Asus EEE 701 Dokunmatik ekran+Bluetooth+Ekstra USB

DeLLyCeM
21-03-2008, 16:18   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Her zaman Asus EEE'mi dokunmatik ekranlı bir navigasyon cihazı olarak kullanmak istemiştim;
ve sonunda neden kendim yapmayayım dedim :D

Kullanmış olduğum USB hub, bu modeli seçmemin nedeni devresinin küçük olması ve USB çıkışlarının devreye konnektorler ile bağlı olması yani kolayca ayırılabiliyor...

USB hub'ı anakarta aşağıda belirttiğim yerlere lehimledim;

Halkaların anlamları;

Kırmızı: +5V
Siyah: Ground
Yeşil: + Data
Beyaz: - Data

Kullanmış olduğum dokunmatik ekran devresi. Devrenin LCD paneli içinde sol hoparlorun altına sığması için kesilip biçilmesi gerekiyor.Sığabilmesi için resimde işaretli olan kırmızı çizgide sonrasını kestim ve halka içindeki konnektoru cıkarttım.

Görüldüğü üzere devre tam oturuyor.

Dokunmatik ekran devresine lehimlemiş olduğum kabloları görebilirsiniz.

Temiz ve düzenli görünüyor :D

USB hub ve Bluetooth'un gereksiz kasa ve plastik parçalarından kurtulduktan sonra devrelerini birbirlerine sıcak silikon ile yapıştırdım sonrada anakarta çift taraflı bant ile sabitledim.

Kırmıızı halka ile işaretli olan kablo anakart üzerindeki pcie lehim noktalarından geliyor. (2. resimde gösterdiğim)
Kablonun ucuna mini usb konnektoru lehimledim ki usb cihazlarını kullanmak istemediğim zaman kolayca çıkarabileyim diye...

Mavi halka ile işaretli olan Bluetooth devresi ve usb hub'a yeşil ile işaretli olan konnektor ile bağladım. Bluetooth kullanmak istemediğim zaman konnektoru cıkarmam yeterli oluyor.

Pembe ile işaretli olan konnektorler ise dokunmatik ekran devresine gidiyor aynen bunda da kullanmak istemediğimde konnektoru çıkarmam yeterli....

Sarı halka ise boş bir usb port ileride belki içine yeni birşey bağlarım düşüncesiyle boş bıraktım.

Başka bir resim.

Başka bir resim.

Görüldüğü üzere usb konnektoru kolayca cıkarabiliyorum :D

LCD panelin toplandıktan sonraki hali görünürde hiçbir kabarma yok. LCD arkasındaki sünger plakayı kabarma yapmasın diye söktüm ve ayrıca ön panelin iç kenarları elde zımparaladım :D

Başka bir resim.

Başka bir resim.

Almış olduğum Bluetooth GPS alıcı (Royaltek RBT-2100), gayet küçük, 8 saat civarında pil ömrü var.

iGO8 kullanmayı tercih ediyorum çünkü harita, poi, ses dosyaları kusursuz ve 3 boyutlu görünüm desteği mevcut.

Benim mahalle :D

Tam ekran görünüm

3 boyutlu görünüm normalde etrafda binalar gözüküyor bizim buralarda önemli bir bina mevcut değil...

FOTOĞRAFLAR VE İŞÇİLİĞİN TÜMÜ BANA AİTTİR BENDEN İZİNSİZ SAĞDA SOLDA PAYLAŞILMAMASI ÖNEMLE RİCA OLUNUR...

Son Düzenleme: DeLLyCeM ~ 21 Mart 2008 16:35
DeLLyCeM
21-03-2008, 16:38   |  #2  
OP Taze Üye
4 mesaj

Bu modifikasyonları yaptıktan sonra CPU ısısının 5-6C civarında arttığını gözlemledim.

Kasa içindeki fan içerde bulunan boşluklardaki sıcak havayı tahliye ederek soğuma sağlıyor. Fanın sağ tarafını bu modifikasyonla doldurunca içerdeki hacimi azaltmış oldum ve sanırsam böylece hava akımımı düşürdüm.

Diğer yandan belkide kasayı sürekli açıp kapatmaktan dolayı thermal pad'lere zarar vermiş olabilceğimi düşündüm.

Ve sonrasında Asus'un kendi koyduğu aptal mavi yapışkan thermal pad'leri söküp yerlerine büyük, kalın ve daha iyi thermal pad'ler koymaya karar verdim

Asus'un koyduğu aptal mavi thermal pad.

Çıkardıktan sonra.

]

Kullandığım Thermal pad.

]

2 parça 25 x 25 mm ve 1 parça 35 x 35 mm kestim
ve alttaki gibi dikkatlice yerleştirdim.

]

Başka bir resim.

]

Sanırım bu büyük, kalın thermal pad'ler sonrasında ısı iletiminde ve sonrasında ısıda kayda değer bir düşüş olacak bir süre kullandıktan sonra haberdar edeceğim.

DeLLyCeM
21-03-2008, 17:20   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

Metacafe Video için aşağıdaki linki TIKLAYIN

Son Düzenleme: DeLLyCeM ~ 21 Mart 2008 17:21
DeLLyCeM
21-03-2008, 17:22   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj

Uzun zaman önce ilk düzgün Türkiye incelemesi için çekilmiş olan videolardan biri;

Warcraft 3 Dota
Live for Speed
Counter-Strike

Makinam o zaman OC'suz @630mhz ve 512mb ram