AMD SEVENLER İÇİN HIGH END PC

bulferan
23-11-2008, 04:16   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
244 mesaj

Değerli arkadaşlar ,

Forumda hem de şu kriz günlerine rağmen; para benim elimin kiri diyebilen amd sevenlere yönelik bir Hıgh End PC önerisi yapayım dedim. Bakalım ortaya nasıl bir pc çıkacak.

Cooler Master RC-1100 KKN1-GP KASA

549 YTL

High Power 1000W Rock Solid Modüler Güç Kaynağı

492 YTL

Asus M3A32-MVP Deluxe AMD790FX/DDR2 S+GL+1394+16X

410 YTL

AMD Phenom 9950 QuadCore (2.6 GHz) 4MB 940p Black

407 YTL

A-DATA 4 GB (2*2) 1066 MHz DDR2 RAM Overclock Kit

188 YTL

2 X Sapphire HD4870 TOXIC 512 MB 256Bit GDDR5 16X Crossfire

1310 YTL

2 X Seagate 1 TB 7200 RPM 32MB SATA2 NCQ

512  YTL

2 X Lg LG-GH22NS30 22X Sata Dvd-Rw Siyah

92 YTL

MS 9VU Reclusa Gaming Keyboard USB Port Eng

118 YTL

Logitech VX Revolution Crdles Lsr NB Mos931690-091

123 YTL

Creative Inspire T6100 5+1 Speaker Siyah (76W)

170 YTL

Samsung T240HD 24"LCD Monitör TV Black 5ms Full HD

1130 YTL

KOM Alphacool Cool Answer III 120 Compact 12V su soğutma

360 YTL

Toplam KDV Dahil : 5861  YTL

Son Düzenleme: bulferan ~ 23 Kasım 2008 04:17
Andaç Işık
23-11-2008, 10:09   |  #2  
Andaç Işık avatarı
Yıllanmış Üye
1,407 mesaj

bence psu bu olmalı:

ramler bu olmalı:

iki tane 4870 toxic yerine 4870 x2 olabilir.

Z1mBaBwE
23-11-2008, 10:12   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Anakarttan cacık olmaz tercihim Gigabyte GA-MA790FX-DQ6,DFILanParty UT790FX-M2R son olarak ise sapphire Pure crossfirex-790FX dir

Burak ÇAKAY
23-11-2008, 12:11   |  #4  
Burak ÇAKAY avatarı
Yıllanmış Üye
433 mesaj

1000W psu nabıcan :D 4x cross mu? gerçek 600-700 arası yeterlidir bence. :\
ki 6 milyara daha iyi bi intel toplanır :D

bulferan
23-11-2008, 14:22   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
244 mesaj

6 milyara daha iyi intel sistem toplanır diyen arkadaşım sana katılmamam mümkün değil ama sen açtığım topiğin başlığını okudun mu ?

keshkesh
23-11-2008, 14:33   |  #6  
keshkesh avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
910 mesaj

Arkadaşım bu sistem bi işe yaramaz:P

harddiski unutmuşsun 2 tb hdd depo olarak kullanılır ona windows yüklersen high end olmaz o pc:)

bosu bosuna yavaslatırsın sistemi.... bir adet raptor filan lazım oraya :) yada raid 0 160 gb 16 mb cacheli hdd ;)

Burak ÇAKAY
23-11-2008, 14:38   |  #7  
Burak ÇAKAY avatarı
Yıllanmış Üye
433 mesaj

okudum arkadaşım Göz kırpma bende amd severlerden biriyim :D o yüzden girdim zaten topiğe. intel sistem toplanır derken gayet mantıklı birşey söyledim. bunun amd intel sevgisiyle ne alakası var :D 6 milyar pc için bütçesi olan bir insan gidip amd almaz. bu kadar basit. Core i7 çıktı çıkacak. ddr3'lü bide intel anakartla öyle bir sistem kullanmak varken 6 milyarın varken neden amd toplayasın? amd'de 10 numara ona birşey demiorum. bende upgrade yapıcam
"x4 9950BE" alıcam zaten. ama o kadar param olsa zengin olsam intel toplardım doğal olarak. Anlatabildim mi!?!?

Son Düzenleme: Burak ÇAKAY ~ 23 Kasım 2008 14:40
bulferan
23-11-2008, 15:10   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
244 mesaj
keshkesh
Arkadaşım bu sistem bi işe yaramaz:P

harddiski unutmuşsun 2 tb hdd depo olarak kullanılır ona windows yüklersen high end olmaz o pc:)

bosu bosuna yavaslatırsın sistemi.... bir adet raptor filan lazım oraya :) yada raid 0 160 gb 16 mb cacheli hdd ;)

Sayın keshkesh fena halde yanılıyorsunuz. Sistemde 1 tane 2 terabaytlık değil 2 tane 1 terabaytlık harddisk var. O harddisklerin herbirinin de 32 MB cache bellekleri var ve NCQ özelliğine sahipler. Dolayısıyla raptor ile aralarında fazla bir performans farkı yok. Ayrıca iki adet fiziksel hardisk olduğu için sizin bahsettiğiniz rşekilde raid olarak kullanmak mümkün sistemi. Bir de galiba herkes intelin işlemcilerine kafayı fena halde takmış durumda. Yani üstü kapalı hiçbir amd işlemciyle HIGH END sistem kurulmaz diyorsunuz. Fakat ben bu kolaycılığa kaçan ve biraz fanatiklik kokan bu fikre katılmıyorum. Şuna adım gibi eminim şu sistemde , intel anakartla beraber QX9770 işlemci kullansaydım sisteme herkes bir anda hıgh end diyecekti. HIGH END demek mevcut en son teknoloji demek.En iyi sistem demek değil. Benim imzamdaki sistemde bulunan Q6700 işlemcinin dahi AMD nin 9950 işlemcisinden daha iyi olduğunu biliyorum. Özetle kurduğum sistem amd anakart ve amd işlemciyle kurulabilecek en iyi sistemdir diyorum.

Bir arkadaşım ram olarak OCZ Reaper daha iyi olurdu demiş. Haklıdır kendisi. Sistemi kurarken bunu atlamışım. Ama ADATA nın ürünü de overclock için tasarlanmış başarılı bir ürün.

Diğer bir arkadaşım bu sistem için 600 - 700 watt power supply yeterli olur demiş. O da haklı .Ancak kaliteli bir 700 watt power dahi en fazla % 85 verim sağlar. Yani örneğin OCZ 700 watt aldınız. Sisteme sağladığı en yüksek güç 600 watt olur. Aradan bir sene geçtiğinde bu verim % 75 e 1 sene daha geçince % 65 e düşer. İşte o zaman power supply bağırmaya başlar. Ama sisteme HIGH POWER 1000 watt gibi bir ürün koyduğunuzda içiniz en az 3 sene rahat edecek demektir.
Gelelim 4870 toxic ten 2 adet yerine 1 adet 4870X2 seçmek daha iyi olur diyen arkadaşıma. O da haklıdır. Ancak standart 4870X2 ye göre Sapphire HD4870 toxic single kart soğutma açısından avantajlı. Daha iyi overclock olacaktır. 4870X2 nin en büyük avantajı fazla belleği. Aradaki performans farkı % 5 i geçmez. Çünkü toxicler overclocklu olduğu için farkın açılmasına izin vermez. Netten bu kartla ilgili baktığım incelemelerde Sapphire HD4870 in 780 mhz olan çekirdek hızının rahatça 820 mhz e , 4000 Mhz olan bellek hızının da 4600 Mhz e çıktığı görülüyor. Ayrıca ileride bir upgrade istendiğinde 2 adet 4870 i satıp yeni kart almak tek HD4870X2 yi satmaktan daha kolay olacaktır.
Sistem önerime gelen tüm eleştirilere eyvallah diyor saygı duyuyorum . Bir eleştiri hariç. Bu anakarttan cacık olmaz diyen arkadaş önerdiğin Gigabyte anakart Asus tan iyi olabilir. İtiraz etmem. Ama bahsettiğin '' Cacık '' olsa olsa senin güzelliğindir. Sana bundan daha fazlasını söyleyip topiği çirkinleştirmek istemem.

Burada şunu herkesin bilmesini temenni ederim. Bugün AMD geride olur yarın intel. Bugün ATI önde gider yarın Nvidia . Mesele kimin önde olduğu değil. Son kullanıcının yani bizlerin olayı fiyat/performans mantığı açısından doğru yorumlamamız. Ayrıca , ben ne olursa olsun daima intel tabanlı sistem kurarım böyle alıştım diyen insanlara gösterdiğimiz saygıyı ben AMD ATI den şaşmam diyen arkadaşlara da göstermemiz gerekir diye düşünüyorum.
Eleştiri ve önerileri için herkese teşekkürler. Topiğe ben başladım artık sizler bitirirsiniz benden bu kadar....

Son Düzenleme: bulferan ~ 23 Kasım 2008 15:14
Burak ÇAKAY
23-11-2008, 16:41   |  #9  
Burak ÇAKAY avatarı
Yıllanmış Üye
433 mesaj

Arkadaşım senin imzandaki sisteminde intel ne konuşuyorsun ki? Ona buna laf sokarak nereye geliceksin ki anlayamadım seni. Tamam madem böyle bir fikrin var topla kendin yaz bir yere eğlen bunu paylaşsan ne olacak. kim alıcak 6 milyara. yada kim niye merak etsin bunu? herkez neyin ne olduğunu zaten biliyor herşeyin fiyatı performasnı da herkez en azn snn kadar bilior yani o konuda da rahat ol her türlü.

bulferan
23-11-2008, 22:45   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
244 mesaj
burakcakay
Arkadaşım senin imzandaki sisteminde intel ne konuşuyorsun ki? Ona buna laf sokarak nereye geliceksin ki anlayamadım seni. Tamam madem böyle bir fikrin var topla kendin yaz bir yere eğlen bunu paylaşsan ne olacak. kim alıcak 6 milyara. yada kim niye merak etsin bunu? herkez neyin ne olduğunu zaten biliyor herşeyin fiyatı performasnı da herkez en azn snn kadar bilior yani o konuda da rahat ol her türlü.
Herşeyi en iyi bilirim havalarınız ve argo tarzı sokak ağzıyla konuşmalarınızla forumda kaç kişiyi sindirdiniz bilmiyorum ama beni sindiremezsiniz. Benim yazılarımda tahrik eden bir unsur yok. Ama siz şöyle bir bakıyorum da herkese yerli yersiz çatıyorsunuz. Burası Chip Dergisi forumu. Age Of Conan online oynadığınızı sanıyorsanız kendinize gelin isterseniz.Soru

Burak ÇAKAY
24-11-2008, 00:55   |  #11  
Burak ÇAKAY avatarı
Yıllanmış Üye
433 mesaj
bulferan
Herşeyi en iyi bilirim havalarınız ve argo tarzı sokak ağzıyla konuşmalarınızla forumda kaç kişiyi sindirdiniz bilmiyorum ama beni sindiremezsiniz. Benim yazılarımda tahrik eden bir unsur yok. Ama siz şöyle bir bakıyorum da herkese yerli yersiz çatıyorsunuz. Burası Chip Dergisi forumu. Age Of Conan online oynadığınızı sanıyorsanız kendinize gelin isterseniz.Soru
Age of Conan değil de "World of Warcraft" oynadığımı sanıyorum ben. :D Tatmin oldun mu?Kahkaha Ben her ay Chip dergisini takip ediyorum. Burasının da Chip dergisinin forumu olduğundan haberim var yani o konuda sıkıntınız olmasın beyfendi. Gülüş

Constantine81
24-11-2008, 09:02   |  #12  
Constantine81 avatarı
Yıllanmış Üye
212 mesaj

arkadaş bi sistem yazmış başlık açmış adama sataşmışsınız bu ne zihniyet??? düşmanınız mı?

Borga-x
24-11-2008, 10:12   |  #13  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Alın size High End sistem. Bu sisteme Su soğutma kiti almadım.Eğer onunda toplanması gerekiyorsa özel parçalardan toplayıp listeyi hazırlarım. Yanlız içiniz giderse karışmam..

7800+1130= yaklaış 9000YTL

Son Düzenleme: Borga-x ~ 24 Kasım 2008 10:18
Tuncay_Sukan
24-11-2008, 10:18   |  #14  
Yıllanmış Üye
255 mesaj

Topla kardeş  belki bi gün   bizde  alırız  senin topladın  gibi bi   makina

BU arada "burakcakay" isimli  kullanıcımız tartışdın veya  kendi  aklınca  laf  sokmaya çalışdın  arkadaş Yardım etmek  istedi için  böyle  bişey  yazmış  tabi  onun yazdıklarından  bişey  anlamadın  için  onu azarlar  gibi konuşmaya hakkın  yok burası  Forum WS  yapacan  online bir oyun değil

bulferan
24-11-2008, 10:42   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
244 mesaj

Sayın Borga-X ,

Sizce çift 4870X2 nin potansiyelini açığa çıkaracak tam anlamıyla crossfire destekleyen oyunlar çıkar mı 2009 yılında ? Gerçi yeni çıkan COD5 te crossifire desteği vardır sanırım ? Daha oyunu alıp oynayamadım. Doğrusu bu crossfire olayı konusundaki fikirlerinizi merak ediyorum

Borga-x
24-11-2008, 10:57   |  #16  
İlk Maestro
11,767 mesaj

CF'ı her ne kadar oyunlar yeni yeni destekliyor olsada Hıgh End bir sistem denildiğinde en uç parçalar kullanılarak oluşturulan sistem aklıma gelir. Bu ekran kartlarının oyun gücü dışında hesaplama gücünü de göz önünde bulundurun derim artık. ATI Aralık ayında çıkaracağı sürücülerle bu ekran kartlarını CPU gibi belirli işlerde kullanmamıza açacaktır. Video işleme için veya ilerde başka hesaplama ve render işleri için kullanılabilirler..

Her ne kadar 4870x2x2 şeklinde yaptıgım Quad CF'yi oyunlar şu anda tam randımanlı kullanamıyor olsalarda bunlar ufak bir Patch veya sürücü optimizasyonları ile aşılacak konular olduğunu düşünüyorum. Tabi bu kadar güç gereklimi? bence değil.. Ama çok parası olan için sınır yok...

Raxx36
24-11-2008, 10:57   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

Options bölümündeki (COD4-5 için) Dual Card Enable/Disable seçeneği var o olsa gerek

birde Borga-X, Ramleri 1066 yada 1333 mhz lik dual kit seçseydin ve HDD az olmuş gerisi gayet güzel :=)

Borga-x
24-11-2008, 11:06   |  #18  
İlk Maestro
11,767 mesaj

HDD başka koyacaktım ama satırı yoktu. 150GB'lık Velociraptorları Raid0 ile bağladıktan sonra 1TB'lık bır HDD ile yedekleme yapılıp kullanılabilir. Yanlız bu sistem çok ısınacaktır. KEsinlikle kaliteli bir su sogutma mumkunse sadece ekran kartları ıcın ıkıncı bır loop kurulabilir.

İşlemci+NB/SB blokları bir loopta
İki ekran kartı için özel su sogutma blokları ayrı bir loopta bulunmalı. Butun sıstem tek bır loop'a bağlanırsa işlemci ve Kuzey guney kopru sogutucularından geçtikten sonra su zaten ısınacaktır. Yaa 240'lık bır rad araya konulduktan sonra ekran kartlarına gıden su sogutulup bu sekilde pompa ile basılabilir ama burda da pompanın çok kuvvetli olması gerekir. Bildigim en kuvvetli pompa Liang d5 diye bildigim ve kullandıgım bir pompa.. Ekran kartlarına kullanılan blok çok büyük oldugundan suyun akış debisi düşecektir... Su sogutma sıstemını sıralamssı yazacak olursam Pompa+240Rad+işlemci+NB/SB blokları+240Rad+Ekran kartı blokları+Su haznesi şeklinde olur. Ama dediğim gibi su çok ısınacak ve ekran kartlarından birini veya ikisini randımanlı dogutmayacaktır. En ıyısı ıkı loop yapmaktır.

Ramleri Crucıal seçmemin nedeni OC'ye yatkın olması.. Kendim de kullandıgım ramlerı zamanında test ettim çok güzel hızlara çıkabiliyorlar. Tabiki 1066 veya daha üstü ramlerin seçimi çok daha verimli olacaktır.

EDİT: bu arada mofsetler için kullanılan blokları unuttum 2 adette bu bloklardan kullanılacaktır. Bu sistem için çok deli bir su sogutma olacaktır..

Son Düzenleme: Borga-x ~ 24 Kasım 2008 11:08
Raxx36
24-11-2008, 11:18   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

Ses Sisteminde Creative kart + Creative Ses sistemi mi yoksa Logitech daha mı iyi olur??

Borga-x
24-11-2008, 11:37   |  #20  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Bence CR+Logi çok daha iyi bir seçim olacaktır. Optik giriş sadece Logitech Z5500'de var bildigim kadarıyla (PC speaker olarak konuşuyorum.) Tek kablo ıle digital olarak 5 kanal veya 7 kanal sesi taşıabiliyorsun. Diğerinde her bir kanal/kolon ıcın ayrı ayrı kablo döşemen gerek.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 24 Kasım 2008 11:39
Raxx36
24-11-2008, 12:43   |  #21  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

Hmm ozaman konu buraya gelmişken şunu sorayım tek kablo ile digital olarak 5 veya 7 kanal sesi taşıyabiliyorsun dedin(bu herhalde hoperlörün özelliği ile ilgili değilmi anakartımın ses kartı bu özelliği destekliyor) burdan yola çıkarak bir soru sormak istiyorum...

Bende şöyle bir Set var;

SH-EH760 Sound Processor
SA-EH760 Tuner Amplifier
SL-EH760 5 CD changer
RS-EH760 Twin Cassette Deck
(1 Center + 2 Rear ve 2 Front Speaker mevcut)

bunu ben tek giriş hale getirdim ama mantıksal olarak sadece stereo çalışıyor ayrı ayrı kontrol yapamıyorum (Realtek in böyle bi özelliği var biliyorsunuzdur)
bu konuda bilgisi olan varsa yardım edebilirmisiniz hoperlörleri ayrı ayrı görmesini nasıl sağlayabilirm?

Borga-x
24-11-2008, 14:54   |  #22  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Hoparlor sisteminin 5+1 anfisi olması lazım. Eğer anfin 5+1 ise ozaman kolonları duzgun yere taktıgından emin ol. Girişleri nasıldır tosmu yoksa kulaklık girisi seklindemiidir?

eğer böyle ise bu tip kablodan 3 tane alman gerekiyor. Daha sonra kulaklık gırıslerını PC'ye RC girişleri de sete doğru bağlamalısın. Sol arka ise sol arkaya takabul edecek jack girisine bağlamalısın.

S/pDif dediğimiz Digital tek bir kablo ile aktarımda hem ses kartının hemde Hi-Fi'de buna uygun girişler bulunuyor. Yoksa tek kablo ıle taşıma yapamazsın. Giriş şöyle bir sey
optical yazan yerdeki giriş digital giriştir.

bu resimdeki girişlerden en altta olanı optıc girişli bağlantı ve kullanılan kabloyu gosterır

Son Düzenleme: Borga-x ~ 24 Kasım 2008 14:58
Burak ÇAKAY
24-11-2008, 19:02   |  #23  
Burak ÇAKAY avatarı
Yıllanmış Üye
433 mesaj
Tuncay_Sukan
Topla kardeş  belki bi gün   bizde  alırız  senin topladın  gibi bi   makina

BU arada "burakcakay" isimli  kullanıcımız tartışdın veya  kendi  aklınca  laf  sokmaya çalışdın  arkadaş Yardım etmek  istedi için  böyle  bişey  yazmış  tabi  onun yazdıklarından  bişey  anlamadın  için  onu azarlar  gibi konuşmaya hakkın  yok burası  Forum WS  yapacan  online bir oyun değ

Senden daha çok şey anladığıma eminim merak etme. Kendince laf sokan oydu millete. Ben arkadaşları savundum sana ne oluyor? Topicteki bütün postları bir oku da ondan sonra yorum yap. Sende kendince birşeyler diyorsun ama yok WS imiş bilmem ne imiş. Ona WS değil VS denir ayrıca burdan da bir şey öğrenmiş ol bari. Faydalı oldu bak senin için bu tartışma. Bilgilerin arttı.Cool