amd ve intel tartışmasında kendi fikirlerim

Kapalı Hesap (91855)
04-05-2012, 00:44   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

arkadaşlar görüyorum ki bu aralar çok kavgası oluyor bu amd intel mevzusunun ben de herkesin anlayabilceği şekilde amd ve intelin farklarını anlatmaya çalışacağım sizlere
benim evde kullandığım işlemcim intel core i7 2600k intel fanboyu değilim inteli savunmayacağım zaten
düzeltiyorum fanboysanız da okuyun ama saçma sapan şeyler yazacaksanız size kalsın
konu biraz uzun ama okumanızı tavsiye ederim

şimdi aynı fiyattaki amd ve intel işlemcilerdeki sayılara baktığımızda mimari ve pin sayısı hariç herşeyde amd daha önde çıkıyor intelden ama neden amd işlemci inteli geçemiyor

ilk olarak mimariyle başlayayım
intelin mimarisi amd'ninkinden daha iyidir bu tartışılamaz
amd'nin fx serisinde kullandığı en küçük mimari 32 nm intelin i serisinde kullandığı 22 nm
yani bu intel işlemcilerde her cm^2'ye daha fazla transistör düşüyor demek

yapı bakımından intel i serisi işlemcilerin geneli entegre grafik yongasına sahip olması nedeniyle asıl karşılaştırılması gerekenler amd serisi fx'ler phenomlar değil a serisidir ama performans olarak dengi fx serisidir

intelin pahalı olma nedenlerini bi sayalım

• entegre grafik yongası
  • işlemcide kullanılan materyaller
  • pin sayısı
  • mimari boyutu
entegre grafik yongasını açalım birazcık
şimdi bir a serisi işlemcilerin fiyatına bakalım bir de 4 çekirdekli bir i serisinden işlemcilere bakalım
örnek bir intel işlemci (4 çekirdek, entegre grafik yongası var, ht yok) http://www.vatanbilgisayar.com/C ... ils.aspx?I_ID=60091
örnek bir amd işlemci (4 çekirdek, entegre grafik yongası var, ht yok) http://www.vatanbilgisayar.com/C ... ils.aspx?I_ID=59113
bu iki işlemci arasından intel daha pahalıdır ama aynı zamanda performans olarak daha iyidir

pin sayısına değindiğimizde
amd'nin son çıkan soketi am3+'te 938 veya 939 pin var fm1 soketinde de 905pin var
karşılaştırmada kullandığım intel işlemcinin soketi lga1155
isminden de anlaşıldığı gibi 1155 pinli bir soket bu ama intelin mevcut en çok pinli soketi 2011 sokettir
pin sayısı neyi değiştirir sorusuna cevap olarak da havuz problemlerini düşünün
eğer pinlerde kullanılan materyaller özdeşse amd işlemci bir havuzu 905 muslukla doldurmaya çalışıyor intel ise 1155 muslukla

saat hızı önbellek genişliği zart zurt bunlar da önemli etken ama fiziksel yapıdan daha önemli etken değiller
yıllardır şöyle bir kavram var amd intel rekabetinde
amd fiyat / performans olarak intelden daha iyidir
ama denklemden fiyatı çıkarınca intele yetişemiyor
yani amdnin en iyisi intelin en iyisinden daha iyi değildir

bir de şöyle bir komplo teorim var
amd kasıtlı olarak intele rakip olacak işlemciler çıkarmıyor
çünkü bu şekilde ikisi de para kazanabiliyor
ama rekabet olursa ikisi de satmak için fiyatlarını düşürmek zorunda kalacaktı
ayrıca amd kendisi pci-e 3.0 destekli ekran kartı üretiyor ama bunlara uygun çipset yapmıyor NEDEN
çünkü ileri seviye bilgisayarlar için intel almak zorunda bırakıyor insanları
bu iki şirket kesinlikle anlaşmalıdır bana göre
amd'nin yeni çipsetinin özelliklerini de inceledim ve yine pci-e 3.0 desteği olmayacak yazıyordu
ekran kartlarında da aynı durum söz konusu
amd'nin en iyisi nvidia'nın en iyisinden daha iyi değil ama fiyatına bakınca nvidia'dan çok daha iyi

not: burdaki her harf her rakam her noktalama işareti benim klavyem ve faremin eseridir
izinsiz kullanamazsınız ve alıntı yapamazsınız illa başkalarına göstermek isterseniz bu sayfanın linkini verin
kimseye göstermek isteyeceğinizi sanmıyorum ama neyse Kahkaha

biri yazdıklarım hakkında benimle tartışmak istiyorsa doğru düzgün elinde birşeyler varsa tartışsın
yok inteli savunmuşsun yok şöyle yapmışsın yok böyle yapmışsın o daha iyi bu daha iyi demeyin bana
elinizde öznel değil nesnel bilgiler varsa tartışabilirim

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (91855) ~ 04 Mayıs 2012 20:43
Kapalı Hesap (200174)
04-05-2012, 01:04   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

Eline sağlık dostum ancak bu kadar güzel anlatılabilir..
+100
Rep olsa kapmıştım repi ama idare et Gülüş

Kapalı Hesap (91855)
04-05-2012, 01:10   |  #3  
OP Kapalı Hesap
2,006 mesaj
Alıntı: kesko  
Eline sağlık dostum ancak bu kadar güzel anlatılabilir..
+100
Rep olsa kapmıştım repi ama idare et Gülüş
okuman yeter keskom çok uzun olmuş Gülümseme

Kapalı Hesap (200174)
04-05-2012, 01:11   |  #4  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Alıntı: Kötü Adam  
okuman yeter keskom çok uzun olmuş Gülümseme
Okumazsak saygısızlık olur emek vermişsin uraşmısşın 
Tekrar eline sağlık...

jxLs
04-05-2012, 08:45   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
101 mesaj

eline saglık bazı arkadaşlar şu fanboy takıntılarını bıraksa ne güzel olur :)

dabbe1
04-05-2012, 16:18   |  #6  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj

tamamen intel'e göre reklam çalışması olmuş hepsi palavra... sanki intel denen tekelci holdingin paralı elemanı gibisiniz... µ mangal artık mısırda patlatabiliyor...

Kapalı Hesap (200174)
04-05-2012, 16:20   |  #7  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Alıntı: dabbe1  
tamamen intel'e göre reklam çalışması olmuş hepsi palavra... sanki intel denen tekelci holdingin paralı elemanı gibisiniz... µ mangal artık mısırda patlatabiliyor...
Güzelmiş işte mmısır patlatma robotuna para vermekten kurtulduk al intel hem oyun oyna hemde mısır patlat xD

İzmirlifare
04-05-2012, 18:39   |  #8  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
1,391 mesaj

not: burdaki her harf her rakam her noktalama işareti benim klavyem ve faremin eseridir
izinsiz kullanamazsınız ve alıntı yapamazsınız illa başkalarına göstermek isterseniz bu sayfanın linkini
çok güzel yazmıssın kardesım hele o son bölüm çok net olmuş eline sağlık Kahkaha+++

Kapalı Hesap (91855)
04-05-2012, 19:23   |  #9  
OP Kapalı Hesap
2,006 mesaj

copyright 2012 kötü adam tüm hakları saklıdır Kahkaha

Kapalı Hesap (91855)
04-05-2012, 19:23   |  #10  
OP Kapalı Hesap
2,006 mesaj
fanboylar okumasın dediydik

Kapalı Hesap (200174)
04-05-2012, 19:53   |  #11  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
fanboylar okumasın
Dostum okusun boşver ya ama benim aklıma bişey takıldı ya
Bu adam amd'yi savunuyor sürekli performanslı iyi işlemciler üretiyor inteli katlar diyor diyorda
Kullandığı işlemciye bakın Kahkaha
https://www.chip.com.tr/kisisel/106869/
Madem intel iyi değilde neden
İntelin işlemcisini kullanıyorsun bunu bana açıklamak zorunda değilsin...
Ama görüyorumki herkese fanboy diyorsun bu durumda  bunu bana açıklamak zorundasın 
Amd iyi tamam sözümüz yok savunuyorsun onada sözümüz yok
Ama neden intel kullanıyon?
Dostça tartışalım buyur
Şahsen inteli MAC OS sistemlere verdiği destek yüzünden kkullanıyom
Senin kullanma amacın nedir ?

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (91855) ~ 04 Mayıs 2012 19:58
İzmirlifare
04-05-2012, 19:57   |  #12  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
1,391 mesaj
Bu adam amd'yi savunuyor sürekli performanslı iyi işlemciler üretiyor inteli katlar diyor diyorda
Ama görüyorumki herkese fanboy diyorsun bu durumda  bunu bana açıklamak zorundasın 
Dostça tartışalım
FAİL FAİL FAİL FAİL Kahkaha güzel tespit kesko Kahkaha

Kapalı Hesap (91855)
04-05-2012, 20:25   |  #13  
OP Kapalı Hesap
2,006 mesaj

çıkarttırıcaksınız adama babadan yadigar amd'yi Kahkaha

Kapalı Hesap (203561)
04-05-2012, 21:30   |  #14  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 136
4,310 mesaj

Len bize İntel fanboyu İntel fanboyu diyen adam nesnel şeylerde bile AMD diyor Kahkaha

rakpunar
05-05-2012, 00:17   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 33
550 mesaj

Güzel konu olmuş. Bende birşey eklemek isterim. AMD'nin pin sayısını falan arttırmaması seninde açıkladığın gibi aslında daha kötü olmasına sebep olan bir etken, ama AMD'nin pin sayısında artışa gitmemesinin sebebi de geriye dönük destek vermeye özen göstermesi. Buda gerçekten fiyat performans için uğraşan bir firma olduğunu kanıtlıyor. Intel'e bakacak olursa geriye dönük destekte pekte iyi sayılmazlar(Bkz. Ivy Bridge). Mimariyi değiştirdikçe daha da iyi şeyler çıkarıyor Intel. Bırakalımda böylede devam etsinler. Senin teorinede katılıyorum. Hepitopu 2 tane işlemci üreticisi var zaten. Kesinlikle anlaşmalılar. :)

dabbe1
05-05-2012, 00:36   |  #16  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj
Dostça tartışalım buyur
Şahsen inteli MAC OS sistemlere verdiği destek yüzünden kkullanıyom
Senin kullanma amacın nedir ?
kısa sürede notebook almam gerekiyordu işlemci  seçme şansım olmadı... niye çünkü mal satıcılar AMD işlemcili notebook satışında az yada pahalı... bulunmayan işlemcili notebooku nasıl alayım?

Kapalı Hesap (200174)
05-05-2012, 01:43   |  #17  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
kısa sürede notebook almam gerekiyordu işlemci  seçme şansım olmadı... niye çünkü mal satıcılar AMD işlemcili notebook satışında az yada pahalı... bulunmayan işlemcili notebooku nasıl alayım?
Cevabın için teşekkür Gülümseme

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (91855) ~ 05 Mayıs 2012 01:43
black_flood
06-05-2012, 15:50   |  #18  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
aynı durumdan ben ve benim müşterilerde muzdarip 100 tane müşterimden sadece 9 tanesinde amd mimarili sistem var hepside eski sayılır ama halen 10 numara çalışıyor performansı mükemmel yapamadığı iş yok.

aynı dönemde intel sattıklarımın çoğu sistemleri yeniletmek zorunda kaldı tam 5 tane daha değişmeyi bekleyen var alet isteneni vermiyor malesef. i5 2430 var elimde şuanda satamadım gitti meneti bi satsam istediğim amd ürünü buldum amd türkiye ile görüşüp satar satmaz siparişini verip alacağım bir ürün 1200 liradan satıyorum yinede bakanı yok ürünün 1800 lira sıfırı nasıl olacaksa bu iş. intelin logosu dahi rahatsız ediyor aldığı paraya verdiği performansın yetersiz olmasından dolayı.

Kapalı Hesap (91855)
06-05-2012, 17:42   |  #19  
OP Kapalı Hesap
2,006 mesaj

konu neden amd kullanmıyorsunuz değil arkadaşlar bu yazdıklarım doğru mu yanlış mı yanlışsa neye göre yanlış kimse yazıya yorum yapmamış doğru düzgün

black_flood
06-05-2012, 20:25   |  #20  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
arkadaşlar görüyorum ki bu aralar çok kavgası oluyor bu amd intel mevzusunun ben de herkesin anlayabilceği şekilde amd ve intelin farklarını anlatmaya çalışacağım sizlere
benim evde kullandığım işlemcim intel core i7 2600k intel fanboyu değilim inteli savunmayacağım zaten
düzeltiyorum fanboysanız da okuyun ama saçma sapan şeyler yazacaksanız size kalsın
konu biraz uzun ama okumanızı tavsiye ederim

şimdi aynı fiyattaki amd ve intel işlemcilerdeki sayılara baktığımızda mimari ve pin sayısı hariç herşeyde amd daha önde çıkıyor intelden ama neden amd işlemci inteli geçemiyor

ilk olarak mimariyle başlayayım
intelin mimarisi amd'ninkinden daha iyidir bu tartışılamaz
amd'nin fx serisinde kullandığı en küçük mimari 32 nm intelin i serisinde kullandığı 22 nm
yani bu intel işlemcilerde her cm^2'ye daha fazla transistör düşüyor demek

yapı bakımından intel i serisi işlemcilerin geneli entegre grafik yongasına sahip olması nedeniyle asıl karşılaştırılması gerekenler amd serisi fx'ler phenomlar değil a serisidir ama performans olarak dengi fx serisidir

intelin pahalı olma nedenlerini bi sayalım

• entegre grafik yongası
  • işlemcide kullanılan materyaller
  • pin sayısı
  • mimari boyutu
entegre grafik yongasını açalım birazcık
şimdi bir a serisi işlemcilerin fiyatına bakalım bir de 4 çekirdekli bir i serisinden işlemcilere bakalım
örnek bir intel işlemci (4 çekirdek, entegre grafik yongası var, ht yok) http://www.vatanbilgisayar.com/C ... ils.aspx?I_ID=60091
örnek bir amd işlemci (4 çekirdek, entegre grafik yongası var, ht yok) http://www.vatanbilgisayar.com/C ... ils.aspx?I_ID=59113
bu iki işlemci arasından intel daha pahalıdır ama aynı zamanda performans olarak daha iyidir

pin sayısına değindiğimizde
amd'nin son çıkan soketi am3+'te 938 veya 939 pin var fm1 soketinde de 905pin var
karşılaştırmada kullandığım intel işlemcinin soketi lga1155
isminden de anlaşıldığı gibi 1155 pinli bir soket bu ama intelin mevcut en çok pinli soketi 2011 sokettir
pin sayısı neyi değiştirir sorusuna cevap olarak da havuz problemlerini düşünün
eğer pinlerde kullanılan materyaller özdeşse amd işlemci bir havuzu 905 muslukla doldurmaya çalışıyor intel ise 1155 muslukla

saat hızı önbellek genişliği zart zurt bunlar da önemli etken ama fiziksel yapıdan daha önemli etken değiller
yıllardır şöyle bir kavram var amd intel rekabetinde
amd fiyat / performans olarak intelden daha iyidir
ama denklemden fiyatı çıkarınca intele yetişemiyor
yani amdnin en iyisi intelin en iyisinden daha iyi değildir

bir de şöyle bir komplo teorim var
amd kasıtlı olarak intele rakip olacak işlemciler çıkarmıyor
çünkü bu şekilde ikisi de para kazanabiliyor
ama rekabet olursa ikisi de satmak için fiyatlarını düşürmek zorunda kalacaktı
ayrıca amd kendisi pci-e 3.0 destekli ekran kartı üretiyor ama bunlara uygun çipset yapmıyor NEDEN
çünkü ileri seviye bilgisayarlar için intel almak zorunda bırakıyor insanları
bu iki şirket kesinlikle anlaşmalıdır bana göre
amd'nin yeni çipsetinin özelliklerini de inceledim ve yine pci-e 3.0 desteği olmayacak yazıyordu
ekran kartlarında da aynı durum söz konusu
amd'nin en iyisi nvidia'nın en iyisinden daha iyi değil ama fiyatına bakınca nvidia'dan çok daha iyi

izinsiz kullanamazsınız ve alıntı yapamazsınız illa başkalarına göstermek isterseniz bu sayfanın linkini verin
kimseye göstermek isteyeceğinizi sanmıyorum ama neyse Kahkaha

biri yazdıklarım hakkında benimle tartışmak istiyorsa doğru düzgün elinde birşeyler varsa tartışsın
yok inteli savunmuşsun yok şöyle yapmışsın yok böyle yapmışsın o daha iyi bu daha iyi demeyin bana
elinizde öznel değil nesnel bilgiler varsa tartış

al sana cevap. ilki intelin entegre grafiğinin olması pin sayısı ve küçük nm olması çok ama çok saçma. bunun yapılmasındaki amaç farklı. 775 mimarisini bilmeyen yoktur. ilk 775 mimarisi döneminde SİS, VİA,ULİ, çipsetli kartlarda vardı ve hepsinde o/b grafik kartıda vardı. performansları iğrenç hatta buda az kalıyor intelin işlemcisi dendiğinde eğer intel çipset kullanılmamışsa celeron gibi bişey diyen çoktu. intelin 115 ve sonrasındaki grafik yongasını içe almasındaki en büyük sebep bu ve ayrıca bu sayede farklı farklı marka modeldeki anakart çipsetlerininde önünü keserek gerçek gücünü ortaya çıkartmaktı. bu anlamda gerçekten başarılı oldu artık abuk sabuk kartlar yok tüm kartlar intel çipsete ve intel hd yada intel grafik yongasına sahip. belli bir standardın altına düşmüyor bu sayede yetenekleri.

aynı mantıkta yueni üretilen apu mimarisi entegre grafik konusu işin içine girdiğinde intelin 3500 tl değerindeki işlemcilerini bile deviriyor harici grafik kartı olmadıkça hiçbir intel grafik yonga ve çipi amd ile yarışabilecek güce sahip değildir bütün gerçek testlerde bilinen bir durum ve testlerde i7 entegre grafik kartı olan ürün ile amd entegre grafik kartlı apu ve en son çıkan trinty mimarisi karşılaştırılmış durumda intel mavi ekran verirken dahiş kart ile çoğu testte ve donmalarda var amd mimarisinde tık yok cpu bile köklenmiyor yatışta.

pcı express 3.0 olayınada gelinde bd3 ve trinty a10 mimarisi ile kullanılıyor şuanki mimariler ve çiplerde o destek yok.
amd firmasınında liderliğe oynadığında ne yaptığını gördük 2500 3000 dolarlardan satıyordu ürünlerini bizlerede sadece izlemek kalıyordu. fx 51,60 ve diğer fx mimarisinde soket f hele imkansızdı sadece kartı 1800 tl civarıydı.

ha şimdi o işlemcilerden var hatta 6400 + ta vardı verdim gitti phenom x2 550 ile aynı güçte ve performansa sahipti hiç bir fark görmedim aralarında kullanırken. hatta netcad programını daha hızlı açabiliyordu phenom'a göre.

sentetiklerde çok büyük bir fark yok performansta phenom x2 550 ve 6400+ athlon arasında % 1.5 gibi fark var sadece.

amd'nin en iyisi nvidia'nın en iyisinden daha iyi değil ama fiyatına bakınca nvidia'dan çok daha iyi.

bunun cevabınıda alıntı yapayım ilk  6 serisi nvidia çıktığuında sentetiklerde havalarda uçuyordu % 65 fark atıyordu amd tahiti kartlarına ama birde şimdiki yapılan son incelemelere istinaden verilen cevap

"  Nvidia'nın Kepler tabanlı yeni nesil ekran kartlarına karşı AMD'nin hazırlıkları da sürüyor. Tek GPU'lu en hızlı ekran kartı rekabetinde bayrağı Nvidia'nın GeForce GTX 680 modeline teslim eden AMD, standart çalışma frekansı 925MHz olan Radeon HD 7970 modelinin GHz Edition versiyonunu hazırlıyor. Adından da anlaşılabileceği üzere ~1GHz saat hızına sahip olacak yeni modelin, frekans arttırımı  dışında başka herhangi bir fiziksel farklılığa sahip olup olmayacağı ise merak konusu zira hatırlanacağı üzere AMD daha önce Radeon HD 4890 modelinde, Radeon HD 4870'deki grafik yongasının optimize edilmiş bir versiyonunu kullanmıştı. 

1050MHz'de çalışan Radeon HD 7970'nin performans anlamında GeForce GTX 680'den daha hızlı olabildiği dikkate alınırsa eğer yeni model ile AMD'nin yeniden liderlik hedefinde olması bekleniyor. Referans tasarımla mı çıkacağı yoksa üreticilerin özel tasarımlı versiyonlarına mı yoğunlaşacağı sorusuz henüz netlik kazanmayan Radeon HD 7970 GHz Edition, AMD'nin şimdiye kadar geliştirmiş olduğu tek grafik yongalı en hızlı ekran kartı olarak piyasaya hareketlilik getirecek. Bu modele ek olarak çift grafik işlemcili HD 7990 hazırlıklarını da sürdüren AMD, yeni amiral gemisini Haziran ayında duyurmayı planlıyor.

nvidia 680'den hızlıda ama hızlı değil işte deniyor nasıl bir paralel çelişki var belli yazıda madem 680 den daha güçlü yüksek neden testlerde %40' a varan fark gösteriliyor  cevabı içinde gizli

Kapalı Hesap (200174)
07-05-2012, 03:09   |  #21  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj

Tamam sizin hatrınıza AMD alacam [desemde inanmayın]

Kapalı Hesap (91855)
07-05-2012, 20:05   |  #22  
OP Kapalı Hesap
2,006 mesaj
Alıntı: black_flood  
al sana cevap. ilki intelin entegre grafiğinin olması pin sayısı ve küçük nm olması çok ama çok saçma. bunun yapılmasındaki amaç farklı. 775 mimarisini bilmeyen yoktur. ilk 775 mimarisi döneminde SİS, VİA,ULİ, çipsetli kartlarda vardı ve hepsinde o/b grafik kartıda vardı. performansları iğrenç hatta buda az kalıyor intelin işlemcisi dendiğinde eğer intel çipset kullanılmamışsa celeron gibi bişey diyen çoktu. intelin 115 ve sonrasındaki grafik yongasını içe almasındaki en büyük sebep bu ve ayrıca bu sayede farklı farklı marka modeldeki anakart çipsetlerininde önünü keserek gerçek gücünü ortaya çıkartmaktı. bu anlamda gerçekten başarılı oldu artık abuk sabuk kartlar yok tüm kartlar intel çipsete ve intel hd yada intel grafik yongasına sahip. belli bir standardın altına düşmüyor bu sayede yetenekleri.

aynı mantıkta yueni üretilen apu mimarisi entegre grafik konusu işin içine girdiğinde intelin 3500 tl değerindeki işlemcilerini bile deviriyor harici grafik kartı olmadıkça hiçbir intel grafik yonga ve çipi amd ile yarışabilecek güce sahip değildir bütün gerçek testlerde bilinen bir durum ve testlerde i7 entegre grafik kartı olan ürün ile amd entegre grafik kartlı apu ve en son çıkan trinty mimarisi karşılaştırılmış durumda intel mavi ekran verirken dahiş kart ile çoğu testte ve donmalarda var amd mimarisinde tık yok cpu bile köklenmiyor yatışta.

pcı express 3.0 olayınada gelinde bd3 ve trinty a10 mimarisi ile kullanılıyor şuanki mimariler ve çiplerde o destek yok.
amd firmasınında liderliğe oynadığında ne yaptığını gördük 2500 3000 dolarlardan satıyordu ürünlerini bizlerede sadece izlemek kalıyordu. fx 51,60 ve diğer fx mimarisinde soket f hele imkansızdı sadece kartı 1800 tl civarıydı.

ha şimdi o işlemcilerden var hatta 6400 + ta vardı verdim gitti phenom x2 550 ile aynı güçte ve performansa sahipti hiç bir fark görmedim aralarında kullanırken. hatta netcad programını daha hızlı açabiliyordu phenom'a göre.

sentetiklerde çok büyük bir fark yok performansta phenom x2 550 ve 6400+ athlon arasında % 1.5 gibi fark var sadece.

amd'nin en iyisi nvidia'nın en iyisinden daha iyi değil ama fiyatına bakınca nvidia'dan çok daha iyi.

bunun cevabınıda alıntı yapayım ilk  6 serisi nvidia çıktığuında sentetiklerde havalarda uçuyordu % 65 fark atıyordu amd tahiti kartlarına ama birde şimdiki yapılan son incelemelere istinaden verilen cevap

"  Nvidia'nın Kepler tabanlı yeni nesil ekran kartlarına karşı AMD'nin hazırlıkları da sürüyor. Tek GPU'lu en hızlı ekran kartı rekabetinde bayrağı Nvidia'nın GeForce GTX 680 modeline teslim eden AMD, standart çalışma frekansı 925MHz olan Radeon HD 7970 modelinin GHz Edition versiyonunu hazırlıyor. Adından da anlaşılabileceği üzere ~1GHz saat hızına sahip olacak yeni modelin, frekans arttırımı  dışında başka herhangi bir fiziksel farklılığa sahip olup olmayacağı ise merak konusu zira hatırlanacağı üzere AMD daha önce Radeon HD 4890 modelinde, Radeon HD 4870'deki grafik yongasının optimize edilmiş bir versiyonunu kullanmıştı. 

1050MHz'de çalışan Radeon HD 7970'nin performans anlamında GeForce GTX 680'den daha hızlı olabildiği dikkate alınırsa eğer yeni model ile AMD'nin yeniden liderlik hedefinde olması bekleniyor. Referans tasarımla mı çıkacağı yoksa üreticilerin özel tasarımlı versiyonlarına mı yoğunlaşacağı sorusuz henüz netlik kazanmayan Radeon HD 7970 GHz Edition, AMD'nin şimdiye kadar geliştirmiş olduğu tek grafik yongalı en hızlı ekran kartı olarak piyasaya hareketlilik getirecek. Bu modele ek olarak çift grafik işlemcili HD 7990 hazırlıklarını da sürdüren AMD, yeni amiral gemisini Haziran ayında duyurmayı planlıyor.

nvidia 680'den hızlıda ama hızlı değil işte deniyor nasıl bir paralel çelişki var belli yazıda madem 680 den daha güçlü yüksek neden testlerde %40' a varan fark gösteriliyor  cevabı içinde

yazdıklarını okudum da benimkiler kadar somut veriler varmı elinde onun performansı % bilmemkaç daha iyi o daha kötü diyorsun
hem ben amd ve intelin içindeki grafik işlemcileri karşılaştırmadım içinde grafik işlemci yongası olan işlemcileri karşılaştırdım orda karşılaştırılan şey yine işlemciler gpular değil
şu ekran kartı testlerinde benim gördüğüm her zaman nvidiaların high-end kartları amdninkilerden daha iyi oluyor
şimdi hiç demeyin testler nvidia'nın istediği biçimde yapılıyor cart curt diye o kadar kolay değil bu işler
bütün şirketler zaten dava açmak için birbirinin en küçük hatasını arıyor öyle ayrıcalık tanıma durumu olsa şimdiye kadar sen uğraşmasan amd uğraşırdı
al bu testlere bak http://www.anandtech.com/bench/Product/508?vs=555
ilk bikaç tanede ve son bikaç tanede amd önde ama ağırlıklı olarak nvidia önde 
ayrıca ben burda hiçbir markayı kötülemedim ama annenize sövmüşüm gibi tepkiler veriyorsunuz
yazıma da ekledim ki bana öznel yargılarla gelmeyin diye nesnel birşey varsa elinizde gösterin siz de tatmin olursunuz ben de
ama o kadar satır yazmışsın boşa yazmışsın dediğim gibi elle tutulur birşey yok o yazdıkların içinde
hem benim yazdığımı da anlamamışsın
her paragrafın ilk cümlesini okumuşsun ve içindeki fanboya karşı koyamayıp sinirle birşeyler karalamışsın

kaazaa
15-05-2012, 01:21   |  #23  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

eline sağlık konuyu güzel işlemişsin

Kapalı Hesap (91855)
15-05-2012, 20:03   |  #24  
OP Kapalı Hesap
2,006 mesaj
Alıntı: kaazaa