Asus m51va253dv

Elesius
13-03-2009, 11:09   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
75 mesaj

Asus m51va253dv laptobunu 10gün önce aldım fakat dün akşam kavuşabildim. Laptopta ilk önce neler yapmam gerekiyor. Hangi gereksiz programlar var? Neleri silip neleri yüklemem gerekiyor? Ayrıca bilgisayarda Allah korusun bi sorun olduğunda recovery cdsiyle ilk haline dönebiliyor muyuz yoksa ilk açtığımızda bişeyler yapmamız gerekir mi? Şimdiden Teşekkürler.. Bu sorduklarımı bu seriyi kullanan herkes biliyordur. Lütfen bu soruları okuduğunuzda cevap veriniz. Tekrar Teşekkürler..

mayel
13-03-2009, 20:53   |  #2  
Yıllanmış Üye
201 mesaj

Slm arkadaşım ilk cevap vermek bana nasip oldu:Bende ASUS kullanıcısıyım.Öncelikle işe şöyle başlayayım.Bu sadece Asuslar için değil diğer tüm markalar için geçerlidir:Vistada bilgisayarı çok fazla zorlamamalısın ki zorlasanda çok iyi verim alamazsın.Ben aldığımda vista idi.Çok sorun çıkardı.Tabi bu biraz benle alakalı lakin ben çok oyun oynarım(ağır oyunlar tabii) ve de yazılım çok kurardım.Vista yı da arkasından itele itele idare etmeye çalışırdım.Ama şimdi Xp ye geçtim çok rahatım...Evet bir bilgisayarda olması gereken yazılımlara gelince...Öncelikle kaspersky ya da norton antivirüsün olmalı.Kasperle tarama yapınca kasar ama sadece tarama yapınca...Ardından performasn yazılımı:ADVENCED SYSTEM CARE PRO 3 olmalı.Faydasını görürsün.Birde yourinstaller yazılımını istersen kur.Kaldırılmayan yazılımları bilgisayardan kaldırır-siler.Birde ufak bir öneri C:\WINDOWS\Prefetch gir ve oray temizle yani sil.Bunu 2-3 günde bir yap.recovery cdsiyle ilede evet bilgisayarın ilk haline döner.Yani bir kurtarma yazılımı...Birde bilgisayar açılınca sağ alt köşede bulunan yazılımlar az olsun.Yani bilgisayar açıldığında o sağ alt köşdeki yazılımlarıda açar yani bilgisayar durduk yere ağırlaşır.Orası ne kadar az olusa(kullanmadığın yazılımlar olamsın mesela orda) o kadar iyi.Bunu çözmenin yolu ise çalıştıra gelip:msconfig yaz ve başlangıç sekmesine tıkla.Ordan bilgisayar açıldığında nelerin açılması gerektiğini ayarla.zor değil inan bana.Hadi hayırlı uğurlu olsun.Güle güle kullan

Elesius
13-03-2009, 22:17   |  #3  
OP Üye
75 mesaj
mayel
Slm arkadaşım ilk cevap vermek bana nasip oldu:Bende ASUS kullanıcısıyım.Öncelikle işe şöyle başlayayım.Bu sadece Asuslar için değil diğer tüm markalar için geçerlidir:Vistada bilgisayarı çok fazla zorlamamalısın ki zorlasanda çok iyi verim alamazsın.Ben aldığımda vista idi.Çok sorun çıkardı.Tabi bu biraz benle alakalı lakin ben çok oyun oynarım(ağır oyunlar tabii) ve de yazılım çok kurardım.Vista yı da arkasından itele itele idare etmeye çalışırdım.Ama şimdi Xp ye geçtim çok rahatım...Evet bir bilgisayarda olması gereken yazılımlara gelince...Öncelikle kaspersky ya da norton antivirüsün olmalı.Kasperle tarama yapınca kasar ama sadece tarama yapınca...Ardından performasn yazılımı:ADVENCED SYSTEM CARE PRO 3 olmalı.Faydasını görürsün.Birde yourinstaller yazılımını istersen kur.Kaldırılmayan yazılımları bilgisayardan kaldırır-siler.Birde ufak bir öneri C:\WINDOWS\Prefetch gir ve oray temizle yani sil.Bunu 2-3 günde bir yap.recovery cdsiyle ilede evet bilgisayarın ilk haline döner.Yani bir kurtarma yazılımı...Birde bilgisayar açılınca sağ alt köşede bulunan yazılımlar az olsun.Yani bilgisayar açıldığında o sağ alt köşdeki yazılımlarıda açar yani bilgisayar durduk yere ağırlaşır.Orası ne kadar az olusa(kullanmadığın yazılımlar olamsın mesela orda) o kadar iyi.Bunu çözmenin yolu ise çalıştıra gelip:msconfig yaz ve başlangıç sekmesine tıkla.Ordan bilgisayar açıldığında nelerin açılması gerektiğini ayarla.zor değil inan bana.Hadi hayırlı uğurlu olsun.Güle güle
Çook teşekkürler. Laptobla birlikte 90günlük norton antivirüs vardı. Bunun yada kasperskynin tam sürümünü nerden bulabiliri. Nod32 nasıl iyi mi?

nba_01_01
14-03-2009, 08:55   |  #4  
Taze Üye
14 mesaj

bence nod32 kullanma arkadaşın dediği gibi norton yada kaspersky kullan bana göre kaspersky daha iyi ama bilgisayarını biraz kasabilir

Banned
14-03-2009, 09:37   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
934 mesaj
mayel
Bu sadece Asuslar için değil diğer tüm markalar için geçerlidir:Vistada bilgisayarı çok fazla zorlamamalısın ki zorlasanda çok iyi verim alamazsın.Ben aldığımda vista idi.Çok sorun çıkardı.Tabi bu biraz benle alakalı lakin ben çok oyun oynarım(ağır oyunlar tabii) ve de yazılım çok kurardım.Vista yı da arkasından itele itele idare etmeye çalışırdım.Ama şimdi Xp ye geçtim çok rahatım...

Birde ufak bir öneri C:\WINDOWS\Prefetch gir ve oray temizle yani sil.Bunu 2-3 günde bir yap.

ukalalığının bu kadaranıda da pes doğrusu
bende asus kullanıyorum
cod5-4,crysis dahil bütün güncel oyunları çatır çatır oynuyorum hemde saatlerce
1.5 senedeir aynı vista yı kullanıyorum hiç kurtarma cd sini bile takmadım
7-8 sanitede açılıyor
113 tane program kurulu şu anda ve hiç abartısız bine yakınıda kurulup silindi
eğer xp kullanıyor olsaydım ki senelerce kullandım şimdiye kadar enaz 5-6 format yemişti makina
prefetch klasörüne gelince neresinden anlatayımki..
arkadaşım sen sen ol böyle saplantılı insanların tavsiyelere uyma xp ye çevireyim deme

Elesius
14-03-2009, 11:00   |  #6  
OP Üye
75 mesaj
aapociapo
prefetch klasörüne gelince neresinden anlatayımki..
arkadaşım sen sen ol böyle saplantılı insanların tavsiyelere uyma xp ye çevireyim
Ben zaten xpye çevirmeyi düşünmüyorum. Pretech klasörü ne oluyor niye silmem gerekiyor?

Banned
14-03-2009, 12:09   |  #7  
Banlandı
934 mesaj
Elesius
Ben zaten xpye çevirmeyi düşünmüyorum. Pretech klasörü ne oluyor niye silmem gerekiyor?
arkadaşım onu silmen falan gerekmiyor bu xp zamanından kalma bir efsanedir biliyorsun bu forumlarda kimin ne olduğu belli diil 10 yaşında çocukta ahkam kesiyor bilgisayarını sadece oyun oynamak için kullananda
zamanın birinde birisi yazmış böyle bişi sonra kopyala yapıştır la yayılmışta yayılmış eğer ingilizcen varsa ciddi yabancı forumlarda biraz araştırma yaparsan bunun ciddi yapılmış incelemelerini bulabilirsin bazı yerlerde pc yi hızlandırır bunu silmek ama çoğu yerde yavaşlatır sonuçta prefecth teknolojisi patenti alınmış son derece yayarlı bir teknolojidir.Ama bunu yazanda biryerlerde okuyup uygulamış yararlı olduğunu zannediyor sonra ben vistayla problem yaşadım xp iyidir diyor sen kimin yazdığı belli olmayan her öneriyi uygularsan sana vista mı dayanır kardeşim.Vistayı yapanlar zaten köylü ya bunlar daha akıllıKahkaha
Arkadaşım senin soruna gelince eğer uzun süre bilgisayarını sorunsuzca ve hızlı bir şekilde kullanmak istiyorsan sana tavsiyelerim şunlar;
1-öncelikle bilgisayarına ccleaner,adwanced system care,tuneup 2009,revo 1.8 ve secunia pcı programlarını kur.
2-Norton zaten deneme sürümü ve bilgisayarı kasar onu kaldır yerine eğer ücretsiz istiyorsan avira free yi kur sonrada comodo firewall u kurup windows un güvenlik duvarını devre dışı bırak.Ayrıca adaware anniversary edition ve spybot s&d programlarını kur ve  önerilen zamanlarda bunlarla sstemini tara
eğer para veririm diyorsan ben avira premium securty suit i kullanıyorum ve çok memnunum ama kaspersky kullanan arkadaşlarda memnunlar ikisinden birini seçebilirsin
3-Özellikle ekran kartının sürücüsünü güncel tut bu oyunlar için elzemdir.Muhtemelen pc yeni olduğu için sürücüsü güncel değildir aygıt yöneticisinden ekran kartının sürümüyle bu sayfadaki

sürümü karşılaştır seninki muhtemelen daha eskidir bununla güncelle.
4-denetim masasından başlangıç progranları sekmesine ulaş orada başlangıçta çalışan programlar için ayrıntılı açıklama vardır kullanmadıklarını kaldır de bu programı kaldırmaz sadece başlangıçta çalışmasını engeller gerek olduğunda sen manuel olarak çalıştırırsın buradaki program sayısı 15 i geçmesin
5-diskini düzenli olarak 1-2 ayda bir vistanın disk birleştirme sihirbazı ile birleştir 3. parti programlarda bu işi yapar ama en güvenlisi vistadır kullandığım için biliyorum
6-ilk başta verdiğim programlara gelince
ccleaner i haftada bir kullan sistemindeki çöp dosyaları temizle
awc ve tuneup ı biraz kurcalaman gerekecek kullandıkça öğrenirsin ama kayıt defterini temizle ve bu programlarda bir profil oluşturman istenecek bu profili oluşturup bilgisayarını bu profile göre optimize et.Karışık görünebilirler ama sonderece basit ve yararlı programlardır
secunia ise bir program güncelleme yazılımıdır ayda bir sistemini tarat o sana sisteminde güncel olmayan program olup olmadığını söyleyecektir kendi sihirbazı ile kolayca güncel olmayan programları güncelleyebilir ve olası güvenlik açıklarından korunabilirsin
sisteminden program kaldıracağın zaman revo yu kullan 4. seçeneği seç ve sana gösterdiği herşeyi sil.
7-ve en önemlisi yeterli bilgin yoksa gizli klasörleri göster seçeneğini asla açma ve kayıt defterine manuel müdahalede bulunma özellikle forumlarda kayıt defarine şunu yaz hızlanır bunu yaz uçar gibi önerilere kulak asma
internetten indirdiğin hiçbir program için çalıştırı seçme kaydet de virüs taraması yaptıktan sonra programı kur
şimdilik aklıma gelenler bunlar eğer tavsiyelerime uyarsan senelerce sorunsuzca kullanırsın işletim sistemini xp gibi 3 ayda bir format atman gerekmez kolay gelsin

Son Düzenleme: aapociapo ~ 14 Mart 2009 12:22
Elesius
22-03-2009, 11:10   |  #8  
OP Üye
75 mesaj
aapociapo
... sana tavsiyelerim şunlar;
1-öncelikle bilgisayarına ccleaner,adwanced system care,tuneup 2009,revo 1.8 ve secunia pcı programlarını kur.
CCleaner Advanced System Care programları kayıt defterini temizliyor. Orayı temizlemesi sorun yaratır mı? Vista çökmesin sonra :))

elsad
22-03-2009, 19:56   |  #9  
Üye
71 mesaj

vitsta niye coksun?

Banned
22-03-2009, 23:54   |  #10  
Banlandı
934 mesaj
Elesius
CCleaner Advanced System Care programları kayıt defterini temizliyor. Orayı temizlemesi sorun yaratır mı? Vista çökmesin sonra :))
yok güvenle kullanabilirsin ben 1.5 senedir vistayla beraber kullanıyorum hala aynı vistageri yükleme bile yapmadım ayrıca bu iki programda sildiklerinin yedeğini alırlar problem olursa geri yüklersin(programın içinden)