AMD ve İntel Farkı

muratgenc
05-03-2010, 17:11   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
89 mesaj

AMD ile İntelin arasındaki farkı bilen varmı
örn:
                         AMD PhenomII X4 925
                                     ile
                       Intel Core 2 Quad Q9550

bir testte gördüm sonuç kısmında ikisinin ortalama değerleri aynı diye yazıyordu
ancak fiyata baktığımda
Intel Core 2 Quad Q9550   606,30 TL
AMD PhenomII X4 925                     318,25 TL

fiyat farkını bukadar açan intel'in hangi özelliği??
yada
tersten düşündüğümüzde AMD nin hangi kötü tarafı fiyatı bu kadar aşağıya çekiyor???
!!!

DEXTER 26
05-03-2010, 17:16   |  #2  
DEXTER 26 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 26
1,018 mesaj

artık bu konualrdan gına geldi amd vs intel,atı vs nvida öncelıkle işlemci sana oyun içinmi lazım yoksa program içinmi oyun ise amd önerırım ama ilerıye donuk dersen intel

muratgenc
05-03-2010, 17:21   |  #3  
OP Üye
89 mesaj

oyüzden sormuyorum şimdi aynı performansı veriyorsa neden intele 2 katı para ödüyoruz

Süleyman.
05-03-2010, 17:27   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

O işlemci karaborsa oldu sayılır artık, eski mimari ve üretimden çekiliyor yavaş yavaş. O fiyata çok daha iyi işlemcileri var Intel'in. Q9550'nin fiyatının o kadar uçmasının nedeni, artık piyasada azalmış olması, hatta yakında hiç bulunmayacak belki de. Yoksa herhangi bir artısından filan kaynaklanmıyor.

IceManF1
05-03-2010, 17:28   |  #5  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,546 mesaj

Intel Q9550, AMD Phenom 925'de kesinlikle daha performanslı.Ama o paraya değmez.

Ama Intel Soket 775'e yatırım yapacağına, AMD AM3 sokete yatırım yap.
Geleceği dedaha parlak. Çünkü 2 sene sonra Core 2 Duo kalmayacak.Core 2 Quad da 3 sene sonra biter.
Ama AM3 Phenom'ların ömrü daha fazla.

muratgenc
05-03-2010, 17:41   |  #6  
OP Üye
89 mesaj

aslında yanlış anlaşıldım galiba ben hangisini alayım diye sormuyorum sadece testte yaklasık aynı performansı sergilerken fiyatta ki farkın nedenini sormuştum (sanırım çoğu amd işlemciye intel işlemci arasında aynı fark var) sadece intelin bilmediğim bir özelliğimi var fiyatı bukadar yüksek onu öğrenmek istemiştim
yinede teşekkürler

heatblast
05-03-2010, 18:28   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,260 mesaj

ben 2009 yazı q9550'yi 360 tl'ye almıştım şimdi fiyatı %80 artmış

Kapalı Hesap (153334)
06-03-2010, 08:36   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Bak arkadaşım ikisinin arasında öyle aman aman bir fark yok kimisi tercihini intelden yana kimide amd den yana kullanıyor ama şurası bir gerçek amd ye işlemci yapımını intel öğretmiştir gibi bişey oyüzden günümüzde avukat ile ögretmen aynı parayı almıyor çünkü avukat işini iyi yapıyor reklam bol veriyor ögretmen ise saat ücretine göe para alıyor amd dede bir nevi az para kazanarak cok işlemci satma peşinde bana soracak olursan intelmi amd mi nvidia ekran kartın varsa intel ati varsa amd al çok karlı çıkacaksın tabi ana kartın chip setlerine de dikkat et.

by murat 58
06-03-2010, 10:16   |  #9  
by murat 58 avatarı
Yıllanmış Üye
1,067 mesaj

http://www.izlesene.com/video/amator-amd-isinma-sorunu/432782         < dikkatimi çekti bende bi göstereyim dedim.

batuhan41
06-03-2010, 12:25   |  #10  
batuhan41 avatarı
Yıllanmış Üye
539 mesaj
Alıntı: by murat 58  
http://www.izlesene.com/video/amator-amd-isinma-sorunu/432782         < dikkatimi çekti bende bi göstereyim dedim.
Ya aslında ben pek bu konulardan anlamam fakat konuya kabataslak bakınca bu videoda fan çıkarıldığında işlemcinin ısındığı ve yandığı gözlemlenmiş değilmi? Fan üzerindeyken ne güzel çalışıyor.Siz fansız işlemci kullanmak isterseniz İNTEL'i tercih edin demek gibi birşey bu.

SaMaRRa
06-03-2010, 15:10   |  #11  
Yıllanmış Üye
208 mesaj
Alıntı: by murat 58  
http://www.izlesene.com/video/amator-amd-isinma-sorunu/432782         < dikkatimi çekti bende bi göstereyim dedim.
videoyu izledim..birkaç nokta var onları belirteyim..

öncelikle videodaki işlemciler eski..eski amdlerde bildiğim kadarı ile sıcaklık koruması yoktu.yeni işlemcilerde bu sorun yok diye biliyorum.

diğer garip nokta ise intel işlemci fanı söküldükten sonra pc kasmaya başlıyor..tamam bu normal ama asıl dikkatimi çeken kısım soğutucu işlemci üzerine konur konmaz(tekrar konurken soğutucunun fanı çalışmıyor) intel işlemcinin hemen eskisi gibi çalışmaya başlaması(ki amd işlemcilerin soğutucusu tekrar üstüne konmuyor)..
bana bunlar biraz garip geldi..ama herşeyden önce bunların eski işlemci olduğu ve artık üretilmediğine dikkat edilmeli.
DETROİD_35-->amd ye işlemci yapmayı intel öğretmiş gibi birşey derken??bunun bir kanıtı varmı?(birkere bir işlemci firması kendisine rakip olcak bir firmaya birşey öğretmez diye düşünüyorum)..ayrıca dünyadaki tek işlemci üreticileri intel ve amd değil.. japonyada da(bir yazıda okuduğum kadarıyla) işlemci üreticileri var..amd öğrendiyse bunlardanda öğrenmiş olabilir..tabi işlemci yapmak için illa biryerden öğrenmek gerekirse..
(amacım saldırmak yada yargılamak değil, paylaştığımız bilgilerin doğruluğundan emin olmaktır)..

amd neden ucuz-intel neden pahalı muhabbetine gelirsek: (benim gördüğüm kadarıyla) intel dünyayı nerdeyse tekeline almış ve tercih edilme/edilmeme gibi bir sorun görmüyor..(elektronik piyasasında çok talep olan ürün daha pahalıdır)..amd ise piyasada daha çok yer edinmek istediği için daha düşük kar oranını tercih ediyor..ilerde amd intelin konumuna gelirse(görürmüyüz bilmem) durumda tam tersine dönüşebilir(bunlar sadece tahmindir.yanlış olabilir.yanlışım varsa düzeltiniz..maksat forumdaki kullanıcılar yanlış öğrenmesin)

esmercan88
06-03-2010, 16:18   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

Ben son arkadaşın yazdığı bilgilere aynen katılıyorum.Bana piyasada ısınmayan bir işlemci gösteremezsiniz AMD nin biraz daha fazla ısındığı doğrudur şu anda bende AMD işlemci kullanıyorum ve gayette memnunum aşırı derecede ısınma problemi yok...