Anakartın işlemci bozma sorunu

black_flood
02-08-2013, 08:45   |  #1  
black_flood avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

İyi günler arkadaşlar daha önce karşılaşan oldu mu bilemem ama müşterimde bulunan msi g31tm-p21 anakartlı sistem açılmıyor şikayeti geldi gittim anakartın ram' lerini çıkartıp taktım sistem çalışmaya başladı anormal bir durum görünmüyordu aradan 1 saat geçti müşteri tekrar aynı sorun oldu diye gittim kartı söktüm elimdeki e2200 işlemciyi taktığımda görüntü geldi. sorun yaşanan sisitemden çıkan cpu' yuda  g945o-s3 anakarta taktım ama görüntü yok. işlemcinin bozulduğuna kanaat getirdim . e2200 taktığım sistemi enemeye başladım cpu ısısı 34 derecelerde olmasına karşın 2 saatin sonunda sistemi yeniden başlat dememle görüntü karadı ve açılmadı. e2200 işlemci geri söktüğüm çalışan sisteme taktığımda bu işlemcinin bozulduğunu gördüm.  bu nasıl bir durum anlamadım gitti.

okinkurt
02-08-2013, 09:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj

Geçmiş olsun hocam bence o anakartda birdaha birşey deneme  2 cpu yu halletmiş hat trick yapmasın :D tuaf bir sorun bir anda fazla volt verip yakıyor olabilir cpu yu ilk defa böle birşey gördüm :/ aklıma başka birşey gelmiyor açıkcası anakart manyamış iyi sabahlar.

murat5038
02-08-2013, 18:05   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Bioslar güncel olmalıydı ve Ramleri belirtmemişsin Ayrıca yazılanlardan pek bişey anlayamadım modeller belirtilmemiş işlemcinin teki yok, İlk arızalı gelen pcdeki işlemciyi denemeden sorunu çözmeye uğraşsa idin düzelebilirid ramlerde sıkıntı çıkmasının nednei ya yüksek voltaj gelmişdi yada işlemci OC yapılırken Ramide yükseltmişdir ve işlemci hasarı olunca aakart değişince kısa süreli çalışıp senin parçalra da zarar vemişdir görmeden denemeden en fazla bunları diyebilirim. Birdaha elinde pc gelirse bios güncellemesi yapıp sonra parçalrı sköp tak düzelmez ise denemeler yap ve ayrı bir bilgisayara parça ekler ikende aynı işelmi gerçekleştir uyumluluklarına yazlımsal desteklerini de gözden geçir. Gözden geçiriyorsundur çoğunlukla ancak gözden kaçanlar olduğundan bunları yaşamışsındır çoğunlukla :) Gigabye anakartın en az "FE" bios sürümü olması ve MSİ anakartın "4.0"olması gerekli idi MSI'de sorun yokdur çünkü ilk biosu yüklü olduğundan desteği vardır.