Apple'ın 2 yıldır görmezden geldiği açık!

CHIP Online
26-05-2010, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Safari'de, 2008'de ortaya çıkan açık Windows'ta çoktan yamandı, ama bazıları o kadar şanslı değil...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/appl ... igi-acik_20252.html

Resimlerle: Apple'ın işletim sistemleri: Mac OS X'ler...

Bundan tam 2 yıl önce Mayıs 2008'de Apple'ın tarayıcısı Safari'nin bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Bu güvenlik açığı internet sitelerinin, Safari yüklü bilgisayarlara kullanıcının bilgisi olmadan istedikleri tüm dosyaları yükleyebilmelerini sağlıyordu. Apple bu açığı çok da önemsemedi ama Microsoft sonunda Windows kullanıcılarına güvenlikleri için Safari kullanmamalarını önerince, Apple da kolları sıvadı ve bu açığı kapatacak bir yama paketi yayınladı. Fakat yama paketi sadece Windows işletim sistemlerini kapsayacak şekilde hazırlanmış, Mac OS'lar da ise açık kapatılmamıştı.

Aradan tam 2 yıl geçti ve Apple'ın tarayıcısı, Apple'ın işletim sisteminde hala aynı güvenlik açığına sahip. Apple muhtemelen indirilen dosyaların zararlı bile olsa, kullanıcını çift tıklayıp çalıştırmadığı sürece zararlı olmayacağını düşünerek bu konuda pek de acele etmiyor. Fakat güvenlik konusunun her geçen gün önemini arttırdığı günümüzde bu açığın hale devam ediyor olmasının Apple adına artı bir puan olduğunu söylemek çok zor.

Apple biraz da, siber suçluların öncelikli olarak Windows'u hedef almasına güveniyor olabilir ama bu tip açıkların doğurduğu en büyük risk, bu ibrenin tam tersine dönebilecek olması...

Tüm konu: Apple'ın 2 yıldır görmezden geldiği açık!

İzleyin: MacBook 7,1 Vietnam'dan sızdı!

Resimlerle: Apple'ın işletim sistemleri: Mac OS X'ler...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Apple bu açığı neden kapatmıyor?

Nicoll
26-05-2010, 23:22   |  #2  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Bence önemsemedikleri için kapatmıyorlar... Ama buradaki haberde yazanlara göre webkit motoru yenilenecekmiş, belki o zaman bu açık ta ortadan kalkar...

Fattur
27-05-2010, 14:30   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Yamalı bohçe değil delik bohça durumunda olmaktan memnun oldukları için... :P