Asus P5QC uyumluluk listesi hakkında yardım

metaroth
23-03-2010, 13:02   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
251 mesaj

merhaba arkadaşlar bu asus beni yedi bitirdi.uyumluluk listesinde olan remlerden lanet olsun yaa diyip almaya karar verdim corsair alacağım ama uyumluluk listesinde corsair in şu modeli var.

CORSAIR CM3X1024-1333C9DHX DDR3 1333 1024MB

ben 2x2 4 gb almak istiyorum şimdi bu modelin 2 gbliğini alırsam anakartıma uyumsuz mu olacak yine?vatan bilgisayardan baktım böyle açık açık model yazmamışlar nasıl bulabilirim.satan doğru düzgün güvenilir bir yer varmı bildiğiniz.
uyumluluk listesinin tamamı:

http://www.asus.com/999/download/products/2331/2331_10.pdf

buda başka bir liste (dahamı yeni dahamı eski anlamadım)bir el atıverin

ayrıca ekran kartımı da o\ c yapmak istiyorum.şu linke konu açmıştım ama cevap gelmedi.https://www.chip.com.tr/forum/ge- ... yardim_t157383.html o\c işinden anlayan arkadaşlar varsa bakıp yardım edebilirmi?bilgisayarda vtune falan yüklü ama (anakart cd sinden)onunlada yapılabilirmi güvenlimi?

Son Düzenleme: metaroth ~ 23 Mart 2010 13:07
Süleyman.
23-03-2010, 13:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Rem uyumluluk listeleri örnek olarak verilir sadece, "Listedeki modeller haricinde kullanılmaz" demek değildir. Remler standart olduğu için hemen hepsini de kullanabilirsiniz. Uyumsuzluk meselesi biraz şans işi.

Diğer sistem bileşenleriniz neler? PSU kaç watt ve markası nedir? "Overclock"un garantisi olmadığı için kimse size % 100 şöyle olacak diyemez. Ancak tahminlerde bulunulabilir...

metaroth
23-03-2010, 14:23   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Rem uyumluluk listeleri örnek olarak verilir sadece, "Listedeki modeller haricinde kullanılmaz" demek değildir. Remler standart olduğu için hemen hepsini de kullanabilirsiniz. Uyumsuzluk meselesi biraz şans işi.
nasıl yani tam anlamadım.ben bilgisayarda abuk sabuk sorunlar yaşıyordum.asus dakilere sordum sistem özelliklerini falan yazdım dedilerki uyumluluk listesine bakın remleriniz uyumluluk listesinde yok.uyumluluk listesinde onları kullanın.

en son dün 4 gb nin 2 gbsini görmediğini gördüm.birini çıkardım 2 gb olarak görmeye başladı diğerini takınca bütün aletler çalışıyor ama windows açılmıyor ekrana görüntü gelmiyordu.uyuz oldum birçok şey denedim.en son çalışan ubuntu ile linuxdan remlere bakayım dedim baktığımda 4 gb de çalışıyordu.sonra windoz a döndüm sorunsuz açılmaya başladı.ama arada mavi ekran çıkıyor çok hızlı geçtiği için okuyamıyorum bilgisayar yeniden başlar gibi yapıyor ama başlamıyor siyah ekranda kalıyor. mini dump la ilgili birşeyler yazıyor görebildiğim kadarıyla.altta çok hızlı 0 dan yüze giden sayılar görüyorum.of of bağırsak gazı oldu yani anlayacağınız

Süleyman.
23-03-2010, 14:35   |  #4  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Bir arkadaş da benzer sorunlar yaşamıştı geçenlerde. Bana kalırsa bu Asus servisi rem uyumsuzlukları sorunları için "RAM destek listesi" meselesini biraz istismar ediyor.

Sistem bileşenleriniz ve işletim sisteminiz nedir? BIOS'unuz güncel mi?

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 23 Mart 2010 14:36
GameRMan
23-03-2010, 14:40   |  #5  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,045 mesaj

Bir arkadaş sanırım benim :) Lanet olası sorunu çözene kadar, Anakart,Ram,PSU, değiştirildi. En sonra E. Kartından Leş gibi bir koku geldi ve 3 gün önce kart yandı. Bu gün Yeni GTS250 takıp yarın verecekler kasayı. Süleyman sanırım sorun en basından beri VGA daymış. Ama, kendini bariz bir şekilde belli etmedigi için anlayamadık. En son yandıda kurtulduk işte İnş. bu sefer olmuştur. :) ASUS SENDEN NEFRET EDİYORUM :P

Süleyman.
23-03-2010, 14:42   |  #6  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

İnşallah senin sorunun kaynağı bulunmuştur artık. :)

metaroth
23-03-2010, 14:45   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj
Bir arkadaş da benzer sorunlar yaşamıştı geçenlerde. Bana kalırsa bu Asus servisi rem uyumsuzlukları sorunları için "RAM destek listesi" meselesini biraz istismar ediyor.

Sistem bileşenleriniz ve işletim sisteminiz nedir? BIOS'unuz güncel mi?
ya bilmiyorum ki sallamasyon yaparlarmı öyle.gerçi yaparlar türkiye burası belli olmaz.

q8400 işlemci var,9500gt ekran kartı var,4 GB DDR3 1333MHz CL9 Dual KIT Ram (KVR1333D3N9K2/4G) rem var.asus p5qc anakart var.460 wat psu var.bu gün güncelledim herhalde tam anlayamadım yani güncelledimmi güncellemedim mi bir açıldı bir açılmadı falan sonra şu yukarıdaki yazdığımı yaptım sorunsuz açıldı bilgisayar.ama remlere dokununca sapıtıyor namussuz ilk geldiğinde de yapmıştı araştırdı araştırdı bulamadılar 1 senedir sorunsuz çalışıyor du ne zamanki remin birini görmemeye başladı benim onu sökmemle hikayemiz başladı

metaroth
23-03-2010, 14:48   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj
Alıntı: GameRMan  
Bir arkadaş sanırım benim :) Lanet olası sorunu çözene kadar, Anakart,Ram,PSU, değiştirildi. En sonra E. Kartından Leş gibi bir koku geldi ve 3 gün önce kart yandı. Bu gün Yeni GTS250 takıp yarın verecekler kasayı. Süleyman sanırım sorun en basından beri VGA daymış. Ama, kendini bariz bir şekilde belli etmedigi için anlayamadık. En son yandıda kurtulduk işte İnş. bu sefer olmuştur. :) ASUS SENDEN NEFRET EDİYORUM :
değilmi sanırım bende yazmıştım hatta remleri değiştirmiştin sonra oldu falan yazmıştın sanırım. aynen nefret ettim asustan.

GameRMan
23-03-2010, 14:51   |  #9  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

Aynen Bidaha asus almam :)
Süleyman. Kart yandı bi koku geldi anlatamam ev yanıyo sandım. Zaten olmazsada bir tek değiştirilmeyen Q8300 kaldı :)

Süleyman.
23-03-2010, 14:59   |  #10  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Bir kere mevcut remleriniz rem destek listesinde var. Ayrıca destek listesinde olmasa bile, dünyada üretilen bütün remler için standartlar vardır ve bu standartlara uymak zorundadır rem üreticileri. Bu yüzden hangi marka olduğu çok fark etmez, destek listesinde görmeseniz bile takıp kullanabilirsiniz.

Gelelim sizin soruna, BIOS güncellemesi önemli çünkü birkaç tane arttırılmış rem uyumluluğu içeren BIOS sürümü mevcut, son sürüm dahil. O yüzden öncelikle BIOS'u güncelleyin. CPU-Z yazılımı ile bakabilirsiniz mevcut BIOS sürümünüze.

İkincisi, rem modüllerinden biri arızalı da olabilir anlattığınıza göre. İşletim sisteminiz nedir?

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 23 Mart 2010 15:01
metaroth
23-03-2010, 15:01   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj

vista 32bit sp2 modüllerden biri arızalı olsa linuxda 4 gb olarak görüyor.ayrıca şimdi de 4 gb olarak görmeye başladı

Süleyman.
23-03-2010, 15:08   |  #12  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Rem arızası meselesi hiç belli olmaz. Onun testini yapmak lazım. Öncelikle BIOS'u güncelleyin. Daha sonra da sistemi CD'den başlatarak remleri test edin.

"Windows Memory Diagnostic" veya "Memtest" yazılımını indirip CD'ye disk kalıbı (.ISO) olarak yazdırın. Sonra da test edin. Eğer test esnasında takılırsa, remlerinizde sorun vardır.

http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp
http://hcidesign.com/memtest/download.html

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 23 Mart 2010 15:10
metaroth
23-03-2010, 15:08   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj

uyumluluk listesinde 1600 mhz olan modeli var bendeki 1333 mhz olan model o yok listede.geçen sene remleri değiştirdik deyip yine yollamışlardı ama aynı sorun oldu yine.bozuk olsa hep bozuk olur dimi.ayy allahım .deli edecek bu pc beni hayatımda hiç böyle saçma sapan bir sorunla karşılaşmadım.

metaroth
23-03-2010, 15:12   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj
Rem arızası meselesi hiç belli olmaz. Onun testini yapmak lazım. Öncelikle BIOS'u güncelleyin. Daha sonra da sistemi CD'den başlatarak remleri test edin.

"Windows Memory Diagnostic" veya "Memtest" yazılımını indirip CD'ye disk kalıbı (.ISO) olarak yazdırın. Sonra da test edin. Eğer test esnasında takılırsa, remlerinizde sorun vardır.

http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp
http://hcidesign.com/memtest/download.html
teşekkür ederim hemen indirip deneyeceğim ama verdiğiniz linklerde iso  yok ufacık bir exe var 13 kb falan

Süleyman.
23-03-2010, 15:22   |  #15  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Öncelikle BIOS'u güncelleyin. .exe dosyasını tıkladığınızda zaten CD'ye disk kalıbı olarak yazma seçeneği çıkıyor.

metaroth
23-03-2010, 15:28   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj

mem test ile test yaptım şu aşşağıdaki gibi 90 tane falan hata verdi sadece rakamlar değişikti.
[URL=http://img155.imageshack.us/i/ekranalntsi.jpg/][/URL]

Süleyman.
23-03-2010, 15:35   |  #17  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

BIOS'u güncellemiş miydiniz? Reminizde sorun var şu an görünene göre. Bir de "Windows Memory Diagnostic" ile test edebilirsiniz.

metaroth
23-03-2010, 16:11   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj
BIOS'u güncellemiş miydiniz? Reminizde sorun var şu an görünene göre. Bir de "Windows Memory Diagnostic" ile test edebilirsiniz.
dediğiniz gibi windowsunkiyle test ediyorum şimdi uzun sürecek sanırım.7.aşama da şu anda kaça kadar uzuyor bilmiyorum ama bitince yazacağım buraya.

Süleyman.
23-03-2010, 16:13   |  #19  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Evet, Windows'unki biraz uzun sürüyor.

metaroth
23-03-2010, 16:50   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj
Evet, Windows'unki biraz uzun sürüyor.
program ilk çalıştığında hata yok falan diyordu.sonra alt kısımda söyle şeyler çıkmaya başladı.

Süleyman.
23-03-2010, 17:04   |  #21  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Sorun var remlerde, büyük ihtimalle de o tek olarak taktığınızda Windows'da sorun yaşadığınız modülde. Kaçıncı söyleyişim bilmiyorum ama BIOS'unuzu güncellediniz mi? BIOS güncellemesi sonrası da remler testi geçemiyorsa, garantiden değiştirilmelerini talep edin.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 23 Mart 2010 17:05
metaroth
23-03-2010, 17:11   |  #22  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj

evet güncelledim testi yapmadan önce yapın demiştiniz.yardımınız için teşekkür ederim.hayatımda en sevmediğim iş türkiyede garanti ile uğraşmak 15 -20 gün gelmez şimdi :(en güzeli amerikadaki sistem garantiyi siz yaptırıyorsunuz sağlık sigortası gibi ama bozulunca on numara işlem yapılıyor

Süleyman.
23-03-2010, 17:14   |  #23  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Belki hemen yenilerini verirler veya geçen süre içerisinde bilgisayarsız kalmayacağınız bir çözüm sunarlar...

50promil
24-03-2010, 14:43   |  #24  
Yeni Üye
43 mesaj
Alıntı: metaroth  
vista 32bit sp2 modüllerden biri arızalı olsa linuxda 4 gb olarak görüyor.ayrıca şimdi de 4 gb olarak görmeye başladı
ilginç birşeymiş.bozuk sa madem nasıl görüyor pc şimdi 4 gb?asus ların ddr3 lerinde hep uyumsuzluk var zaten uluslararası forumlarından bakabilirsin.

metaroth
24-03-2010, 20:32   |  #25  
OP Yıllanmış Üye
251 mesaj
Alıntı: 50promil  
ilginç birşeymiş.bozuk sa madem nasıl görüyor pc şimdi 4 gb?asus ların ddr3 lerinde hep uyumsuzluk var zaten uluslararası forumlarından bakabilirsin.
rem testi de yaptık gerçi ama asus forumun yöneticisi şu mesajı yazdı

"Bu konuda asus anakartlar oldukça hassas, kesinlikle uyumluluk listesinin dışında bir ram almayın, anakart yüke bindiği anda donma, kendini resetleme ve ya mavi ekrana düşme gibi sorunlar yaşamaya başlıyor. Kesinlikle önermem (deneyimlerimle sabittir)..."

bilmiyorum artık yani.remler değişip gelince göreceğiz eğer dedikleri doğruysa aynı ameleliği yapası lazım.dediğin gibi baktım evet çok şikayetçi olan var.asus almamak en iyisi herhalde.zaten i7 lerde çıktı.kutusunda 10 numara o\c olur yazıyorlar ama :D bilmiyorum yani elimde kalır diye korkuyorum açıkcası.