Ask Toolbar belası Chrome'u bozdu !

AndcrewTR
05-03-2013, 19:59   |  #1  
AndcrewTR avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 102
1,268 mesaj

Yanlışlıkla ask.com denen programı yükledim. IObit Uninstaller ile kaldırdım fakat kurtulamadım. Sonra AppData'da Chrome'un içinde bir yerlerde bunun dosyalarını bulup sildim. Bilgisayardaki bununla ilgili her şeyi sildim. Şimdi Toolbar yok çok şükür ama yeni sekme açınca şöyle oluyor;

Chrome'un eklentisini yükledim (Replace New Tab Page) yine de böyle. Bu benim sinirimi bozuyor. Önbellek, çerezler, her şeyi sildim. Araçlar ->Uzantılar bölümünde (chrome://extensions/) Ask Toolbar halâ duruyor. 

Kayıt Defterinde, Denetim Masasında, Yerel Disklerde veya başka bir yerde bunun hiçbir kalıntısı yok. Smart Toolbar Remover ile tarayınca bunu görmüyor. Virüs gibi bir şey galiba bu. BitDefender ve Hitman ile tarama yaptım, Advanced System Care ile temizlik yaptım yine de kurtulamadım.

Lütfen acil yardımlarınızı bekliyorum. Google Chrome'u silip tekrar yüklemek dışında bir çözüm var mı?

[Nasıl oluyor da Google Chrome "Etkinleştirildi" kutusunu kullanıcıya karşı kilitleyebiliyor? Chrome'a olan güvenim sarsıldı.]

Kül Tigin
05-03-2013, 20:46   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 12
86 mesaj

Sistem geri yükleme yapmayı dene..

mhmt06
05-03-2013, 22:38   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

bu tür belalardan cromeyi kaldırıp yeniden kurmakla kutulacağınımı sanıyosun.  ben daha önce yandexe yakalanmıştım ilk ikisinde formatla kurtulmuştum.  sonra yakalandığımda kökünü kazımayı başardım. nereleri sildiğimi bile unuttum. ama bir kaç saat uğraşmıştım. 

hatırladığım kadarıyla önce ayarlardan açılış sayfasını değiştirmiştim . sonra arama motorlarından varsayılanı değiştirmiştim. ondan sonra sil deyince inatlaşmıyo.   crome araç çubuğundan nasıl kaldırdığımı hatırlamıyorum.  ama kaldırmıştım. ondan sonra c/ sistem 32 yi,  p. files ta, p. dosyaları x86 da, kullanıcılarda ismini ve ayrıyeten  toolbar ismini ayrı ayrı aratıp silmiştim.  direk c den arayınca bulamamıştı yanılmıyosam sonra regedit tede düzen bul dan ismini aratıp  100 e yakın dosyayı silmiştim. sonra C/ deki arattığım yerleri yeniden aratıp bulduklarımı silmiştim ve direk sistem geri yükleme yapmıştım.    unuttuğum bişeyler olabilir ama bikaç ay önce yandexten böyle kurtulmuştum.

murat5038
06-03-2013, 02:11   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

İlk önce cromeyi sil sonra aşağıdaki dediklerimi uygula Sorunun nedeni ise reg ayarlarını kurcalamış olman google cromeun yaptığı bişey değil kilitlemek.

Başlat Çalıştıra "appdata" yaz Entera bas "Local" den "Google" yi sil.

ccleanerle temizlik yapıp crome yükle.Ask toolbar virüs değildir.

AndcrewTR
06-03-2013, 13:06   |  #5  
AndcrewTR avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,268 mesaj

Sorunu çözdüm :) Chrome'u silip tekrar kurunca yokoldu :) Sağ olun.

mhmt06
06-03-2013, 13:55   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

demek ki yandex gibi bişey değilmiş :))

çhip10line
06-03-2013, 14:17   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 114
864 mesaj

sorunun çözülmüş ama bir daha karşılaşmaman için genelde ücretsiz yazılımların kurulumları ile birlikte toolbar'lar yüklenir. bu tür programların geçim kaynağı bir yerde browserları eklenen toolbar'lardır. kurulum esnasında hızlı kurulum yerine özel kurulum seçeneğini seçip toolbarın kurulmaması için gerekli seçimleri yapabilirsin..

örnekte irfanview'in kurulum ekranını görüyoruz eklentileri kurmaması için gerekli kutucukları kaldırmak yeterli...

AndcrewTR
06-03-2013, 18:06   |  #8  
AndcrewTR avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,268 mesaj

Buna çok dikkat ediyordum nasıl geldiğini bilmiyorum :) Java Update yaparken gözümden kaçmış olabilir. Çok şükür kurtuldum çok gıcık bişeydi Kahkaha

murat5038
07-03-2013, 02:03   |  #9  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj
Alıntı: AndcrewTR  
Buna çok dikkat ediyordum nasıl geldiğini bilmiyorum :) Java Update yaparken gözümden kaçmış olabilir. Çok şükür kurtuldum çok gıcık bişeydi Kahkaha

java updatede genelde norton scanner geliyor :)Başka bir uygulamadan gelmiş.