek güçdekiler o gücü üreteceğinden gereksiz bir elektrik faturasında imza olacaktır ve donanım çoğu zaman böyle bir güce ulaşmayacaktır. ve de power için gereksiz uçuk ücretler talep edilecektir.

anakart. şayet intel işlemci alacaksan anakart mutlaka atx bir yapıda anakart kullanmalısın,aksi halde işlemci dahil diğer donanımlardan verim almanız mümkün olmayabilir. amd de ise matx anakart dahi kullanabilirsin. Mesela ben küçük kasa kullanarak güzel oyun bilgisayarları yapıyorum talep doğrultusunda. Yani amd de matx ile atx yapı arasında bir performan fakını marka klasmanı hariç fark göremedim.

sürekli,işte kararlı olduktan sonra hadi 24 den sonrasını görmeyiz, kdv dahil 30 fps olsun günahı benim olsun.

saygılarımla..

Son Düzenleme: idhrofila ~ 17 Ağustos 2013 03:27
idhrofila
15-08-2013, 02:27   |  #31  
Yeni Üye
36 mesaj
Alıntı: Batuhan Karsan 26  
@idhrofila

Hocam bende de HD5670 var.Intel Core 2 Duo e6300 yetmiyor.Pentium G2020 alacaktım ki sizin yorumlarınız dikkatimi çekti.2.el olmayan ram dahil anakartla en fazla 350 liralık bir anakart+işlemci+ram tavsiye etsen.

intel e6300 işlemcisi ve e8400 dahil artı yanında e8500 dahil rezalet ve de işlemci diye dilim varmıyor,çok kötü bir işlemci. İntelin d 945 işlemcisi bile bu işlemciye on basar. bu seriyi hangi işlemciden devşirdiler anlamadım gitti. bir gariplik var.

amd fx 4100 soket am3+ işelmci: 220 tl

gigabyte 78lmt-s2pt anakart: 110 tl

4 gb ram (anakart uyum listeisnden bakarak alınacak) :yaklaşık 70 tl

bunu tavsiye ederim. hem de sata 3 den yararlanma imkanın vardır. 400 tl ye süper bir bilgisayar olmuş olur. Buna adam gibi bir ekran kartı uygulama imkanın olursa o crysis 3 ü yağ gibi oynarsın bile.

okinkurt
15-08-2013, 08:29   |  #32  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

Hocam ben pc toplamayı biliyorum zaten süpersonic bilgim olmasada oyun pc sinden anladığımı düşünmekteyim sadece sizin nasıl bir sistem kuracağınızı merak ettim şahsen ben 60 fps altında oyun oynamamıyorum hani görülmez demişsiniz 30 fps yukarısı bence en stabil akıcılık 60 fps de olmakta 30 da fena değil ancak tam bi akıcı olmuyor oyunlar 30 da nedense benim fikrim bu yönde tabi 60 fps yi yakalamak için sağlam para gömmek gerekli sistemlere özellikle gpu ya size bir işlemci ve bir anakart linki atıyım haklarındaki yorumunuzu merak ettim birde intel i5 lerin oyunlarda daha fazla fps verdiği ortada 2500k bile amd leri geride bırakmakta en az 10 fps sağlam ekran kartı ile ve cok fiyat farklarıda yok buna rağmen neden amd sistem kurulmalı oyun için i5 lerde üst seviye gpu larda darboğaz riskide yok pek amd ye bir gtx 690 da güvenmek zor değilmi sizcede iyi sabahlar biraz uzun bir yazı oldu :D.

Anakart : http://www.hwa.com.tr/asus-m5a99 ... mesi/All-Pages.html

Cpu : http://www.vatanbilgisayar.com/a ... ils.aspx?I_ID=63159 Bu 2 bileşen hakkında fikriniz nedir .

black_flood
15-08-2013, 08:36   |  #33  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
Alıntı: idhrofila  
 intel e6300 işlemcisi ve e8400 dahil artı yanında e8500 dahil rezalet ve de işlemci diye dilim varmıyor,çok kötü bir işlemci. İntelin d 945 işlemcisi bile bu işlemciye on basar. bu seriyi hangi işlemciden devşirdiler anlamadım gitti. bir gariplik var.

bunu tavsiye ederim. hem de sata 3 den yararlanma imkanın vardır. 400 tl ye süper bir bilgisayar olmuş olur. Buna adam gibi bir ekran kartı uygulama imkanın olursa o crysis 3 ü yağ gibi oynarsın bile.

He de geç değmez anlatmaya kafalara kazınmış bir markadır DANTEL İNTEL

okinkurt
15-08-2013, 08:45   |  #34  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

Bazılarınada amd yi kazımışlar bu forumda sende görüyorsundur ?.

Batuhan Karsan 26
15-08-2013, 11:21   |  #35  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj

sata 3 ü nerede yazıyor hocam anakartın destek listesinde göremedim :D bir de siteler revizyon yazmamış :D

black_flood
15-08-2013, 11:54   |  #36  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

sata 3 tüm yeni anakartlarda bir standarttır yani üzerinde yazmasına gerek yok.

idhrofila
15-08-2013, 23:48   |  #37  
Yeni Üye
36 mesaj
Alıntı: black_flood  
He de geç değmez anlatmaya kafalara kazınmış bir markadır DANTEL

Sevgili dostum. kazımadan ziyade; bizim güzel milletimizin özelliği bu olsa gerek. Bu sorun eskiden de vardı. Mesela donanım çılgınlığı yokken, yani donanımdan biribine hava atma seçeneği olmadığı commodore döneminde, o zaman da mesela ben oyun yazıyordum. bakardın ki arkadaş (aradan asır geçtiğinden programları unuttum) " benim basic seninkini döver, ee ben simon basic kullanıyorum, makine kodunda ise mde editör kullanıyorum , "e benim kullandığım editör seninkini döver.üretmek yok,yararlı kullanmak yok,kullanımdan ortaya çıkabilece bir emeğin karşılığını kazanmak yok.Sonuçta nedensiz  bir ömür böye geçti. Bu çok konuşan arkadaşlarım konuşmayı bırakıp ta,yahu konuşacağımıza bir araya gelsek, bu benlik ve anlamsız tutuculuk olmasaydı, belkide dünya arenasında belki oyun, belki de ne biliyim ciddi anlamda yararlı programlar üretebilirdik.

Şimdi koskoca amd 11000 üzerinde çalışanlarının alayı soğan doğruyor,sadec en fazlası 300 kişi çalışanı ile darboğaz işlemci üretiyor, 11 adamın en azındaki argesine çalışan 10 larca mühendislerin kafası basmıyor,hep dar boğaz ve bir ütü kadar elektrik harcayan :) işlemci üretiyor dimi.... bıraksınlar bu işleri.

Son Düzenleme: idhrofila ~ 16 Ağustos 2013 00:27
idhrofila
16-08-2013, 00:23   |  #38  
Yeni Üye
36 mesaj
Alıntı: okinkurt  
Hocam ben pc toplamayı biliyorum zaten süpersonic bilgim olmasada oyun pc sinden anladığımı düşünmekteyim sadece sizin nasıl bir sistem kuracağınızı merak ettim şahsen ben 60 fps altında oyun oynamamıyorum hani görülmez demişsiniz 30 fps yukarısı bence en stabil akıcılık 60 fps de olmakta 30 da fena değil ancak tam bi akıcı olmuyor oyunlar 30 da nedense benim fikrim bu yönde tabi 60 fps yi yakalamak için sağlam para gömmek gerekli sistemlere özellikle gpu ya size bir işlemci ve bir anakart linki atıyım haklarındaki yorumunuzu merak ettim birde intel i5 lerin oyunlarda daha fazla fps verdiği ortada 2500k bile amd leri geride bırakmakta en az 10 fps sağlam ekran kartı ile ve cok fiyat farklarıda yok buna rağmen neden amd sistem kurulmalı oyun için i5 lerde üst seviye gpu larda darboğaz riskide yok pek amd ye bir gtx 690 da güvenmek zor değilmi sizcede iyi sabahlar biraz uzun bir yazı oldu :D.

Anakart : http://www.hwa.com.tr/asus-m5a99 ... mesi/All-Pages.html

Cpu : http://www.vatanbilgisayar.com/a ... ils.aspx?I_ID=63159 Bu 2 bileşen hakkında fikriniz nedir .

ilk defa söyleyeceğim , iintel bilmem şu kaç amd yi geride bırakır,bunu bırak lütfen, hele amd leri !!!!...... benim örnek bir donanımım var.

amd 8350

asus m5a78l-m/usb anakart

kington 4+4= 8 gb ram.  anakart listesine uygun.

gigabyte 550 watt kasa

powercolor ati hd 6870 1 gb 256 bit

corsair 128 gb ssd

ses kartı şimdilik on onboard olmasına rağmen play station gibi crysis 3 oyun denemesi yaptım.

bununla ben elektronik tasarım, corel draw, auto cad da kullanıyorum. tek kelime ile şaheser....neyse konuyu uzatmadan,,önce vektörel komutların işlenmesi, işlemci burada sadece atıyorum şu vektör ü çiz komutunda o görüntü komutlarını ekran kartının ne durumda işleneceğini, bu fps işlemi gpu nun ne şekilde yani komut olarak işleyip bunu hazır hale getirdiğini, pixer shader in ne önem taşıdığını ve bunda işlemcinin ne günahı olduğunu, acaba işletim sistemi acaba bu görüntü işlem komutunda ne kadar işlemciden ziyade etkili olabileceğini, acaba oynayacağınız oyunun orjinalite durumuna göre ne kadar kayıp veri ile tarafınıza ulaşıp bunu bilgisayarınıza aktardığını önce iyi incelemkte fayda var. neyse ki bu uykulu halimle uzatmaya gerek yok.

gösterdiğiniz donanıma gelince işlemciyi bar 8350 yapmanda fayda görürüm. öyle bir anakarta bari soru işareti kalmayan bir işlemci olsun yeter. çünkü fabrikasyon overclok yapılmış işlemci kullanacaksınız. overclock için ayrı bir ücret ödemenize gerek kalmaz. Anakarta lafım sözüm hiç bir şayim yok, o bir şaheser. Oyun bilgisayarı yapacaksanız mutlaka ses kartı almalısınız,yoksa o anakartta ses komutlarında yani şahne ses patlamalarında işlemciye peak güç binecektir. Bu da görsel olarak yansıyabilir.

böyel bir anakarta uyumlu ram,ssd, ekran kartı sli de olmasa nvidia gtx serisi (anlaşılan sli yapmak istiyorsun) bir ekran kartı koy, ondan sonra intelin o meşhur i7 3770 k yatırsın kaldırsın süründürsün.

okinkurt
16-08-2013, 00:59   |  #39  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj
 ilk defa söyleyeceğim , iintel bilmem şu kaç amd yi geride bırakır,bunu bırak lütfen, hele amd leri !!!!...... benim örnek bir donanımım var.

amd 8350

asus m5a78l-m/usb anakart

kington 4+4= 8 gb ram.  anakart listesine uygun.

gigabyte 550 watt kasa

powercolor ati hd 6870 1 gb 256 bit

corsair 128 gb ssd

ses kartı şimdilik on onboard olmasına rağmen play station gibi crysis 3 oyun denemesi yaptım.

bununla ben elektronik tasarım, corel draw, auto cad da kullanıyorum. tek kelime ile şaheser....neyse konuyu uzatmadan,,önce vektörel komutların işlenmesi, işlemci burada sadece atıyorum şu vektör ü çiz komutunda o görüntü komutlarını ekran kartının ne durumda işleneceğini, bu fps işlemi gpu nun ne şekilde yani komut olarak işleyip bunu hazır hale getirdiğini, pixer shader in ne önem taşıdığını ve bunda işlemcinin ne günahı olduğunu, acaba işletim sistemi acaba bu görüntü işlem komutunda ne kadar işlemciden ziyade etkili olabileceğini, acaba oynayacağınız oyunun orjinalite durumuna göre ne kadar kayıp veri ile tarafınıza ulaşıp bunu bilgisayarınıza aktardığını önce iyi incelemkte fayda var. neyse ki bu uykulu halimle uzatmaya gerek yok.

gösterdiğiniz donanıma gelince işlemciyi bar 8350 yapmanda fayda görürüm. öyle bir anakarta bari soru işareti kalmayan bir işlemci olsun yeter. çünkü fabrikasyon overclok yapılmış işlemci kullanacaksınız. overclock için ayrı bir ücret ödemenize gerek kalmaz. Anakarta lafım sözüm hiç bir şayim yok, o bir şaheser. Oyun bilgisayarı yapacaksanız mutlaka ses kartı almalısınız,yoksa o anakartta ses komutlarında yani şahne ses patlamalarında işlemciye peak güç binecektir. Bu da görsel olarak yansıyabilir.

böyel bir anakarta uyumlu ram,ssd, ekran kartı sli de olmasa nvidia gtx serisi (anlaşılan sli yapmak istiyorsun) bir ekran kartı koy, ondan sonra intelin o meşhur i7 3770 k yatırsın kaldırsın süründürsün.

Geride bırakıyor ama hocam bir sürü sistem gördüm tabi intel parasına göre gereklimidir bu ayrı konu neyse  bu arada doğru tahmin ettiniz Sli yapmayı planlıyorum elimde zaten gtx 660 Asus o.c modeli bulunuyor suan işlemciyi fx 8320 olarak secmemin nedeni elimde akasa venom cpu soğutucusu bulunmakta fx 8350 seviyesine ufak hamleler ile cıkabilirim diye düşünmekteyim 8350 ye param yetmeyecek oda var tabi :D  quad ları bile 55 derecenin üstüne salmıyor akasa elimde vardı denedim yani işin sonunda şöle bir pc cıkacak karşımıza Allah ın izniyle Fx 8320 / asus-m5a99fx-pro-2-0 / 8 gb 1600 mhz ram / gtx 660 Asus o.c sli elimde psu da mevcut corsair 750 w 80 plus txm psu yeteceğini düşünüyorum baya sağlam bi para verdim bu psu ya ileriye dönük olması için :) 1000 lik ups mevcut elektirk kesintileri sistemin canına ot tıkamasın diye 1 saat güc sağlıyor  samsung s23b350h var her ne kadar ghosting olsada ekranda input lag süreleri yüksek 2 ms görünmesine rağmen güzel bir oyun sistemi olacak en azından ben öle düşünmekteyim yazı biraz uzadı k.kalmayın :D ilerde ssd eklenicek tavsiyeniz dikkata alındı ses kartı da ekleriz .....

okinkurt bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
idhrofila
16-08-2013, 01:26   |  #40  
Yeni Üye
36 mesaj

ben zaten boş konuşuyorum. intel ne kadar software kıyaklı programlara dayalı önde görünüyor ise de, (belki amd test performas programlarının verilerini yeterince anlamıyor desteklemiyor olabilir) you tube de bir yığın oyun gibi ağır yük yazılımları amd ve intel kıyaslamalı görsel testleri var. crysis3 ne biliyim hele deki guild wars mesela , intel i5 3570k la test yapmışlar. sadece izleyin görün ben başka bir şey demiyorum.  amd burada görsel olarak yatırıp kaldırıyor. intel i5 görüntülerde sizin anlıyacağınız şekilde görüntüde nasılda modülasyon yapıyor, o meşhur fps arada bir nasıl 30 fps ye vuruyor anlık. ve de  nasılda öyle kasılıyor. amd yi görebilirsiniz orada nasıl da sürekli aynı kararlılıkta yağ gibi sahneler kayıyor. İşte bilgisayar bilgisayar böyle bir şey olmalı. denizde boğulan bir insan gibi bir anda şiddetli kulaç atma değil, sürekli ve kararlı bir performans çizgisi daha doğru ve zevkli olduğunu düşünüyorum. youtube den bir çok kaynak videolar izleyebilirsiniz.

Ayrıca bilgisayarınız şimdiden hayırlı olsun. 8320 ile 8350 arasında sanırım 50 tl fark var.

Son Düzenleme: idhrofila ~ 16 Ağustos 2013 01:34
okinkurt
16-08-2013, 02:19   |  #41  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj
ben zaten boş konuşuyorum. intel ne kadar software kıyaklı programlara dayalı önde görünüyor ise de, (belki amd test performas programlarının verilerini yeterince anlamıyor desteklemiyor olabilir) you tube de bir yığın oyun gibi ağır yük yazılımları amd ve intel kıyaslamalı görsel testleri var. crysis3 ne biliyim hele deki guild wars mesela , intel i5 3570k la test yapmışlar. sadece izleyin görün ben başka bir şey demiyorum.  amd burada görsel olarak yatırıp kaldırıyor. intel i5 görüntülerde sizin anlıyacağınız şekilde görüntüde nasılda modülasyon yapıyor, o meşhur fps arada bir nasıl 30 fps ye vuruyor anlık. ve de  nasılda öyle kasılıyor. amd yi görebilirsiniz orada nasıl da sürekli aynı kararlılıkta yağ gibi sahneler kayıyor. İşte bilgisayar bilgisayar böyle bir şey olmalı. denizde boğulan bir insan gibi bir anda şiddetli kulaç atma değil, sürekli ve kararlı bir performans çizgisi daha doğru ve zevkli olduğunu düşünüyorum. youtube den bir çok kaynak videolar izleyebilirsiniz.

Ayrıca bilgisayarınız şimdiden hayırlı olsun. 8320 ile 8350 arasında sanırım 50 tl fark var.

Teşekkür ederim. Ben şimdiye kadar hiç amd kullanmadım acıkcası zorlıyıp i5 almayı planlıyordum ancak birde amd denemekte fayda var yıllarca intel aldım hep pentium 1 / cleron 2.66 / pentium 4 2.7 / dual core 1.6/dual core 2.7 / quad core 2.5 oyun amacı ile aldım çoğunu en cok hangisi memnun etti diye düşünüyorum fiyatına göre p1 diyebilirim Dual core da acayip stabil bir işlemci suan onu kullanmaktayım quad la gtx 660 ı kullandım ancak anlık fps düşmeleri mesela 60 dan 30 a indimi oyunun zevki ölüyor oyüzden yeni bir sisteme giriyorum 12 senedir oyun oynarım zaten bu yüzden gözler de cortladı :D fps düşmeleri acayip rahatsız etmeye başladı bu yüzden hedefim cift kart gücü ve bu veri akısını karsılayabilecek bir cpu düzgün bir anakart kısacası her hattıyla iyi bir sistem ile stabil fps almak niyetindeyim gerçi konsol kırması oyunlar ile pek mümkün görünmesede deniyeceğiz bu arada evet 50/60 tl bir fark var 2 cpu arasında ancak 8350 ye 60 tl extra vermeye değermi emin değilim zaten alınacak bir sürü bileşen bulunuyor az biraz frekans arttırımıyla çözeriz zaten stok hızlarda bile yeterli gelecektir bakalım görücez nasıl bir vatandaş cıkacak ortaya bu arada sizin gibi üyeler den bu forumda bol olsa güzel olurdu amd yi veya intel i iyi bulan biride olsa saygı çerçevesinde bilgi alış verişi yapmak önemli çoğu arkadaş kavga cıkartıp milleti fanboyluk la suclamakta bununda kimseye yararı dokunmuyor gene uzattım :D hayırlı geceler.

idhrofila
17-08-2013, 02:26   |  #42  
Yeni Üye
36 mesaj

pc kullanmaktan baya bir zevk alacaksınız. şimdiden hayırlı olsun. Bende sürü iç güdüsü yoktur her şeyden ziyade. ben takım tutar gibi amd veya intel tutuculuğu yapmıyorum. uygun ve mantıklı ve kararlı olan donanımdan yanayım. inteli ben yerin dibine de sokmjuyorum. c2 duo serisi e8500 elle tutulur ama geneli rezalet. amd 6000+ işlemci bu serinin alayına performans farkı çakıyor ama eskide kaldı. intelin q9500 işlemcisi çok güzel ve satbil baya hoşuma gitti. amd ile ancak bu işlemcinin hakkından phenom x4 9950 ile geldim.   İntelin aynı şekilde d945 modeli de ciddi hoşuma gitmişti.

Şimdi intelin yeni mimarisi bekliyorum. şu mevcut mimariden de bir halt olmaz. merakla izlemey devam.

Şu yapacağınız pc bir nevi power pc yi andıracak. Sonuçta arge başındakiler sanırım motorola veya mac dan ilham almış olmalı. süzülür gibi çalışma ve oyunlarınız oynarsınız. Ayrıca amd işlemcili bir pc yi kullanmak zevklidir.

PC yi inşa ettikten sonra yorumunuzu merakla bekliyorum.

Saygılarımla.

Not: kavga falan öyle bir durum olmayacağını,en azından tarafımdan olmaz. Çünkü ne amd ne intel cebime para koyuyor, ne de özel bir indirim yapıyor. Bunların yani donanım üreticilerinin alayı su bile vermezler. e şimdi kalkıp onlar için neden vatanımın insanlarını kırayım.

Son Düzenleme: idhrofila ~ 17 Ağustos 2013 02:29
okinkurt
17-08-2013, 10:16   |  #43  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj
pc kullanmaktan baya bir zevk alacaksınız. şimdiden hayırlı olsun. Bende sürü iç güdüsü yoktur her şeyden ziyade. ben takım tutar gibi amd veya intel tutuculuğu yapmıyorum. uygun ve mantıklı ve kararlı olan donanımdan yanayım. inteli ben yerin dibine de sokmjuyorum. c2 duo serisi e8500 elle tutulur ama geneli rezalet. amd 6000+ işlemci bu serinin alayına performans farkı çakıyor ama eskide kaldı. intelin q9500 işlemcisi çok güzel ve satbil baya hoşuma gitti. amd ile ancak bu işlemcinin hakkından phenom x4 9950 ile geldim.   İntelin aynı şekilde d945 modeli de ciddi hoşuma gitmişti.

Şimdi intelin yeni mimarisi bekliyorum. şu mevcut mimariden de bir halt olmaz. merakla izlemey devam.

Şu yapacağınız pc bir nevi power pc yi andıracak. Sonuçta arge başındakiler sanırım motorola veya mac dan ilham almış olmalı. süzülür gibi çalışma ve oyunlarınız oynarsınız. Ayrıca amd işlemcili bir pc yi kullanmak zevklidir.

PC yi inşa ettikten sonra yorumunuzu merakla bekliyorum.

Saygılarımla.

Not: kavga falan öyle bir durum olmayacağını,en azından tarafımdan olmaz. Çünkü ne amd ne intel cebime para koyuyor, ne de özel bir indirim yapıyor. Bunların yani donanım üreticilerinin alayı su bile vermezler. e şimdi kalkıp onlar için neden vatanımın insanlarını kırayım.

Sistemi dizince foruma konu açarım bu tarz sistem almak isteyenler fikir edinmiş olurlar ilk planda tek gtx 660 la kurucam kac fps verecek merak ediyorum quad q9300 le kıyas edicem sonra cift kart ve fps farkı hepsini tek tek koyarım foruma inş ölmezde alabilirsek tabi Allah ın izniyle :) hayırlı günler.

can917
17-08-2013, 11:45   |  #44  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
45 mesaj

yine fanboyluk var ama mantıklı cevaplarda var.sorun başlıkta amd mi intel mi? diye bir başlık veya nvidia mı amd mi diye bir başlık açmak sonu gelmez tartışmalara,anlaşmazlıklara sebep olur.böyle başlıklardan uzak durun.burada bir intel bir amd işlemci koyup hangisi diye sorsaydın daha iyi olurdu.ve şunu söyliyim oyunlara 2 çekirdek bile yeter.4 çekirdek athlon II X4 640 işlemci 160 tl ye her işinizi rahatlıkla görür

DiamondMines
17-08-2013, 13:29   |  #45  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: can917  
yine fanboyluk var ama mantıklı cevaplarda var.sorun başlıkta amd mi intel mi? diye bir başlık veya nvidia mı amd mi diye bir başlık açmak sonu gelmez tartışmalara,anlaşmazlıklara sebep olur.böyle başlıklardan uzak durun.burada bir intel bir amd işlemci koyup hangisi diye sorsaydın daha iyi olurdu.ve şunu söyliyim oyunlara 2 çekirdek bile yeter.4 çekirdek athlon II X4 640 işlemci 160 tl ye her işinizi rahatlıkla görü

GTX 670, GTX 680, GTX 760, GTX 770, GTX 780; HD 7870, HD 7950, HD 7970, HD 7990 gibi ekran kartları kullanan sistemlerde Athlon işlemcisi nasıl bir performans gösterir denemek lazım. Direk boğazı daralır.

idhrofila
17-08-2013, 13:36   |  #46  
Yeni Üye
36 mesaj

Evet. gerçekten de denemek lazım. Böyle bir sistemi şayet revizyon için elime ulaştıran müşterim olursa en azından elimde olan hd6870 de deneme şansım olur. en azından üst seviye kartlar hakkında nasıl bir tepki olur ,aşağı yukarı fikir sahibi olabilirim.

okinkurt
17-08-2013, 13:46   |  #47  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

Bence öle bir işlemci kartları sınırlayacaktır benim quad ve gtx 660 da yaşadığım gibi çok sağlıklı bir performans olacağını zannetmiyorum ben üst seviye karta düzgün işlemci alınması gerektiğini düşünüyorum en azından fx 6300 olabilir.

can917
17-08-2013, 14:14   |  #48  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
45 mesaj

HD 7850 gibi bir kart athlon II X4 640 gibi bir işlemciyle bir oyuncuya yeter.bu işlemci bu karta darboğaz yapmaz.ne oldu? ikiside oyunlar için yeterli.

idhrofila
18-08-2013, 00:50   |  #49  
Yeni Üye
36 mesaj
Alıntı: can917  
HD 7850 gibi bir kart athlon II X4 640 gibi bir işlemciyle bir oyuncuya yeter.bu işlemci bu karta darboğaz yapmaz.ne oldu? ikiside oyunlar için yeterli.

Amd de darboğaz sonunu yoktur. Görüntü işleme komutları cachelerde hardware desteği yoksa bunu software desteği ile halleder. bu da işlemler yine kayar vaziyette yavaş işler. Darboğaz sonunu farklı bir olay. meslea sahnede dönerken veya füze fırlatırken sahnede bir anda dalgalanma (modülasyon) kasılma olayıdır.

athlon ailesinden gelen IIx4  640 işlemci iyi bir işlemcidir. bunun son serisi 651 dir. frekansları aynı olup hızları sadece memory kontrollerde olup gerçek değer yüzde 2 fark eder. Oyuna gelince oyunlar cpu hızlarını sever.  e amd de 4x3000 mhz  değer ile oyunlarda (crysis1 özellikle ) ati4890 ile hızlı sorunsuz bir deneyime sahip oldum. Şimdi bunu yukarıdaki ekran kartı ile denemekte fayda var. mesela crysis 3 de nasıl.

Ben daha çok athlon x2 serilerinde nasıl bir etki olacağını merak ediyorum. hani şu soket 940 olan ve ddr3 destekli anakartlar.

black_flood
20-08-2013, 00:07   |  #50  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

Amd de darboğaz sonunu yoktur. Görüntü işleme komutları cachelerde hardware desteği yoksa bunu software desteği ile halleder. bu da işlemler yine kayar vaziyette yavaş işler. Darboğaz sonunu farklı bir olay. meslea sahnede dönerken veya füze fırlatırken sahnede bir anda dalgalanma (modülasyon) kasılma olayıdır.

athlon ailesinden gelen IIx4  640 işlemci iyi bir işlemcidir. bunun son serisi 651 dir. frekansları aynı olup hızları sadece memory kontrollerde olup gerçek değer yüzde 2 fark eder. Oyuna gelince oyunlar cpu hızlarını sever.  e amd de 4x3000 mhz  değer ile oyunlarda (crysis1 özellikle ) ati4890 ile hızlı sorunsuz bir deneyime sahip oldum. Şimdi bunu yukarıdaki ekran kartı ile denemekte fayda var. mesela crysis 3 de nasıl.

Ben daha çok athlon x2 serilerinde nasıl bir etki olacağını merak ediyorum. hani şu soket 940 olan ve ddr3 destekli anakartlar.

athlon x2 serisinin en hızlısı olup phenom x2lerin bile yetemediği durumlarda sorun yaşatmayan 6400+ işlemcili sistem verdiydim müşteriye o yeterince anlatır durumu. bilgisayar gerekenden çok daha hızlı çalışıyor güç tüketimi tepe ve ısı değerleri şuan ki güncel dual core cpulara göre 15 derece daha fazla harici contac 21 tarzı fanladan takında 34 derecelere kadar düşüyor 42 maksimum ulaştığı ısı.

makinada netcad uygulaması çalıştırılıyor mekanik diskin yarattığı baskı olmasa sisteme gayet stabil.gidipte normal bir phenom cpu ihtiyacı duyurmuyor x6 ve x4 serisinin en hızlılarından olan 970 ve 980 phenomlar hariç. ekran kartı 4850 256 bit var birtek o sıkıntı yaratıyor anlam veremediğim bir ağırlık yaratıyor grafiksel işlemlerde onun dışında tık demiyor. güncel bir ssd ve ekran katı ilavesi ile fazlası ile götüreceğine eminim.

elimde fx cpu var kullandığım gayet memnunum. sattığım pro serisi anakartlı intel sistemlerdende çok iyi sonuçlar alıyorum ssd varken fakat marka pc psikolojisinden kurtulamayanların aldıkları sistemlerde " intel " daha bu makine gerçekten aldığı parayı hak ediyor' u diyemedim yazık 1850 ila 2300 lira verilen marka sistemlere.

amd' mi intel mi sorusuna cevabım 1. sınıf malzeme kullanıldıktan sonraamd sistem intel sistemden iyi sonuçlar veriyor intelin 1000 tl değerindeki işlenmciyi kullandığımda aldığım ferahlı 485 liralık 8 çekirdekli işlemci ile alabiliyorsam o 500 lira civarındaki farkı intele vermenin anlamı yok.