Anakartım yanmış mıdır?

MetallicA1453
05-03-2019, 20:45   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
44 mesaj

Merhaba arkadaşlar,
Dün işten eve geldim ve bilgisayarın tuşuna bastım 10 saniye kadar çalıştı sonra "PAT!!!!" diye bir sesle kapandı. Powersupply'ın şalteri patladı diye düşündüm ve bugün gittim yenisinden aldım 700 lük ve aynı fişleri aynı yerlere iyice taktım. Açma tuşuna bastığımda 1 saniyeliğine ışıkları yandı kapandı. Sonra daha hiç yanmadı ara ara bastığımda işlemci fanı ufak bir hareket yapıyor.

Ben şimdi yeni anakart ve işlemci siparişi verdim zaten eskiydi bahane olmuş oldu. Merak ettiğim bu Anakart yanmışmıdır.? Ve diğer parçalara bir zararı olmuş mudur acaba ? nasıl anlayabilcez ? çünkü bir sitede 2. el olarak işlemcimi ve anakartı satışa çıkarıcam. Bozuksa anakart bozuk olarak belirtecem çünkü tamir edip satanlar görüyorum. Sıfır gibi duruyor anakart. Yazıktır milli servet belki birilerinin işini görür.

klyglsn
05-03-2019, 21:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

işlemcinin yanında anakarta baktınızmı solunda 3 bacaklı mofsetler vardır boğucu bobinlerin yanında iyi anakartlarda soğutucu bloğun altında bulunur bunlardan bazıları yanmışsa işlemciniz bile yanmış olabilir sadece burası yanmışsa tamir edilebilir şayet siz kısa devre yapmamışsanız ramlerden veya usb bellekler ezilmişmi falan gibi genelde zorlanma bu mofset bölümde olur zaten tabakaya arkadan bakarsanız bence sarartısını görürsünüz sisteminizi test edebilecek bir servise gönderinde dikkat edin yanmış ramden birdonanımdan şüphe duyarsanız sakın yeni sisteminize takmayın yeni sistemide bozarsınız

Son Düzenleme: klyglsn ~ 06 Mart 2019 01:24
pcuzmanı41
06-03-2019, 15:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
172 mesaj

Bios sıfırlamasını dene bios pilini çıkar 10sn kısa devre yap tak çalıştır düzelme ihtimali olabilir

excel_mustafa
06-03-2019, 23:09   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

tepki vermediğine göre yanmıştır. işlemcinin durumunu test etmeden anlamak zor.

Egemen Kaya
07-03-2019, 20:46   |  #5  
Egemen Kaya avatarı
Taze Üye
10 mesaj

İkinci seferde hiç tepki vermemiş, yanmış olma olasılığı yüksek.

mikail13
04-04-2019, 21:42   |  #6  
Yeni Üye
32 mesaj

Anakart veya başka bir elemanda kısa devre oluşmuş. HArd Disk veya DVD-rom da sorun olabilir.  Tek tek tüm parçaları çıkararak hangisi sorunlu anlayabilirsin.  Anakartın tam boy resmini buraya atar mısın?  Veya 0505 403 35 80   marka model nedir?

Başıma şöyle bir sorun gelmişti.

http://sinuzitforum.ecballium.co ... a-pc-bozan-bug.html