AMD'nin 4 çekirdekli yeni işlemcileri Altair ve Al

Banned
04-10-2006, 00:37   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
1,148 mesaj

Intel'in önce Core 2 Duo "Conroe" işlemciler ile masa üstü bilgisayarlarda performans liderliğini geri alması, daha sonra çıkardığı Mobil Core 2 Duo (Merom) işlemciler ile diz üstü piyasasındaki liderliğini pekiştirmesi, sunucu pazarı için Clovertown gibi işlemcileri duyurması ve son olarakta bu ayın sonuna doğru 4 çekirdekli işlemcilerini piyasaya sürmeye hazırlanırken herkes AMD'nin neden sessiz kaldığını, hatta bunu fırtına öncesi sessizlik mi yoksa bir çaresizlik mi olduğunu düşünmeye başlarken firma tarafından da artık elle tututlur somut gelişmeler gelmeye başladı.

Uzun süredir AMD'nin K8L (Barselona) mimarisi hakkında çok şey söylendi çok şey yazıldı. Fakat son gelen bilgilere göre AMD 2007 yılının 3.çeyreğinde 4 çekirdekli Athlon64 işlemcilerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şuan kod adı Altair olan K8L mimarisine dayalı firmanın ilk 4 çekirdekli işlemcisi için AMD'nin oldukça iddialı olduğu söylenmekte. Bu yılın sonuna doğru şuan satılmakta olan çift çekirdekli X2 işlemcilerini 65nm üretim teknolojisi ile yeniden pazara sürecek olan firma, doğal olarak 4 çekirdekli işlemcilerini de 65nm üretim teknolojisi ile üretecek. AMD'nin yeni 4 çekirdekli (Quad-Core) işlemcileri önümüzdeki ay çıkacka olan Intel'in 4 çekirdekli işlemcileri gibi temelde 2 farklı gruba ayrılması bekleniyor. Intel 4 çekirdekli işlemcilerini Core 2 Duo Extreme ve Core 2 Quadro olarak 2 sınıfa ayırırken AMD 4 çekirdekli Altair işlemcilerini Altair ve Altair FX olmak üzere iki sınıfa ayıracak. Tabii isminden de anlaşıldığı gibi serinin üst sınıfını Altair FX modelleri oluşturacak. İki grup arasında gelen bilgilere göre 2 fark bulunuyor. Bunlardan ilki soket tipleri. Altair FX işlemcileri soket F (1207) formunda olacakken Altair işlemcilerin soket940 (AM2) formunda olacak. Tabii bu noktada geriye doğru bir uyum da söz konusu olabilir. İkinci ve belki de en önemli fark Altair FX işlemciler AMD'nin 4x4 ve Simetrix Çoklu İşlemci teknolojisini destekleyecekler. Bu sayede Intele nazaran AMD 4 çekridekli işlemcileri ile birlikte masa üstü pazara ikinci işlemci kullanım seçeneğini de sunacak ki toplamda elde edilecek 8 çekirdek oldukça cazip görünüyor. Her ne kadar 2. işlemci kullanımı maliyetleri yükseltse bile AMD'nin özellikle Core 2 Duo "Conroe" işlemciler karşısında cevapsız kalması ayrıca Intel'in 4 çekirdekli işlemcilerine göre daha geç çıkması sebebi ile pazar payını daha etkin bir şekilde arttırabilmek amacıyla 4 çekirdekli işlemci fiyatlarını Intele göre daha alınabilir bir seviyede tutabilecek olması da sektör içinde konuşulanlar arasında.

Resim HKEPC sitesinden alınmıştır.

AMD'nin 4 çekirdekli Altair işlemcileri hakkında gelen diğer bilgilere göre Altair ve Altair FX işlemcilerinin saat hızlarının 2,7 ve 2,9 GHz aralığında olması bekleniyor. İşlemciler de yer alan her çekirdek 512Kb L2 ön belleğe sahip olacaklar yani toplamda Altair ve Altair FX işlemcilrede 2MB L2 ön bellek bulunacak. Tabii işlemcilerde yer alacak 2MB büyüklüğündeki paylaşımlı L3 belleği de unutmamak gerek. Intel'in 4 çekirdekli işlemcilerinde yer alan 1333MHz'lik fsb hızına karşı AMD Altair ve Altair FX'de HyperTransport 3.0 desteği ile 4GHz'lik bus hızları gelmekte. Ayrıca Altair ve Altair FX işlemcilerin 125 watt'lık güç tüketimine sahip olmaları bekleniyor.

Watt başına performans oranın ve her döngüde gerçekleşen işlemci hacminin oldukça geliştirildiği söylenen işlemciler hakkında geriye uyum konusunda bazı bilgiler var. Ayrıca Altair işlemciler basit bir bios güncellemesi ile AM2 anakartlar ile de kullanılabilcekler. Tabii burda dikkat edilmesi gereken unsur şuan satılmakta olan AM2 anakartlar ile kullanılacak Altair işlemciler için HT 2GHz olacak. Altair ve Altair FX işlemcilerin çıktıkları çeyrek içinde AMD'nin toplam satışlarının %10'nunu 2007 yılının son çeyreğinde ise firmanın toplam satışlarının %20'sini oluşturması bekleniyor.

AMD'nin 4 çekirdekli işlemcileri Altair ve Altiar FX işlemcilerinin çıkmasına paralel olarak Intel'in de 45nm üretim teknolojisi ile ürettiği 4 çekirdekli Yorksfiled işlemcileri gün yüzüne çıkarması bekleniyor. Kısacası özellikle 2007'nin 2. yarısı 4 çekirdekli işlemcilerin kıyasıya rekabeti ile geçecek.
Alıntıdır...
donanimhaber.com
saygılar...

ufuks
04-10-2006, 03:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Bakalım quad core da üsütnülüğü kim ele gecirecek.İntelin 45nm teknolojili urunleri göz dolduracaga benziyor.Simdilik core 2 duo almaya devam.

kadirkayik
04-10-2006, 14:32   |  #3  
Yıllanmış Üye
196 mesaj

intel hala öndegözukuyor ama amd bosdurmadıgını resmen ilan etmiş bulunuyor simdden sonra sorulacak  soru amd yeni mimarısı gerekten neler getirecek fiyatı ne olacak ozellikle altair fx i yuksek  fiyattan piyasaya sunmazlar ve bu arada intelde vaad ettiklerini ve falasını yaparsa offffff heyecanlanıyorum :D

Rockford Fosgate
04-10-2006, 22:30   |  #4  
Yıllanmış Üye
139 mesaj

AMD İNTELİN PESTİLİNİ ÇIKARCAK SONRA PORTAKAL SUYU YAPIP İÇECEK

Banned
04-10-2006, 23:12   |  #5  
OP Banlandı
1,148 mesaj

arkadaşlar acizane fikrim...
bu savaşın galibinin olamayacağı yönünde...
ne zaman ki İki firmadan biri pazardan çekilirse o zaman bu savaşın galibi belli olur...
daha 3-4 ay öncesine kadar AMD liderdi... ama şimdi İNTEL aldı liderliği...
AMD fiyatıyla uygun bir seçenekti... İntel bu avantajıda neredeyse bitirdi...
açıkçası  bu işin sonu yok...bir o üstün bir bu...
ben İnşaallah Dizüstü bilgisayarımı CORE 2 DUO işlemcili alıcam... hele bi diğer (ACER gibi)markalarda gelsin...  o zaman alıcam inşaallah...
sonuç olarak demek istediğim bu savaş böyle sürer gider... bakarsın İNTEL önde çok Geçmez AMD önde olur...
Kanaatim bu... yanlışım varsa düzeltmenizi temenni ediyorum...
saygılar...

Son Düzenleme: byzihh ~ 04 Ekim 2006 23:14
Recep Baltaş
05-10-2006, 00:09   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Arkadaşlar şöyle bir slogan duydum..."Intel Dual Core'sa AMD Qaad Core"...AMD fanlarının söylediği bir slogan...Yorumu size bırakıyorum...

viking20
05-10-2006, 02:48   |  #7  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

:)valla güzel sloganmış,çok da iyi,ben beğendim kim bulmuşsa.

Son Düzenleme: viking20 ~ 05 Ekim 2006 02:51
egemengiga
05-10-2006, 11:39   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

herkesin bildigi gibi AMD ATI yi de satin aldi. bence 1-2 sene icinde oyunlarda daha iyi performans sunan anakart ve islemciler uretilecek.

zaten actigi yeni fabrikalar cok etkileyici:

foto:

foto: