Anakartım yandı (Asrock H170)

S_Efe
26-06-2017, 19:46   |  #1  
S_Efe avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Arkadaşlar merhabalar.
Evde misafir çocuğu oynarken kasanın üzerine su döküldü ve kıvılcım çıktı. Kasanın üzerinde fanlar olduğu için su buradan sızdı. Baktığımda anakartta siyahlıklar mevcuttu. Usb'ler dahi çalışmıyor. İşlemci fanı da aynı şekilde. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Anakartımın modeli Asrock H170 idi. Sanırım tamiri mümkün olmaz. Anakarta baktım stoklarda yok. Muadili olan Msi H170'i aldım. Bir de bilgisayarcıya getirmeden kendim montajlayabilir miyim? Zira internet üzerinden almıştım bilgisayarı.

Son olarak sormak istediklerim işlemcim zarar görmüş müdür ve format vesaire gerekecek mi bilgisayara?

Yardımcı olursanız çok çok sevinirim.

Yanan kısmın görselini paylaşıyorum.

Son Düzenleme: S_Efe ~ 26 Haziran 2017 19:54 Neden:
excel_mustafa
26-06-2017, 20:26   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

-işlemci ve diğer parçalarda gözle görülür bişey yoksa muhtemelen sağlamdır ama yinede iyice kuruduğundan emin ol
-aldığın anakartı kendin kolayca monte edebilirsin
-taktıktan sonra windows başlamaz yani format atmalısın ve bios ayarı yapmalısın.bilemediğin kısımlarla ilgili videolar bulabilirsin.

S_Efe
26-06-2017, 20:42   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Gözle görülür hiçbir şey yok. Umarım dediğiniz gibidir. 

Bir şey daha sormak istiyorum. Anakartın yükseltme vidalarından 2 tane eksik var sizce sorun olur mu?

excel_mustafa
26-06-2017, 22:26   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

evet kısadevre sarkma felan olabilir bi bilgisayarcıdan al

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]