Asıl virüs tehdidi çok yakınımızda...

CHIP Online
01-06-2009, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

PC'lerin virüs derdi bitmek bilmiyor ama asıl tehlike çok yakınımızda, cebimizdeymiş...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Asil ... inimizda_12962.html

Resimlerle: Akıllı telefon yolunda kilometre taşları

Northeastern Üniversitesi'nde görevli bilim adamları cep telefonları ve virüsler ile ilgili bir araştırma yaptılar. Araştırmada kimlikleri gizli olan, dünya çapında tam 6 milyon cep telefonu kullanıcısının verileri değerlendirildi. Bilim adamları şu an için cep telefonların ciddi bir virüs sorunu olmadığını onayladılar fakat bunun birkaç sebebi var ve bu sebeplerin ortadan kalkması an meselesi. Bundan sonra kullanıcılar için zor zamanlar başlayacak gibi.

Uzmanlar sayısız yetenekleri nedeniyle popülerlikleri gün geçtikçe artan akıllı telefonların şu an için kullanıcı sayısının çok fazla olmamasının virüs yazarlarını cepleri tehdit edecek bir yazılım geliştirmeye şimdilik teşvik etmediğini söylüyorlar. Akıllı telefonların pazar payı arttıkça cepler için yazılan virüs sayısının bir anda çok büyük bir hızla artacağını iddia ediyorlar.

Akıllı telefonların pazar payının artması esnasında bazı mobil işletim sistemleri de yaygınlaşacak. Uzmanlar özellikle pazarda %10'un üzerinde pay elde eden işletim sistemlerinin virüslerin ilk hedefi olacağını ve şu anda hiçbir mobil işletim sisteminin sistemli virüs saldırına karşı hazır olmadığını söylüyorlar. Bilim adamları cep telefonlarında, PC'lerdeki Windows işletim sistemine benzer bir pazar hakimiyeti oluşturulamayacağını fakat yine de aslan payını alan mobil sistemlerin yakın gelecekte kullanıcılarının virüs şikayetlerini duymaya başlayacaklarını iddia ediyorlar.

Tüm konu: Asıl virüs tehdidi çok yakınımızda...

Resimlerle: Akıllı telefon yolunda kilometre taşları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce ceplerde ciddi virüs şikayetleri ne zaman başlar?

Kolik
01-06-2009, 21:36   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

benim var bile ... ekran ters döner yazılar gelmez renkler afallar... oooo dağa sayılamayacakkadar fazla......

H@ckerCesur
01-06-2009, 21:59   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

teknoloji bu hızla giderse 5 yıl sürmez.

OnlyMann
01-06-2009, 22:04   |  #4  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

yakındır diye düşünüyorum. ipohone gibi nokia ve samsung gibi makinlarda windows veya türevleri kullanılmaya başlandığına göre hele bir de yaygınlaşsın ve internete girişlerde yaygınlaşırsa yakındır virüslerin bulaşması. Bence ciddi bir sorun olacaktır. düşünsenize adres listesini sağa sola mail olarak gönderiliyor. abuk subuk mesajlar gelmeye başlıyor. tanımadığınız birinden beni "neden aradın veya bu ne biçim bir mesaj kardeşim sen de kimsin?" gibi laflar offf yaa

Mustafa Akın
01-06-2009, 22:15   |  #5  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,236 mesaj

Benim telefonum akıllı olmadığı sürece yani aptal kaldıkça sorun yok.

Mustafa@PC
01-06-2009, 22:20   |  #6  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Şu İphone'lar biraz daha yaygınlaşsın,kullanıcıların bir çoğu girmeye başlasın internete cep'ten o zaman yaygınlaşır virüslerde...