Artı Kamera IP Kamera Sistemleri

Bu forum kilitli bir forumdur. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
artiguvenlik
13-01-2017, 11:06   |  #1  
artiguvenlik avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2016

IP Kamera Sistemleri

IP kameralar, barındırdıkları sensörler yardımıyla kayıt altına alınan görüntülerin ve seslerin dijital veriye çevrilerek, bağlı olduğu ağ ortamı sayesinde yetkilendirilen kullanıcılara ağ üzerinden görüntüleri ileten ve ulaşılmasını sağlayan kamera sistemleridir. Güvenlik sistemlerinden biri olan IP kamera sistemleri, güvenliği sağlanmak istenen bölgeleri uzaktan izlemeye ve kayıt altına almaya, anlık olarak ulaşılmaya imkan vermektedir.

Kamera sistemleri içerisinde yer alan IP kameralar ileri teknolojiye sahip bir güvenlik çözümüdür. CCD veya CMOS sensörlerinin sağlamış olduğu analog sinyalleri, üzerinde yer alan tümleşik dijital video server ile işleyerek sayısal verilere çeviren IP kameralar network bağlantı noktasından yayın yapabilmektedir. IP kameralar, yetkilendirilmiş kullanıcılar tarafından, görüntülenen yeri istenilen her an canlı ve sesli olarak masaüstü bilgisayar, laptop, cep telefonu ve benzeri cihazlar ile izlenmesini sağlamaktadır. Böylelikle kullanıcıların güvenlik konusunda içleri daha rahat olmaktadır. IP kameralar ile kayıt altına alınan görüntüler hem yazılım programı yardımıyla bilgisayarda saklanabilmekte hem de dijital video recorde (DVR) üzerinde veya network video recorder (NVR) üzerinde rahatlıkla saklanabilmektedir. Oldukça yüksek çözünürlükte görüntülemeye sahip olan IP kameralar içerisinde Ultra Smart IP kameralar, Eco-Savvy IP kameralar, Lite IP kameralar, Consumer Kamera gibi çeşitli modeller yer almaktadır.

Kullanımı giderek yaygınlaşan ve artan IP kameralar güvenliği sağlanmak istenen her alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Günümüzde evlerde, işyerlerinde, ofislerde, otoparklarda, bankalarda, hastanelerde, okullarda, sitelerde ve aklınıza gelebilecek her alanda IP kamera sistemi ile güvenlik sistemleri kurulabilmektedir. Güvenliğin kayıt altına alınabilmesi için kullanılan IP kameralar ayrıca personellerin işe giriş, çıkışları, gün içerisinde yaşanan hareketliliklerin kayıt altına alınması içinde kullanılmaktadır.

Kamera sistemleri içerisinde eşsiz özelliklere sahip olan IP kameraların çalışması için kart, kayıt cihazı ve benzeri ekstra parçalara ihtiyacı olmamaktadır. IP kamera sistemlerine istenilen her an kolaylıkla internet ve network üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Günümüzde kullanılan IP kamera sistemleri içerisinde kablolu IP kameralar ve kablosuz IP kameralar olarak farklı türde, tercihe göre güvenlik sistemleri bulunmaktadır. IP kameraların en iyi özelliklerinden biri de aktarılan görüntülerin ve seslerin anlık olarak bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden rahatlıkla izlenebilmesidir. IP kameralar programlanabilir bir yapıya sahiptir. Bu sayede görüntü depolama, hareket algılama, hırsız veya yangın gibi alarm yönetimi gibi fonksiyonlar içinde işlevsel olarak kullanılabilmektedir. Her IP kameranın kendine özel IP numarası vardır ve üzerlerindeki yazılım sayesinde bu kameralar bir web sunucusu gibi hareket ederler. Ayrıca IP kameraların herhangi bir bilgisayara bağlı olmalarına gerek yoktur. Çalışma mantığı olarak ise IP kameralar lens, sensör ve diğer bileşenleri ile ışık ve farklı dalga boylarından oluşan görüntüleri yakalayarak bunları elektrik sinyaline çevirirler. Bu sinyaller akabinde analog yapıdan dijitale çevrilerek, sıkıştırılmış bir biçimde IP network üzerinden gönderilmektedir.

Kaynak: http://www.artikamera.com.tr/