Apartman Ve Gürültü

molnet
07-09-2012, 19:11   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
113 mesaj

Merhaba arkadaşlar.

Her gün 07:00 civarında saat yada telefonumun alarmı çalıyor. Odamın karşısında 2 katlı müstaki ev var.(2 Ev Arası 10 Metre) Arada sırada uyanamadığım oluyor 1 saat boyunca 4 dakika aralıklar ile çalıyor.

50-60 yaşları arasındaki komşumuz yaz mevsiminden dolayı sürekli balkonda kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği,uyuma vb. herşey dahil. :D

Sabah saat 7 de çalan alarm dan şikayetçi sürekli alarmı kapat uyuyamıyorum diyor. Desibel metre saat hoparlörünün yanında olunca 80-85db oda içinde 50db filan arkadaşlar. Benim odamda klima olmadığı için balkon kapısı ve pencerem sürekli açık kalıyor kapatınca çok sıcak oluyor uyuyamıyorum. Komşu ile kibar kibar konuşmaktan bıktım ben ne kadar nazik konuşmaya çalışırsam o kadar sert davranmaya başlıyor. 

Komşumuz alarm konusunu açınca istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz demeyi düşünüyorum arkadaşlar.

Sorularım : 

1. Eğer şikayet ederse herhangi bir ceza alırmıyım? Rahatsız edecek ses değerleri neler?

2. Mahkemeye kadar giderse eğer kim kazanır?

3.Sizce kim haklı? :)

Yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Kapalı Hesap (223846)
07-09-2012, 19:36   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 206
5,277 mesaj

Balkonda uyumasın bu kadar basit.

Şikayet olaylarında bir miktar para cezası oluyor.

Telefonun sesini azıcık kısmayı denedin mi ?

Telefonun verebileceği ses ne kadar ki :)

viking20
07-09-2012, 20:13   |  #3  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

o da ne ki? (neyse taşındı gitti) alt kattaki komşumun küçük çocuğu her sabah 6 cıvarı tüm gücüyle ağlar,bağırır.Ben hoplayarak uyanırım.KMK (kat mülkiyeti kanunu) ya bakmak gerekir,böyle maddeler olabilir.Foruma yazmakla düşünceli,dikkatli biri olduğun anlaşılıyor.Çare bulursun.

Son Düzenleme: viking20 ~ 07 Eylül 2012 20:19
molnet
11-09-2012, 15:20   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
113 mesaj
Alıntı: tekir2611  
Balkonda uyumasın bu kadar basit.

Şikayet olaylarında bir miktar para cezası oluyor.

Telefonun sesini azıcık kısmayı denedin mi ?

Telefonun verebileceği ses ne kadar ki :)

Telefonun sesini bir miktar kıstım ama fayda yok hiç ses gelmemesini istiyor:) Yoldan araç geçince ne yapıyor acaba araç söförüne sabah saatlerinde bu yoldan geçmezseniz iyi olur mu diyor :D

Çakma çin telefonlarından olsa sesi çok çıkar :D Ama telefonumun aşırı sesi de yokki.

Mahkemede çözebiliriz ancak :) Para cezasını ödemem desibel metre ile ses ölçümü yapsınlar rahatsız edecek ses değerleri ise o zaman ceza kesebilir haksızmıyım ?

Forumdonanimhaber konuları arasında dolaşırken bunları buldum :
ÇEVRE YASASI
(9/1990 Sayılı Yasa)
Madde 19 Altında Tüzük

Radyo televizyon, müzik aletleri ve benzeri aletleri çalma yasağı
16. Radyo, Televizzyon setleri, müzik aletleri ve benzeri aaletleri, oturmaa alanları ve yakın çevresi ile gürültüye hassas bölgelerde rahatsızlığı verecek şekilde yaz aylkarında 24.00-07.00 saatleri arasında çalmak, kamuya açık diğer alanlarda ve de toplu taşıma araçlarında gürültü rahatssızlığınaa sebep olacak şekilde çalmak 13. Madde kurallarına uymak kaydıyla yasaktır.

Mekanik güçlü araçların çalıştırılması ve çalıştırılma-
sına izin verilmesi yasağı
20. Oturma alanlarındaki yapılar içinde ve dışında; gürültü rahatsızlığına neden olacak biçimde mekanik güçlü dikiş makinesi matkap, öğütücü, çimen biçme makinesi, torno makinesi veya benzeri araçların 19.00-08.00 saatleri arasında çalıştırılması veya çalıştırılmasına izin verilmesi yasaktır.

T.C.
YARGITAY
18. HUKUK DAİRESİ
E. 2004/7789
K. 2004/9967
T. 21.12.2004

Madde 20- Radyo, televizyon setleri, müzik aletleri ve benzeri aletleri, oturma alanları ve yakın çevresi ile gürültüye hassas bölgelerde gürültü rahatsızlığı verecek şekilde 24.00 -07 .00 saatleri arasında çalmak, kamuya açık sulardaki bir deniz aracı içinde veya kamuya açık diğer alanlarda ve kamunun geçit hakkı olan alanlarda 15 m. mesafede dahi gürültü rahatsızlığı meydana getirecek şekilde çalmak, toplu taşıma araçlarında gürültü rahatsızlığına sebep olacak şekilde çalmak yasaktır.

Bu Yönetmelik, 11 Aralık 1986 tarihli ve 19308 sayılı Resmî Gazete?de yayınlanmıştır.

Madde 20- Radyo, televizyon setleri, müzik aletleri ve benzeri aletleri, oturma alanları ve yakın çevresi ile gürültüye hassas bölgelerde gürültü rahatsızlığı verecek şekilde 24.00 -07 .00 saatleri arasında çalmak, kamuya açık sulardaki bir deniz aracı içinde veya kamuya açık diğer alanlarda ve kamunun geçit hakkı olan alanlarda 15 m. mesafede dahi gürültü rahatsızlığı meydana getirecek şekilde çalmak, toplu taşıma araçlarında gürültü rahatsızlığına sebep olacak şekilde çalmak yasaktır.

Madde 25- Oturma alanlarındaki yapılar içinde ve dışında; gürültü rahatsızlığına -neden olacak biçimde mekanik güçlü dikiş makinesi, matkap, testere, öğütücü, çimen biçme makinası, veya benzeri araçların 20.00 -08.00 saatleri arasında çalıştırılması veya çalıştırılmasına izin verilmesi yasaktır.

Kapalı Hesap (223846)
11-09-2012, 15:23   |  #5  
Kapalı Hesap
5,277 mesaj

Azıcık sabret kış geldi camı kapatırsın Kahkaha

molnet
11-09-2012, 15:26   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
113 mesaj
Alıntı: viking20  
o da ne ki? (neyse taşındı gitti) alt kattaki komşumun küçük çocuğu her sabah 6 cıvarı tüm gücüyle ağlar,bağırır.Ben hoplayarak uyanırım.KMK (kat mülkiyeti kanunu) ya bakmak gerekir,böyle maddeler olabilir.Foruma yazmakla düşünceli,dikkatli biri olduğun anlaşılıyor.Çare bulursun.

Boş zaman bulursam iyi bir araştırma yapayım en iyisi.

Hocam fazla araştıramadım ama donanimhaber forumunda bunları buldum (2007-2008 arasında açılan bir konu olması gerekiyor) :

ÇEVRE YASASI
(9/1990 Sayılı Yasa)
Madde 19 Altında Tüzük

Radyo televizyon, müzik aletleri ve benzeri aletleri çalma yasağı
16. Radyo, Televizzyon setleri, müzik aletleri ve benzeri aaletleri, oturmaa alanları ve yakın çevresi ile gürültüye hassas bölgelerde rahatsızlığı verecek şekilde yaz aylkarında 24.00-07.00 saatleri arasında çalmak, kamuya açık diğer alanlarda ve de toplu taşıma araçlarında gürültü rahatssızlığınaa sebep olacak şekilde çalmak 13. Madde kurallarına uymak kaydıyla yasaktır.

Mekanik güçlü araçların çalıştırılması ve çalıştırılma-
sına izin verilmesi yasağı
20. Oturma alanlarındaki yapılar içinde ve dışında; gürültü rahatsızlığına neden olacak biçimde mekanik güçlü dikiş makinesi matkap, öğütücü, çimen biçme makinesi, torno makinesi veya benzeri araçların 19.00-08.00 saatleri arasında çalıştırılması veya çalıştırılmasına izin verilmesi yasaktır.

T.C.
YARGITAY
18. HUKUK DAİRESİ
E. 2004/7789
K. 2004/9967
T. 21.12.2004

Bu Yönetmelik, 11 Aralık 1986 tarihli ve 19308 sayılı Resmî Gazete?de yayınlanmıştır.

Madde 25- Oturma alanlarındaki yapılar içinde ve dışında; gürültü rahatsızlığına -neden olacak biçimde mekanik güçlü dikiş makinesi, matkap, testere, öğütücü, çimen biçme makinası, veya benzeri araçların 20.00 -08.00 saatleri arasında çalıştırılması veya çalıştırılmasına izin verilmesi yasaktır.

Arkadaşlar yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

molnet
11-09-2012, 15:33   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
113 mesaj
Alıntı: tekir2611  
Azıcık sabret kış geldi camı kapatırsın Kahkaha

Evet hocam cezasız, mahkemesiz 6-7 ay kafam rahat olur :D Kış gelince balkonda uyur diye korkuyorum :D

Kapalı Hesap (223846)
11-09-2012, 15:42   |  #8  
Kapalı Hesap
5,277 mesaj
Alıntı: molnet  

Evet hocam cezasız, mahkemesiz 6-7 ay kafam rahat olur :D Kış gelince balkonda uyur diye korkuyorum :

Yaşlı olduğu için hava soğukken uyumaz.

Banned
12-09-2012, 04:49   |  #9  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 23
939 mesaj

Çözümü kendiniz bulmuşsunuz. Kahkaha Portable air conditionlara bir bakmanızı öneririm ama yine de suyu dışarıya boşaltması gerekiyor.