Arkadaşlar Sorunum Var.Monitörümde Değişik Şeyler

Ozgur3434
01-05-2011, 19:15   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

Arkadaşlar Yeni Üye Oldum Herkese Selamlar.
Yardımcı olabileceğinizi düşünerek hemen konuya geçiyorum.

Arkadaşlar counter strikeyi hepiniz duymuşsunuzdur veya oynamışsınızdır ''soccerjem'' football mapını oynamaya başladım 2-3 gün oldu 2 gün önce bir daha oynadım gol olduktan sonra pc birden dondu değişik noktalar felan çıktı jail sv olduğu için micten konuşan adamın bi ara sesi geldi gitti böle değişik şeyler oluyordu ekrana ondan korktum hemen alttan res attım.Açılırken xp de 250mb ram felan yazıyorya ilk açılırken orda o yazıyor altındada değişik rakamlar harfler var ve aralarında baya boşluklar var Örnek( şapkalı a var                          476            (&//%WE fhfgh) gibi şeyler var bundan sonra geçti burası asus iştletim sisteminin yeri geldi ordada noktalar vardı ondan sonra windows xp ::: dolma yeri varya 3 nokta gidiyor işte orda bi kere göz kırptıktan sonra açılması gerekiyordu fakat açılmadı sonra bi göz daha kırptı ve ondan sonra bi göz daha kırptı öyle kaldı pc mavi ekran geldi pc res attı yani bu bana pc çöktükten sonrada oluyordu dahada korktum pc çöktü diye res attıktan sonra yukardakilerin aynısı tekrar oldu işte şapkalı a felan asus noktaları gibi geçti orası gene dolma yerine gelmeden önce bi yer geldi güvenli modda başlatılsın ağ komutu ile başlatılsın olağan şekilde başlasın gibi şeyler vardı güvenli modu seçtim monitörün en altında hızlıca rakamlar sayılar felan geçti biraz bekledim sol üst köşede _ yanıp sönüyordu
ondan sonra windows xp mavi ekranına geldi Administatör ve Users Kullanıcısı vardı. usersi seçtim pc deki dosyalarım duruyor ama görünümü felan windows xp klasik yazı boyutları felan deişmiş ve mönitörün üstünde mavi çizgiler var dikeylemesine internet sayfasını açamıyorsun internet bağlı olduğunu göstermiyor sonra pc yi tekrar kapattım ağ konumu ile başlattırdım bu sefer internet geldi.internet sayfasını açınca veya klasörü açınca o mavi çizgiler sarı oluyor şuan ekranımın üstünde sarı dikeylemesine çizgiler var masaüstündede en üstte pc nin markası her köşede güvenli mod diyor tema simsiyah deişmiyorda.hiç bir şey kurulu değil galiba saatin yanında sadece şuan msnim gözüküyor dier virüs tarayıcısı felan gözükmüyor bu çalışmıyor ise internette gezinmeyeyim dimi virüs tarayıcım çalışmıyorsa
işte arkadaşlar kısacası oyun yüzünden galiba ekranımda mavi-sarı çizgiler oluşmaya başladı.sanırsam hiç bir şey kurulu deil kamera ses gibi yardım bekliyorum lütfen çok yoruyor gözü !!

Ozgur3434
01-05-2011, 19:26   |  #2  
OP Yeni Üye
25 mesaj

arkadaşlar lütfen yardım edin 10 kişi bakmışda lütfen yardım lütfen

melen
01-05-2011, 19:36   |  #3  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Tekrar açar mısınız PC'yi olağan şekilde. Sorun ya ekran kartında, ya da monitörde. Sistem özelliklerini yazar mısınız?

Ozgur3434
01-05-2011, 19:40   |  #4  
OP Yeni Üye
25 mesaj

pc yi olağan şekilde açtığımda dediğim gibi 3 göz kırpıyor pc res atıyor tekrar başa dönüyor çökmüş gibi işletim sistemim 1dk
Sistem:
Microsoft Windows Xp
Professional
Versiyon 2002
Service Pack3

kod var bitane rakamlarla

Bilgisayar:
Intel(R) Core(TM)2 CPU 4400 @ 2.00Ghz
2.01 GHz, 1,00 GB RAM

melen
01-05-2011, 19:43   |  #5  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Hmm... Büyük ihtimal donanımla ilgili bir sorununuz var. Ben size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım, ama tam bilgim yok bu konuda. Diğer arkadaşları beklerseniz iyi olur,
Kasanın içi temiz mi, ya da temas var mı ?

Ozgur3434
01-05-2011, 19:45   |  #6  
OP Yeni Üye
25 mesaj

temiz olması gerekiyor tam bilmiyorum en son ne zaman temizlediğimizi ama sorun donanımdamı onuda bilmiyorum dondu pc resledim bidahada aynı şekilde açılmadı işte birde çizgiler var yardımınız için teşekkürler yemeğe gidiyorum dier arkadaşların yorumlarınıda bekliyorum daha sonra kasanın içine bakıcam

Sails_42
01-05-2011, 20:28   |  #7  
Sails_42 avatarı
Yıllanmış Üye
256 mesaj

Güvenli modda başlattığında simgelerin ve yazı tipinin değişik olması ve internete bağlanamaman gayet normal bunda korkulacak bir durum yok... Sen normal modda başlatmayı dene bir kere daha... Donanımsal bir problem olsaydı zaten bilgisayarın açılmazdı... Ekran kartında da bir problem olduğunu zannetmem çünkü nokta nokta değil hiç görüntü alamazdın... Sen olağan modda başlat eğer başlamıyorsa biliyorsan format at...

byetovice
01-05-2011, 22:02   |  #8  
Yeni Üye
24 mesaj

Ekran kartı driver'inden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyorum ben. Bazen driverler kartla çakışabiliyor. Mavi ekran hatalarına yol açabiliyor. Mavi ekranda yazanları söyleyebilirsen yardımcı olabiliriz

Kapalı Hesap (190788)
01-05-2011, 22:10   |  #9  
Kapalı Hesap
140 mesaj
Alıntı: byetovice  
Ekran kartı driver'inden kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyorum ben. Bazen driverler kartla çakışabiliyor. Mavi ekran hatalarına yol açabiliyor. Mavi ekranda yazanları söyleyebilirsen yardımcı
arkadaşım ekran karı driverlarında bi sorun var driverlerini tekrar yükle ve yha bi pc ciye tekrar aırman gerek

Ozgur3434
01-05-2011, 23:11   |  #10  
OP Yeni Üye
25 mesaj

arkadaşlar yardım etmeye çalıştığınız için teşekkür ederim helede eomer adlı arkadaşım çok saolun hepinize

Ozgur3434
02-05-2011, 18:47   |  #11  
OP Yeni Üye
25 mesaj

başka yardım edebilecek varmı

mburak12345
03-05-2011, 11:39   |  #12  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
1,242 mesaj

ekran kartının fanını temizle(varsa) sonra dosyalarını yedekle format at. eğer format atarken sorun olmazda ekran geldiğinde giderse onboard a geç. driverları yükle sonra tekrar dene.. yine olmadıysa ramleri değiştir... tek tek deneyeceksin parçaları..

Ozgur3434
04-05-2011, 14:20   |  #13  
OP Yeni Üye
25 mesaj

kardeşim demenle olmuyor ;) format atmak için cd yok ayrıca fanları felan temizledik

yvzhn
04-05-2011, 17:24   |  #14  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

garantisi varsa garantiye götür. garantisi bitmişse bilgisayarcıya götür benim ekran tamamen gitmişti 40-50 liraya yaptılar ..

Sails_42
04-05-2011, 17:27   |  #15  
Sails_42 avatarı
Yıllanmış Üye
256 mesaj

Açılırken yazılar nokta nokta olabilir... Bu normaldir... Ayrıca görüntü alıyorsan yani masaüstü yüklendiğinde  herhangi bir sorun yoksa dert etme kendine... ASUS'un logosu BIOS başlangıcında nokta noktadır zaten bu bir problem değil... Mavi ekrandan kastın nedir ve arkadaşların dediği gibi o ekranda ne yazıyor... RAM ve İşlemcinde bir sorun olsaydı bilgisayar hiç açılmazdı zaten... Ekran kartında bir problem olsaydı bir hata alırdın ve bilgisayar başlamazdı...

M.G.G
04-05-2011, 17:59   |  #16  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj

Burdan xp sp3 indir(Korsan değil MSDN)
Sorun ya virus yada Hdd bozuldu(Dosya indirdikten sonra oldu diyorsun).
Kaspersky rescue disk indir önce onla sistemi tarat(Diski başlangıça boot et ;))
Sorun düzelmesse Güvenli modda Administrator hesabı ile Başlat\çalıştır\cmd\chkdsk -f komutu ile harddiskteki bozuklukları düzelt.Sorun yine düzelmedi.İndirdiğin xp diski ile sistem onarma yap ;)

Ozgur3434
04-05-2011, 19:35   |  #17  
OP Yeni Üye
25 mesaj

Arkadaşım O Mavi ekran pc çöküncede başıma gelmişti bilmem size oluyormu pc çöktüğünde windows oto başlarken dolma yerinde başa atması mavi ekran gelip bu bazı oyunlardada oluyor

MMG Dosya yüklemeden oyun oynarken oldu kardeşim işte tirstim kapattım bende adminstatör ile yazdığınızı denicem ama problemim ekranla kaynaklanıyor galiba ?

Sails_42
04-05-2011, 19:43   |  #18  
Sails_42 avatarı
Yıllanmış Üye
256 mesaj

Birçok mavi ekran hatası var illa göçünce gelecek diye birşey yok... Windows CD'im yok demişsin... Ben bir yerden bulup format atmanı tavsiye ederim... Bir de arkadaşların dediği gibi eğer ekrandan şüpheleniyorsan Monitörün kablosunu akran kartından çıkart ve anakartın monitör girişine tak... Ve son olarak eğer imkanın varsa başka bir monitör dene...

Ozgur3434
04-05-2011, 23:04   |  #19  
OP Yeni Üye
25 mesaj

eomer aynısını denedim kardeşim bizim içerde lcd tv yi taktık aynı çizgiler gene var ondan kaynaklanmıyor bozuldu felan sandık ilk ama ondan kaynaklanmıyormuş
evet bir çok mavi ekran hatası var hıp hızlı geçiyor s4league bilirmisiniz bilemem ama o oyunda eskiden öle bişe olmuyordu baya önce bida yükledim o oyundada oyundan çıkınca mavi ekran gelip pc hemen kapanıyordu ama çökme felan yoktu bunda pc açılırken zaten daha baştaki asus felan markalar geçerken bile harfler çok değişik simgeler felan var ondan dolayı msnden arkadas ekran kartında tam problem yok dedi bi format cd si bul ve at dedi benim eski pc yede oldu dedi win98 i varmış onunda işte bi format cd si bulayım atıcam internette resimli anlatımı var zaten mayıs 17 de bilgisayarcıya gidicez zaten plastaion yaptırmaya o sırada format cd si ve windows xp cd si alıcam varsa orjinal ürün anahtarıda işte eyer ondan önce para bulursam ve cd cide varsa format cd si alır atarım ama bi sorum olacak windows xp kurulum cd sine ihtiyaç varmı internette adamın anlattığına göre yok galiba ürün anahtarı ihtiyacı var sadece
?

mburak12345
04-05-2011, 23:30   |  #20  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
1,242 mesaj

kardeş sen pc ciye götür..

Sails_42
04-05-2011, 23:49   |  #21  
Sails_42 avatarı
Yıllanmış Üye
256 mesaj

Format atmak için kurulum CD'si olmalı tabii ki... Ürün anahtarı ise aynen oyun kurar gibi onu girmeden Windows bileşenlerini yüklemez yani o da gerekli... Çevrendeki insanlara da bir sor bakalım belki onlarda vardır Windows CD'si... Bir de BIOS pilini çıkartıp tak yeniden belki bir yararı olur... Bu pil de aynı saat pili gibi anakartın üzerinde... Kasayı açınca görürsün zaten... Ama fazla zorlama dikkat et çıkartırken... Ve bilgisayarın fişini çek çarpılma sonra... :)

Ozgur3434
05-05-2011, 13:04   |  #22  
OP Yeni Üye
25 mesaj

Uyarın için saol akrdeşim denicem şimdi o bios pilini 1dk kasa açık zaten bulamaz isem sölerim yardım edersin

mburak12345
05-05-2011, 21:53   |  #23  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
1,242 mesaj

tahminim bios sorunlu

Ozgur3434
05-05-2011, 23:24   |  #24  
OP Yeni Üye
25 mesaj

malesef şu dediğini bulamadım anakartın üstünde felan dedinay.

Ozgur3434
05-05-2011, 23:25   |  #25  
OP Yeni Üye
25 mesaj

galiba biostan olabilir zaten bilsem boşa uğraşmam hepinize çok teşekkür ederim bi format cd si buldum 5 tlmiş elime para geçince alıcam belki atabilirsem düzelir bilmiyorum saolun