Askerlik / Celp Dönemi - Yardım?

Kapalı Hesap (113439)
07-02-2010, 16:55   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
464 mesaj

Merhaba arkadaşlar, askerlik tecrübesi olan veya bu konu hakkında bilgisi olanlardan öğrenmek istediğim birşey var. Çevremden öğrendiğime göre asker alımları belli dönemlerde gerçekleşiyormuş. 2010 yılında, Şubat, Mayıs, Ağustos, Kasım ayları celp dönemleri olarak belirlenmiş . Bunu askeralma daire başkanlığı sitesinden de teyid ettim .  Öğrenmek istediğim konuya gelince , arkadaşlarımın dediğine göre Ağustos ayında askere gidebilmek için en geç 15 - 20 Haziran'a kadar askerlik şubesine başvuruda bulunmak gerekiyormuş . Aksi halde Kasım ayına kalıyormuşuz.  Bu doğru mudur ? Bir celp dönemine yetişebilmek için 2 ay önceden başvuru mu gerekiyor ? Yardımlarınız için teşekkürler ,net bilgi verebilen olursa sevinirim ..

Süleyman.
07-02-2010, 16:57   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Askerliğiniz gecikmiş durumda mı? Yoklama kaçağı durumundaysanız çok farklı olabilir uygulama. Ama henüz zamanınız varsa, şubeniz sizin için celp döneminizi belirleyerek haberdar edecektir zaten.

Kapalı Hesap (113439)
07-02-2010, 17:00   |  #3  
OP Kapalı Hesap
464 mesaj

hayır gecikmiş durumda veya yoklama kaçağı değilim , tecilli durumdayım ancak yaza askere gitmem gerekebilir bu yüzden bilgi almak istedim ..ayrıca artık haber verme uygulaması kalktı, sadece trt kanalıyla duyuru oluyor ..benim durumumdan çok şu başvuru meselesini sormuştum ?

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (113439) ~ 07 Şubat 2010 17:04
Süleyman.
07-02-2010, 17:05   |  #4  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Şubenizle görüşmeniz lazım, hangi celp döneminde gideceğinizi şubeniz belirliyor. Tabi kaçak durumdaysanız, celp dönemine bakılmaksızın sizi anında paketleyip gönderirler, haberiniz olsun. :) Böyle bir durum söz konusu ise, celp aylarında, ayın yirmi beşi gibi şubeye giderseniz, devre kaybı veya B grubu olarak değil, A gurubu olarak askerlik yapar ve çavuş olabilirsiniz.

ADEM-KAYA
07-02-2010, 17:12   |  #5  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Konu açılmışken sorayım:

Benim askerlik Kasım 2010 olarak belli oldu.Ağustos ayında 2009 da muayene oldum.
Şubat ya da Mayıs ayında gitmem mümkün mü?Erken gitmek istiyorum.

Süleyman.
07-02-2010, 17:14   |  #6  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Şubenle görüşmen lazım Adem ama pek sanmıyorum erken göndereceklerini...

imotet
07-02-2010, 17:59   |  #7  
imotet avatarı
Üye
75 mesaj

numbb bende senin gibi tecilliydim şubeme gidip tecilimi bozdurdum tam zamanı hatırlamıyorum mart nisan gibiydi kasımda asker oldugumu sölediler tamam dedim aradan bi kaç ay geçti mayıs sonu haziran başı şubeme gidip erken askere gitmek istiyorum dedim form doldurdum ve milli savunma bakanlıgına götürüp verdim temmuz gibi şubeme gidip dilekçemi sordum kabul edildigini sölediler ve agustosta askerdim biraz uzun oldu ama açıklayıcı olmuştur umarım

PcMaKeR
07-02-2010, 18:25   |  #8  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

tecili bozduruyorsunuz ve duruma göre sizi askere alıyorlar.
en az 2 ay olmak zorunda yoksa bir sonraki celp dönemine atacaklar şubat, mayıs, ağustos,kasım bu dört ay içinde askere alımlar olur.

şubatta gidecekler en geç aralık 31 de belirtmek ve tecili bozmak zorunda. Bütün bildiklerim bu. Askeriyede kanunlar öyle devamlı değişmez ama şu aralar neler oldu bilmiyorum.

Kapalı Hesap (113439)
07-02-2010, 19:16   |  #9  
OP Kapalı Hesap
464 mesaj

sayın Pcmaker sayın İmotet'in söyledikleri , çevremden öğrendiğim bilgileri doğrular nitelikte.  Şubat, Mayıs, Kasım ve Ağustos hangi dönem olursa olsun 2 ay öncesinden başvuruda bulunup tecili bozdurmak gerekiyor ..
Bu durumda Adem Kaya'nın sorusuna da yanıt vermiş olalım ; Adem Bey, ben de sizin durumunuzdayım , aynı dönem muayene olmuşuz., Kasım 2010 askere sevk tarihiniz belirlenmiş fakat , dilekçe verip tecilinizi bozdururak ( eğer tecilliyseniz ) erkenden askere gidebilirsiniz. Şunu da belirteyim ; Şubat ayında ki bu ay oluyor , gitmeniz mümkün değil .. başvuru için geç kalmışsınız.. 2 ay önceden başvuru gerekiyor. fakat Mayıs döneminde gitmeniz münkün olur, bunun için de Mart ayının ilk haftası bağlı olduğunuz askerlik şubesine başvurunuzu yapın. Tabi buna karar vericek olan askerlik şubeniz .. her şey olabilir.
Durum açıklığa kavuşmuş oldu .. fikirleri ile konuya açıklık getiren üyelere teşekkür ederim . saygılar .

ADEM-KAYA
07-02-2010, 21:07   |  #10  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Tecilli değilim,Tokat askerlik şubesini aradım erken gitme gibi bir lüksümüz yokmuş.
Sağlık olsun.9 ay sonra gideriz artık. :)

Kapalı Hesap (113439)
07-02-2010, 21:21   |  #11  
OP Kapalı Hesap
464 mesaj
Alıntı: ADEM-KAYA  
Tecilli değilim,Tokat askerlik şubesini aradım erken gitme gibi bir lüksümüz yokmuş.
Sağlık olsun.9 ay sonra gideriz artık. :)
aramızda tecil farkı var Adem bey, sizin durumunuz kesin karara bağlanmış. sevk tarihiniz net.
Tecil durumlarında , askerlik sevk tarihi gelmeden , tecili bozdurup ,erken sevk alınabiliyor ..

uGuR.uK
08-02-2010, 00:20   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

alımlar biton şeye göre bağlı oluyor, eğer daha ilk tecilinizi bozduruyor veya hiç tecil ettirmeden kendiniz gidiyorsanız en yakın dönemden ziyade bir sonrakine sarkma ihtimaliniz oldukça yüksek. eğer zaten unv. okumuş ve sonrasında yine bir sebepten tecil ettirdiyseniz(açık ogretim vs.) tecilin bozulduğu hafta anında alınırsınız "devre kaybı" olarak işlenir gidersiniz bu asıl dönemler beklenmeden-ki "askerde devre kaybı demek allah kaybı demektir" diye bir söylem var :) -

bunların dışında baglı oldugunuz yer, kütük, gittiğiniz şube, belirlenen gideceğiniz birlik vs. gibi şeylere baglı olarak tarihiniz yine değişik olabilir tabi. ama genelde ilk dediğim şekilde oluyor. kendimde tecil ettirip aynı zamanlarda tecil bozduran ve birlige giden bikac arkadas oldugundan taze bilgilerim var:)

Efektifdata
03-10-2017, 01:11   |  #13  
Taze Üye
3 mesaj

detaylı açıklamış

https://www.askerlikrehberi.com/

Askerlik tecil sorgulama işlemi askere geç gitmek için başvuruda bulunan yeni asker adaylarının en merak ettiği konudur. Çeşitli sebeplerden ötürü askere belirlenen celp döneminde gitmek istemeyen askerlerin sunmuş oldukları nedenleri kabul görüp görmediği bu tecil sorgulama işlemi ile ortaya çıkmaktadır. Geçmişte genellikle askerlik şube müdürlüklerinden öğrenilen tecil sorgulama günümüzde teknoloji sayesinde internet platformunda yapılabilmektedir. Son derece kolay olan işlemler neticesinde askerliğin tecil edilip edilmediği netlik kazanacaktır. Bunun için yapılması gereken işlem oldukça basittir ki e devlet sistemine girerek askerlik tecil sorgulama kısmına ulaşmanız gerekmektedir. burada kimlik bilgileri ile birlikte doğrulama yapıldığında karşınıza tercih durumunuzu gösterir ekran çıkacaktır

Askerlik Tecil Sebepleri Nelerdir?

Birçok sebep ile birlikte gençler askerlik tecil işlemlerine başvurmaktadır. Bunu neticesinde askerlik tecil sorgulama yapılarak askerliklerine ne zaman başlayacakları belli olmaktadır. Askerlik tecil sebepleri arasında ilk sırada eğitim ile ilgili gerekçeler yer almaktadır. Kanun ve yönetmeliklere göre 29 yaşını geçmemek şartıyla eğitim durumunda bulunan bütün Türk erkekleri eğitim hayatları netleşene kadar tecil işlemi yapabilmektedirler. 2. gerekçede ise sağlık sebepleri yer almaktadır. Çeşitli sağlık sorunlarından dolayı askerliği tecil ettirmek isteyenler ancak askeri hastanelerde muayene edildikten sonra alınacak olan kurul raporuyla tecil işlemine başvuru yapabilmektedirler. Devlet hastanelerinde veya Tıp fakültelerinden alınan raporlar bu konuda geçerli sayılmamaktadır. Ayrıca sağlık sebebi ile yapılan tecil işlemlerinde bir ay arayla sağlık muayenesinden geçilmektedir. Eğer sağlık durumu veya sorunu ortadan kalkmışsa askerliğe gitmesi zorunlu hale dönüşmektedir. 20 yaşından gün alıp 1111 sayılı kanuna göre askere gitmek yükümlülüğünde olanlar için farklı bir tercih sebebi de aşırı kilolu olmaktır. Bu kilonun ne kadar olduğu askeri yönetmeliklerdeki boy kilo endeksinde net olarak belirlenmiştir. Bu durumda da tecil süresi maksimum 1 yıldır.

Tecil İşlemlerinde Aranan Belgeler

Askerlik tecil sorgulama işlemi yapılabilmesi için öncelikli olarak askerlik şubelerine eğitim durumunu gösterir belge veya diplomanın fotokopisi, kimlik kartı fotokopisi, biyometrik fotoğraf sunulmalı ve tecil işlemlerine resmi olarak müracaat edilmelidir.