aşırı cpu kullanımı Lütfen Yardım

husad
26-01-2007, 07:58   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Turkojan isimli bir virüs bulaştı makineme. Ne yaptıysam silemedim ve sonunda çaresiz formatladım. Fakat şimdi daha önce olmayan bir sorunla karşı karşıyayım. Hangi programı çalıştırırsam çalıştırayım (sadece messenger) bile olsa) CPU kullanımı % 95-100 arasında seyrediyor. Bunun sonucunda da makinemde sürekli donmalar yaşıyorum. Önceleri hangi program cpu yu bu kadadr kullanıyor bulup onukaldırmayı denedim ama sonuç alamadım. Hangi programın çalıştığı farketmiyor. Çok kısa sürede hemen cpu kullanıma tavana vuruyor. Yardım edebilirseniz minnettar olacağım. Şimdiden teşekkürler..

ozgur_v
26-01-2007, 08:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
285 mesaj

Format attıysan trojanın silinmesi lazım.Üzerine yükleme yapmadın değil mi?
Eğer işlemci aşırı kullanılıyorsa görev yöneticisinden çalışan programlara bak ve sırayla kapat hangisi kullanıyor işlemciyi anlarsın.
Son olarak iyi bir anti-virüs programı kullan.

husad
26-01-2007, 08:12   |  #3  
OP Taze Üye
2 mesaj

Evet format attım. Üzerine yükleme yapmadıç Görev yöneticisinden baktığımda ilkönce antivirüs programı kullanıyordu cpu yu, kapattım, sonra clonedvd kullanıyordu kapattım.....böyle devam etti. Yani hangi programı kapattıysam farketmedi. Kapattığım her programdan sonra o an hangi program aktifse o kulllanmaya başladı cpu yu yüksek olarak. Dediğim gibi messenger bile % 100 lere vurdu. Şu an lisanslı olarak Nod32 kullanıyotum antivirüs olarak

root1907
26-01-2007, 10:09   |  #4  
root1907 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
231 mesaj

eğer dosyalarını d dosyasına yedekleyip sadece c ye format attıysan eski dosyalarında hala bu virüs vardır ve tekrardan aktif hale geçmiştir o yüzden öncelikle görev yöneticisinden hangi dosya üzerinden işlem yaptığını tespit et ve o dosyayı sil ve sonra virüs programı kur ve tarat.

BOOMFUNKMCS
26-01-2007, 11:11   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

spy sweeper,benimde benzer sorunumun tek çözümü olmuştu arkadaşım.kullanmanı öneririm.30 gün deneme süreli fakat sorunu bulup sildikten sonra hiç derdim kalmadı.(()
başarılar...

black_flood
26-01-2007, 11:50   |  #6  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

panda antivirüs 2007 kur ve sistemi ful tarat güncelleyip sorun%98 çözülür çözülmesse eğer linux cdsi bul ve linux ile fdisk çekip bölümleri oluştur ve linux format ata sistemi kapatıp yeniden başlat ve windows cdsi ile fdisk çekip yeniden bölümleri oluştur ve xp'yi kur sorun kesin ve kesin çözülecektir.ayrıca hiçbir şey yüklemeden önce sisteme panda 2007 kurup güncelle ve güncelledikten sonra yedeklerini geri dön.panda gerci virüsü görünce çoşacak uyarılar vererek ama idare et temizleyene kadar.temizledikten sonrada ister devam et kullanmaya istersen kaldır yedekleri geri aldıktan sonra.bu zararlının fixide mevcutt bildiğim kadarı ile bu hack işlerinle uğraşan bazı tanıdıklarım öyle söylüyor banada yedirtmeyi denediler ama panda rahatlıklan tanıyp sildi güncelleme eksiğine rağmen.msndende ulaşabilirsin bana scream730@hotmail.com

Son Düzenleme: black_flood ~ 26 Ocak 2007 11:55
sakko3
26-01-2007, 13:03   |  #7  
Üye
62 mesaj

Bizim de arkadasım basına gelmisti.Antivir i kurduk virusu sildi.Simdi sorunsuz calısıyor.