Arkadaşlar yardım edin bu gece halletmem lazım

ugur_1630
30-07-2011, 01:11   |  #1  
ugur_1630 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
107 mesaj

Arkadaşlar merhabalar uzatmadan soruma geçmek istiyorum benim ekran kartımdaki 2 kondansator patlamıştı(belkide kondansator deil ama o pil gibi olan şeyler işte) çıkardım onu anakarta bağlayarak açıyordum. fakat bugün açtığımda hiçbirşey gelmedi ekran simsiyah hiçbir görüntü gelmiyor ekrana ekranın power ışığı yanıyor ama görüntü gelmiyor acaba anakartamı birşey oldu? sorun ondaysa nasıl anlarm teşekkür ederim ii akşamlar...

Sistemim:
İnter core2duo E6550
2 gb ddr2
320 gb samsung 7200 rpm
asus P5KPLVM
axle 8500gt(bozuk olduğu için kullanmıyorum)

Kapalı Hesap (200174)
30-07-2011, 01:40   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

monitörü ekran kartına takmadan kasadaki ekran çıkışına bağla anakartın üzerindeki ekran çıkışına
yani monitörü onboard çıkışa bağla ekran kartını sök önce görüntü gelmesi lazım.....

Boracalin
30-07-2011, 01:42   |  #3  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Anakartın kondansatörlerini de kontrol et...

Benim anakartında kondansatörleri patlamıştı... Değiştirdim şimdi kullanıyorum... 6 yaşında benim emektar...

Ekran kartı içinde üzülme lehim işinden anlıyorsan 5-10 TL masrafın var anlamıyorsan işçilik ile beraber 15-20 TL masrafın olur en fazla... (eğer dediğin gibi sadece kond. patlamışsa...)

Patlayan kondansatörün üzerinde ki bilgilere göre nette araştır , sahibinden.com - gittigidiyor.com gibi sitelerde bulabilirsin aynı değerlerde... Elektronikçilerde pek bulunmaz... PC'cilerde genelde ölmüş diyerek elinde ki parçayı değiştirmeye gider , senden çöp / atılacak deyip aldığı parçayıda 3-5 TL maliyetle onarıp temiz/ikinci el diye satmaya çalışır (PC tamircileri gücenmesin herkes bir değil...)

Benim anakart bozulduğunda götürdüğüm üç PC'cide  *abi bu bozulmuş yeni anakart alman lazım* diyorlardı... :) *Tamir etsekte en fazla 1 ay sonra gene bozulur* diyenlerde oldu :D

Ama parçayı kendim aldım , kendim taktım , 6 aydır da tık demeden kullanıyorum :)))

Bir ihtimal de ; monitörün bağlantılarını kontrol et , dahili VGA'ya mı bağlı ? Ondan sonra pc açılırken BİOS a girip onboard VGA ayarlarını kontrol et... Harici VGA ile kullanırken BİOS tan kapamış olabilirsin onboard VGA yı...

Kapalı Hesap (200174)
30-07-2011, 01:44   |  #4  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Alıntı: Boracalin  
Anakartın kondansatörlerini de kontrol et...

Benim anakartında kondansatörleri patlamıştı... Değiştirdim şimdi kullanıyorum... 6 yaşında benim emektar...

Ekran kartı içinde üzülme lehim işinden anlıyorsan 5-10 TL masrafın var anlamıyorsan işçilik ile beraber 15-20 TL masrafın olur en fazla... (eğer dediğin gibi sadece kond. patlamışsa...)

Patlayan kondansatörün üzerinde ki bilgilere göre nette araştır , sahibinden.com - gittigidiyor.com gibi sitelerde bulabilirsin aynı değerlerde... Elektronikçilerde pek bulunmaz... PC'cilerde genelde ölmüş diyerek elinde ki parçayı değiştirmeye gider , senden çöp / atılacak deyip aldığı parçayıda 3-5 TL maliyetle onarıp temiz/ikinci el diye satmaya çalışır (PC tamircileri gücenmesin herkes bir değil...)

Benim anakart bozulduğunda götürdüğüm üç PC'cide  *abi bu bozulmuş yeni anakart alman lazım* diyorlardı... :) *Tamir etsekte en fazla 1 ay sonra gene bozulur* diyenlerde oldu :D

Ama parçayı kendim aldım , kendim taktım , 6 aydır da tık demeden kullanıyorum :)))

Bir ihtimal de ; monitörün bağlantılarını kontrol et , dahili VGA'ya mı bağlı ? Ondan sonra pc açılırken BİOS a girip onboard VGA ayarlarını kontrol et... Harici VGA ile kullanırken BİOS tan kapamış olabilirsin onboard VGA yı...

vay bea bende zannediyordum tek anakart ekran kartı lehimleyen kişi benim bendede var bi emektar söke taka baya birşeyler örendim Alkış

ugur_1630
30-07-2011, 01:55   |  #5  
ugur_1630 avatarı
OP Yıllanmış Üye
107 mesaj

arkadaşlar zaten yazdım ekran kartı bozuldu ana karttan bağlayıp sorunsuz kullanıyordum ama şimdi ana karttan bağlı onluğu halde açılmıyor bios ekranı bile gelmiyor hiçbişey gelmiyor ekrana

Boracalin
30-07-2011, 02:05   |  #6  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
1,592 mesaj
Alıntı: ugur_1630  
arkadaşlar zaten yazdım ekran kartı bozuldu ana karttan bağlayıp sorunsuz kullanıyordum ama şimdi ana karttan bağlı onluğu halde açılmıyor bios ekranı bile gelmiyor hiçbişey gelmiyor
Arkadaşım bende yazdım :) 

Aç kasayı birde anakartın kondansatörlerini kontrol et... Şişmiş , kararmış , patlamış var mı ? 

Bir de bağlantılarını kontrol et... Çıkmış olabilir , gevşemiş olabilir...

ugur_1630
30-07-2011, 02:10   |  #7  
ugur_1630 avatarı
OP Yıllanmış Üye
107 mesaj

boracalin kontrol ettim ama sorun görünmüyor herşey olması gerekdiği gibi kondasatörlerde bağlantılarda

ugur_1630
30-07-2011, 02:17   |  #8  
ugur_1630 avatarı
OP Yıllanmış Üye
107 mesaj

boracalin kardeş hallettm kuzey köprüsünün üstünü açtım metali biraz üfledim temizledim taktım çalıştı alakası varmıdır yokmudur bilmiyorum ama oldu sonuçta ayrıca bi isteğim var bu sisteme dar boğaz yapmayaacak çokda pahalı olmayacak son cıkan oyunları crysis2 modern warfare 3 gibi oynları full ayarlar olmasada normal oynatacak bi ekran kartı önerebilirmisin ayrıca psu 300 watt

Kapalı Hesap (200174)
30-07-2011, 02:55   |  #9  
Kapalı Hesap
3,759 mesaj

valla power biraz düşük geldi bana ekran kartı konusunda ise diğer arkadaşlar baya uzman ileriye dönükmü yoksa bir kaç yıl idare etsin diyorsan yardımcı olacaktırlar gerçi hergün bir şeyler çıkar oldu

Boracalin
31-07-2011, 00:19   |  #10  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
1,592 mesaj

Bütçe nedir ?

Psu maalesef güncel ekran kartları için yetmez...

Psu + ekran kartı için bütçe belirtirsen yardımcı olmaya çalışalım.....

Game Master
31-07-2011, 01:01   |  #11  
Üye
89 mesaj

bu nasıl konu başlığı anlamadım arkadaşlar bu gece halletmem lazım yanına bide yardımcı oln please yazsaydında tam olsaydı:D