Arşiv için 3TB Seagate HDD modeli önerisi?

radyoaktif
25-07-2018, 19:17   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Arkadaşlar iyi günler. Evde kullandığım bilgisayarda Windows 10'un çalıştığı 256GB SSD var. Arşiv için ise 3 yıldır kullandığım 3.5" 1TB WD disk var. Lakin bu diskin 7 senede 3. bozulması ve artık arşiv için WD disk almayacağım. Allahtan içindeki tüm verilerimi 3TB'lik harici diske kopyaladım.

Bu sefer boyutunu da büyüterek bilgisayar içine 3TB HDD takmaya karar verdim ve bu iş için Seagate'de karar kıldım ama arşivleme için hangi modelinin uygun olup olmadığına karar veremedim.

Ayrıca Seagate'in Skyhawk, IronWolf ve Barracuda modellerinin RPM ve Cache değerleri, Hepsibura'daki ile tanıdığım başka bir tedarikçi firmanın sitesinde farklılık gösteriyor. Seagate'in resmi sitesinde de bu disklerin RPM ve Cache değerleri kısmını göremedim. Hangi sitenin değerleri doğru acaba?

Bu noktada siz olsaydınız uzun ömürlü arşivleme için hangisini alırdınız acaba?

Not: Forumda sorun var arkadaşlar zira yüklediğim fotoğrafları göstermiyor. Siz, arşiv için Segeate'in 3 modelinden hangisini öneriyorsunuz onu söylemeniz de yeterli.

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 25 Temmuz 2018 19:30 Neden:
excel_mustafa
25-07-2018, 23:43   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

seagate diskler kaliteli ve ucuzdur.

https://www.hepsiburada.com/seag ... 008-p-HBV000002QLZS

bütçen yeterliyse 256 mb önbellekli 4tb olanı almanı öneririm

https://www.hepsiburada.com/seag ... ZY?magaza=Dualpazar

Son Düzenleme: excel_mustafa ~ 25 Temmuz 2018 23:57
radyoaktif
26-07-2018, 09:45   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Cevap için teşekkürler hocam. FireCuda modelinde 2TB üstü disk yok zaten. O yüzden diğer 3 model arasında seçim yapmak istedim.

O halde sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda Barracuda serisi bir disk alacağım lakin almışken uzun vadeli olsun diye 3TB'mi alsam yoksa 4TB'mi alsam karar veremedim. Lakin WD'deki gibi arızası 2,3 sene sonra garanti bitimine denk gelirse parama yazık olur.

Aşağıdaki WD 3TB My Book 3.5" harici diskini arşivimi ekstra yedek almak için kullanıyorum. O yüzden bozulmak üzere olan dahili WD 1TB diskin yerine, gene bu harici diskim gibi 3TB bir disk alıp kullanmak istiyorum.

Ama 4TB'mi alsam 3TB'mi alsam karar veremedim. Zira 3TB 460TL, 4TB 690TL yani arada 230TL'lik azımsanmayacak bir fark var. En az 6,7 yıl beni sorunsuz götüreceğini bilsem hiç düşünmeden 4TB alırım ama sanmadığımdan 3TB Barracuda alacağım sanırım. Barracuda'nın normal versiyonuna kendi üretici firması olan Seagate bile 2 yıl garanti verdi ise pek bir şey beklememek gerek. Pro serisi 5 yıl garantili ama onun da 3TB'liği yok.

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 26 Temmuz 2018 09:49
klyglsn
27-07-2018, 15:12   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

bak bütçen nedir bilmiyorum ama arşivlerin baya kalabalıksa al https://www.hepsiburada.com/zyxe ... ?magaza=Weblegelsin bence sana ömür boyu yeter