Apple ruhunu kayıp mı ediyor?

CHIP Online
29-08-2012, 14:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Sık sık "değerlerden" bahseden Apple, aslında değerlerini ve ruhunu kayıp mı ediyor?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/app ... i-ediyor_35583.html

Resimlerle: Apple servetini harcayabileceği 8 şey!

Steve Jobs'un yerini devralan Apple CEO'su Tim Cook'un keyfinin, şirketinin Samsung'a karşı kazandığı davanın ardından oldukça yerinde olduğunu düşünüyoruz. Ancak Cook'un Apple çalışanlarına gönderdiği ve "değerlerden" bahsettiği nota bakarsak Apple'ın bazı özelliklerini yitirdiğini söyleyebiliriz.


İnternete sızan notta Cook'un teknoloji endüstrisi ile iyi geçinmeye niyetli olmadığı anlaşılıyor. Cook, mahkemeye "gönülsüz" geldik ve "Biz Samsung'u ürünlerimizi kopyalamaması konusunda uyarmıştık" dese de, öncesinde Samsung ile nasıl anlaşmaya çalıştığı meçhul.


Cook, "biz orijinalliğe ve yeniliğe önem veriyoruz" diyor ve ekliyor: "bunun için hayatımızı adıyoruz. Bunu müşterilerimizi memnun etmek için yapıyoruz, rakiplerin körü körüne kopyalamaları için değil." Bununla birlikte Cook, küçük bir noktayı atlıyor gibi. Apple'ın baş tasarımcısı Sir Ive, teknolojiyi sevilir bir hale getirmekte büyük çabalar gösterdi. Bunun yanında RIM'in de akıllı cepleri işe yarar hale getirmedeki çabaları büyük. Çok sayıda şirket ise tabletlerde şansını denedi. Apple, donanım tasarımı ve kullanıcı dostu, iyi bir arayüz ile ikisini birleştirmeyi başardı.


Apple bunun sonucu olarak şu an dünyanın en değerli şirketi ve tablet piyasasına hükmediyor. Şirketin mobil uygulama alanında da önemli bir gücü var. IBM, x86 PC platformunu popüler hale getirdiğinde, Compaq bunu uygun fiyatlı hale getirmiş ve birbirlerine bunun için herhangi bir vergi uygulamamışlardı. Apple ise tüm arayüz haklarına sahip olmak istedi ve bu savaşı kaybetti. Ancak ne yazık ki şimdi bunu tablet ve akıllı ceplere uyguluyor.


Teknik bilgiye sahip kişilerin ortaya çıkmaması için çaba gösteren jüri, karar vermek için 3 gün bile düşünmedi. Samsung, Apple'ın tasarımını kopyalamış olabilir ancak bu Apple'ın da her zaman yaptığı bir iş. Örneğin Apple'ın sistemine Xerox PARC grafiksel arayüzünü kopyalayıp küçük bir lisans bedeli ödeyerek başladığını hatırlatalım.

Tüm Konu: Apple ruhunu kayıp mı ediyor?

Resimlerle: Apple servetini harcayabileceği 8 şey!

Kaynak: www.chip.com.tr