Amd R9 290 için Fx 8350 mi i5 4670k mı?

eren5157
31-01-2014, 00:44   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3 mesaj

Arkadaşlar şuanda piyasada bulunan bu çipsetli kartlar referans kartlardır. Özel soğutmalı olanları çıkınca almayı düşünüyorum. Sizce AMD R9 290 a hangi işlemci daha iyi gider. F/P bakımından hangisini almalıyım ? Cevaplarınızı bekliyorum. İlginiz için teşekkür ederim. İyi forumlar..

okinkurt
31-01-2014, 02:19   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj

Bence i5 al .

pcuzmanı41
31-01-2014, 13:24   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
172 mesaj

F/P olarak tabiki amd fakat şimdi amd matel çıkartıyor yani yeni nesi oyun direk ekran kartı kaynağı kullanacak işlemci yükünü azaltacak performansı artacak amd almak daha mantıklı olacak ve ucuz fakat şuda bir gerçek'ki amd daha fazla elektirik harcıyor ama ısı sorunu yok render programlarında da iyi performans alırsın

Death Punch
31-01-2014, 13:34   |  #4  
Death Punch avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 42
373 mesaj

tamamda tek oyun için olmaz bi pc iillaki müzik çalcak internette bişey yapılacak gezinilecektir ondan dolayı i5

pcuzmanı41
31-01-2014, 13:45   |  #5  
Yıllanmış Üye
172 mesaj

tamam kardeş ben sadece intel de müzik dinleyebiliyorum dimi :D amd taka nette gezemem müzik çalamam dimi lütfen düşünerek ve haklı bir gerekçe göstererek yorum yapalım amd fanı felanda değilim ama f/p işlemcisi olduğu bir gerçektir ve i5-i7-fx8350 arasındaki ufak farklarda normal kullanıcıda hissetmesi zordur oyunlar dersen onun işi ekran kartıyla alakalıdır diğer işler içinde yeterli bir işlemcidir

Death Punch
31-01-2014, 14:49   |  #6  
Death Punch avatarı
Yıllanmış Üye
373 mesaj

benim demek istediğim şu: amd işlemciler sadece oyunda inteli geçiyor hatta zaman zaman geçemiyor bile diğer tüm işlemlerde intel farkı çok açıyor size bir soru amd nin en son en iyi işlemcisi fx9590 ile i7 4770 k  yi yarıştıralım kim kazanıyo  intel herzaman daha iyi işlemci yapıyor ama bu şu demek değil amd beşpara etmez alınamaz diye belki ben günde ortalama 2 sistem yazıyorum chipte hemen hemen hepsinde amd var niye çünkü fiyatı uygun ama kıyaslama yapıldığında tabikide intel

Son Düzenleme: Death Punch ~ 31 Ocak 2014 14:58
Death Punch
31-01-2014, 14:58   |  #7  
Death Punch avatarı
Yıllanmış Üye
373 mesaj

http://www.donanimcibaba.com/201 ... eri-yayinlandi.html

hangisi daha iyi performans veriyor bakın bakalım intel en tebede belki 8350 i5 i geçmiş ama en büyük performansı gene intelin işlemcisi vermiş aradada fazla bir fark yok zaten ekran kartı çok iyi olduktan sonra hangisi olmuş ne önemi var oyunda azcık etki ediyor işlemci zaten

pcuzmanı41
31-01-2014, 15:56   |  #8  
Yıllanmış Üye
172 mesaj

tamam ben zaten intele bir şey demiyorum ama extrem performans testinde sonuçları kullanıcılar fark etmesi zor oyun testlerin de ise matel geldiği zaman sonuçlar değişebilir çünkü işlemci yükünü kaldırıp oyunun direk grafik kartının işlemcisine yoğunlaşacak böylece oyunlardan iyi performans alınmış olacak

kısaca intel sistem kalite / performans  amd fiyat / performans her ikisinde de yeni çıkan işlemcilerinde dağlar kadar fark yok ama sonuç herkesin kesesine göre olacak :D

Kapalı Hesap (153334)
31-01-2014, 16:17   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj
Alıntı: HP Pavilion p6 007  
benim demek istediğim şu: amd işlemciler sadece oyunda inteli geçiyor hatta zaman zaman geçemiyor bile diğer tüm işlemlerde intel farkı çok açıyor size bir soru amd nin en son en iyi işlemcisi fx9590 ile i7 4770 k  yi yarıştıralım kim kazanıyo  intel herzaman daha iyi işlemci yapıyor ama bu şu demek değil amd beşpara etmez alınamaz diye belki ben günde ortalama 2 sistem yazıyorum chipte hemen hemen hepsinde amd var niye çünkü fiyatı uygun ama kıyaslama yapıldığında tabikide

elimde intelde amd de var amd daha iyi.Hem ucuz hemde performanslı bende i7 2635qm leptop işlemcisi var keşke amd a12 7850k lı bir masaüstü sistemim olsaydı.Amd zaten beş para etmedigi için bugun ps4 ve xbox one ın hem işlemcisini hemde ekran kartını amd üretiyor sony microsoft mühendileri salak bu işlerle yakından uzaktan iilgisi olmayan bizimkiler çok çok akıllı.O yüzden kendimize ait bir işlemcimiz bir elektronik eşşamız yok çok bilmişligimiz yüzünden.İntelin iyi günleri geride kaldı.Amd artık intelden daha iyi işler yapmakta hemde yarı fiyatından bile daha az bir fiyatta.Nvidia intel pahalı satıyor bügün nvidia pahalı intel pahalı diye iyi şeyler yapıyorlar anlamına gelmesin.Amd şuan lider.

Neden lider son model teknoloji ile donattıgı 7850k gibi uçuk özelliklerde bf4 yüksek çözünürlükte 30 fps ve üzeri oynatan ekran kartı olmadan 300tl ye bu işi yapan bir işlemci bugun amd yi benim gözümde büyütüyor.Fakiri düşünen benim dostumdur.Bu yahudi de olsa degişmez.300tl ye bugun bf4 o ayarlarda çalıştıran bir ekran kartı alırsın amd sana hem işlemci hem ekran kartı üstüne üstlük birde bf4 hediye ediyor.OHa dan başka bir laf diyemiyorum.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (263173) ~ 31 Ocak 2014 16:23
Kapalı Hesap (153334)
31-01-2014, 16:25   |  #10  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

AMd nin yapacagı tek şey bu.7850k aynen alıp laptoba entegre edip 8770 gibi bir kart ile cross yapıp satmak.Crysis 3 full hd high da 30 fps oynatmasın ben bir daha amd hakkında yorum yapmıcam.

http://www.youtube.com/watch?v=Gn0xnxe4bZ4
optimizasyonsuz hali
http://www.youtube.com/watch?v=CPBBizH_BLY
ben bu oyunu oynayamam diyemezsin hepsini öyle yada böyle çalıştırırsın.
http://www.youtube.com/watch?v=GnAJVRAHEvM

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (263173) ~ 31 Ocak 2014 16:32
Kapalı Hesap (153334)
31-01-2014, 16:35   |  #11  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

http://www.youtube.com/watch?v=GubtB7GCF0o

http://www.youtube.com/watch?v=3Dhj-CK2534

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (263173) ~ 31 Ocak 2014 16:36
Kapalı Hesap (153334)
31-01-2014, 16:38   |  #12  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Bu oyunları bir ara ekran kartları işlemciler kaldırmıyordu  şimdi amd nin 7850k bile çalıştıyor.Ekran kartı parası vermekten kurtuldunuz üstelik 400watt çeken kartları düşünürsek elektrik tasarufuda cabası.

Death Punch
31-01-2014, 17:04   |  #13  
Death Punch avatarı
Yıllanmış Üye
373 mesaj

kısacası şöyle oyunlarda önemli olan ekran kartı ise işlemcinin 3 aşağı 5 yukarı olmasına gerek yok ikiside 8350 ve 4670k da bence harika işlemciler iki işlemciyide aynı sistemde kullanalım en fazla 2-3 fps fark olur ondan dolayı ben olsam intel alırdım ama amd de alınmaz diyemem çünkü ekran kartında da işlemcidede tercih ediliyor ve  ben yorumumda "ama bu şu demek değil amd beşpara etmez alınamaz diye belki ben günde ortalama 2 sistem yazıyorum chipte hemen hemen hepsinde amd var niye çünkü fiyatı uygun ama kıyaslama yapıldığında tabikide intel" orada amd yi kötülemedim çünkü amd çok iyi işler başarıyor ve ben hala amd nin nimetlerinden faydalanıyorum Hmph

Kapalı Hesap (153334)
31-01-2014, 17:14   |  #14  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Elime okadarçok intel geçtiki intelden artık nefret ediyorum böyle bir firma yok.Bu benim şahsi fikrimdir.Amd de bukadar fazla kullansaydım odanda nefret ederdim fakat amd benden paramı alıyor ama işlemcinin degeri kadar benden para alıyor.Bugun intele kızdıgın noktada bu degerinden fazla paraya satıyor işlemcilerini.Bugun i3 fiyatı nerdeyse amd nin fx6300 fiyatına eşit.bugun i5 in fiyatı 250 tl olsaydı herkeze intelde önerirdim fakat amd daha uygun fiyattan satıyor.Aynı ürünü pahalıdan satıyor.Laptop almaya gittim amd piyasada yok amd alamadım intel i7 2635qm aldım pişmanmıyım evet ama intleden degil probook dan işlemciyi yeteri kadar iyi sogutamıyor fanı ayrıca yeteri kadar güç gönderimiyor işlemciye power sp düşük.Ayrıca intelde üçkagıda kaçmış laptopta ne fan ayarı yapabiliyorum ne işlemcinin özelliklerini açıp kapatabiliyorum neden hız aşırtma yapabiliyorum bunu intelden başka biri yapmaz zaten.Neymiş efendim 2635k qm olması lazımmış iyide kardeşim k oluncada fiyat uçuyor.Bu ne saçmalık amd herşeyde kilidi açık koyarken ben neden kilidi kapalı laptop aldım çünkü intelden başka alternetif bulamadım laptopta amd 4600m bulsam vallahi alıcaktım ama ogün taksit şartları ve bazı sıkıntılar yüzünden intele geçtim açıkçası bazı konularda pişmanım ama performansı muazzam.

Sanki masaüstü pc kullanıyorum gibi hissettiryor bunu özellikle i5 veya i3 veya diğer laptolarda göremedim.Masaüstüne en yakın hissiyatı işlemci bazında i7  m ler veriyor tabi bazen 2 çekirdekli i7 lerde olabilir onlar ayrı.

Ben amd veya inteli övmem.Ancak ucuz ve iyi işler çıkartan benim bir numaramdır.Bugun amd gerçektende kalbimde dahada degerlendi.MAntle gibi bir projeyi herkeze açık kaynak sunması ve 7850k gibi bir işlemciyi degerinin altında bir fiyata satıp üstüne bf4 oynunu vermesi amd yi benim gözümde 2 kat değerlendirdi.Bizim türkler 7850k alırlar bf4 ayrı satarlar işlemciyi yarı öyle bir nalet bir toplumuz.AMaç hep para kazanmak inteli övmelerinin nedeni bu bütün forumlar intelden reklam alıyor ve bilgisayarcıların çogu intelden daha fazla kaar ediyor diye herkez inteli övüyor amaç daha fazla para kazanmak fakiri düşünen bir tek amd var.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (263173) ~ 31 Ocak 2014 17:20
Death Punch
31-01-2014, 17:29   |  #15  
Death Punch avatarı
Yıllanmış Üye
373 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
Elime okadarçok intel geçtiki intelden artık nefret ediyorum böyle bir firma yok.Bu benim şahsi fikrimdir.Amd de bukadar fazla kullansaydım odanda nefret ederdim fakat amd benden paramı alıyor ama işlemcinin degeri kadar benden para alıyor.Bugun intele kızdıgın noktada bu degerinden fazla paraya satıyor işlemcilerini.Bugun i3 fiyatı nerdeyse amd nin fx6300 fiyatına eşit.bugun i5 in fiyatı 250 tl olsaydı herkeze intelde önerirdim fakat amd daha uygun fiyattan satıyor.Aynı ürünü pahalıdan satıyor.Laptop almaya gittim amd piyasada yok amd alamadım intel i7 2635qm aldım pişmanmıyım evet ama intleden degil probook dan işlemciyi yeteri kadar iyi sogutamıyor fanı ayrıca yeteri kadar güç gönderimiyor işlemciye power sp düşük.Ayrıca intelde üçkagıda kaçmış laptopta ne fan ayarı yapabiliyorum ne işlemcinin özelliklerini açıp kapatabiliyorum neden hız aşırtma yapabiliyorum bunu intelden başka biri yapmaz zaten.Neymiş efendim 2635k qm olması lazımmış iyide kardeşim k oluncada fiyat uçuyor.Bu ne saçmalık amd herşeyde kilidi açık koyarken ben neden kilidi kapalı laptop aldım çünkü intelden başka alternetif bulamadım laptopta amd 4600m bulsam vallahi alıcaktım ama ogün taksit şartları ve bazı sıkıntılar yüzünden intele geçtim açıkçası bazı konularda pişmanım ama performansı muazzam.

Sanki masaüstü pc kullanıyorum gibi hissettiryor bunu özellikle i5 veya i3 veya diğer laptolarda göremedim.Masaüstüne en yakın hissiyatı işlemci bazında i7  m ler veriyor tabi bazen 2 çekirdekli i7 lerde olabilir onlar ayrı.

Ben amd veya inteli övmem.Ancak ucuz ve iyi işler çıkartan benim bir numaramdır.Bugun amd gerçektende kalbimde dahada degerlendi.MAntle gibi bir projeyi herkeze açık kaynak sunması ve 7850k gibi bir işlemciyi degerinin altında bir fiyata satıp üstüne bf4 oynunu vermesi amd yi benim gözümde 2 kat değerlendirdi.Bizim türkler 7850k alırlar bf4 ayrı satarlar işlemciyi yarı öyle bir nalet bir toplumuz.AMaç hep para kazanmak inteli övmelerinin nedeni bu bütün forumlar intelden reklam alıyor ve bilgisayarcıların çogu intelden daha fazla kaar ediyor diye herkez inteli övüyor amaç daha fazla para kazanmak fakiri düşünen bir tek amd var.

haklısın tabi ama amd hala itelin gerisinde resmi kaynaklar oyun performansları tabiki amd bütçesi kısıtlı insanlara göre bir firma bence amd nin tek eksikliği bir şeyi iyi yaparken öbürünü kısması yani r9 290x mesela çok iyi bir kart ama çok yük altına girince birazcık ses yapıyor mesela fx9590 çok iyi işlemci olmasına rağmen çok elektirik yiyor işde amd hepsinin çok iyi olduğu işlemciler ekran kartları çıkarmıyor çıkardığı zaman artık amd inteli de nvidia yıda geçicek bence

okinkurt
31-01-2014, 19:41   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj

Paran varsa intel alırsın arada çok bir fark yok aradaki farkı veremiyorsan amd alırsın ancak bu amd intel den daha iyi demek değildir amd anakartçar çok sorunlu bence elden geçirdikleri anakartlar bile sorunlu hayır gelişim gelişim tamam eyv da bu nedir böle abi hala deve gibi güç çekiyorlar ben gittim asus un en iyi 2.anakartını aldım hayvan gibi ısınıyor mesela gtx 660 asus var 60 dereceyi geçmiyen karty bunda 73 derece yi gördü bundan önce quad q9300 ile kullanıyordum kartı oyunlarda gram farketmedi hatta amd de çoğu oyunda saçma sapan takılmalar yaşadım quad da olmıyan http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4670K-vs-AMD-FX-8350 eskiden bunları yazınca intel fanboyu rezill püü derlerdi almadan kulanmadan yrum yapıyosun vs aldık 5-6 aydır sokmadığım test denemediğim oyun kalmadı ben intel diyorum ancak amd iş görmez de demiyorum dediğim gibi paraya göre.