AMD ve Soğutma Sorunu

ravens899
26-07-2018, 14:13   |  #1  
ravens899 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

İyi günler arkadaşlar öncelikle, 3 yıl önce çok eski bir kasa ile yeni aldığım malzemeleri birleştirdim ve yeni bir kasa yaptım. 

Özellikleri şöyle: Ekran kartı gtx960, 8gb ram, amd fx x8350 4ghz, anakart msi falan topladıktan sonra çok ses çıkarmaya başlıyordu tabi işlemcide stok fan var bir şekilde ekstra fan koydum 750w power vardı. Ama bu yüksek hızda dönen fan sesleri çok rahatsız ediyordu. 3 yıl sonra işte bu yıl oyun oynarken bir anda kapandı. Açtım tekrar kapandı. Macun sür falan dediler her şeyi kontrol ettirdim bi gün duman çıkmaya başladı şu anda bu konuyu aynı bilgisayardan açıyorum. İçindeki kabloları yakmış ama anakart ekran kartı ve diğerleri bi zarar görmedi sadece bilgisayar açılmıyordu. Sıvı soğutma kiti taksam bu sorun geçer mi bilgisayarcılar sat gitsin 750tlye alırım gibi gibi laflar söylemeye başladı. ne yapmalıyım?

Son Düzenleme: ravens899 ~ 26 Temmuz 2018 14:14 Neden:
İbrahim asoğlu
26-07-2018, 16:47   |  #2  
Taze Üye
17 mesaj

Bütün parçaları modelleri ile birlikte yazarmısın ve ovee clock yaptınmı

excel_mustafa
26-07-2018, 22:58   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

-öncelikle yanan kabloları ve parçaları tespit edip değiştir. mümkünse psu yu açıp kontrol et

-bios ayarlarını fabrika ayarlarına çevir ve afterburn vb program çalışıyorsa devredışı bırak

-hala ısınmadığı halde kapanma donma vs oluyorsa anakart veya işlemci sorunludur

-sıvı soğutma bu pc için iyi olabilir: https://www.hepsiburada.com/dark ... magaza=Teknobiyotik

ucuza mal etmek istersen şunu alabilirsin: https://www.hepsiburada.com/ther ... cl-p0598-p-BD303147

Son Düzenleme: excel_mustafa ~ 26 Temmuz 2018 23:09
ravens899
30-07-2018, 23:57   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj

işlemci: amd fx 8350 8çekirdekli 4ghz overclock yapmadım hiç

ram:8gb

ekran kartı: msi geforce gtx960 

anakart: asus modeli hatırlamıyorum 250 liraya almıştım

ekstra 2 fan taktık hala kasayı titretiyor fan hızından

ravens899
31-07-2018, 00:00   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

sorun zaten ısınma probleminde normalde gta5 ve nice daha yüksek sistem gereken oyunlarda donma kapanma yapmıyor ama belli başlı mesela rainbow six, payday2 bazı anlar lak diye kapatıyor kendini bunu biraz araştırdım fazla ısıdan yanmaması için pc kendisinin kapatıyormuş. 750wluk psu bozdu 550 taktık onuda bozdu bi tane daha 550 taktık şuan böyle çalışıyor ayrıca msi afterburner programını kullanıyorum fan güçlerini fullemek için bir nebzede olsa sıcaklığı düşürüyor ama fark yok yani

klyglsn
31-07-2018, 01:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

pcde duman nereden çıktı hangi kablolar yandı sata kablolarımı ozaman o kabloları at yoksa ona taktığın herşey yanar yani o kabloları çok eğip bükmemek lazım içerisindeki metal iletkenler pilastiği sıyırıp birbirine temas eder ve hdd taktıysan hddyi dvd taktıysan dvdyi yakar portlarıda yakarsın ayrıca ramleri şase yaptıysan ve anakartın tabakası yandıysa tabakanın içerisindeki devre yolları elektrik iletemez hale gelir bunun malesef tamiri yoktur şayet kuzey köprüsünün soğutucusu düzgün basmıyor ve soğutmuyorsa kuzey köprüsü yanar psunun kablolarımı yandı yanmış malzemeyi çıkar ve başka bir pcye sakın takma şayet sistem ısınıp kapanoyorsa sistemi yarım saat sonra aç işlemciyi yakarsın mosfetler yana bilir buda işlemciyi tehlikeye atar ısınsa bile anakart işlemciye faz gönderir kapanmaz şayet hariçden psu kabloları kullanıyorsan onların girdiği yeri kontrol et sata girşişlerine bak orada ezilen büzülen pinler varmı

klyglsn bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
ravens899
02-08-2018, 13:54   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

aga sen nasıl bi kralsın ya :D yanan kabloların hepsini değiştirdim sorun yok yeni bir işlemcimi alsam yoksa sıvı soğutmamı taktırsam bilmiyorum