Anakarttan daadi daadi sesler geliyor...

eferik
01-07-2006, 17:52   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

Bilgisyarı açtığım zaman önce anakarttan başlıkta belittiğim sesler çıkıyor.Hemen sonrasında bilgisayar kapanıyor.Küçük bir banliyoda oturuyorum ve burada tamirciler parça çalabiliyor (başında bekleseniz bile kolay açılan vidaları çıkarıp normal vida takabiliyorlar) Evde kendim yapabileceğim bişey var mı? (Anakartım intel)

lazrailefsanesi
01-07-2006, 18:46   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

O dadiii ler sana sorunu soyluyo merak etme.Simdi derin bir nefes alıp saymaya baslıyoz ve carkıfelek dönüyor bakalım ne cıkacak:

1 uzun: Bellek Problemi. Bellek modüllerinin yerine oturup oturmadığını kontrol etmek, bellek modüllerini farklı bir yuvaya takmak, belleği değiştirmek çözüm olabilir.

1 uzun 2 kısa: Görüntü hatası. BIOS ekran kartına ulaşamıyor olabilir. Ekran kartının yerine oturup oturmadığını kontrol etmek gerekebilir. Ekran kartı, ekran kartı belleği hatası ya da anakart ile ilgili bir problem de olabilir.

1 uzun 3 kısa: Görüntü hatasıyla aynı

Sürekli bipleme: Bellek ya da görüntü hatası, işlemci ısısının yükselmesi de olabilir. Diğer donanımları da kontrol etmek gerekir.

1 Bip: Bellek tazeleme hatası

2 Bip: Bellek parite devre hatası

3 Bip: 64"base" RAM hatası

4 Bip: Sistem saati hatası

5 Bip: İşlemci hatası

6 Bip: Klavye denetçisi hatası

7 Bip: İşlemci ya da anakart hatası

8 Bip: Görüntü kartı belleği hatası

9 Bip: BIOS yongası hatası

10 Bip: CMOS Hatası

11 Bip: Önbellek Hatası

nukanta
01-07-2006, 21:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
256 mesaj

lazrail açıklamış diyecek bi şe yok saol abi

eferik
03-07-2006, 18:55   |  #4  
OP Taze Üye
13 mesaj

bugün çözdüm. kasadan ses kesilsin diye vurmuştum. işlemci fanının ayaklarından biri çıkmış. fazla ısındığından açılmıyormuş meğer...

Recep Baltaş
03-07-2006, 20:55   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Konu dışı bölümüne fıkra ....Genelde aletlere çalışmayınca vururuz ama demek bu pek iyi değil...

kadirkayik
05-07-2006, 22:04   |  #6  
Yıllanmış Üye
196 mesaj

HEHEHEHEHEH COK İYİ YAA ARASIRA VURACAN İNTEL AMD YARATTI DEMİYECEN ZUHZUZHUZHUZHUZH