Aşıır Fan Sesi!....Acil Yardım..

yunusbeen
05-12-2008, 22:43   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

Geçen gün webmaster kuzenim geldi bana fax modem hediye etti işlemciyi söktü kasayı temizledi.Bugünde ben format attım ama sorun şu; kasadan aşırı fan sesi geliyor.Tüm fanları söktüm temizledim yağladım tekrar geri taktım.Ses kesilmedi daha sonra aklıma psu nun yetersiz olabileceği geldi.Win-400ps Max Qutput powers 400w.Kasada takılı olanlar:
1024 mb 533 mhz rem,nVidea 8600gt palit sonic+,sky star-2,56 k fax modem,80 ıde hdd,p4 3.06 cpu.Sizce psu u yetersiz? Kasayı tekrar söktüm 56k fax modemi çıkarttım,printeri ve az kullandığım cihazların usb bağlantılarını söktüm fakat ses yine aynı.Hani pc açılırken iğrenç bi fan sesi gelir bişi çiziliyor gibi daha sonra ses kesilir çıkan ses o değil.Sağlıklı bir fan sesi geliyor ama ses çok yoğun.Biosu deafault safe yaptım.Ekran kartının belleğini azaltım.System fanını söktüm.Aklımada yapacak başka bişi gelmiyor buna rağmen sesler çok yoğun.Bu konuda uzman olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Son Düzenleme: yunusbeen ~ 05 Aralık 2008 22:47
1ol3irol
05-12-2008, 23:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

fanı söküp geri taktınız da termal macun sürdünüz mü?

yunusbeen
05-12-2008, 23:53   |  #3  
OP Yeni Üye
29 mesaj

Evt fanı söktüm termal macun var üzerinde geçen ay almıştım.Sanırım kuzenim işlemci fanının ayaklarının birini eğmiş bi çektim fan boşta gibiydi.Penseyle düzeltip tekrar taktım ama ses aynı.

Son Düzenleme: yunusbeen ~ 05 Aralık 2008 23:55
Kapalı Hesap (91855)
06-12-2008, 09:56   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

sen en iyisi bir süpürge ile veya vakumlayabilecek herhangi bir aletle kasanın içindeki tüm tozları çek
ama güçlü bi makina olsun

Barış
06-12-2008, 10:15   |  #5  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

dostum PSU'nun vidalarını tam olarak sıkmaya özen göster fandan dolayı küçük titreşimlerle kötü ses çıkarabilir...
tek tek fanların kontrolunu durdurarak sesin ekran kartımı , PUS mu yoksa işlemci fanındanmı geldiqini anlayabilirsin...

SAİNT
06-12-2008, 10:17   |  #6  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

fanların belirli ömürleri vardır bu saat olarak belirlenir. birde kuzenin işlemci fanını sökerken takarken bacağa zarar vermiş  boşta kalan fan fazlasıyla  titreşim yaparak ses çıkartır.

hayro46
06-12-2008, 10:31   |  #7  
Üye
59 mesaj

benimki bir hafta sesli calıstı sevrise goturdum fan degisecek dedi bende degiştirmedim bir mütdet sonra ses kesildi,biraz bekle dedi eliktirikten ola bilir puruzleri kontrol et

alexkidd
08-12-2008, 15:25   |  #8  
alexkidd avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
361 mesaj

birincisi sakın vakumlu bir cihaz kullanma tozları cekmek icin ikincisi fanları yaglamak cozum degildir fanların belirli omurleri vardır o tarih geldimi bitmistir daha ne kadar ugrasırsan ugras o sesi kesemezsin benim tavsiyem kasanın icinde kac adet fan var ve ebatları nedir eger 80 mm uc tane varsa 120 mm ikitane ye cevirebilirsin yeni fanları alırkende zalman sessiz fan almanı tavsiye ederim kasa fanlarından sonra cpu nun fanına gelelim cpu fanı degistirmek cozum degildir cpu sogutucuyu komple degistirmelisin yeni sessiz bir cpu sogutucu almanı oneririm , power o kasaya yeter power almana gerek yok ama ben onunda sesini kesmek istiyorum dersen onuda sessiz modellerden tercih edebilirsin gelelim ekran kartına ekran kartı icin sogutucu cesitleri cok fazla gene onuda sessiz olan bir model ile degistirmeni oneririm evet bunları yapmak senin sorununu cozecektir maliyete gelince 120 mm zalman sessiz fan 20 ile 40 lira arasında cpu sogutucusuna gelince 50 ile 100 lira arasında power ı degistirmek icap ederse oda sana 100 ile 200 arasındadır tabi bunlar sessiz olmasını goz onunde tutarak yapmak istediklerimiz sen ses yapsın ama o kadar yapmasın dersen daha ucuza cıkacaktır

saygılar...