Artık telefonlar idrar ile şarj edilecek!

CHIP Online
22-07-2013, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Telefonları şarj etmek için elektriğe gerek kalmıyor! Ama ne gerekeceği biraz canınızı sıkabilir...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/art ... edilecek_41586.html

Resimlerle: Cebinizin pili çabuk bitmesin

Telefonu şarj etmek için elektrik hattına bağlamak tarihe karışıyor! Artık ihtiyacınız olan tek şey, telefonunuz için yeni üretilmiş mikro enerji hücreleri.


Birleşik Krallık'ta yer alan "University of the West of England" içerisinden bir grup araştırmacı, organik maddeleri elektrik enerjisine çeviren bir mikro enerji hücresi geliştirdi. Burada bahsi geçen organik madde ise idrar.


İdrarı elektriğe çevirmek işlemi özel bir grup bakteri tarafından yapılıyor. Enerji hücrelerinin içerisinde yer alan bakteriler idrar içerisindeki kimyasalları kendi metabolizma işlemlerinde kullanarak elektron üretiyorlar. Bu elektronlar da, hücre içerisinde depolanarak enerji olarak kullanılıyor.


İşin ilginç yanı ise, genelde bu tarz gelişmelerde alıştığımızın aksine, üretilen enerjinin akıllı telefonları az da olsa şarj edebilecek seviyede olması. Bir "seanslık" idrar ile üretilen enerji, normal bir telefon görüşmesine yetebiliyor. Bu da yeterince iyi bir başlangıç sayılır.


Projenin şu andaki amacı ise, hücreleri küçültmek ve üretimlerini bir doların altına indirebilmek. Eğer istenilen başarılabilir ise bu enerji sisteminin gelişmekte olan ülkelerde kullanılması planlanıyor. Ayrıca bu sistemin çok fazla tuvalete gitme ihtiyacı duyanlarında işine yarayacağı kesin!

Tüm Konu: Artık telefonlar idrar ile şarj edilecek!

Resimlerle: Cebinizin pili çabuk bitmesin

Kaynak: www.chip.com.tr