Anket:Forumda eğitim bölümü olmalı mı?

nonpasaran
01-06-2009, 17:21   |  #1  
nonpasaran avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

buraya takılan üyelerin büyük çoğunluğu buraya bir şeyler öğrenmek ve bildiklerinide bilmeyenler ile paylaşmak için takılıyorlar ama bir problem var ki yazılan mesajlarda çoğu zaman gazete gibi günlük tüketiliyor oysa yazılan cevapların içinde çok önemli genelde herkese lazım olacak bilgiler olsa bile o gün okuyan okuyor okumayan kaçırıyor örneğin bilgisayarım yavaş konusu forumda abartısız binlerce kere sorulmuştur ben bu konu hakkında detaylı bir makale yazmış ve vista bölümünde yayınlamıştım sabitlendiği içinde pek çok kişinin yayarlandığını gördüm fakat o çok genel bir konu idi ve sabitlenmesi mümkündüher yararlı mesajın sabitlenmesinin gerçekçi olmayacağından yola çıkarak ben forumda bir eğitim bölümü olmasını öneriyorum tek bir bölüm olabileceği gibi her işletim sistemi konusunun içinde ayrı olarak ta olabilir ama bu bölüm dileyenin dilediği gibi msj yazabileceği bir bölüm de olmamalı yoksa yine bilgi kirliliğinin önüne geçilemez.Bence bu bölüme hazırlanan eğitimler yöneticilerin onayından sonra yayınlanmalı böylelikle burada yayınlanan eğitimlerin güvenilir olduğu da onaylanmış olur.
peki böyle bir bölüm foruma ne katar?
1-öncelikle zaten bence tr deki en iyi teknoloji portalı olan chip online bence daha da prestijli bir konuma taşınır ve asıl amacı olan bilgisayar eğitimine katkısı daha üst düzeye çıkar
2-üyeleri mesaj yazarak zaman zaman olayı geyik muhabbetine dönüştürmek yerine daha ciddi ve araştırmaya dayanan eğitimler hazırlamaya teşvik eder ve tatlı bir rekabet doğurur
3-rep gibi saçma çoğu zaman gerçeği yansıtmayan sanal itibarlar yerine daha gerçekçi bir prestij unsuru yaratılmış olur ve bunun da üyelere kendini geliştirme anlamında daha büyük ve gerçekçi katkılar sağlayacağı aşikardır
4-böylelikle forumda ki mesajların büyük çoğunluğunu oluşturan genel sorunlar ve bilgi gereksinimi hakkındaki ihtiyaç bu eğitim bölümlerinde karşılanacağı için forum daha spesifik ve ender görünen problemlere odaklanacaktır bunun da ayrı bir verim getireceğini ve forum un genel seviyesini yükselteceğini düşünüyorum
Bunlar benim düşüncelerim tabii ki sonuçta son sözü yöneticiler söyleyecektir
görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlarEmin değil

Son Düzenleme: nonpasaran ~ 01 Haziran 2009 17:24
Ahmet Ertuğrul
01-06-2009, 17:55   |  #2  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj
ahmeyt05
Eğitim bölümü iyi fikir bence. Hem önemli konular bölümleri de şişmemiş olur böylece.

Yalnız rep sisteminin düzgün çalışmadığına ya da güvenilir olmadığına katılmıyorum. Zaten çok kısıtlı bir sistem ve derecelendirme var verirken. Ha, olmazsa ne olur, benim için bir şey fark etmez, olsa da olur olmasa da.

net24
01-06-2009, 18:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,233 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/CHiP-TV-HAKKiNDA_t109546.html benim fikrimde chip tv ye öğretici videolar koymak bilgisayar ve  teknoloji hakkında.

Süleyman.
01-06-2009, 18:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Çok güzel olur. Fakat anladığım kadarıyla bunu bloglarda yapmak istiyorlar...

nonpasaran
01-06-2009, 18:40   |  #5  
nonpasaran avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,216 mesaj
eltahir
Çok güzel olur. Fakat anladığım kadarıyla bunu bloglarda yapmak istiyorlar...
ya bu problem diil ama blog da aradığın bilgiye ulaşmak çoz zor ben kendi blogumda bazen aradığımı bulamıyorum forumda arama yapıldığında ise alakasız çok sonuç çıkıyor bazen bi konu arıyorum yarım saatin sonunda bulamadan çıktığım oluyor
bide eğitim bölümü olursa ve bunu yöneticiler onaylarsa insanlar güvenerek kullanabilirler
örn bi konu aradın forumda 10 msj çıktı hepsi farklı anlatmış aralarında anlaşamamışlar hangisini n doğru olduğu belli diil oysa eğitim bölümü olsa güvenle bilgi alınabilir diye düşünüyorum

nonpasaran
02-06-2009, 00:32   |  #6  
nonpasaran avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,216 mesaj

ee yokmu başka fikir beyan eden?Hmph

Selçuk İslamoğlu
02-06-2009, 00:47   |  #7  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

"Forumlarda eğitim"?

Does not compute...

https://www.chip.com.tr/bilgisayarkursu  ;)

Banned
02-06-2009, 03:16   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj
Selçuk İslamoğlu
"Forumlarda eğitim"?

Does not compute...

https://www.chip.com.tr/bilgisayarkursu  ;)

Selçuk bey sizin link verdiğiniz chıp bilgisayar kursuyla arkadaşların söylediği eğitim bölümü farklı şeyler ve bencede yeni tasarımda böyle bir olay çok güzel ve yararlı olur.

Hayalet 26
02-06-2009, 07:54   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,018 mesaj

Eğitim bölümü olması iyi olur bence de.Forumda birbirine benzer konular oldukça fazla.Böylece üyeler daha sağlıklı şekilde bilgi edinir ve gereksiz konu açılması da önlenmiş olur.
Bilgisayar kursunun açıkçası eğitime çok katkısı olduğunu düşünmüyorum.
Buraya kayıt olanlar sertifika almak için kursa katılıyorlar ve çoğu arkadaşın konuları okumadan sayfa atlatarak hemen sınav sorularına geçtiğine eminim.(Ben de dahil.)