Artık evinizde DNA testi yapabilirsiniz

viking20
17-01-2009, 17:56   |  #1  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Artık evinizde DNA testi yapabilirsiniz

Time dergisinin yılın en iyi icadı seçtiği, evde uygulayabileceğiniz pratik DNA testi 23andMe 399 dolara satılıyor ve sizi genlerinizle tanıştırıyor.
Bu parayı vermeyi göze alırsanız, genetik haritanız üzerinde yolculuk yapmanız mümkün. Evde herkes tarafından uygulanabilecek kadar pratik olan bu test salya örneğinizi analiz ediyor ve gen haritanızı çıkarıyor.
Genetik hastalalıklara yakalanma ihtimallerini hesaplıyor ve hatta dilerseniz soy ağacınızı oluşturmanıza bile yardım ediyor. Bu paket sayesinde genetik olarak 90 hastalık ve rahatsızlığa yakalanma riskinizi öğrenebiliyorsunuz.
Test paketi, 600 bin gen kombinasyonunu tanıyıp yorumlayarak, kişinin Alzheimer’a yakalanma ihtimalinden, kel kalma veya kör olma riskine kadar birçok konuda tıbbi olasılık bilgisi veriyor. Ayrıca gen haritanızı diğer kullanıcıların haritaları ile karşılaştırabiliyor, uyumluluk testleri yapabiliyorsunuz.
23andMe kişisel bir gen haritası servisi. Toplam 9 milyon dolarlık bir bütçeyle kurulan bu servisin iki kurucusundan biri Google’ın yaratıcılarından Sergey Brin’in eşi Anne Wojcicki.
kaynak:internet\haber

hiko91
17-01-2009, 17:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

cok guzel ya ama 400 dolar da az degl

Feel Good
17-01-2009, 18:00   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,688 mesaj

O kadar param olsaydı hiç durmadan alırdım. Bana göre süper bir uygulama.