Anakart üzerindeki dahili usb portlar yetersiz!

radyoaktif
12-03-2014, 18:11   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Arkadaşlar iyi günler. Dün dahili bir kart okuyucu alıp, kasanın ön tarafında ki boşta kalan ve bugüne kadar genelde floppy disk okuyucusunun olduğu kısma takmak istedim. Floppy disk okuyucusunu sökerek yeni aldığım dahili kart okuyucusunu yuvaya oturttum lakin sonradan fark ettim ki anakart üzerinde ki dahili 2 usb portumu da, kasanın ön tarafında ki 4'lü usb girişlerinin doldurduğunu fark ettim. Anakart üzerinde ne yazık ki 3. bir dahili usb girişi bulunmuyor. Kasanın ön tarafında ki 4 adet usb çıkışı da, 2 şer olarak paralel şekilde bağlanıp anakartın üzerinde ki 2 usb portunu da işgal etmiş durumdalar. Bende sırf 4 usb girişini de kullanayım diye, anakartın üzerinden 2 usb'nin bağlı olduğu herhangi 1 portu çıkartıp da kart okuyucuyu takmak istemedim açıkçası.

Bunun yerine dahili usb port çoklayıcısı varmıdır acaba? diye düşündüm lakin sonradan bu konularda deneyimli bir arkadaşa durumu arz ettim ve aldığım cevap aynen şu oldu;

"dediğin gibi dahili usb port çoklayıcı olsa bile anakart üzerinde ki aynı usb girişine hem kasanın ön tarafında ki usb'leri hemde kart okuyucuyu takman (ki bu durumda 2 aygıtta tek usb port üzerinden paralel çalışacak) o aygıtları sapıttırır ve düzgün çalışmazlar, bunun yerine eğer varsa kart okuyucunun 20 pinli usb çıkışından normal usb 2.0 dönüştürücü al dahili kart okuyucuna tak ve kasanın içinden geçirerek alt kısımdan kasanın arka tarafında ki herhangi bir usb girişine bağlayabilirsin böylece dahili kart okuyucuyu usb kart okuyucu gibi kasaya gömülü kullanırsın"

Aldığım kart okuyucu

USB çıkışları ve dahili kart okuyucu

Kasanın içinde ki dolu olan 2 adet usb port girişleri ve boşta kalan dahili kart okuyucunun 20 pinli usb çıkışı

Evet arkadaşlar durum aynen bu. Şimdi bana arkadaşımın verdiği taktik mantıklı geldi zira internette 20 pinli usb çıkışından usb 2.0'a dönüştürücü bulamadım. Böyle bir dönüştürücü mevcutmudur? Yoksa yok mudur? Mevcut ise o dönüştürücüden bi 20,30cm'lik bulmam kâfi böylece arkadaşın verdiği taktiği gerçekleştirebilirim.

Durumun çözülmesi adına sizlerden de yardım ve tavsiye bekliyorum. Selametle

sinqle
12-03-2014, 20:10   |  #2  
Yeni Üye
38 mesaj

hiç boşyere uğrasma bence önde 2 usb var cihazındada bir tane var 3 etti 4 tane zaten aynı anda kullanamazsın kullansan bile cok cok yavas calısacakdır 2.usb portuna tak sorun çözülmüş olur buna extra çözümler araman mantıksız olur.

radyoaktif
12-03-2014, 22:24   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
Alıntı: sinqle  
hiç boşyere uğrasma bence önde 2 usb var cihazındada bir tane var 3 etti 4 tane zaten aynı anda kullanamazsın kullansan bile cok cok yavas calısacakdır 2.usb portuna tak sorun çözülmüş olur buna extra çözümler araman mantıksız olur.

Dediğim gibi onu en başta zaten düşündüm ama bahsettiğim durumu yapma imkanım var ise öncelikli tercihim o olacak. Zira takıntılı biri olduğumdan öndeki 4 usb çıkışıda çalışsın istiyorum. Eğer konuda bahsettiğim durumu gerçekleştirme imkanımın olmadığını anlarsam ilk düşündüğüm şeyi yaparım :)

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 13 Mart 2014 00:48
Are You Ready
20-03-2014, 14:46   |  #4  
Are You Ready avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
301 mesaj

Kardeşim Hiç Kafanı Karışdırma Ugrasma Gİt Birtane Usb Coklayıcı Al

DiamondMines
23-03-2014, 22:41   |  #5  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: radyoaktif  
Kasanın içinde ki dolu olan 2 adet usb port girişleri ve boşta kalan dahili kart okuyucunun 20 pinli usb çıkışı

Evet arkadaşlar durum aynen bu. Şimdi bana arkadaşımın verdiği taktik mantıklı geldi zira internette 20 pinli usb çıkışından usb 2.0'a dönüştürücü bulamadım. Böyle bir dönüştürücü mevcutmudur? Yoksa yok mudur? Mevcut ise o dönüştürücüden bi 20,30cm'lik bulmam kâfi böylece arkadaşın verdiği taktiği gerçekleştirebilirim.

Durumun çözülmesi adına sizlerden de yardım ve tavsiye bekliyorum.

PCI usb 2 alıp takabilirsin çok pahalı değiller.