Amd Phenom II X4 940 Isınma Sorunu Acil Yardım

AtheNOX
19-06-2010, 14:40   |  #26  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
24 mesaj
Alıntı: black_flood  

codogen kasamı acaba ???

çakma sandık kutusu gibi bişey ne havalandırması var ne hava silikülasyonu içinde ondan sonra ısınmada olur işlemci soket yuvasını eritip alev almada olur ondan at suçu amd ürünlerine sen önce kendine çeki düzen ver sonra konuş bence. o kasada inte üründe alsan aynı sıkıntı olacaktır ve oda yanacaktır git adam gibi termal kasa al yada hiç gücün yetmiyorsa frisby nin kulplu 3 adet kasa fanı takılabilen modelini al içinede zalman firmasının yelpaze yaprak 120 mm 45 liralık kasa fanını ve 550 wat psu döşe o zaman gör bakalım ısı varmı.

SORUNUN kaynağı ÇAKMA bilgisayar kasası ve PSU başka hiçbir sorunda yok açık kapaklı kasa ile tam tersi odadaki sıçak havayı içinde dolandırarak aşırı ısınma ve yıpranmaya sebebiyet dışında başka bir faydan yok.
Alakası Yok Kardeşim Hihg Powerin 750w lık psu taktım yine Aynı Klimalı yerde 56 Derece ve işin ustası bi bilgisayarcı 2 saat test etti,sorun anakarttan kaynaklanıyor buyuk ihtimal.. bilip Bilmeden Yargılıyosun..Evet Kasa Eski olabilir ama klimalı yerde her yanı hava alan serin bir ortamda bile bu şekilde bi derece çok anormal..önemli olan kasa değil içindeki..ben 40 derece sıcaklıkda 19 saat pc başında kaldığımı biliyorum intel işlemcimle banamısın demedi..amd daha hassas olabilir..ama bi yerde anormal bi sorun var biz onu arıyoruz..zaten stok fanı 4000rpm..ısı borularıda mevcut üzerinde..ben sana normal kocaman vantilatörü dayıyorum 3.seviyeye açıyorum diyorum..oda buzdan daha buz gibi oluyo işlemci yine yanıyo diyorum..sen bana küçücük fandan al tak diosun..

AtheNOX
19-06-2010, 14:49   |  #27  
OP Yeni Üye
24 mesaj
Alıntı: saint  
7750 black edition kullanıyorum red scorpin soğutucuyla masa üstü 800 rpm'de 18 ile 20 derece arası yükte ise 30 ile 40 derece ilk önce amd ısınıyor gibi hurafeleri bi köşeye bırakın
1.psu yetmiyor olabilir 
2.arkadaşlar söylemiş fan oturmuyor olabilir
3.macunu yeteri kadar sürün
4.kasayı yeni topladıysanız soğutma altındaki jelatini çıkartın
5.son olasılık işlemci bozuk olabilir.
mümkünse bu işlemci başka bir donanıma takın deneyin son olarak işlemciyi aldığınız yere götürüp değiştirme imkanı varsa deneyin ve özellikle söylüyorum artık ısınma olayı diye birşey yok amd sistemlerde nanometreler giderek ufaldı sanırsam işlemciniz 65 nanometre teknolojisi kullanıyor.
nanometre ne alaka derseniz Nm Bir milimetrenin milyonda biridir..Buda 10üstü-9 a karşılıktır.. 
-Nanometre değeri iki transistörün birbiri arasındaki mesafeyi ifade eder.Bu aralık ne kadar küçük olursa bir alana daha fazla transistör yerleştirilebir,buda çalışmadaki başarımı etkiler 
-Nm miktarı düstükce yaydıgı ısı ve harcadıgı enerjide düsecektir 
Nedeni: Küçülen tasarım elemanları daha küçük voltajlara tepki verip devreyi çalışır hale getirdiğinden işlemcinin çalışma voltajı rahatca düşürülebilir. bu aynı voltajda daha yüksek hız demek olabildiği gibi özellikle taşınabilir bilgisayarlar için hayati öneme sahip düşük güç tüketimi anlamına da gelir. 
Ufak eleman boyunun diğer bir avantajı ise az da olsa hızlanan devre elemanlarıdır. sonuçta daha az yol kateden akım hedefe daha hızlı varacağından işlemci içi gecikme süreleri düşer. 
Hocam Yorumunuz için teşekkür ederim..

Hocam 750w'lık Gayet Kaliteli High power Taktık denedik sıcaklık düşmedi..
Macun Sürülü
Fan Gayet Güzel Oturtulmuş Vaziyette..
jelatinide takarken çıkardık zaten..
tek ihtimal kalıyo işlemci veya anakart..
aldığım yer Exa
teknik servisi aradım görüştüm..amd de 60 derece normal diyorlar ama sistem boştayken 60 derece..sisteme yuk bindiği zaman,örnek bi pes2010 açtığınız zaman makina deliriyo..

Ve Ben Bu Parçaları Alalı 3 Hafta Oldu..Çok Sinir Bozucu bir durum..Yapmadığımız Denemediğimiz İşlem kalmadı..kaldı ki teknik servisi bile böyle yapıyosa vay halimize..fitil fitil burnumuzdan getirdiler..kısacası paramızla rezil olduk..

SAİNT
19-06-2010, 14:59   |  #28  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

geri verin almak zorundalar masa üstü için yüksek değer 60 derece oyunda olsa normal diyeceğim benim işlemci son ısı değeri 73 derece kendimden örnek veriyorum almayız derlerse yada zorluk çıkartırlarsa tüketici haklarına şikayet edeceğiniz bildirin.

SaMaRRa
19-06-2010, 16:34   |  #29  
Yıllanmış Üye
208 mesaj

anakart işlemci destek listesinde phenomIIx4 940 125w c2 işlemci destekleği yazıyor... ancak bu konunun 1. sayfasında everest sıcaklık resminde (çekirdek sıcaklık değerlerinin hemen altında)  işlemcinizin 140w olduğu görülüyor..

ya everest hata yapıyor yada işlemciniz c1 140w tüketen bir işlemci..dolayısıyla anakartınızın desteklediğinden daha fazla güç istiyor(anakartınız 125w destekli).

cpu-z programından işlemci bilgilerinizin resmini buraya koyarsanız iyi olur(ayrıca mainboard sekmesininde resmini koyarsanız iyi olur. bios sürümünün uyumlu olduğundan emin olalım).

[anakartınızın revizyon bilgiside gerekli.. anakartınız rev.1.0 ise F2 bios sürümü ; rev.1.1 ise F3 bios sürümü ile phenomIIx4 940 125w işlecisine destek veriyor...anakartınızın revizyon bilgisi cpu-z programında yazmıyabilir. bunun için kasanın yan kapağını açıp anakart üstündeki yazılara bakınız. pci slotlarının uç kısmına bakan kısımda rev. bilgisi yazar.]

AtheNOX
19-06-2010, 21:12   |  #30  
OP Yeni Üye
24 mesaj
Alıntı: SaMaRRa  
anakart işlemci destek listesinde phenomIIx4 940 125w c2 işlemci destekleği yazıyor... ancak bu konunun 1. sayfasında everest sıcaklık resminde (çekirdek sıcaklık değerlerinin hemen altında)  işlemcinizin 140w olduğu görülüyor..

ya everest hata yapıyor yada işlemciniz c1 140w tüketen bir işlemci..dolayısıyla anakartınızın desteklediğinden daha fazla güç istiyor(anakartınız 125w destekli).

cpu-z programından işlemci bilgilerinizin resmini buraya koyarsanız iyi olur(ayrıca mainboard sekmesininde resmini koyarsanız iyi olur. bios sürümünün uyumlu olduğundan emin olalım).

[anakartınızın revizyon bilgiside gerekli.. anakartınız rev.1.0 ise F2 bios sürümü ; rev.1.1 ise F3 bios sürümü ile phenomIIx4 940 125w işlecisine destek veriyor...anakartınızın revizyon bilgisi cpu-z programında yazmıyabilir. bunun için kasanın yan kapağını açıp anakart üstündeki yazılara bakınız. pci slotlarının uç kısmına bakan kısımda rev. bilgisi yazar.]

Yorumunuz için teşekkür ederim..ama yukarıda yazdığım gibi 750w high power psu taktık..yine düşmedi sıcaklık..psu ile alakası yok sanırım..diğer söylediklerinizi araştıracağım..çünkü bende anakarttan şüpheleniyorum..ve şüphelerim gittikçe ağır basıyor..

SaMaRRa
19-06-2010, 21:21   |  #31  
Yıllanmış Üye
208 mesaj
Alıntı: AtheNOX  
Yorumunuz için teşekkür ederim..ama yukarıda yazdığım gibi 750w high power psu taktık..yine düşmedi sıcaklık..psu ile alakası yok sanırım..diğer söylediklerinizi araştıracağım..çünkü bende anakarttan şüpheleniyorum..ve şüphelerim gittikçe ağır basıyor..
ben yorumu psu için yapmadım... işlemciniz 140w gözüküyor, anakartınız ise işlemcilere en çok 125w destekliyor.. bu problem yaratabilir.(dediğim resimleri koyarsanız tam olarak emin oluruz).

ekleme: ayrıca cpu-z de işlemciniz standart hızında iken core voltage değerinizi yazın.

Son Düzenleme: SaMaRRa ~ 19 Haziran 2010 21:25
AtheNOX
20-06-2010, 00:43   |  #32  
OP Yeni Üye
24 mesaj
ben yorumu psu için yapmadım... işlemciniz 140w gözüküyor, anakartınız ise işlemcilere en çok 125w destekliyor.. bu problem yaratabilir.(dediğim resimleri koyarsanız tam olarak emin oluruz).

ekleme: ayrıca cpu-z de işlemciniz standart hızında iken core voltage değerinizi yazın.

Core Voltage Değeri 1.424 V

Mainboard Sekme Resmi

Anakart Şuan Ki BIOS Sürüm REV: 1.0

EVET ARKADASLAR ŞU SORUNU SİZLERİN YARDIMIYLA ÇÖZELİM ARTIK..Sorun %90 Anakarttan  Kaynaklanıyor  Gibi Görünüyor..Resimler Ve Değerleri Yukarıda Belirttim..

Rev: 1.1 Linki 8200 chipsetli
http://www.gigabyte.com.tw/products/product-page.aspx?pid=3313#ov

Son Düzenleme: AtheNOX ~ 20 Haziran 2010 10:34
SaMaRRa
20-06-2010, 19:44   |  #33  
Yıllanmış Üye
208 mesaj

pc açılırken (bios ekranında) Del tuşuna basarak bios a girin.. pc health kısmına girin. en üstte "hardware thermal control" ve onun bir altındaki seçeneğin karşısında ne yazdığını söyleyin. (disabled? enabled?)...aynı yerde alt kısımda "cpu smart fan kontrol" ve "system fan smart kontrol" seçeneklerinin enabled olduğundan emin olun. ve orta kısımdaki ram mhz değerlerini kontrol edin..

AtheNOX
20-06-2010, 21:32   |  #34  
OP Yeni Üye
24 mesaj
pc açılırken (bios ekranında) Del tuşuna basarak bios a girin.. pc health kısmına girin. en üstte "hardware thermal control" ve onun bir altındaki seçeneğin karşısında ne yazdığını söyleyin. (disabled? enabled?)...aynı yerde alt kısımda "cpu smart fan kontrol" ve "system fan smart kontrol" seçeneklerinin enabled olduğundan emin olun. ve orta kısımdaki ram mhz değerlerini kontrol edin..

PC yi ilk açtığımda sabah çekmiştim bu resmi..

Son Düzenleme: AtheNOX ~ 20 Haziran 2010 21:34
SaMaRRa
21-06-2010, 14:08   |  #35  
Yıllanmış Üye
208 mesaj

kasadaki arka fanın(egzoz fanı) doğru monte edildiğine emin olun(arka tarafa monte edilmiş olmalı ve havayı kasa içinden dışarı atmalı)..ayrıca fan güç bağlantısının anakarta doğru bağlandığına emin olun(fan kablosu anakarta yanlış takılmaması için yanlarından tırnaklıdır) ve fanın çalıştığına emin olun. [fan bilgilerinde egzoz fanının çalıştığı görülmüyor]

ve cpu-z programında dram frequancy 333 mhz mi kontrol edin..(işlemcide dahili bellek kontrolcüsü vardır. bellekler oc olduysa işlemci ısınabilir)

bunlardan sonra geriye ya anakart yada işlemci arızası ihtimali kalıyor..imkanınız varsa işlemciyi başka bir anakartta deneyin.

[kasanızda egzoz fanı yoksa bir tane alıp takın.]

*imla

ekleme: daha önce termal macunuda değiştirdiğinizi söylemiştiniz. termal macun ne az nede çok olmalı. yani termal macunu bol sürmemek gerekir. tam olarak yöntem belirtmek gerekirse, bir damla termal macunu(yaklaşık bir pirinç kadar) kredi kartı gibi bir kartla işlemci yüzeyine sıvanarak dağıtılmalı. (termal macunun kaliteside önemlidir. standart markasız beyaz termal macun önerilmez)

Son Düzenleme: SaMaRRa ~ 21 Haziran 2010 14:24
AtheNOX
22-06-2010, 01:04   |  #36  
OP Yeni Üye
24 mesaj
kasadaki arka fanın(egzoz fanı) doğru monte edildiğine emin olun(arka tarafa monte edilmiş olmalı ve havayı kasa içinden dışarı atmalı)..ayrıca fan güç bağlantısının anakarta doğru bağlandığına emin olun(fan kablosu anakarta yanlış takılmaması için yanlarından tırnaklıdır) ve fanın çalıştığına emin olun. [fan bilgilerinde egzoz fanının çalıştığı görülmüyor]

ve cpu-z programında dram frequancy 333 mhz mi kontrol edin..(işlemcide dahili bellek kontrolcüsü vardır. bellekler oc olduysa işlemci ısınabilir)

bunlardan sonra geriye ya anakart yada işlemci arızası ihtimali kalıyor..imkanınız varsa işlemciyi başka bir anakartta deneyin.

[kasanızda egzoz fanı yoksa bir tane alıp takın.]

*imla

ekleme: daha önce termal macunuda değiştirdiğinizi söylemiştiniz. termal macun ne az nede çok olmalı. yani termal macunu bol sürmemek gerekir. tam olarak yöntem belirtmek gerekirse, bir damla termal macunu(yaklaşık bir pirinç kadar) kredi kartı gibi bir kartla işlemci yüzeyine sıvanarak dağıtılmalı. (termal macunun kaliteside önemlidir. standart markasız beyaz termal macun önerilmez)

Öncelikle Şimdiye Kadar Ki Yardımlarınız Ve ilginiz için Çok Teşekkür ederim..
dram frequancy 333.3 mhz
Macun Çok Kaliteli Bir Macun Altın Sarısı Renginde Şuan Markası Aklımda Değil..Tam Dozunda Ve Dediğiniz Gibi Ne Az Nede Çok Sürüldü..
Dediğim Gibi Yorumları Okuduysanız..Büyük Ev Vantilatörleri Vardır 3.derecede Açıp Kasanın Ağzına Dayıyorum 6 derece Düşüyor..55 Derece Oluyor..Ama O Vanlitorun Ne kadar Güçlü üflediğini tahmin edersiniz..yinede düşmyüor..normalde 40 derecenın altına düşmesi lazım..kısacası ben bu kasayı götürüp buzhaneye sokup çalıştırsam sonuş değişmeyecek..psu denedim 750w taktım düşmedi..macun sürülü,fan tam yerine çok düzgün bir şekilde oturtulmuş,klimalı gayet serin bir ortamda bilgisayarcı ile birlikte test ettik,direk biostan baktık sıcaklığa 56 derece..
teknik servisi arıyorum 60 derece normal diyor..ama dediğim gibi sistem boştayken 60 derece..
Acaba Ram'lardan Kaynaklanabilirmi? böyle bir ihtimal varmı? ramlar 2 yıllık baya eski ve 667 mhz.işlemci ram'a göre baya yuksek bir özelliğe sahip,çakışma uyumsuzluk gibi bir sorun olabilir mi?
Bugun AMD chipsetli Yeni Bir Anakart Sipariş Verdim Ve Ramlarıda Değiştireceğim..
Anakart Modeli Linki: http://www.exa.com.tr/asus/anakartlar/asus_m4a785m-328-10685.html
Eğer Yine Isınma Olursa İnşallah Olmaz..işlemciyi Garantiye Göndermekten Başka Çare Kalmıyor..