Anakart üzerinde yer alan bir kablo...

Hafiye
16-05-2011, 21:08   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
72 mesaj

Anakartımın markası MSI MS-7103   Bu da (temsîlî) resmi;
Bunlar da benim anakartın resimleri;

Şu son resimde yer alan ve toplamda 8 parçadan müteşekkil ufacık maddeler ikinci resimde yer alan ucu mavi hortumlu kabloya aidtirler. Ben bunları tek bir kablo zannederek çektiğimde 8i birden elimde kaldı. Şimdiyse bunların ilk durumda ne şekilde sıralandıklarını (ve eğer bu da önemliyse) ne tarafa doğru dönük olduklarını bilemiyorum. Anakart üzerindeki diğer kabloları ise doğru yerlere taktığımı düşünüyorum...
Sorun; bilgisayarımın açılmıyor olması. Sorunun buradan (bu kabloları doğru bir şekilde yerleştiremememden) kaynaklandığını düşünüyorum. Daha evvel anakartlarını yakından izleyen veyâ bilgi sâhibi arkadaşlarımın bu konuda yârdımcı olmaya çalışmalarını ricâ ediyorum.
Sözünü ettiğim bu kabloya bağlı maddelerin isimleri üzerlerinde yazıyor. İsimleri; MIC POWER, MIC GRD, MIC IN, HPOUT L, HPOUT -L, HPOUT R, HPOUT -R, GROUND
Kasadan epey gürültülü sesler gelmekteydi, kasayı açtım, derken bir merâk netîcesi anakartı yakından incelemek istedim. Sonra yukarıda ifâde ettiğim gelişmeler yaşandı. Şimdi ise o gürültüye râzıyım, yeter ki kasa çalışsın.

N.Bozkurt
16-05-2011, 21:16   |  #2  
Üye
92 mesaj

anakartın üstünde küçük küçük yazıyor olması lazım o girişlerin yanlarında neyin ne olduğu dikkatli bir şekilde bak. power in nerde olduğunu öğrenmek istiyorsanda eline bir tornavida al tüm parçalar takılıyken teker teker o girişlere dokundur tornavidayı power girişine dokundurduğunda bilgisayar açılıcaktır. ama hepsine birden dokundurmamaya dikkat et.

ekran kartı
16-05-2011, 21:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj

Onlardan Power olanını taksanız bile yeter. Ben masaüstü bilgisayarımın o ön panel kablolarınını kesmiştim. Çocuklar reset düğmesine basmasın diye :) Sadece power kablosunu bırakmıştım.

Yerlerine gelirsek. Arkadaşın dediği gibi anakratın üzerindeki girişlerin altında ya da üstünde çok minik minik yazılmış olması lazım. Deneme yanılma yönteminin bir zararı olmaz. Çıkarttığınız yere üzerinde power yazan kabloları sırasıyla takın. Her takışınızda bilgisayarın açma düğmesine basın. Çalışırsa doğru yerdedir. Onlar sabit kalır reset düğmesini bağlarsınız. Bir de onların ışık kabloları olmalı. Aynı yere takılıyorlar. Bu şekilde deneyin.

Hafiye
16-05-2011, 22:13   |  #4  
OP Üye
72 mesaj

Hmmm bir bakayım bakalım.

N.Bozkurt
17-05-2011, 00:12   |  #5  
Üye
92 mesaj

kısadevre yapmamaya dikkat et ama :)

Hafiye
17-05-2011, 01:39   |  #6  
OP Üye
72 mesaj

Power parçasını bütün yerlere taktım ama yine de olmadı. Tornavida ile de bütün yerlere tek tek dokundurmama rağmen bilgisayar yine hiçbir tepki vermedi. Kenarlarda köşelerde bunların isimleri de yazmıyor.
Diğer kablolardan herhangi birisini yanlış bir yere mi taktım acaba?

N.Bozkurt
17-05-2011, 03:06   |  #7  
Üye
92 mesaj

elektrik kablosunu anakarta bağladın dimi. kontrol et herşeyi tek tek. eğer hiçbirşey olmazsa yine. psu yada anakartınıda yakmış olabilirsin.

Hafiye
17-05-2011, 09:27   |  #8  
OP Üye
72 mesaj

Nihâyet oldu. Ama benim ilk mesajımda bahsettiğim kablo ile sizlerin anladığı kablo bir değil. Sizin bahsettiğiniz o kabloyu sonradan gördüm. Benim bahsettiğim kablo da sizlerin bahesttiği kablo da 8 parça. Benim bahsettiğim kablonun kenarında yol gösterici hiçbir ifâde yokken sizlerin bahsettiği kablonun kenarında hangi parçanın nereye girmesi gerektiği işâret edilmiş.
Şimdi bu sorun bitti; ama 2. resimde işâret ettiğim kablonun bazı parçalarını yanlış yerlere takmış olmalıyım ki ses ayarını en yüksek düzeye getirmeme rağmen ses hem çoook az hem de bir tek (sol) taraftan geliyor. Hârici bellek yuvaları da çalışmamakta. Bu yüzden birazcık daha uğraşmam gerekecek :))
Her ikinize de teşekkür ederim.

N.Bozkurt
17-05-2011, 09:58   |  #9  
Üye
92 mesaj

Anakartı net birşekilde göremeden bende bişey diyemiyorum şimdi. Fakat deneme yanılma yöntemiyle sonuca ulaşabilirsin :)

fbli
17-05-2011, 11:37   |  #10  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,158 mesaj

Eğer elinde kullanma kılavuzu varsa neyi nereye bağlayacağın resimli ve net şekilde yazar. Eğer elinde kullanma kılavuzu yoksa MSI ın internet sitesinden indirip kontrol edebilirsin. Ama kısa devre olmamasına dikkat edin.

Hafiye
17-05-2011, 12:20   |  #11  
OP Üye
72 mesaj

Parçaların yerlerini değiştirebilmek için ethernet kartı ile ekran kartını çıkarmak zorunda kallıyorum. Çünkü, parça giriş yeri bu iki kart arasında ve kartlar da birbirlerine epey yakın. Bu işin en usandıran tarafı da bu. 

microfrost
17-05-2011, 14:22   |  #12  
Yıllanmış Üye
223 mesaj

Mutlaka demir bir boruya dokunarak kendini toprakla.

Hafiye
17-05-2011, 17:34   |  #13  
OP Üye
72 mesaj

MSI şirketinin sitesinde kullandığım anakartın kullanma kılavuzunun var olup olmadığını bilmiyorum; ama buna pek gerek kalmadı. Hârici bellek yuvaları hâricinde diğer ilgili kısımlar çalışıyor. Hârici bellek yuvalarının da çalışabilmeleri için son bir değişiklik daha yapmam gerekiyor sanırım. Bu değişikliği de başka bir zamân yaparım artık. Zîrâ, usandım sök tak sök tak işleminden.
microfrost, elektrik yüklendiğimi zannetmiyorum. Tavsiyen için teşekkür ederim.

ekran kartı
17-05-2011, 18:37   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj
Alıntı: microfrost  
Mutlaka demir bir boruya dokunarak kendini toprakla.
Gerçekten böyle bir şey yapmak lazım mı?

fbli
17-05-2011, 18:45   |  #15  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,158 mesaj

Yapmazsanız parçalar riske girer. Üzerinizdeki statik elektrik parçalarınızı bozabilir. Bu nedenle üzerinizdeki elektriği atmanız gerekir.

hayatın_içinden
17-05-2011, 19:23   |  #16  
Yıllanmış Üye
373 mesaj

Şu ses olayını anlamadım neden ses gelmesinki hoparlörün kaplosunu taktıysan doğru yerine ses gelmesi lazım..!!!

Hafiye
17-05-2011, 22:39   |  #17  
OP Üye
72 mesaj
Alıntı: hayatın_içinden  
Şu ses olayını anlamadım neden ses gelmesinki hoparlörün kaplosunu taktıysan doğru yerine ses gelmesi lazım..!!!
Doğru yere takmamıştım o zamân. Anakartın üzerinde sese âid parçaların nerelere takılacağı işâret edilmediğinden birkaç kere yanlış yere takmıştım. Sesin çoook az geliyor olmasının sebebi buydu. Kabloların yerlerini bir kere daha değiştirince ses sorunu halloldu.

ekran kartı
18-05-2011, 23:07   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Ben 3,5 mm hoparlör jackinin etrafında parmağımı gezdirerek hoparlörden ses alıyorum ve parmağımın hareketine göre melodi bile yapabiliyorum. :) Kendimi topraklasam bu elektirik gider mi acaba? Bazen metal yüzeyler beni elektrik çarpıyor bu arada.