Aniden kapanma sorunu!!Acil Yardım Arkadaşlar!

cfatih
02-06-2011, 15:39   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

Arkadaşlar masaüstü bilgisayarımı en son 1 hafta önce açmıştım.Şimdi tekrar açtığımda ilk önce aniden kapandı.Bir zaman sonra render almaya başladım ve tekrar tekrar kapandı.Reset atmıyor.Sadece aniden tamamen kapatıyor.Bilgisayarımı iç,dış her zaman tertemiz tutarım.Bütün parça,kasaüstü fanlarını bilgisayar kapanana kadar kontrol ettim.Hepsi çalışıyor.Sizce bu sorun nedir böyle?Çok can sıkıcı bir durum.İşim aksadı bu yüzden.Bilgisayarım özellikleri:
İntel i7 960 3.20
Gigabyte X58A UD7 Anakart
Zotac GTX470 AMP ekran kartı
6 gb yüksek performanslı ram
1 tb harddisk
Xigmatek 700W Psu kasa

Lütfen bilen arkadaşlar acil yardım edebilirler mi ? Çok teşekkürler.

cfatih
02-06-2011, 16:09   |  #2  
OP Yeni Üye
29 mesaj

Arkadaşlar core temp programı ile işlemci sıcaklığıma baktım ortalama 80-83 C gibi.Halbu ki bilgisayarda hiç bir işlem yapmıyorum.Yüzde 1-2  gösteriyor işlemcinin performasını görev yöneticisi.Herşeyi çok hızlı yapıyorum.Render dan sonra 30 dk sonra ki ölçüm bu.Yavaş yavaş iniyor ama bir problem mi var acaba.Şimdi bilgisayarda fazla işlem yapmadan bekliyorum.Yük altında olmadan kapanacakmı diye.Sizce sıcaklık olabilir mi?Yoksa başka bir şey mi?

Me Not Working Hard
02-06-2011, 16:21   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
749 mesaj

Büyük İhtimalle Kasa Yada On UsbGirişleri Falan Anakart'a Kısa Devre Yapıp Kapanmasına Neden Oluyor.

Ön Usbler Yada Kasa Anakart'A Kısa Devre Yaptırıyor Olabilir  Anakartı Masaya Cıkar Ve Onla Temas Eden Tüm Demir Parçaları Cıkar Pc Açma Kapama Kablolarından Bile Olabilir Öyle Test Et

Parçaların Sıcaklık Durumuna Kontrol Et.Anakart Köprü Sogutucuları.İşlemci.Ram.Ekran Kartı Gibi Tüm Hepsini Test Et.Eger Sıcaklık Varsa İşlemci Sogutucusunun Ayaklarında Bişey Olabilir.İyice Oturt Onu

Anakart Üzerindeki Kontaktörler Falan Şişmiş Olabilir..Ana Karta İyice Bak Bi Terslik Varmı Diye
Hdd Yüzünden Olabilir...
Ram Yüzünden Yapabilir Onlarıda Çıkar Ve Silgi İle Bacaklarını Sil
Anakart Ram Girişlerinde Toz Falan Olabilir Ram Girişlerine Hızlıca Üfle
Power Suppy Arızalı Olabilir Mümkünse Başka Power Suppy İle Dene
Ekran Kartınıda Cıkar OnBoard Ekran Kartıyla Test Et Ufakta Olsa Bu Yüzden Yapabilir
Son Olarak Hesap Makinesiyle Pcyi Çok Kasan Bi Test Ve DxDiag'Da Test Yap Sorunsuz Bi Şekilde Geçerse Testler Tabi Çok Kasıcak Saatlerce Sürebilir Sen Uzun Bi Süre Test Et Sorunsuzsa Eger Hiç Bi Şekilde Kapanmaması Gerekir Bu İşlemi Parçaları Tek Tek Takarakta Yapabilirsin Önce 1 Ramle Yaparsın Sonra Ekran Kartı...Sonra 2.Ram Bu Şekilde Devam Edebilirsin..

Küçük Bi İhtimal İse Elektirikler Falan Giddiginde Prizden Gelen Düzensiz Akım Yüzünden Birden Gelen Yüksek Volt  Donanımlara Zarar Vermiş Olabilir...

kobalt67
02-06-2011, 16:44   |  #4  
kobalt67 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 19
758 mesaj

O işlemciyle hiç bir işlem yapmadan 80-83 gösteriyorsa hatayı ram, ekran kartı veya diğer bileşenlerde aramana gerek yok bence. Ya işlemci soğutucusunda problem vardır, yada anakartta o da küçük ihtimal.

cfatih
02-06-2011, 16:46   |  #5  
OP Yeni Üye
29 mesaj

Teşekkürler cevabın için arkadaşım.Bilgisayarımı alalı 1 sene olmadı.Bütün kartları kontrol ettim.Yuvasına tam oturmayan kart vs. varmı diye.Kablolarıda kontrol ettim.Herhangi bir aygıt bağlamadım.Kışın bu problem olmuyordu.Çok rahat işimi yapıyordum.Yalnız dikkatimi çeken durum hiç bir işlem yapmadığım halde işlemci sıcaklığım hep 80 ve üstü.İşlemciyi çok zorlayan(kapasite yüzde 100 de işlem yaptığında) render olayında çalıştığı durumlara ise 1 yada 2 saat sonra işlem esnasında aniden kapanıyor.Buradan anladığım kadarıyla işlemcim çok ısınıyor.Hiç bir işlem yapmadığımda bile 80-85 derece arası.Sizce problem büyük ihtimal işlemcinin yeterince tam sağlıklı soğuk olmamasından mı kaynaklanmaktadır?

kobalt67
02-06-2011, 16:48   |  #6  
kobalt67 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 19
758 mesaj

Stok fan mı kullanıyorsun ?

Me Not Working Hard
02-06-2011, 17:03   |  #7  
Yıllanmış Üye
749 mesaj

Dogrudan Sogutucu İle Oldugunu Sanmıyorum...Eger Sogutma İle İlgili Olsaydı İşlemci 90-95 Dereceden Sonra Kendini Korumak İçin Hızını 600 Mhz Kadar Düşürür  Böylece Sogutucu Olmasa Bile Çalışır Verim Alamassın Ama İşlemci Hala Çalışır..Overclok Yaptıysan Bu Özelligi Durdurmuşsundur Bu Yüzden İşlemciyi Default Ayarlarına Yetirip Kullanmayı Dene..
Eger Sogutucu Bozuksa Dedigin Gibi Olabilir.Ancak Boş Yükte Sogutucusuz Bile 80 Derece Zor Olurken Sogutucu İle Boşta 80 Derece Olması İmkansız...
O İşlemci Stok Fanla Boşta 40-45 Derece Full Yükte İse 85 Dereceye Kadar Ulaşan Bi İşlemci...Ancak İşlemciyi Full Yüke Sokucak.Uggulama Sayısı Çok Az...Eger İşlemci Full Yük Alında 80 Derece Oluyorsa Bu Oran Biraz Fazla Ama Çok Anormal Bişey Yok.. İ Serisi Zaten Yük Altında 80 Dereceye Çıkan Bi İşlemci...
Genelde Termal Bileşenler 8-9 Ay İşinde Etkisiz Hale Gelir....Yeni Termal Macunu Sürmeden Önce..
İlk Başta Kagıt Mendik İle Kabasını Silebilirsin..Sonra Kagıt Mendile Yada Kulak Çopüne   %90 Veya Üstü  İzopropil Alkol Sürüp İşlemcinin Ve Fanın  Üstündeki Macunu Güzelce Sill...Termal Macunun İyileşme Tam Kaynama Süresi 2-3 Hafta Oldugundan Yeni Sürdügün Macun 2-3 Hafta Sonra Etkisini Gösterir Ve İşlemci %10-15 Kadar Soguyacaktır...Güzel Bi Fanda Alırsan Toplam %35-40 Yakın Soguma Elde Edebilirsin...Ancak Şuan Senin Bilgisayarında Bi Sorun Oldugu Açık Bi Şekilde Ortada...83 Derecede Çay Kaynatıp İşilir:) Zaten Boşta 83 İse Yük Altında O İşlemci 100' Dereceyi Geçer Ve İşlemci Kendini Korumak İçin Hızını 600 Mhz Kadar Düşürür..Yanı Yük Altında O İşlemciden Performansda Alamassın
1Dklik İşlemi 1 Saatte Yapar
Eger Diger Parçalardan Dolayı Herangi Bi Arıza Tespit Edemessin Garantiside Duruyorsa Zaman Kaybetmeden Geri Götür

Son Düzenleme: Me Not Working Hard ~ 02 Haziran 2011 17:12
mburak12345
02-06-2011, 21:59   |  #8  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
1,242 mesaj

dostum işlemci soğutucun sıkıntılı ya da ram leri yükseltcem diye overclock yaptın dikkat et sistemin mefta olmadan düzelt... termal macun kullan o işlemci o kadar ısınmaz benm Q8200 bile 40-50 arası yük altında 65 felan overclock ile 2.3 ten 2.8 e çıkartınca bile yük altında 96 dereceyi geçmiyor... bi iş var senin pc de... bu arada kapanma kesin olarak işlemci sıcaklığı...

Me Not Working Hard
03-06-2011, 14:12   |  #9  
Yıllanmış Üye
749 mesaj

Bıos Pilini Çıkarıp Takmayı Deneyebilirsin.
Belki BIOS'A Virüs Girmiş Olabilirki..En Tehlikelisidir.Sen Farkında Olmadan Tüm Sistemi Yakabilir....

cfatih
04-06-2011, 23:02   |  #10  
OP Yeni Üye
29 mesaj

Teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için.Evet stok fan kullanıyorum.Overclock işlemci,ram vs.hiç bir parçaya yapmadım.Kapattığımda ramler,harddisk,anakart vs. hiç ısınma yok.Bilgisayar ayarlarıyla oynamadım veya fazladan overclock edecek bir parça takmadım.Virüste olacağını sanmıyorum.Bilgisayarımı iyi koruyorum.Yanlış,kötü gereksiz hiçbir yükleme yapmıyorum.Öncelikle gidip iyi bir işlemci fanı ve termal macun alacam.İşlemciyi takarken üzerinde gri renkli,kötü kokan bir madde vardı ama sanırım o macundu.Yeni alacağım termal macunu onun üzerine sürebilirmiyim.Ayrıca aşağıdaki fan nasıl sizce.Gerçi alanların hepsi iyi olduğunu söylüyor ama.Sizinde fikirleriniz çok önemli.İşlemcinin ısınma problemini ortadan kaldırırmı acaba?

http://www.vatanbilgisayar.com/t ... ils.aspx?I_ID=46882

Me Not Working Hard
05-06-2011, 19:43   |  #11  
Yıllanmış Üye
749 mesaj

Gayet Güzel Bi Fana Benziyor Alabilirsin.
Macunu Sürmek İçin Kötü Kokan Gri Madde(Eskimiş Macun) İşlemciden Silmen Lazım
Asedona Bastırılmış Kagıt Mendil İle Güzelce Macunu Sildikten Sonra İşlemciye Yarım Fasulyeden Az Macun Sık  Ve Üstüne Fanı Monte Et Macunun Etkisini Göstermesi 2-3 Hafta Sürer.Yük Altında  55-60 Dereceye Kadar İner Diye Tahmin Ediyorum...Benim Phenom 2 İşlemcim Kasa İçi İyi Bi Sogutma.Fan Ve Macun İle Yük Altında 50 Dereceye Zar Zor Çıkıyor....Tabiki En Büyük Etken Oda Sıcaklıgı
Kasanın İçine Takıtıgın 5-10 Liralik Fanlarlada Sogutma Saglanabilir..Tabi Beraberinde Sesde Gelicektir...
Eger İşlemci Fanı Seni Memnun Etmezze Kasaya 3-4 Tane Ufak Fan Takabilirsin...Ama Büyük İhtimalle Bu Fan Sana Fazlasıyla Yeticektir....

gomce
06-06-2011, 01:30   |  #12  
Üye
50 mesaj

Asedona Bastırılmış Kagıt Mendil İle Güzelce Macunu Sildikten Sonra İşlemciye Yarım Fasulyeden Az Macun Sık  Ve Üstüne Fanı Monte Et Macunun Etkisini Göstermesi 2-3 Hafta Sürer.Yük Altında  55-60 Dereceye Kadar İner Diye Tahmin Ediyorum...Benim Phenom 2 İşlemcim Kasa İçi İyi Bi Sogutma.Fan Ve Macun İle Yük Altında 50 Dereceye Zar Zor Çıkıyor....Tabiki En Büyük Etken Oda Sıcaklıgı
Kasanın İçine Takıtıgın 5-10 Liralik Fanlarlada Sogutma Saglanabilir..Tabi Beraberinde Sesde Gelicektir...
Eger İşlemci Fanı Seni Memnun Etmezze Kasaya 3-4 Tane Ufak Fan Takabilirsin...Ama Büyük İhtimalle Bu Fan Sana Fazlasıyla Yeticektir....

Me Not Working Hard
06-06-2011, 18:55   |  #13  
Yıllanmış Üye
749 mesaj
Alıntı: gomce  
Dejavunun Böylesi Olurmu:=?)
Hahaha
HiHiHi
HoHoHo