Apple'ın 3 boyutlu işletim sistemi hazır mı?

CHIP Online
13-12-2008, 11:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Apple'dan sızan görüntüler, şirketin 3 boyutlu bir işletim sistemi üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Appl ... hazir-mi_10007.html

Resimlerle: Apple'ın laptop'ları ile zamanda yolculuk

Bir yandan Windows Vista, diğer yandan OS X, 3 boyutlu tarzlarıyla dikkat çekmişlerdi. Fakat her ikisinin de 3 boyut özelliği büyük oranda sadece kozmetik öğeler içeriyordu.

Apple'dan sızan yeni işletim sisteminin ilk şemaları, firmanın işlevsel olarak da üçüncü boyutu kullanabilecek bir sistem üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Dolayısıyla burada bahsettiğimiz, bir pencerenin açılırken sanki yakınlaşıyormuş izlenimi vermesi gibi bir şey değil. Dosya ve klasörlerin masaüstünde gerçekten daha uzak veya yakına koyulabilecek olması. Masaüstünün derinliğe sahip olması, bazı dosya ve klasörleri daha arkaya yerleştirmenize olanak verecek. Böylece örneğin dilerseniz masaüstünde ilgili dosyaları birbirlerinin arkasına yerleştirerek sıralayabileceksiniz.

Bunlar iyi haberlerdi. Kötü haber ise bu önemli yeniliğin 2009 yılında Apple'ın çıkartacağı Snow Leopard işletim sistemi için hazırlanmıyor olması. Bu sistemi iş üzerinde görebilmek için biraz daha beklememiz gerekecek.

Tüm konu: Apple'ın 3 boyutlu işletim sistemi hazır mı?

Resimlerle: Apple'ın laptop'ları ile zamanda yolculuk

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce 3 boyutlu bir işletim sistemi Apple ve Microsoft arasındaki rekabeti nasıl etkiler?

Fattur
13-12-2008, 11:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

resim büyüyünce açılmadı...

DaRWeLL
13-12-2008, 14:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,851 mesaj

Tartışıyoruz: Sizce 3 boyutlu bir işletim sistemi Apple ve Microsoft arasındaki rekabeti nasıl etkiler?

pazar msin elindeyken ve apple ürünleri ulaşması daha zor ve pahalı iken msin bundan etkileneceğini sanmam..

uGuR.uK
13-12-2008, 14:59   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

rekabetin neyini etkilicek, sadece rekabet alanları gelişir o kadar. iki firmada birbirinin altında kalcak gibi değil, biri yapar ötekide yapar yuvarlanıp giderler arada olan bize olur...

frozen
13-12-2008, 16:18   |  #5  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Bildiğim kadarıyla, MS Windows'un eski sürümlerinden bağımsız yapacağı yeni işletim sisteminde de 3. boyutun var olması gerekiyor. Katman bazlı çalışacağı yönünde bir kaç makale okumuştum. Tekrar bulduğumda bu yazıyı editlerim.

Toxic
13-12-2008, 19:36   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

pazarın çoğu ms nin elinde.görsellik açısından bir rekabet oluşur