Arızalı anakartları atmayın!

sah1n
26-09-2007, 16:04   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Garantisi bitmiş tamiri mümkün olmayan anakartları atmayın arkadaşlar ben bu şekilde 14 tane anakart kurtardım
Müşteri getiriyor garantisi bitmiş bozuk diyo işine yarar malzemesi varsa al diye bırakıyor
ben bu anakartı güzelce bi yıkıyorum fırçalıyom daha sonra kurutuyorum anakart pat çalışıyor.biraz saçma gelebilir ama çalışıyor Kahkaha 30 tane anakart yıkadıysam 15 i çalışmıştır....

Son Düzenleme: sah1n ~ 26 Eylül 2007 16:05
sah1n bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Dark Spirit Of The Silent
26-09-2007, 20:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
604 mesaj

resmen suyamı sokuyosn

jeomania
26-09-2007, 22:20   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

o da bişey mi ben bide kese atıyom overclock oluyor..
sadece fırçalamak yetmez

ExCeLLiuM
26-09-2007, 22:31   |  #4  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Aslında bu yöntem çalışıyor. Tabi herzaman için geçerli değil. Herhangi bir parça arızalanmış ya da yanmamışsa, arkadaşın dediği olabiliyor. Ben 5 ay kadar tv/tlf tamri servisinde çalıştım. Tabi çırak olarak, yani usta değildim :)

Orada mesela özellikle cep telefonlarının içindeki devresini çıkartıyorlardı ve tiner dolu bir kaba koyup yarım saat kadar bekletiyorsun. Sonra orada bir güzel fırçalıyorsun (diş fırçası olabilir). Sonra çıakrtıp kurumasını bekliyorsun. Tiner uçucu olduğu için kısa bir zamanda kuruyor.

Bunları yaptıklarında birçok çalışmayan cep tlf nunun çalıştığına birebir şahit oldum. Aynı şekilde kumandalarında çalıştığını gördüm.

Büyük bir ihtimalle, lehimlerde oksitlenme oluşuyor ve tinerle yıkayınca bu oksitlenme gidiyor. Benim tahminim bu. Tabi gerçek sebebi farklı olabilir..

Son Düzenleme: ExCeLLiuM ~ 26 Eylül 2007 22:34
safakaltun
26-09-2007, 22:34   |  #5  
Yıllanmış Üye
170 mesaj

ben buyuyunce pc hamamı açacam aha sloganıda buldum eski anakartlarınız pırıl pırıl yapılır bide joleleyince 10 numara... kızlar o anakarta hasta :D:D:d

Borga-x
27-09-2007, 08:23   |  #6  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
KorsanNetTeam
Aslında bu yöntem çalışıyor. Tabi herzaman için geçerli değil. Herhangi bir parça arızalanmış ya da yanmamışsa, arkadaşın dediği olabiliyor. Ben 5 ay kadar tv/tlf tamri servisinde çalıştım. Tabi çırak olarak, yani usta değildim :)

Orada mesela özellikle cep telefonlarının içindeki devresini çıkartıyorlardı ve tiner dolu bir kaba koyup yarım saat kadar bekletiyorsun. Sonra orada bir güzel fırçalıyorsun (diş fırçası olabilir). Sonra çıakrtıp kurumasını bekliyorsun. Tiner uçucu olduğu için kısa bir zamanda kuruyor.

Bunları yaptıklarında birçok çalışmayan cep tlf nunun çalıştığına birebir şahit oldum. Aynı şekilde kumandalarında çalıştığını gördüm.

Büyük bir ihtimalle, lehimlerde oksitlenme oluşuyor ve tinerle yıkayınca bu oksitlenme gidiyor. Benim tahminim bu. Tabi gerçek sebebi farklı olabilir..

Benım babam elektronık muh. oldugu ıcın bende kucuklukten kalma baba meslegı hevesı öyle elektronıgı az cok bılırım.Elime havya alıp onu bunu lehımledıgımı bılırım.Korsanın olayına katılıyorum.Kumandanın uzerıne şekerli bır sey dokulse ve kurusa kumanda ıcı yapış yapış oluyor. Hemen sabunlu su ve dıs fırcası ıle devreyı bır yıkıyorsun fön makınasında kurutuyorsun sıkır sıkır çalışıyo. Bırde geçen gun USB bellegımı saolsun eşim pantolon cebınde yıkamış e nolcak öyle taksam pc'ye yancak alet. Hemen cay bardagı altlıgına etil alkol ıcıne de benım usb bellek 10 dk sonra çıkartıyorsun ve 5 dk beklıyorsun hatta emın olmak ıcın fön mak. Söyle bır kurutuyorsun.Fıstık gıbı çalışıyor.. Kendım yaptım denenmıştır..

bir dost
27-09-2007, 09:21   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,174 mesaj

bizim kumandanın tuşlara gelen alttaki siyah yerleri sanki erimiş gibi yapış yapış acaba onuda yıkasam çalışır mı ?şuan çok az algılıyor..Soru

Borga-x
27-09-2007, 09:29   |  #8  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Kumandanı sök ve elinle bıraz sabunlu su ıle kumandanın tuş takımını ıyıce elınde yıka.Daha sonra kumandanın devresının her ıkı kısmını sabunlu su ıle ve diş fırcası ole fazla bastırmadan devre yollarını ve sıyah pad ayakları çizmeden kumandanı temızle en son kumandanın plastık kasasını temızle ve adam gibi kurut fön  makınasında hatta kurudugunu sandıgın anda kumanda devresını bacagının bır kenarına vurursan entegre altında kalan suyuda çıkartmış olursun benden tiyo sana. İyice kurula ve tekrar topla.Kumanda çalışır boylece bır tamırcıye gıdıp 10YTL vermekten kurtulursun.

bir dost
27-09-2007, 09:31   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,174 mesaj

teşekkür ederim .haftasonu deneyeyeyim oni.

Borga-x
27-09-2007, 09:38   |  #10  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Ne demek..Sen benı evde göreceksın. Elimde havya onu yapayım sunu yapayım geziyorum.Şimdi bilgisayarıma Karakter Led yapıcam... Onun ıcın karakoydeki elektronık çarşısını gezip talan etmem lazım.. Ondan sonra ver elını Kasa mod..

jeomania
27-09-2007, 12:00   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

bakın her devre elemanına SU değdirilmez. çeşme suyunda herşey bulunduğu için zararlı olacak maddeler vardır. su kuruyunca bunlar yüzeyde kalır. 2.durum olarak suyun korozif etkisi de var metal kısımlara zarar verir..
kumandanın üzerine şekerli bişey dökülünce zaten bu durumda yapılacak tek çare temizlemektir tabi elektronikteki anlamıyla temizlemekten bahsediyorum. örneğin hoparlorlerin potanslarına sıkılan temizleme spreyleri vardır. kumandanın tuş boardu da bu spreyin yapısında sıvı ile temizlenir. bu sıvıda bildiğimiz su deiyonize olmuş haldedir. zarar vermez.
ayrıca suya karşı hassas olan ve su değdiği anda bozulan devre elemanları da vardır örneğin radyo transistorleri. bunlar kat kat ince plakalardan oluşur aralarına çeşme suyu girdiği anda bozar.
yani devrelere SU TEMASI iyi bişey değil :)
ben bunu söylüyorum yoksa yıkama olayını bende biliyorum..
cep telefonu örneği vermişsiniz cep telefonunda terden oksitlenmiş devre elemanlarını ve yolları (bu bozulmayı telefonun içini açarsanız metal kısımlarda yeşil renkte görürsünüz) temizlemek için özel bir sıvı ile yıkanır. benzer şekilde kumandaların da tuş boardları zamanla oksitlenir. bunlar temizlenmezse kanal değişmez telefonlar açılmaz vs. :)

bir de sıcak hava tutma var. fazladan bilgi olsun söyliyim:)
şimdi mikro elektronik devrelerin (cep telefonu gibi) aşırı küçük komponentlerine ait lehimlerde oluşan gözle görülmeyecek çatlakları onarmak için yapılır. (ör:telefonu yere çok düşürünce bu durum oluşur) ısıtınca atomlar arası bağlarda değişme olur. bu durumda yüzey yorulması sorunu kısmen düzelsede lehimin mukavemeti tekrar artar.. neyse hadi bugünlük dersimiz bu kadar... :)

Z1mBaBwE
27-09-2007, 12:07   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

aynı şeyi bende yaptım SDrami tinerle yıkadım çalışmayan ram çalıştı ama tam olarak kurutmadıgım ıcın ram alev aldı hemen pcnın elektrıgını kesıp yangın sondurucu kullandım Allahtan makına pentıum 3 tu de yırtık KahkahaKahkahaKahkahaKahkaha

ExCeLLiuM
27-09-2007, 12:14   |  #13  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Borga, demek sende elektronikle ilgileniyorsun. Bende bişeyler bozulsada tamir etsem diye bekleyip duruyom :)

Ya bende bi vumetre yapmıştım. Denemelerim güzeldi, çalışıyordu, fakat tripot koymayı unuttum. Eve geldim taktım ses sistemine, verdim sesi, ışıklar full yanıyo. :) Hiç sönmüyo. Biraz daha çalıştı oyle, ardından tüm ışıklar gitti. Galiba entegre yandı :)

Neyse, jemanila ya da hak veriyorum. Su kullanmak pek uygun olmaz. Ancak tiner kullanabilirsiniz. Hem çok kolay temizliyor, hem de kısa zamanda uçup gidiyor, herhangi bir kurutma işlemi için bekleme zorunda kalmıyorsunuz. Ayrıca, lehimleri ısıtmak hakkında vermiş olduğun ders içinde tşkürler jeomanila.

Borga-x
27-09-2007, 12:30   |  #14  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Evet tıner gerçi çözücü bir maddedır.Onun yerıne Alkol kulanılmasını öneririm. Jeonun dedıgı gıbı cok hassas devreler ıcın su kesınlıkle yanlış bır secım olur ama basıt devrelerde benım anlattıgım kumanda gıbı su kullanılıyor. Ama en guzelı alkol.

Bu arada senın vumeter yanmıştır buyuk ıhtımal. Internette bırcok bılgı var bu karakter led ve bunun gıbı bır çok parça ıcın.Zaten ben yaptıgımda burada da açıklamalı resımlı modu nasıl yaptıgımı anlatıcam baya uzun bır yazı olacak ama olsun anlatmayı istiyorum boylece mod nasıl yapılır ufak bır bılgı olur sıtemızde.Bunun eksıklıgı cok fazla burda...

Diğer sitelerde adamlar neler yapıyorlar. Özellikle yabancı sıtelerde adamlar resmen uçuyolar..Yakında yazı dizisini yayınlayacağım..

Razorback
23-11-2008, 00:25   |  #15  
Yıllanmış Üye
712 mesaj
Borga-x
Bu arada senın vumeter yanmıştır buyuk ıhtımal. Internette bırcok bılgı var bu karakter led ve bunun gıbı bır çok parça ıcın.Zaten ben yaptıgımda burada da açıklamalı resımlı modu nasıl yaptıgımı anlatıcam baya uzun bır yazı olacak ama olsun anlatmayı istiyorum boylece mod nasıl yapılır ufak bır bılgı olur sıtemızde.Bunun eksıklıgı cok fazla burda...
bende eğer dünyalık işlerden fırsat bulursam eski bir deck amfinin içini boşaltıp kasasının içine bilgisayar sistemi kurmayı düşünüyorum yani htpc pc gibi düşün deck hi-fi ve pc karışımı bir cihaz:) monitor olarak da televizyonu ve klavye mause kablosuz kullanacam. amaç müzik dinlemek için bilgisayar tabanlı bir deck kaynak icat etmek yani 500 gb diskim var bunu kullanacam içi mp3 dolu bir müzik seti olacak. ses kartı kullanmayacam uygun fiyata usb veya spdif harici DAC bulunca hemen başlamayı düşünüyorum yaparken her adımın resmini çekip buraya upload ederim baya ilginç birşey olacak

Hznahsus
22-01-2019, 22:37   |  #16  
Taze Üye
0 mesaj

Benim vestel venüs E3 anakartı yanmış durumda.sizin taktiği  (yıkayıp kurulamak)denesem gerçekten çalışır mı? LÜTFEN ACİL YARDIM EDİN