Anket AMD mi - Intel mi

Metal_Milita
14-12-2008, 02:37   |  #26  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj
kalamarr
bak sevmediğim halde yine o klasik amdcilerin görüşüne yer açtın:

amd işlemcilerinde bellek denetleyicisi işlemcinin içinde bulunduğu için ht ile direkt olarak ramlerle iletişim kurabiliyor. intelde ise bu denetleyici kuzey köprüsünde bulunduğu için bant genişliği ve bu yol nedeniyle önbelleğe intel işlemcileri daha bağımlı. eğer intelde amd kadar önbellek bulunsaydı intel işlemcisi şişer ve doğru düzgün işlem yapamazdı. amd ısınır demende çok saçma yeni amd işlemcilerini denedin mi? sırf bir grup işlemci için amd ısınır diyemezsin. intelde prescott devrinde işlemci sıcaklığı 60'tan aşağıya inmiyordu. tasarruf konusunda ise nasıl intelde speed step varsa amdde de cool & quiet var. elektrik konusunda ise amd revizyonlu işlemcilerini hiç saymışsın. lütfen bilmeden yorum yapmayalım.

sentetik testlerde amd çoğu zaman gereğinden düşük sonuçlar alır nedenleri önbelleğe bağlı testler veya amd'nin eksik olduğu alu alanında testlerin yapılması nedeniyle olur.(ama fpu'da amd intelden daha öndedir.

Ama intelin core mimarisinin üstünlüğü ve şuanda ki amd işlemcilerine göre overclock üstünlüğü amd'yi çok büyük fiyat indirimlerine zorladı. bu nedenle çok performans isteyen intel, ama az parası olupta performans isteyen ise amd alması daha mantıklı

Burada sen dediklerinle benim dediklerimi teyit ediyorsun ayrıcada benim  bu olayla ilgili bişey bilip bilmemem konusunda   hiç bir fikir beyan edemezsin çünkü senin fikirlerin bu konuda kimse tarafından ölçüt olarak belirlenmedi arkadaşım. Tamam söyleyeceklerim bunladır

kocum
14-12-2008, 02:47   |  #27  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
33 mesaj

bence amd  çünkü şuan kullanıyorum intele verilecek paraya yazık derim

damlakatre
14-12-2008, 03:54   |  #28  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
164 mesaj

Amd nin gücünü performansını sadece onun kullanıcısı bilir.Amd kullanmamış birisi haliyle and ısınıyor yok önbellek miktarı düşük deyip es geçecektir.Amd athlon xp 2500+ , 1.5 gb ram , 256/256 pny verto 6800gt crysis orta grafiklerde 1024x768 çözünürlüğünde herhangi bir takılmadan oynadım(Warhead dahil).hangi 32 bit intel işlemci oynatabilir.Athlon xp 2500+ Barton çekirdekli 32 bit işlemcidir.bu işlemci o/c çekilmeden intel in 32 bit 3.0 ht sine kadar meydan okur.Ayrıca 2. pc im oda amd.Athlon 64 X2 4600 , 1 gb ddr2 667mhz ram ve ekran kartı o/b vista home premium kurulu şu an aero teması açık olmasına rağmen banamısın demeden tıkır tıkır çalışıyor sanki o pc de normal xp kullanıyor gibiyim.Her zaman AMD...İntel fanlarının büyük tepkisinide alacağıma eminim bu sözlerle...GülümsemeGülümsemeKahkaha

Son Düzenleme: damlakatre ~ 14 Aralık 2008 03:56
southernscorpio
14-12-2008, 06:21   |  #29  
Taze Üye
2 mesaj

bence amd

Banned
14-12-2008, 08:38   |  #30  
OP Banlandı
179 mesaj

::::Rekor::::
14 Aralık 2008 Pazar günü saat: 08.38 saatinde bu anket 384 kez okunmuş ve 29 yanıt gelmiştir. 14 Aralık 2008 Pazar günü saat:08.38'de  En Çok Okunanlar(24saat) bölümünde 1. olmuştur. İlginize teşekkür ederim.

Bence de INTEL.

Son Düzenleme: boraalper4 ~ 14 Aralık 2008 08:41
kalamarr
14-12-2008, 09:50   |  #31  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

bu yorumla:

helios_ptera
Eğer oyun istiyorsanız İntel öneririm Çünkü intel in tüm modellerinde ön bellek yüksektir en kötüsünde bile 2 mb tır. daha yüksek olanlarında 6-8 hatta 12 ye kadar çıkabiliyor bu miktar ne kadar yüxek olursa oyun bir okadar hızlı yüklenir ayrıca mimariside daha yenilikçi enerji tasarufu sağlayan bi teknolojisi var. ön bellek durumu AMD de tamamen gözardı edilmiş bu nedenler tavsiye etmem ayrıcada çok hızlı çalışıp hızlı ısını
bu yorum aynı mı:
kalamarr
bak sevmediğim halde yine o klasik amdcilerin görüşüne yer açtın:

amd işlemcilerinde bellek denetleyicisi işlemcinin içinde bulunduğu için ht ile direkt olarak ramlerle iletişim kurabiliyor. intelde ise bu denetleyici kuzey köprüsünde bulunduğu için bant genişliği ve bu yol nedeniyle önbelleğe intel işlemcileri daha bağımlı. eğer intelde amd kadar önbellek bulunsaydı intel işlemcisi şişer ve doğru düzgün işlem yapamazdı. amd ısınır demende çok saçma yeni amd işlemcilerini denedin mi? sırf bir grup işlemci için amd ısınır diyemezsin. intelde prescott devrinde işlemci sıcaklığı 60'tan aşağıya inmiyordu. tasarruf konusunda ise nasıl intelde speed step varsa amdde de cool & quiet var. elektrik konusunda ise amd revizyonlu işlemcilerini hiç saymışsın. lütfen bilmeden yorum yapmayalım.

sentetik testlerde amd çoğu zaman gereğinden düşük sonuçlar alır nedenleri önbelleğe bağlı testler veya amd'nin eksik olduğu alu alanında testlerin yapılması nedeniyle olur.(ama fpu'da amd intelden daha öndedir.

Ama intelin core mimarisinin üstünlüğü ve şuanda ki amd işlemcilerine göre overclock üstünlüğü amd'yi çok büyük fiyat indirimlerine zorladı. bu nedenle çok performans isteyen intel, ama az parası olupta performans isteyen ise amd alması daha mantıklı

sonra cevap olarak şunu yazmızşın:
helios_ptera
Burada sen dediklerinle benim dediklerimi teyit ediyorsun ayrıcada benim  bu olayla ilgili bişey bilip bilmemem konusunda   hiç bir fikir beyan edemezsin çünkü senin fikirlerin bu konuda kimse tarafından ölçüt olarak belirlenmedi arkadaşım. Tamam söyleyeceklerim bunladı
en üstte ki iki yorum aynıysa ben kalamar değil eşeğim.

bu konuda sana bilmeden yorum yapma dememin sebebi işlemcilerin ne yapısı ne de özellikleri hakkında pek bilgisi olmayanların intel - amd kapışmalarında önbellek durumunu vurgulamalarıdır. işlemci yapısını bilen intelci biri bu kapışmalarda önbellek durumunu hiç gündeme getirmez. ama intel nasıl savunulur? intelin geçtiği core yapısı eski netburst yapısına göre çok daha verimli oldu. athlonlarını hakimiyetini sona erdirdi. overclock konusunda çok iyi işlemciler üretti. üstelik bu işlemci yapısı athlonları öldürdüğü gibi phenomlarında ölü olarak doğmasını sağladı.

mesela film izlemek, oyun ve masaüstü uygulamalar için amd yapı olarak (fpu) uygundur. ama intelin ağır hesaplamaların altından rahatlıkla kalkabilen işlemcileri var(render vb.(alu))

Son Düzenleme: kalamarr ~ 14 Aralık 2008 09:50
Banned
14-12-2008, 11:28   |  #32  
OP Banlandı
179 mesaj

Arkadaşlar lütfen cevabıda yazalım. Böyle yapmazsanız sevinirim. Örnek
ahmet79'dan alıntı:
az parayla çok iş= AMD

çok parayla performans ve coşku= İNTEL

BU YANLIŞ

Son Düzenleme: boraalper4 ~ 14 Aralık 2008 11:32
resityilmaz16
14-12-2008, 11:31   |  #33  
Taze Üye
3 mesaj

her halükarda intel

Banned
14-12-2008, 11:35   |  #34  
OP Banlandı
179 mesaj

Tespit

kalamarr
bu yorumla:

bu yorum aynı mı:

sonra cevap olarak şunu yazmızşın:

bu konuda sana bilmeden yorum yapma dememin sebebi işlemcilerin ne yapısı ne de özellikleri hakkında pek bilgisi olmayanların intel - amd kapışmalarında önbellek durumunu vurgulamalarıdır. işlemci yapısını bilen intelci biri bu kapışmalarda önbellek durumunu hiç gündeme getirmez. ama intel nasıl savunulur? intelin geçtiği core yapısı eski netburst yapısına göre çok daha verimli oldu. athlonlarını hakimiyetini sona erdirdi. overclock konusunda çok iyi işlemciler üretti. üstelik bu işlemci yapısı athlonları öldürdüğü gibi phenomlarında ölü olarak doğmasını sağladı.

mesela film izlemek, oyun ve masaüstü uygulamalar için amd yapı olarak (fpu) uygundur. ama intelin ağır hesaplamaların altından rahatlıkla kalkabilen işlemcileri var(render vb.(alu))

Arkadaşım zatan sen kalamar değil kalamarr'sın. Her halükarda zaten sen kalamar değilsin.

sinanozk
14-12-2008, 12:13   |  #35  
Yıllanmış Üye
479 mesaj

valla ikisininde birbirine göre üstünlükleri var.burada iş müşteride biter.bütçeniz el veriyorsa kesinlikle intel...ama ahmet arkadaşımın da dediği gibi az paraya çok iş ise amd den vazgeçmeyin:))) bu arada işlemcide olduğu kadar sistemin diğer bileşenleri de önemli...

Metal_Milita
14-12-2008, 15:42   |  #36  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
1,011 mesaj
kalamarr
İnsan ol kafi arkadaşım kendini bu kadar paralayacak bişey yok ortada alt tarafı herkes işlemciler üzerine  kendi fikrini beyan ediyor kimse kimsenin fikrini kabullenmek zorunda değil.tamam heyecan yapma.
Don't Worry Be Happy

black_flood
14-12-2008, 16:44   |  #37  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

doğrusunu söylemek gerekirse şuan ne intel nede amd.ikiside çok iyi performans sergileyen işlemciler çıkarmak üzere intel i7 çıktı amd phenom II de yolda. en iyi fiyatı hangisi sunarsa tercih ona kayacaktır şuanki en yüksek core2 duo işlemciden %45 daha fazla performans sunmakta amd phenom II i7 ise %40 ama ne kadar doğru bilinmez ancak çıkınca belli olur ozaman ancak kesin sonuç belli olur.

sniper845
14-12-2008, 20:07   |  #38  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

intel diyorum;)))

Ahmet_79
14-12-2008, 20:18   |  #39  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj
boraalper4
Arkadaşlar lütfen cevabıda yazalım. Böyle yapmazsanız sevinirim. Örnek
ahmet79'dan alıntı:
az parayla çok iş= AMD

çok parayla performans ve coşku= İNTEL

BU YANLIŞ

peki doğru olan nedir sevgili arkadaşım?

kalamarr
14-12-2008, 21:29   |  #40  
Yıllanmış Üye
561 mesaj
helios_ptera
İnsan ol kafi arkadaşım kendini bu kadar paralayacak bişey yok ortada alt tarafı herkes işlemciler üzerine  kendi fikrini beyan ediyor kimse kimsenin fikrini kabullenmek zorunda değil.tamam heyecan yapma.
Don't Worry Be
evet senden cevap bekliyorum.

bulferan
14-12-2008, 23:11   |  #41  
Yıllanmış Üye
244 mesaj

İntel'le amd ceplerini dolduruyor , forumlarda insanlar hangisi üstün diye birbirine hakaretler yağdırıyor. Ne gerek var ki bunlara ! Hangi işlemcinin üstün olduğu konusunda sabit bir doğru belirlenemediğini herkes biliyor !.. Şimdi topiği açan bana kızacak ama olsun içimde kalmasın , zaten İntel mi AMD mi diye anket açmak başlıbaşına ÇOOOK SAÇMA bir olay....Benchlere bakıyorum Core İ7 ler çıkmadan önce ; hani kafayı biraz taksam , rüyamda her gece İntel Q9650 işlemcisini görecem. Çarpanı açık olanı rüyamda görmeye bile ihtimal vermiyor , QX9770 i ise , düşünmüyorum bile. Sonra aradan 1 sene bile geçmeden Core İ7 çıkıyor ve diyorlar ki , QX9770 Core İ7 den şu kadar fazla performansa sahip. QX9770 2200 ytl civarında.Şimdi gidin sipariş çekin netten , DDR3 bellek+ X58 anakart + Core İ7 920 toplam fiyat anca Q9770 İN fiyatı tutar. Sonuç QX9770 alan bunu da alır. Alamayan zaten yine öyle bakar bakar durur. Kahkaha
İntel işlemci ve anakart üzerine kalburüstü bir oyun sistemi kurmaya kalksanız en az 1500 ytl harcamanız lazım. Buna karşılık bu sistemden % 10-15 daha az performans veren bir amd işlemcili ve amd anakartlı oyun sistemini 1000 - 1100 ytl civarına kurmak mümkün oluyor. Zaten dönüp dolaşıp herkes fiyat/performansta AMD, performansta İntel anlamına gelen yorumlar yapmış. Sonuç zaten belliyse aradaki atışmalar ne için. İntel'le AMD size aş ekmek mi veriyor ?AlkışGülüşŞok olmuş
Aynı olay ekran kartlarında da var. Zamanında ağzım sulanarak Geforce FX 5950 ultraya bakıyordum. Hayvan gibi soğutma 256 bit bellek yapısı. Bu kart ölmez diyordum. 1 sene sonra 128 bitlik 6600GT çıktı onu devirdi. 6800GT kral oldu derken , X1800XT çıktı daha uygun fiyatla onun devirdi. Sonra 7900GTX çıktı, süper dedik. Sonra 128 bitlik 8600GTS onu geride bıraktı. İlk GDDR4 Bellekli kart çıktı X1950XTX (tasarımını hala çok sevdiğim sanat eseri gözüyle baktığım bir karttır) 128 Bitlik 2600XT çıktı havası söndü. Herşey ortada bunun nesini tartışıyorsunuz anlamadım. Nette binlerce güvenilir inceleme sitesi var. Oyunda , ofiste , multimedya işlerinde hangi işlemcilerin daha mantıklı seçim olduğu belli. Sanki intel ve amd oyuncaklarınız da kapıştırıyorsunuz çocukça Gülüş Islık
İsteyen darılsın ama arkadaşlar gerçek bu. Ben topiğin 3. sayfasında yazdığım mesajı tekrarlıyorum ; kalın puntolarla

EN İYİ İŞLEMCİ CEBİNİZDEKİ MANGIRLARLA ALABİLDİĞİNİZ İHTİYAÇLARINIZA CEVAP VEREBİLEN EN PERFORMANSLI İŞLEMCİDİR !
Mesela şu an , benim için kral işlemci Q6700. İsterse üstüne İntel ya da amd 8 çekirdek 6.0 Ghz lik işlemci çıkarsın bana ne ki ?....

İşte olay bu ve gerisi kocaman bir masal.....BeğendimCoolGöz kırpma

Son Düzenleme: bulferan ~ 15 Aralık 2008 06:45
titi_boss_14
18-12-2008, 21:00   |  #42  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

İŞTE OLAY BUDUR BULFERAN BU İNTERNETTEKİ TARTİŞMANIN ÖLÜM FERMANINI YAZMISTIR KONU BURDA BENCE KAPANMISTIR BU YAZIYI OKUDUKTAN SONRA BOSUNA KIMSE YORUM YAPMASIN WALE   HELALLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL OSSUNNNNNNNNNNNNNNNNN

İşte olay bu ve gerisi kocaman bir masal.....