Anakart Açılmıyor

HPQ-User
18-01-2008, 10:55   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

olgunyoldas sormuş:
Merhaba
Sistemim sorunsuz bir şekilde çalışıyordu.Daha sonra servisten yeni dönmüş olan ankartımı denemek için anakrtı üzerindeki işlemciyi ve RAM i sökmeksizin çıkarttım. Ama ne hikmettir ki servisten dönen anakartım çalışmadığı için aynı şekilde sökmüş olduğum ankartı tekrar kasaya monte ettim.Ancak sistem BIOS açılışında tüm bileşenlere OK dedikten sonra şu hatayı verdi
BIOS Checksum Bad
USB Mass Storage over current status detected
System will shut down in 15 seconds

anakrtın pilini söküp CMOS ayarlarını sıfırlamama rağmen hata değişmedi.Bu anakartı kasadan çıkartmadan önce sorunsuz çalışıyordu ve herhangi bir donanaım değişikliği de yapmadım.Anakart hiçbir şekilde Setup a da girmeme izin vermiyor.
Sorun neyden kaynaklanmış olabilir?
Şunu da belirteyim herhangi bir USB aygıtı da kullanmıyorum
Teşekkür ederim

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Asus P5 ML Anakart
İntel Pentium D 3.0 Ghz CPU
2x1024 Mb Kingston DDR2 533 Mhz
Palit 512 MB Nvidia Geforce 8500 GT
High Power 500 Watt PSU
Seagate 320 GB 7200 Rpm 16 MB SATA II (NCQ)
Samsung 80 GB 7200 Rpm 8 MB SATA II

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.11) Gecko/20071127 Firefox/2.0.0.11

Borga-x
18-01-2008, 11:29   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Acaba anakartın arkasındakı iletken yerlere kasa tablası değiyor olmasın. Anakartı bırde kasadan cıkartıp çalıştırmayı denermısın. Bır kutu ustune koyarak çalıştırmalısın. Bırde boyle dene. Onun dısında aklıma hıc bır sey gelmıyor. Asus'un forumlarına baktıgımda onlarda da böyle sorunlar var senın yaptıklarını yapmışlar ama hala bır cvp yok.

Koray Kocaman
18-01-2008, 22:50   |  #3  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj

Merhaba..

Anakartınızı tekrar servise vermenizi öneririm, ayrıca anakartınızdaki hataların karşılığı;

BIOS Checksum Bad:BIOS Saat ayarlarınızı yapın.
USB Mass Storage over current status detected:Muhtemelen CardReader tanıtılmasını istiyor.
System will shut down in 15 seconds:USB veya diğer soketlerden kaynaklanan kısaDevre koruması olabilir, anakartınızın giriş pinlerini kontrol edin.

talo6565
11-05-2010, 09:49   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

kardeşim bilgisayarın usb  leri bozuktur. oda tüm elektriği kendine harcadığı için bilgisayar açılmıyor
bilgisayarına kasanın harici tüm usb kablolarının ana karttan sök çalışır

mancukya
11-05-2010, 17:41   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Antipatik olmak zorunda birakiyorsunuz insani Servisten geldi calismiyorsa senin acman ve burada konu acmanin mantigi amaci nedir ?
Garantisi olan yada Parasini verdigim isin hesabini yapana sorarim bu mantik nedir arkadasim biraz acikla bunu