Anakart-powersuply-fps ilişkisi..

tukyam
22-11-2008, 00:18   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
126 mesaj

Deneyimli arkadaşlar sorum size.

2 ay kadar önce 8800 gts 512 v92 aldım.
yerinde 8600 GT 256 vardı sorunsuz çalışmaktaydı performansının yettiğince.
Ancak 8800 GTS yi aldığım dönemlerde pc de sorunlar yaşamaktaydım zaten.
windows açılmadan siyah ekranda boot device falan filan hataları verip windowsa geçmiyordu ve kasanın içinde 1 sn de bi tık tık diye sesler geliyordu.
Makineyi fişten çekip içindeki enerji boşalana kadar düğmesine basarak tekrar denediğimde açılıyordu ama ara sıra windowsta iken kilitleniyordu(bakın oyunlarda demiyorum)
Bir bilgisayarcıya sordum kasadan ses geliyorsa hdd bozulmuştur değiştirmemiz gerekebilir dedi
bende bunun üstüne kasanın içini açtım elektirikli süpürgeyle güzelce fanları felan temizledim ramları çıkardım yuvalarını temizledim fln filan kasayı toparladım ve formatlayıp tekrar xp kurdum bütün güncel driverler ve directx son sürüm fln hallettim.
Tekrar boot hatası verdi ve o gün bu gün kasayı bi yanı açık kullanıyorum pc de hiç bi sorun yok .işlemci sıcaklığına baktım bi süre yorucu bi çalıştırmadan sonra biostan 75 derecelerdeydi.

Sistem;
amd althon 4800+ 2x 2.41 ghz
2 gb ddr2
msı-ms 7369 ps 220 watt made in p.r.c.Kahkaha
80 gb 7200 sata samsung
sparkle 8800 gts 512 ddr3 v92

şimdi sorulara gelinceGülümseme
1.kasayı açık tutmanın ne gibi bi zararı olabilir?
2.ps 220 watt'ı değiştirsem fayda eder mi?fps yükseltir mi? NEDEN etkiliyor en çokta bunu merak ediyorum?
3.hdd yi genel olarak % 50 boş kullanıyorum ben oyun yükler oynar ve silerim.değiştirmeme gerek var mı?
4.Fry cry 2 de güncel driverler ve yeni kurulmuş bi windows olmasına rağmen orta ayarlarda 4x aa da 60 fpsnin üstüne çıkamıyorum hatta saldırı sıralarında 30 fpsnin bile altına düştüğü olabiliyor.
5.Anakartı değiştirsem paraya kıysam bi asus alsam şu anki kartımın sınıflarında (sonuçta pci 16 x ve 8 gb rama kadar kaldırabiliyor bu kartta)sizce değermi?
6.bi topikte bu kadar soru sormamın mahsuru varmı?Kahkaha

Aslında pc min verimliliğinden şu an için memnunum ama gta 4 de akıcı bi oyun oynayabilecek şekilde hazırlanmak istiyorum.Ramı 4 gb yapıcam bu hafta diğerleri adım adın ne dersiniz?

Teşekkürler.

yelkowan
22-11-2008, 01:28   |  #2  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

8800gts ve 220w psu mu? ben mi yanlış okuyorum:))
ve biosta bile yani sistemin boşta olduğundan bile daha az ısınmsı gereken yerde 75C işlemci sıcaklığı!!!
bence bu verilerle ankartuını sakın değiştirme bu değerlerle daha iyi performans alıcağın bir anakart üretilmedi :))
İşin şakası bir yana psu gerçekten 220watmı bir yanlışlık olmalı 8800gts kullanman için hiç olmassa kaliteli bir 450wat psu gerekir. Tabi tavsiye edilen iyi bir marka 550wat yüksek verimlilikte bri Psudur.

İşlemci sıcaklığı çok fazla 75C biostaysa eğer 77-78 derece sistem boştayken olur oyunlarda da 85den aşağı olmıcağı kesin. Gerçekten bu değerlerin doğru olup olmadığını kontrol edermisin çünki sisteminin çalışması mucize...

İşlemci sıcaklığı 75 ise fanı bir kontrol et yuvasına tam oturmamıştır...
Birde HWmonitör açıkken oyun oynayıp oyundan çıktıktan sonra cpunun max gördüğü dereceye bakar mısın?
Çünki farkında olmadan bir rekora imza atmış olabilirsin :))
daha iyi fikir sahibi olmak adına kontrol etsen iyi olur.

Son Düzenleme: yelkowan ~ 22 Kasım 2008 01:45
Ahmet_79
22-11-2008, 01:35   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

kardeş sen ne yaptın! 220w psu ile 8800gts kullanılır mı hiç acilen psu değişmen gerek tavsiyem 500w sağlam bi şey al birde hd'yi 250 gb yapsan daha iyi olur, daha sonra istersen anakart ve rami yenilersin.

psu

hd 250 gb

yada 500gb

tukyam
22-11-2008, 01:50   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

Arkadaşlar teşekkür ederim de bu veriler doğru cod 5 i full ayarlarda güzelce bitirdim.40 fps nin altına inmeden.
bide sorularımı yanıtlarsanız sevinirim.
Neden power bu kadar önemli? kasayı açık çalıştırmanın bi zararı varmı?powerin üstünde 220 watt yazıyor ve cin malı dandik anlıyacağınız.pc topladığımda 1.5 yıl önce apar topar aldım yeterince bilinçli değildim. ve sistsoftware sandra lite programını kullanarak yazıyorum yeterince açıklamayıcı olmaya çalıştım yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa lütfen yanıtlasın,ortada şaşırılacak ya da hayret edilecek bi durum yok.elimden geldiğince ekonomik bi sistem yapmaya çalışıyorum 1 yıl içinde 2 kez dükkan açtım ve bu arada evlilik yaptım kemeri son deliğine kadar sıkarak verimli bir sistem elde etmeye çalışıyorum.
teşekkürler.

yelkowan
22-11-2008, 02:22   |  #5  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

tukyam yanlış anlaşılma için üzgünüm.
sistemin yetersiszlliğine veya az bütçe ayırdığını sandığın bilgisayarına şaşırmadım sistemin power dışında bence çok iyi. 220watt psuyla bu özellikte bir bilgisayarı çalıştırman gerçekten ilginç sadece espirili bir şekilde okumaktan sıkılmayacağın bir yorum yapmaya çaıştım. Kusururuma bakma

1- kasayı açık tutmanın yararı dışında bir zararı yok hava akımı rahat olacağından donanımlar daha az ısınır.
Sadece biraz tozlanma fazla olur oda başa çıkılacak bir durum

2- psunun yetersiz olması donanımlarının da beslemesinin yetersiz olmasına neden olr ve gerçek performansı alamamanın yanıda anakartın yanması, psu'nun yanması sistemin aşırı ısınması, gerilim ddüzensizliği hatta yangın gibi hiç istenmeyen şeylere neden olabilir.

3-HDDnin okuma yazma oranlarından memnunsan ve zaten doluluk %80-90ı geçmiyorsa arşiv veya depolama yapmıyosan kullanmadığın GBlarca boşyere boşu boşuna para vermenin anlamı yok her şey ihtiyaca göre sonuçta.

4- oyundaki filtrelemeye göre fps sık sık değişir genelde hareketli sahnelerde kar buz sahnelerinde ,karanlık sahnelşerde fps ani düşer akıcı bir görüntü için 30 fps ve üstü yeterlidir.
Frycry2 dx10d'da ve 4x aa da oynuyosan zaman zaman 30 fpsnnin altına düşmesi bece sorun değil her şey yolunda bir 8800gts kullanıcısı olarak bende de durum farklı değil.

5-dediğim gigbi ihtiyaç meselesi; fakat anakartın bana kalırsa yeterli şuan için acil bilgisayara ihtiyacı olmayan ve iyi bir bilgisayarı olan biri için yeni socketli AMDlerin çıkacağı zaman (AM3) anakarta yatırım yapmak boş yere yatırım yapmak olabilir. bu sistemle birazdaha devam edip (hiç olmassa 1-1.5 yıl kadar) duruma göre am3 platformu veya intel lga1366 platformu almak daha avantajlı bir tercih olur.

6- :))

Son Düzenleme: yelkowan ~ 22 Kasım 2008 02:27
tukyam
22-11-2008, 02:31   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj
yelkowan
tukyam yanlış anlaşılma için üzgünüm.
sistemin yetersiszlliğine veya az bütçe ayırdığını sandığın bilgisayarına şaşırmadım sistemin power dışında bence çok iyi. 220watt psuyla bu özellikte bir bilgisayarı çalıştırman gerçekten ilginç sadece espirili bir şekilde okumaktan sıkılmayacağın bir yorum yapmaya çaıştım. Kusururuma bakma

1- kasayı açık tutmanın yararı dışında bir zararı yok hava akımı rahat olacağından donanımlar daha az ısınır.
Sadece biraz tozlanma fazla olur oda başa çıkılacak bir durum

2- psunun yetersiz olması donanımlarının da beslemesinin yetersiz olmasına neden olr ve gerçek performansı alamamanın yanıda anakartın yanması, psu'nun yanması sistemin aşırı ısınması, gerilim ddüzensizliği hatta yangın gibi hiç istenmeyen şeylere neden olabilir.

3-HDDnin okuma yazma oranlarından memnunsan ve zaten doluluk %80-90ı geçmiyorsa arşiv veya depolama yapmıyosan kullanmadığın GBlarca boşyere boşu boşuna para vermenin anlamı yok her şey ihtiyaca göre sonuçta.

4- oyundaki filtrelemeye göre fps sık sık değişir genelde hareketli sahnelerde kar buz sahnelerinde ,karanlık sahnelşerde fps ani düşer akıcı bir görüntü için 30 fps ve üstü yeterlidir.
Frycry2 dx10d'da ve 4x aa da oynuyosan zaman zaman 30 fpsnnin altına düşmesi bece sorun değil her şey yolunda bir 8800gts kullanıcısı olarak bende de durum farklı değil.

5-dediğim gigbi ihtiyaç meselesi; fakat anakartın bana kalırsa yeterli şuan için acil bilgisayara ihtiyacı olmayan ve iyi bir bilgisayarı olan biri için yeni socketli AMDlerin çıkacağı zaman (AM3) anakarta yatırım yapmak boş yere yatırım yapmak olabilir. bu sistemle birazdaha devam edip (hiç olmassa 1-1.5 yıl kadar) duruma göre am3 platformu veya intel lga1366 platformu almak daha avantajlı bir tercih olur.

6- :))

Teşekkür ederim arkadaşım çok incesin.
yanlış anlamadım sadece daha açık olmaya çalıştım.
Gerçekten teknolojiye yetişmeye çalışıyorum ve pc hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve karşıma çıkan soru işaretleriyle başa çıkabilmek benim için çok önemli ve zevk meselesi.
Peki sence şimdi iyi bi power alırsam benim için farkeden donanımları korumanın dışında ne olabilir?
fps de yükseliş sağlar mı?
GTA 4 e karşı daha hazır ve akıcılık sağlıyacak şekilde bulunabilirmiyim?
rep nasıl verilir bilmiyorum onuda açıklarsan rep vermek isterdimBeğendim

Burak ÇAKAY
22-11-2008, 18:50   |  #7  
Burak ÇAKAY avatarı
Yıllanmış Üye
433 mesaj

işlemci sıcaklığından kastın gpu sıcaklığı da olabilir. yanılıyor olabilirsin yani. speedfan adlı prog. kurup aç ss yolla buraya bi bakalım. çünkü gerçekten enteresan ve mucize olur eğer dediğin gibiyse. çok enteresan :\

Son Düzenleme: Burak ÇAKAY ~ 22 Kasım 2008 18:50
yelkowan
22-11-2008, 21:18   |  #8  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

Önemli değil turkyam.

İyi bir power alman sistem kararlılığını kesinlikle artıracaktır bilgisayar başında daha uzun süre sorun olmadan kalmanı sağlayacaktır bunun yanında performans da mutlaka biraz artar; fakat ne derece olur onu şimdiden kestirmek zor.

220watt bir PSUda CPU'unun ve ekran kartının standart voltajındayken PSU'dan çektiği watt değerinde özellikle bilgisayar tam yükteyken artıp azalmalar olacağından yetrli bir psu ile kararlılık yanında dediğin gibi birkaç fps artışıda beklenebilir. Fps artışı gözle görülür olmasa de performans hissedilir derecede iyileşecektir :))
Gta 4 için sistemin yeterli görünüyor 2gb ram, 8800gts ekran kartı, bunların yanında bu günün işlemcilerini düşündüyümüzde işlemcin biraz hafif görünüyor; fakat sistemine hayli hayli yetecek kapasite de yani kesinlikle darboğaz oluşturmaz.

Bu arada forumun bu kısmında rap verilmiyor rap sadece uzmanına sorun bölümü için geçerli.
Rap olayını sevmediğimden oraya bir şey yazmıyorum zaten.

Sağlıcakla kal...

Son Düzenleme: yelkowan ~ 22 Kasım 2008 21:22
tukyam
22-11-2008, 23:12   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj
burakcakay
işlemci sıcaklığından kastın gpu sıcaklığı da olabilir. yanılıyor olabilirsin yani. speedfan adlı prog. kurup aç ss yolla buraya bi bakalım. çünkü gerçekten enteresan ve mucize olur eğer dediğin gibiyse. çok enteresan :
[/URL]
[URL=http://g.imageshack.us/img404/clipboardbu5.jpg/1/]