ASUS Kurtarma DVD yüklemesi

deli_dumrul
27-09-2010, 00:21   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Arkadaşlar selamlar

2 ay önce ASUS N61J aldım windows 7 kurulu. Hemen alır almaz gerekli programlarımı kurup ve ayarlarımı yapıp "Al Recovery Burner" ile backup yaptım ama bir türlü çalıştıramadım. Kullanma Kılavuzunda ve de internetten araştırdığımda kurtarma dvd'sini PC açık iken takın ve sürekli ESC'ye basın, sonra açılan menüden kaynak DVD seçip geri yüklemeye başlayın gibi bir açıklama var. Ama bunu bir türlü açamadım ben, sadece normal bir dvd gibi açılıyor dosyaları görüntüle şeklinde. Nette bir de pc'yi boot edip alt+f10 yap demişler, bir yerde de F10 yap demişler, ikisini de yaptım onlar da olmadı. Yalnız F10 ile denediğimde siyah bir ekran çıkıyordu ama dvd den seçme gibi bir ekran değildi bu. Önyükleme vs.. diye bir ekran çıkıyordu, altında da notebox vs.. bişeyler yazıyordu, enter dediğimde de yine değişen bişey olmuyor ve windows yine olağan başlıyordu.  Nasıl yapcaz acaba bunu işin içinden bir türlü çıkamadım?. Yardım lütfen.

Banned
27-09-2010, 00:44   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

CD takılı veBİLGİSAYAR KALIYKEN AÇIN VE BİOS EKRANINDA (boot seçenekleri gözükene dek) ESC TUŞUNA BASIN. Şeçeneklerde CD / DVD yazan yada cd dvd marka modelinizi belirten seçeneğe girin sistemi cd / dvd ile başlatmak için bir tuşa basın (ingilizce) şeklinde uyarı çıkar, herhangi bir tuşa basıp cd yi çalıştırın. Artık karşınıza çıkan seçenklerden kurtarma yapabilirsiniz.

deli_dumrul
29-09-2010, 03:26   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: khramn  
CD takılı veBİLGİSAYAR KALIYKEN AÇIN VE BİOS EKRANINDA (boot seçenekleri gözükene dek) ESC TUŞUNA BASIN. Şeçeneklerde CD / DVD yazan yada cd dvd marka modelinizi belirten seçeneğe girin sistemi cd / dvd ile başlatmak için bir tuşa basın (ingilizce) şeklinde uyarı çıkar, herhangi bir tuşa basıp cd yi çalıştırın. Artık karşınıza çıkan seçenklerden kurtarma yapabilirsiniz.
Öncelikle cevabın için çok teşekkür ederim. Mesajına cevap vermeden önce denemek ve ona göre yazmak istedim, o yüzden geç yazdım. Kullanma kılavuzunda o zaman yanlış açıklıyorlar, senin dediğin gibi açıklasalar hiç uğraşmayacakmışım, saolasın dvd kurtarma sayfası çıkıyor o zaman senin dediğin gibi yapınca. Yalnız bu sefer başka bir sorun, hem de çok büyük bir sorun ortaya çıkıyor.

Benim 5 tabe idi kurtama dvd'im. Panelden AI Asus Recovery'den DVD'yi seçtim ve restore yapmaya başla dedim. Tek tek tüm DVD'lerimi istedi ve 5. dvd'min restoresi de bitince your backup succesfully restored diye bir yazı da çıktı. Bu ana kadar herşey tam olması gerektiği gibi gözüküyordu. Ama öyle değil. Soanrasında restart atıyor kendi kendine tamam deyince ve sanki reboot edince F9' a basmışcasına ASUS'un Orjinal Fabrika ayarlarına döndüren Recovery Kurtarma paneli açılıyor. Herhalde devamı diye düşündüm ve burdan da tamam dedim ve devam ettim. Sonra bu da bitti ve windowsu tekrar başlatınca bir de ne göreyim ilk fabrka ayarlarına dönmüş. 

He tamam dedim bu sefer, demek ki DVD'den backup'larımı restore ettikten sonra bu ASUS Restore işini yapmayacakmışım dedim. Neyse, ben yine onca zamanımı harcayarak Kurtarma DVD'lerimden yine restore ettim. Tabi yine bir restart ve bu panel çıktı, bu sefer cancel dedim ve dvd restore haliyle yeniden restart attım. Bu sefer olacağını düşündüydüm ama sonuç yine hüsren, yine fabrika ayarları çıktı karşıma. Bu nasıl Kurtarma DVD'si anlamadım Şaşkın

Banned
29-09-2010, 11:27   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Ben recovery işleminin sistemi fabrika çıkışına döndüreceğini biliyor olacağınızı düşünmüştüm. Umarım veri kaybınız olmamıştır. İkinciyi boşuna yapmışsınız, birincide zaten recovery işlemi gerçekleşmiş. Bundan sonrası için size tavsiyem netten norton ghost (tavsiyem 12 nolu sürümü boot cd versiyonu) indirin ve sisteme kurun. Sonrasında ghost ile system backup (komple sistem yedeklemesi) yapın. Kayıt yeri olarak D diskinizi seçin  C diskinin imajını D de bir klasöre yedekleyin. Örneğin C diskinin kullanılan alanı 15 gb ise bunun yedeği 6-7 gb olacaktır. Artık ne zaman sistemde sorun olsa ister komple c diskine recovery istersenizde herhangi dosyalarınıza recovery yaparak yedeği geri yükleyebilirsiniz. Üstelik bu işlem 10-15 dk civarı sürecektir. Öyle saatlerce dvd ler uğraşmak zorunda kalmazsınız. Hem sistemi ghost cd ile açarak explore my computer seçeneğinden mevcut dosyalarını yedekleyebilir böylece recovery öncesi verilerinizi kurtarmış olursunuz. Nette ghost ile ilgili geniş bilgi bulabilirsiniz.

deli_dumrul
29-09-2010, 12:59   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: khramn  
Ben recovery işleminin sistemi fabrika çıkışına döndüreceğini biliyor olacağınızı düşünmüştüm. Umarım veri kaybınız olmamıştır. İkinciyi boşuna yapmışsınız, birincide zaten recovery işlemi gerçekleşmiş. Bundan sonrası için size tavsiyem netten norton ghost (tavsiyem 12 nolu sürümü boot cd versiyonu) indirin ve sisteme kurun. Sonrasında ghost ile system backup (komple sistem yedeklemesi) yapın. Kayıt yeri olarak D diskinizi seçin  C diskinin imajını D de bir klasöre yedekleyin. Örneğin C diskinin kullanılan alanı 15 gb ise bunun yedeği 6-7 gb olacaktır. Artık ne zaman sistemde sorun olsa ister komple c diskine recovery istersenizde herhangi dosyalarınıza recovery yaparak yedeği geri yükleyebilirsiniz. Üstelik bu işlem 10-15 dk civarı sürecektir. Öyle saatlerce dvd ler uğraşmak zorunda kalmazsınız. Hem sistemi ghost cd ile açarak explore my computer seçeneğinden mevcut dosyalarını yedekleyebilir böylece recovery öncesi verilerinizi kurtarmış olursunuz. Nette ghost ile ilgili geniş bilgi bulabilirsiniz.
Dosyalarımı zaten D'ye yedeklemiştim önceden Allah'a şükür, ama şöyle kaybım oldu windowsda kullandığım ayarlar, programlar vs.. o düzeni tekrar kurana kadar bir hayli zamanımı alıyor. Ben AI Recovery yaptığımda da o an C'deki tüm programlar ve ayarlar dahil komple image alıp o şekilde yükleyecek Kurtarma DVD'si diye düşünmüştüm. Sanırım bunu yapan o zaman sadece Norton Ghost, bu istediğimi. O zaman Kurtarma DVD'sine de gerek yok anladığım kadarıyla, çünkü pc'deli RECOVERY dosyasına ellemedikten sonra her pc çöktüğünde reboot edip F9 diyerek de Recovery işlemi yapabiliyoruz. Kurtarma DVD olayı sanırım o zaman sadece RECOVERY de zarar görürse yada yanlışlıkla silersek diye düşündükleri bir olay o zaman yanlış mı anladım. Yoksa tüm programlar ve kullandığın ayarları da aynen Norton Ghost gibi kurtaran bir sistem değil o zaman.

Northon Ghost'un methini pek duymuştum ama hiç kullanmadıydım. Bundan sonra inşallah onu kullanayım ve onunla bir yedek alayım. Çok teşekkür ederim değerli cevaplarınız için, çok yardımcı oldunuz gerçekten. ;)

Son Düzenleme: deli_dumrul ~ 29 Eylül 2010 13:01
evren evren
20-12-2012, 03:24   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

kurtarma dvd sini daha sonra olusturdum. fakat su an eski bilgilerim fabrika ayarlarına döndüğü için gitti. ama asus regestry diye bir sey çıkıyor. bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Sakbag
13-02-2013, 21:23   |  #7  
Sakbag avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
22 mesaj

Benim de bir sorum olacak,Asus recovery kullanmayı düşünüyorum çünkü elimde hiç bir ürün kurtarma diski yok windows 7 için. Bilgisayarı ilk hangi halde aldıysam o hale gelmesini istiyorum ben fabrika ayarları olsun yani direkt format etkisi istiyorum,yazdıklarınıza göre de bu işi yapıyor,yani bir nevi ürün kurtarma diskini kendisi yaratıyor bu program. Ancak merak ettiğim şey şu,siz de yazmışsınız,Asusun kendi videolarında da en az 4 dvd istiyor,sadece windowsu kuruyorsa diğer bilgileri back up yapmıyorsa bu kadar yer tutan şeyi nedir acaba bilgisi olan?