Amd Ve Ati VS İntel Ve Nvidia = ??

spycan123
25-12-2009, 15:58   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
171 mesaj

Herkeze S.A

Arkadaşlar Ben Çok Önceden Arkadaşın Vesili İle İlk Başta Ekran Kartını Nvidia Ve İşlemciyi İse İntel Olarak Başladım Gayet İyidi Bir Problem Yoktu Fakat Ben Böyle Kullandıgım Süreçte Ati Ve Amd'ye Baktıgım Zamanlar Fazla İlgilenmesemde Hep Kötüledim İstemedim Önermedim Çünkü Hep Sorunlar Duyuyordum Görüyordum Birgün Bilgisayar Komple Gidince Yeni Pc Almaya Karar Verdim Almadan Önce Araştırdım Sordum Soruşturdum Kimse Mi İntel Satmaz Önermez Herkez Amd Ve Ati Diyor Başka Birşey Demiyor Hem Uygun Hem Kalite Hem İyi Diyolar Şaşırdım Artık Amd'ye Mi Geçsem Diye Düşüncelerim Vardı Amd Ve Ati İle Birlikte Daha Güzel Oldugunu Duydum İntel İlede Nvidia Uyumlu Oldugunu Duydum Araştırdım Karar Verdim

Kararım :

Amd Ve Ati Oldu Gayet Memnunum Hiç Bir Sorun İle Karşılaşmadım
Sanırım Eskiden Amd'de Ve Ati'de Çok Sorunlar Varmış Ama Kalkmış Artık Böyle Birşey Yokmuş Eskidendi Sanırım Öyle Söylentiler Var Dogru Mu Bilemicem Düzeltmişler Diye Duydum

Sizinle Görüşlerinizi Almak İsterim
Ekran Kartı Ve İşlemci Olarak Hangi Markayı Kullanıyorsunuz ?
Amd İle Ati Mi Yoksa İntel İle Nvidia Mı ?

Qromodynmc
25-12-2009, 16:01   |  #2  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

bu soru çook defalar soruldu ama cevabı yine sizde, bu sizin güveninize kalmış birşey, şahsen bende amd-ati tarafında tedirgin oluyorum onun için nvidia-intel kullanıyorum, amdye karşı biraz güvenim artsada ati kartlara hala güvenmiyorum, özellikle oyunların nvidia ile anlaşmalı olduğunu varsayarsak nvidia 1-0 önde diyebilirim.

spycan123
25-12-2009, 16:04   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
171 mesaj

Punisher123 Arkadaş Yorumun İçin Saol
Bildigim Kadarı İle Amd Ati'yi Yanına Aldı Ki Amd İle Ati Uyumluluk İçerisindeler
Bakma Sen Oyunların Nvidia İle Anlaşmalı Olduguna Ati'de Anlaşmalı Anlaşmasınıda Bilir
İki Ekran Kartıda Gayet Güzel Ve İyi Ama Nedense Bu Aralar Amd Ve Ati Daha Çok Kullanılıyo Ve Gidiyor Diye Tahmin Ediyorum Çünkü Bakıyorumda Herkez Amd Kullanıyor Çogunlukla

Qromodynmc
25-12-2009, 16:07   |  #4  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
4,184 mesaj

valla elime para geçsin bende amd alcam ne yalan söliyim:D, amd chipsetli anakartlar ve amdnin işlemcileri çok ucuzuma gidiyo, ati zaten amdnin uyumsuz olcak halleri yokya,o konuda ikisinin bir kullanılması daha iyi olur.

Conspirator
25-12-2009, 16:07   |  #5  
Conspirator avatarı
Yıllanmış Üye
479 mesaj

punisher arkadaşımınız Dediği gibi cevabı sizde  Oyun İçin Nvdia Daha İyi Oldugunu Düşünüyorum Ati Bana Göre  Daha İyidir Performans Ve Güç Bakımından İntel AMD den Kat Kat Önde Yer Alıyor

Bu 2 şıkkın arasından  İntel Ve Nvidia Diyorum :)

Banned
25-12-2009, 16:08   |  #6  
Banlandı
688 mesaj

bana kalırsa  İNTEL VE NVIDIA nedenleri ise:
1.senelerden beri intel kullanıyorum hiçbir hatasını görmedim bugüne kadar herşeyde çok iyi maşallah
2.inteli core i7 sne karşılık veya diğer işlemcileri intel karşısında bana göre çok düşük
3.vga'da ise terchim nvıdıa'dır çünkü neredyse tüm oyunların sponsoru konumunda ve tüm oyunlar onun reklamını veriyor
4.eski bir ati kullanıcısı olarak  x1950 pro ekran kartına 2 yıl garanti verip 2.yılın tam son ayının son gününde ekran kartı yandı o da oyundan :D:D nasıl olmuşsa anlamadım

yani kısaca benim tercihim intel ve nvıdıa'dır

Qromodynmc
25-12-2009, 16:11   |  #7  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
4,184 mesaj

ben nfs prostreeti benim pcden daha iyi olan amd-ati li pcye yüklemiştim, o pc oyunu açamadı restart attı, onu görünce soğudum amdden, benim kıytırık intel nfs shifti-gta4ü açıyor o amd işlemci nfs prostreeti açamamıştı,ama o günden bu güne neler değişti ,birde amd denemek lazım:D

spycan123
25-12-2009, 16:14   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
171 mesaj

Şimdi Öyle Birşey Olurki Atıyorum Bugün İntelin i7 İşlemcisi Var Amd Yeni Bir İşlemci Çıkarır İntel Geride Kalır Bu Sefer İntel Yeni Bir İşlemci Çıkarır Amd Geride Kalır Bu Böyle Gelip Gider İkiside Gayet İyi
Eskiden İntel Durmak Bilmezdi Ama Bu Dönem İntel'de Durgunluk Var Amd Aldı Başını Gidiyor Eski Amd Degil Artık Amd Gün Geçtikce Gelişiyor Ve Fiyatları Gayet Uygun
Amd Hem İyi Hem Ucuz Ondan Olsa Gerek
Yoksa Ben İntel'e Kötü Demiyorum
İntel İle Nvidia Çok İyi Gidiyor
Amd İlede Ati Çok İyi Gidiyor
Tabi Ki Kişiden Kişiye Degişir Kimi Amd Kimi İntel Kullanır
Yorunlarınız İçin Saolun
Yorumlarınızı Bekliyorum

spycan123
25-12-2009, 16:17   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
171 mesaj

Evet Punisher123 Arkadaşım Bende Onu Denemek İstiyorum
O Günler Geride Kaldı , Şimdiki Günlere Bakıcaksın , Bakarsak
Eskiden Amd Ve Ati Hep Sorun Hep Hata Hep Bir Sorunluydu
Ama Şimdi Bakıyorumda Gerçekten Amd Ve Ati Aldı Başını Gidiyor

kimi09
25-12-2009, 17:32   |  #10  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

İşlemci olarak Intel.
Ekran kartı olarak ATI.
Anakart olarak Gigabyte.
Sabit Disk olarak Seagate.
Bellek olarak Team.

Z1mBaBwE
25-12-2009, 17:35   |  #11  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

AMD nin ilk çıkan modellerinde 386-486 duron athlon xp lerin bazılarında termal ısı kontrolcüsü yoktu bu yüzden işlemciler yanabiliyordu.Ancak athlon 64 serisinde bu sorun tamamen çözülmüştür.AMD nin phenom II işlemcilerinin Core i7 ile arasında pek fazla abartılacak kadar performans farkı yoktur hatta oyunlarda phenom II işlemciler core i7 leri geçebilmektedir zaten gerçek hayattada bu hız farkı anlamanız zor ancak yapay deneylerde bu farkı anlarsınız testlerde yüksek puan alcam diye intele fazla para kaptırma taraftarı değilim.2010 yılı içerisinde ise AMD yılı phenom II X6 ve HD6000 serisi ile kapatmayı hedefliyor.2011 de ise yeni fusion ve bulldozer mimarisi işlemcilerini piyasaya sürecek işlemcilerin ciddi teknolojik yeniliklerle gelmesi bekleniyor intele toz yutturabilir bu işlemciler. 

Süleyman.
25-12-2009, 17:36   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bütçeye ve kullanım amacına göre değişebilir hangi markanın tercih edileceği. Bir anlamda "çorba" da yapabilirsiniz; AMD-Nvidia veya Intel-ATI gibi. Hiçbir sorun olmaz bileşenlerde doğru seçimleri yaptığınız takdirde.

marosarap
25-12-2009, 18:25   |  #13  
marosarap avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

ben phenom işlemci ve hd4770 serisi ekran kartı kullanıyorum. kardeşim nvidia ekran kartı ve intel işlemci kullanıyo ekra nkartı gts250 işlemcisi q8200 dü sanırım .ikimizde oyunları neredeyse aynı seviyede oynuyoruz tek fark o zamanında 200 lira fazla para verdi sisteme :)

Qromodynmc
25-12-2009, 18:29   |  #14  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
4,184 mesaj
Alıntı: marosarap  
ben phenom işlemci ve hd4770 serisi ekran kartı kullanıyorum. kardeşim nvidia ekran kartı ve intel işlemci kullanıyo ekra nkartı gts250 işlemcisi q8200 dü sanırım .ikimizde oyunları neredeyse aynı seviyede oynuyoruz tek fark o zamanında 200 lira fazla para verdi sisteme :)
crysisi açın herşeyi maxımuma getirin,16x antialiasing açın ve fraps ile fpsleri karşılaştırın.

marosarap
25-12-2009, 18:37   |  #15  
marosarap avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj
Alıntı: punisher123  
crysisi açın herşeyi maxımuma getirin,16x antialiasing açın ve fraps ile fpsleri karşılaştırın.
bu yazdıgın cok saçmaydı. kimse oyunu full grafikte oynadıgını iddi etmedi. hakeza anlatmaya calıştıgım amd tabanlı bi sistemin aynı performansı güsteren bi nvidia intel ikilisine göre fiyat olarak daha uygun olduguydu.
sen ne anladınsa artık ?

marosarap
25-12-2009, 18:40   |  #16  
marosarap avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

sen canını sıkma ben o testleri yaptım ve fark attım ona bu farkı nasıl attıgımı sistemdeki o.c durumuna bakıp anlayabilirsin.

spycan123
25-12-2009, 18:41   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
171 mesaj

:))

recycle bin
26-12-2009, 00:02   |  #18  
Yıllanmış Üye
284 mesaj

amd ile nvidia nın uyumunun nesi kötüki bence gayet iyi, yeşil yeşil birbirine çok yakışıyorlar.

yelkowan
26-12-2009, 11:20   |  #19  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

REQUEM bana kalırsa buldozere yine fazla bel bağlamışsın toz yutturmalar felan :))
Hiç sanmasamda dediğin gibi olmasını ben de isterim zira böyle giderse AMD gibi rekabet özürlü firmaların olduğu piyasada İntel tüketicilerin iliğini kurutacak. Artık emecek kan bırakmadı nede olsa.Gülüş

Soruya gelince AMD-ATI, İntel-Nvidia, AMD-Nvidia, İntel-ATI. Birleşimlerinden oluşan performanslı ve özenle seçilmiş hiçbir bileşende sorun vs. uyum problemi olmaz.
Yıllardır bios kaynaklı sorunlar, ekran kartındaki sorunlar, ekran kartlarının sürücü sorunları,kişisel beceriksizlikler... Hep ekran kartı işlemci veya anakart uyumsuzluğuna biçildi hala da devam ediyor...

Piyasaya bakarım, bütçeme bakarım, performansa bakarım; fakat zorda kalmadıkça markaya bakmamCool

black_flood
26-12-2009, 11:27   |  #20  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

burdaki başlıkta belirtilen eşleştirme çok saçma olmuş. ne ati nede nvidia şu yada bu donanımla kullanılmalı diye bir şart yoktur. öncelikli olana anakartın çipseti sen gidipte sis çipsetli anakart kullanmışsan amd yada intel işlemciye ne ati ne nvidia nede sli yada crosfire yapsan bir işe yaramaz alacağın verim çok düşük olacaktır.
intel işlemcilerin en iyi performans verdiği çipset türü anakartlarda inteldir bu kolay kolay değişecek birşey değil 2+2= 4 gibi bişey.
amd işlemcilere gelince onlarda yok keza ama olsaydı intel çipsette onda gitmezdi. amd firması grafik tabanlı komut setlerine çok ağırlık veriyor.nvidia serisi tüm çipsetlerde yüksek performansa sahip fakat atinin güncel çipsetleri 740 ve üzerindekiler haricinde pek bir performans sunmuyor.

şunuda belirteyim ne ati nede nvidia şuanda ddr5 ram ve 256 mb bellekli yeni pcı express SİS ekran kartını kullanıyorum test için aldım gayet iyi performansı var öyle gözle görülür bir sıkıntısı yok performans olarak sizlerde sadece oyun açması olarak düşünüldüğü için yok gayet iyi o açıdan fakat gerçek blue-ray ve 2048 p filimlerde ve grafiklerde malesef kesat bir güç sağlamıyor bu hamlede nvidinın normal ucuz grafik çözümleride berbat takılma ve donmalar mevcut. ama atinin 4350 serisi 64 bit olmasına karşın bir sıkıntı yok videolarda. birtek oyun kartı olmaması kötü 4350 ' nin.

nvidianın keyfini sürebilmek için çok para harcamak lazım 1080 p üzeri videoların  özelliklede büyük 202 ekran olan plazmalardaki sn/ kare hesaplamalardaki aksamaları görmemek için en az gt240 lazım. işlemcinin gücüde tabiki bu konuda ayrı öttürüyor makinayı intelin yeni işlemcilerinin şilemci kullanımı her nekadar fazla olsada iyi sonuç veriyor.

by murat 58
26-12-2009, 14:17   |  #21  
by murat 58 avatarı
Yıllanmış Üye
1,067 mesaj

NE AMD NE İNTEL ONLAR KAPIŞSIN FİYAT DÜŞSÜN KARI BİZE :)) ARKADAŞLAR ONLAR REKABET EDECEKKİ TEKNOLOJİLERİ GELİŞSİN ŞU ANDA SADECE İNTEL VEYA AMD OLSA AYNI İŞLEMCİLERİ İSMİNİ DEĞİŞTİRİP KÜÇÜK BİR FARKLA PİYASAYA YÜKSEK FİYATTANSÜRERLER ÖYLE DEĞİLMİ.REKABET İYİDİR.fikrimi sorarsanız intel diyorum.ve amd ekran kartı.

yalcinkurt
26-12-2009, 14:22   |  #22  
yalcinkurt avatarı
Yıllanmış Üye
1,580 mesaj
Alıntı: kimi09  
İşlemci olarak Intel.
Ekran kartı olarak ATI.
Anakart olarak Gigabyte.
Sabit Disk olarak Seagate.
Bellek olarak Team.
Hepsine katılıyorum. AlkışSeagate'ye artı olarak WD ve belleğe artı olarak Kingston olabilir.

Z1mBaBwE
27-12-2009, 09:36   |  #23  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj
Alıntı: yelkowan  
REQUEM bana kalırsa buldozere yine fazla bel bağlamışsın toz yutturmalar felan :))
Hiç sanmasamda dediğin gibi olmasını ben de isterim zira böyle giderse AMD gibi rekabet özürlü firmaların olduğu piyasada İntel tüketicilerin iliğini kurutacak. Artık emecek kan bırakmadı nede olsa.Gülüş

Soruya gelince AMD-ATI, İntel-Nvidia, AMD-Nvidia, İntel-ATI. Birleşimlerinden oluşan performanslı ve özenle seçilmiş hiçbir bileşende sorun vs. uyum problemi olmaz.
Yıllardır bios kaynaklı sorunlar, ekran kartındaki sorunlar, ekran kartlarının sürücü sorunları,kişisel beceriksizlikler... Hep ekran kartı işlemci veya anakart uyumsuzluğuna biçildi hala da devam ediyor...

Piyasaya bakarım, bütçeme bakarım, performansa bakarım; fakat zorda kalmadıkça markaya bakmamCool

Bulldozer mimarisini inceleyin ondan sonra düşüncenizi yazarsınız ciddi yeniliklerle geliyor çekirdek başına 2 izlek yerine 4 izlek olacak saat hızlarının 3 Ghz den başlaması bekleniyor 128 bit  desteği ve dört kanal ram desteği ve high-k üretim teknolojisi ile gelmesi bekleniyor.
Detayları henüz açıklanmayan Bulldozer mimarisi için AMD cephesinden ilk ciddi açıklama geldi ve firma yeni mimari de Core i7 jenerasyonunda Intel'in kullandığı SMT (simultaneous multi-threading) ya da yaygın anlamda bilinen adıyla yeni nesil Hyper-Threading teknolojisini destekleyeceğini resmi olarak duyurdu. Ancak elimize ulaşan bilgilere göre SMT teknolojisi için AMD'nin yaklaşımı Intel'e kıyasla biraz daha farklı olacak firma muhtemelen Sun tarafından sunucular için hazırlanan işlemcilerdekine benzer şekilde her çekirdek için çift değil dört thread (izlek) desteği sunacak gibi görünüyor.
Her ne kadar Bulldozer mimarisine kadar SMT teknolojisi AMD'nin pek gündeminde değilmiş gibi gözükse de aslında AMD'nin çoklu izlek teknolojilerine yönelik çalışması yıllar öncesine dayanıyor. Zira firma 2005 yılında gerçekleştirilen Analist Günü etkinliğinde çoklu izlek teknolojilerine bakış açısını detaylı bir şekilde açıklamıştı. Bulldozer mimarisi ile birlikte Intel'e kaptırdığı performans liderliğini yeniden ele geçirmenin planlarını yapan AMD, bu hedef doğrultusunda SMT gibi şu an kullanmadığı pek çok yeni teknolojiye de Bulldozer mimarisinde yer verecek gibi görünüyor.

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 27 Aralık 2009 09:43
yelkowan
27-12-2009, 14:57   |  #24  
Yıllanmış Üye
602 mesaj
Alıntı: Z1mBaBwE  
 Bulldozer mimarisini inceleyin ondan sonra düşüncenizi yazarsınız ciddi yeniliklerle geliyor çekirdek başına 2 izlek yerine 4 izlek olacak saat hızlarının 3 Ghz den başlaması bekleniyor 128 bit  desteği ve dört kanal ram desteği ve high-k üretim teknolojisi ile gelmesi bekleniyor.
Detayları henüz açıklanmayan Bulldozer mimarisi için AMD cephesinden ilk ciddi açıklama geldi ve firma yeni mimari de Core i7 jenerasyonunda Intel'in kullandığı SMT (simultaneous multi-threading) ya da yaygın anlamda bilinen adıyla yeni nesil Hyper-Threading teknolojisini destekleyeceğini resmi olarak duyurdu. Ancak elimize ulaşan bilgilere göre SMT teknolojisi için AMD'nin yaklaşımı Intel'e kıyasla biraz daha farklı olacak firma muhtemelen Sun tarafından sunucular için hazırlanan işlemcilerdekine benzer şekilde her çekirdek için çift değil dört thread (izlek) desteği sunacak gibi görünüyor.
Her ne kadar Bulldozer mimarisine kadar SMT teknolojisi AMD'nin pek gündeminde değilmiş gibi gözükse de aslında AMD'nin çoklu izlek teknolojilerine yönelik çalışması yıllar öncesine dayanıyor. Zira firma 2005 yılında gerçekleştirilen Analist Günü etkinliğinde çoklu izlek teknolojilerine bakış açısını detaylı bir şekilde açıklamıştı. Bulldozer mimarisi ile birlikte Intel'e kaptırdığı performans liderliğini yeniden ele geçirmenin planlarını yapan AMD, bu hedef doğrultusunda SMT gibi şu an kullanmadığı pek çok yeni teknolojiye de Bulldozer mimarisinde yer verecek gibi görünüyor.
REQUEM bir gün senin de tarafsız bir şekilde yorum yaptığın günleri görücek miyiz diye gerçekten çok merak ediyorum. :)

Buldozer mimarisini inceleyin ondan sonra yazarsınız düşüncenizi demissin.
Sorun zaten buradan kaynaklanıyor sadece buldozer mimarisini incelemek 2011'e ışık tutmuyor malesef. AMD'den başka firmalarda var piyasada.Şok olmuş

İntelin yol haritasını ya dikkate almıyosun ya da sıkı bir AMDci olduğun için AMD dışında kalan firmaların yol haritaları ilgini çekmiyor. Neyse lafı fazla uzatmadan sadete geleyim. AMD Buldozeri piyasaya sürdüğünde ki sürüleceği tarihi çok iyi biliyorsun. İntel tam bir yıl öncesinden 32nmye geçmiş olacak ve buldozerden bir kaç ay önce 32nm üretilmiş yeni mimariyi piyasaya sürecek.

Şimdi ufak bir değerlendirme yapmak gerekirse AMDnin işi zor görünüyor. Yine de hepimiz isteriz ki AMD bir an önce beklenen işlemcileri üretsin ve artık CPU piyasasında gerçek bir rekabet görelim; fakat şuan için şartlar istediğimiz gibi görünmüyor.
AMDnin "BİZ EXTREME İŞLEMCİ ÜRETMEYECEĞİZ" misyonundan vaz geçip bir an önce intelle başa baş gidecek işlemciler üretmedikten sonra tüketicilerin de işi çok zor AMD'nin de...
Bu açıklamayı hangi AMD yönecisinin yaptığını söylememe gerek yok heralde.

Güncelleme: İmla

Son Düzenleme: yelkowan ~ 27 Aralık 2009 15:00
Z1mBaBwE
27-12-2009, 18:37   |  #25  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

AMD işlemcileri ve diğer ürünlerini severim ancak bu teknolojiyi takip etmediğim anlamına gelmez intel olsun nvidia olsun via vs. olsun çıkardıkları yeni teknolojileri takip ederim kendinize bilgisayardan anlıyorum diyebilmeniz için bu konuda fanatikliğiniz varsa  bir köşeye bırakmak zorundasınız araştırma yapmak insanı takip ettiği konu hakkında geliştirir.İntel ve nvidia firmalarını sevmem intel işlemcilerinide kullandım nvidia ekran kartlarınıda kullandım ancak bu iki firmadan paramın karşılığı olan performansı alamadım abartıldığı kadar intel işlemciler o kadar da iyi değil malesef AMD işlemciler daha stabil ve hızlı çalışıyor.Bundan sonra bedavada verseler intel ve nvidia yı kullanmam.AMD nin artık intelden ve nvidiadan  geri kalacağını sanmıyorum AMD ve ATIC ortaklığıyla ortaya çıkan yonga üretim firması Global Foundries devreye girdiğinde dediklerimin gerçekleşeceğini göreceksiniz er yada geç arapların bu piyasaya girmesi iyi oldu AMD nin bundan sonraki yol haritaları ciddi yeniliklerle devam edecek.İntelin core i9 dan sonra ciddi bir yenilik yapacağını düşünmüyorum.Belki bakarsınız günün birinde AMD pazar lideri olmuş araplar tehlikeli yatırımcılar AMD nin yarısını aldıklarından beri dünyanın her yerinde her gün farklı isimlerde büyük-küçük yeni şirketler kurduklarını açıklıyorlar.

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 27 Aralık 2009 18:38