Anakartim mi yandi?

0guzzzz
13-03-2019, 23:20   |  #1  
0guzzzz avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Asrock A320M-hdv r3.0 anakartim var. Bilgisayarima Bios'a giremedigimden bios guncellemesi yaptim. Giris ekraninda yanlislikla "Press Tab to switch screen" seçeneğini seçtim. Yukleme ekrani cikti ve sabirsiz biri oldugumdan reset attim. Ancak reset attiktan sonra monitore hicbisekilde goruntu gelmedi.Tum kasa aynen calisiyor fakat görüntü gelmiyor. Monitorde mavi bi isik yanip duruyor sadece. Anakartimin yanma ihtimali varmi?

Dipnot: Bios pilini cikartip tekrardan taktim. Biseye yaramadi. Hatta anakarttan clearcmos baglantisindan jumper ile yapacaktim fakat anakartimin uzerinde jumper yoktu. Iki disli olanlardan.

Dipnot 2:  monitörde mavi isik yaniyo demistim. Hdmi kablosu baglanmadiginda ekran arama yeri geliyo ancak bilgisayarin enerjisi olmadiginda bile hdmi takinca direk mavi ekran yaniyo sonuyo enerjiyi acinca da ayni oluyo.

Dipnot 3: Anakartin kendi hdmi ve vga cikislarini da denedim ama ayni sekilde sonuc. Hatta icerdeki tv ye bile bagladim hdmi ile ama nafile.

Son Düzenleme: 0guzzzz ~ 14 Mart 2019 08:12 Neden: Yazim yanlışı
klyglsn
14-03-2019, 09:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

reset olmaz olurmu en altta solda clrcmos yazıyor en iyisi sen işlemci dahil tüm donanımları sök bios pilini ters tak birkaç saat beklet olmazsa  servise göndereceksin tabi yetkili servisine bios güncelemesi yaptımda deme biosa girmemiyordum böyle oldu de

0guzzzz
14-03-2019, 09:15   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

Bios guncellemesinden sonra sikinti olmadi aslinda biosa girecegime "press tab to switch screen" a girdim. Clrcms u jumper olmadigi icin resetleyemedim. 2 uclu pin var anakartta. 3pinli degil. Bataryayi ters takarsam bi faydasini gorurmuyum?

klyglsn
14-03-2019, 09:22   |  #4  
Yıllanmış Üye
728 mesaj

tamam iki uclu clrcmos bios  reset jumperi takdınmı pilide sök gördüğüm kadarıyla diyorum anakaertın sitesine baktım jümperin yoksa bios pilini ters tak bir müddet

0guzzzz
14-03-2019, 09:27   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

Evet jumper yok anakartin ustunde. Olsa deneyecektin bende. Bios pilini ters takip bi sure bekledikten sonra mi calistirayim yoksa tum ekipmanlari da sokeyim mi?

klyglsn
14-03-2019, 09:36   |  #6  
Yıllanmış Üye
728 mesaj

tabi önce kolay yolu dene  diyecektimki pinlere tornavida ile kısa devrede yapabilirsin birkaç saniyeliğinede ama korktumki başka yere değerde sıkıntı büyür oyüzden pili terstakın dedim olmassa uzun yol mecburi kolay gelsin

0guzzzz
14-03-2019, 09:40   |  #7  
OP Taze Üye
5 mesaj

Yok zaten bi nevi elektrikci oldugum icin sikinti yok. Zaten jumper olmadigi icin clrcmos a tornavida ile kisa devre yaptirmistim. Ama o da bi ise yaramadi. Anakart yanmis,olma ihtimali var mi peki sizce?

klyglsn
14-03-2019, 23:00   |  #8  
Yıllanmış Üye
728 mesaj

dual bios değil galiba üzerinde tek bios chipi gözüküyor işiniz zor olabilir normalde kolay bozulmaz ama allah yapısı değilişte kul yapısı olmasada canınız sağolsun çokçokda garantiye yollarsınız bazı yerlerde 3 yıl garatili diyor inşallah düzelir

0guzzzz
15-03-2019, 14:55   |  #9  
OP Taze Üye
5 mesaj

Aynen elimden geleni yaptim,simdilik ama duzelmedi yollayacgim garantiye bakalim artik 20 25 gun sonunda anca gelir herhalde. Yardimlariniz ve tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim.