Artık anlamıyorum :S

muratfisne
10-07-2012, 18:01   |  #1  
muratfisne avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
124 mesaj

Arkadaşlar anlayamıyorum bir türlü 1 sene önce hd6990 yeni çıktığı zamanlar hd 5970 i duyduğumda 4gün kadarda araştırdım anca anlamıştım kendi kendime 4gblık ekran kartı ilk ama bu hd5970 nasıl oluyor müthiş bir şeymiş felan anlamadığım daha 2-3 konusu var zaten o kartın neyse 

Sormak istediğim ise şu : Asus Lamborgini VX7 >> http://www.asus.com.tr/Notebooks ... orghini_VX7/#Awards

Bu kartta ddr5 3gblık ekran kartı var durup durup düşünüyorum ortalama 4.25 milyarlık bir bilgisayar asusun en iyisi ve dünyada. fakat 3gblık ekran kartını duymamıştım yani GTX 460M ne ayrıca 460 ler çok eski değil miydi açıklama yaparsa birisi açıklıyıcı sevinirim :)

TnDnmz
10-07-2012, 18:07   |  #2  
TnDnmz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 20
2,235 mesaj

Olabilir 3 gb ekran kartı.Ben niye anlamadığınızı anlamadım :)

muratfisne
10-07-2012, 18:12   |  #3  
muratfisne avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
124 mesaj

Şimdi bu bilgisayar gerçekten iyi fakat ben biraz araştırma yaptığımda gtx 460m yok yani 3gblık hadi ben bulamadım  3gblık ben bir mobility bilmiyordum yani kart hakkında biraz bilgi istedim

TnDnmz
10-07-2012, 18:15   |  #4  
TnDnmz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 20
2,235 mesaj

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GTX-460M.33612.0.html
Burda ayrıntılı bilgi sahibi olucaksınız.

denga
11-07-2012, 00:58   |  #5  
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
98 mesaj

mobil cihazlardan tiksinirim ve anlamam ancak masaüstü için yorum yapayım (gerçi ne sorduğun da pek anlaşılmıyor senin). ekran kartlarının kaç gb olduğunun fazla bir önemi yoktur. piyasada 1gb olarak satılan birçok giriş ve orta seviye kart aslında 512mb'ı bile zar zor kullanabilmektedir. yani bunlar pazarlama taktikleri. bazıları işi abartıp 512mb'ı bile zor tüketen kartı 2 gb ramla satmaya kadar vardırdılar. ha üst seviye için pazarlama taktiği diyemeyiz yani neticede o kadar para verip o kartı alıyorsan en ufak bir performans düşme ihtimaline karşı daha çok ram istemek hakkındır. lüks tüketime girdiği için onun ayrı kuralları vardır.

neden böyle olduğunu da özetleyeyim: ekran kartları oyunlar için özel olarak üretilir bilirsin. bunların paralel işlemcilere sahip olmasının nedeni bir anda çok fazla işlem yapması gerektiğidir. yani dosyalarını .zip olarak arşivlerken birkaç saniye bekleyebilirsin bu yüzden cpu'lar paralel değil seri çalışırlar. lakin oyun oynarken adamı gördün, vuracaksın, gpu sana dur 3sn bekleyeyim de ondan sonra vurursun diyemez.

işte bu yüzden yani anlık işlem yapıldığı için gpu'ya gereken ram miktarı gpu'nun tasarımıyla sınırlıdır. çünkü bir oyunda anlık olabilecek işlemler zaten bellidir. oyuna dayalı olarak ram gereksinimi sınırlı kalır. neticede oyunlar geliştikçe işlem miktarları artar sadece, zaman içinde işlem birikimi olmadığı için (seri çalışan işlemcilerin aksine) ram gereksinimi fazla değişmez.

yani uzun lafın kısası gpu'ların istediği ram miktarı fiziksel sınırlara dayanmasından ötürü zorunlu olarak artar genellikle... (tabii istisnalar her zaman olabilir)