Anakart ve işlemci sorunu

Narcissuspp
24-12-2015, 21:13   |  #1  
Narcissuspp avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

merhaba arkadaşlar ben bir ay önce yeni bir pc topladım ve topladığım sitenin sihirbazında aldığım ürünlerin hepsi birbirini destekliyordu parçalar geldi birleştirdim açtım işletim sistemini yükledim ilk açtığım anda ekranda bir sürü ingilizce yazılar ve altında şöyle birşey yazıyordu ''This cpu is not supported by this model. Please check cpu QVL on asus website.'' burda anakartın işlemciyi desteklemediğini yazıyor, anakartın sitesinden işlemcinin bios güncellemesini aradım ama bulamadım yok bir alt modelinin var ama benim işlemcininki yok bu sorunuda geçtim, bir hafta önce başlayan bir sorunla karşılaştım pc kendi kendine reset atıyor bu olmadan ekranda dikey olarak yaklaşık 100 adet falan çizgi beliriyor daha sonra yeniden başlatıyor bu ilk başta hiç olmamış son bir haftadır olmaya başladı oyundayken saçma sapan bi şekilde kapanıyor pc aldığım şirketle iletişime geçtim ve anakartla işlemcinin uyuşmadığını söyledim bu yazdıklarımın hepsini anlattım onlar bana hayır anakart ve işlemci birbirine uyuşuyor işletim sistemini değiştir dedi ve 2 gündür anakartın bütün güncel driverlarını bulup yükledim yüzlerce siteye baktım yabancı siteler dahil işlemcinin bıos sürücüsünü bulamadım zor durumdayım bana yardımcı olurmusunuz. 

sistem özellikleri 
Anakart: ASUS M5A78L-M LX3 
İşlemci: AMD FX X6Core 6350 Soket AM3+ 3,9GHz Turbo 4,2GHz 14MB Önbellek 125W 32nm

Ekran kartı: Powercolor HD6950 GDDR5 1GB 256Bit AMD Radeon DX11

Ram:Kingston 4GB Hyperx Savage RED DDR3 1600MHz CL9

İşletim sistemi: Windows 7 home premium 64 bit

Son Düzenleme: Narcissuspp ~ 24 Aralık 2015 21:15 Neden:
DEXTER 26
25-12-2015, 11:11   |  #2  
DEXTER 26 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 26
1,018 mesaj

Ankartınız 95wata kadar olan işlemcilere destek vermekte sizin işlemcinizse 125watt buyuk ihtamlde kı kesın görünmekte woltaj yetersizliği yasamakta bu ılerıde işlemcinin yanmasına bile neden olabılır bios yazılımıyla bu sorunu çözemessiniz cünki donanımsal bir özellik iade degişim yapmanızı öneririm imkanınız varsa

Erşah
26-12-2015, 11:00   |  #3  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Keşke toplamadan önce konu açsaydınız.