ASUS A3E

nafibar
25-01-2008, 00:24   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

ASUS A3E notebook kullanmaktayım. 2.5 yıl oldu satın alalı. harddiski 40 gb ve sadece 5 gb dolu. gerisi boş. 512 mb ram var. bilgisayar çok yavaş.harddiski defalarca birleştiriyorum ama her defasında birleştirmelisiniz diyor. hızlandırmak için ne yapmalıyım. harddiskimi degiştirmeliyim yoksa raminimi arttırmalıyım? teşekkürler

1ol3irol
27-01-2008, 14:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

madem fazla doldurmuyosun harddiski, bir de hız istiyorsun ozaman 2.5" 80gb 7200rpm hdd öneririm ram'den önce... 5gb dolu olan bir hdd için 512mb ram yeter sana.. hdd fiyatını fazla bulursan 5400rpm olanını tercih edersin..

asdf29
27-01-2008, 19:00   |  #3  
Taze Üye
4 mesaj

Bende aynı bilgisayardan kullanıyorum ve harddiks doldu toplamda yaklaşık 4 gb boş alanım kaldı hatta hiç kalmamıştıda biraz dosya sildim boş alan açıldı.. harddiski genişletmeyi düşünüyorum ama harici hardisk mi alsam yoksa sistemin kendisini mi genişletsem karar veremedim.. harici alsam bir süre sonra bozulursa zor durumda kalırım, sistemin kedisini genişletsem uyum sorunu yaşar mıyım ve fiyatı çok daha fazla olur mu diye düşünüyorum..

Yine ram genişletmeyi düşünüyorum ama onda da uyum sorunu yaşar mıyım onuda bilmiyorum.. Emin değil

Son Düzenleme: asdf29 ~ 27 Ocak 2008 19:02
1ol3irol
27-01-2008, 19:39   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

eğer çok gezdiriyosan bilgisayarı bi süre sonra harici hdd bıktırabilir seni. ama ev kullanıcısıysan harici alabilirsin masanın üstünde durur. eski verilerin de sana kalır. harici hdd'ler dayanıklı oluyolar. ama daha pahalılar. ram genişletcem derken ram'ler arasındaki uyumsuzluktan mı bahsettin?

asdf29
27-01-2008, 20:27   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

Şuan pek gezdiremiyorum, sadece evde kullanıyorum..

Merhabalar...

Benim harici taşınabilir bir western digital hard disk im var . İçinde tabi ki çeşitli dosyalar...

Bu güne kadar tıkır tıkır çalışan hard diskim 2 gündür taktığımda benden biçimlendirme istiyor. Ve ben biçimlendirmek istemiyorum bilgilerimin kaybolmaması için...

Ne önerirsiniz ? Başka bir Pc de denedim aynı...

Ms-dos ta tarattığımda hata veriyor...

USB birimlerde böyle sorunlar çıkma ihtimali yüksek değil mi ? Böyle bir sorun olma ihtimalinde içindeki verilerim boşuna gitmiş olacak ve çok ağır bir kayıp olur bu benim için, normalde öenmli gibi gözükmesede bana göre önemli dosyalarım var..

Ram konusunda da ram ve harddisk genişletirken bilgisayarın diğer donanımları ile uyumlu olması gerek diye biliyordum ben.. 512 MB dan 1 GB ya da 2 GB a çıkarttırmayı düşünüyordum..

Son Düzenleme: asdf29 ~ 27 Ocak 2008 20:28
1ol3irol
27-01-2008, 20:54   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

evet usb'den bağlayınca öyle sorunlar çıkıyo. ben usb bellek takmıştım bana biçimlendir diye uyarı verdi. daha da kötüsü biçimlendir dediğimde bana biçimlendirme tamamlanamadı dedi. yani hiçbi şekilde kullanamadım onu. harici alma derim. ben de değiştircem ve içine yerleştircem..ram'e gelince de xp kullanıyosan 512 ile 1gb arasında bi fark olmuyo. sadece nfs carbon vb. oyunlarda yükleme esnasında biraz farkediyo. 2gb ise hiç düşünme derim. ama vista kullanıyosan farklı 512 ile 1 arasında dağlar kadar fark oluyo. bir de anakartın desteklediği aygıtları kullanırsan bi sorun çıkmaz..

asdf29
30-01-2008, 22:37   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

Xp yüklü bilgisayarda,  ben bilgisayarda çalışırken biraz fazla progam açarım bu yönden bazen tıkanmalar oluyor onunda ram'den kaynaklandığını düşünüyorum bu yüzden biraz yükseltmek istiyorum ? Bu yönden fazla bir yararını göremem mi oyun oynamam bilgisayarda.. 2gb'ı hiç düşünmeden mi alayım yoksa hiç aklıma bile getirmim mi tam anlamadım olumlu mu olumsuz mu :(

Anakartın desteklediği aygıtları öğrenmek için teknik servise danışmak gerek sanırım..

İlgin ve cevapların için teşekkürler..

soscomputer
30-01-2008, 23:46   |  #8  
Taze Üye
13 mesaj

slm zaten nptebookların içinden çıkan disk toplam 5000 saat veya 10000 saat ömrüvar sen 160 gb seagete bu hdd al içine taktır çıkan hdd usb box al onuda öyle kullan sorunun kalkar ayrıca 512 ram taktırırsan 2 senede daha kullanırsın max ama elden cıkarma ihtimalin varse cıkar yeni bi makina bak derim.