ASUS RX480 ve i5-7500 Kasa Toplama

Ş@n
21-04-2017, 17:17   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2008

 

Herkese merhaba,

Son 3-4 senedir aklımda güzel bir kasa toplamak vardı. Kısmet bugüne imiş. Hangi donanım parçalarını satın alacağıma sonunda karar verdim. Ancak güç kaynağı hakkında hala kararsızım ve açıkcası oldukça kafamı karıştırıyor. Öncelikle almak istediğim bu kasadan beklentim 3-4 sene içerisinde çıkacak oyunları yüksek grafiklerde olmasa bile sorunsuz, sıkıntısız çalıştırması. Tekrar parça yenileme, güçlendirme gibi şeyler yapmayacağım. Zaten çok yüksek beklentilerim yok. Yeter ki orta ayarlarda dahi olsa akıcı bir şekilde oyun oynayabileyim. Ayrıca, SSD yi de sonradan ekleyeceğim. Temel parçaları güçlü tutmak istiyorum ve işletim sisteminde fazla birşey yapmayan bir kullanıcı olduğum için şimdilik SSD yi gözardı ettim. Sorularıma geçmeden önce almayı düşündüğüm sistemi güç kaynağı hariç belirteyim;

İşlemci: Intel Core i5 7500 Soket 1151 3.4 ghz 6 MB Önbellek 14nm
Anakart: ASUS PRIME B250M-K Intel B250 Soket 1151 DDR4 2400 Mhz
Ekran Kartı: ASUS RX480 8GB STRIX GDDR 256Bit AMD Radeon DX12
RAM: GSKILL 16GB (2*8GB) Ripjaws V Kırmızı DDR4 2400 Mhz CL15 1.2V Dual Kit Ram
Harddisk: WD 3.5'' 1 TB Caviar Blue SATA 3.0 7200 Rpm 64 MB
Kasa: Everest Rampage 77 USB 3.0 MidT ATX

İlk sorum güç kaynağı hakkında. İnternette yaptığım araştırmalar açıkcası kafamı oldukça karıştırdı. Kimisi Zalman ZM600-LX 600 Watt ve ya CORSAIR VS 550W yeterli olur ve işini görür diyor. Kimisi de Seasonic 620W 80+ Bronze M12II-620 (modüler) öneriyor. Zalman LX ve CORSAIR 250 TL civarında fiyatlara sahip. Seasonic'in ise 430 TL civarı bir fiyatı var. Aradaki fiyat farkı Seasonic'in daha kaliteli olduğunu açıkca ortaya koyuyor. Ancak farklılıkları tam olarak nelerdir? Seasonic' in daha iyi güç sağladığı ve dalgalanmalarının az olduğu söyleniyor. Elektirik kesintisi gibi (benim yaşadığım bölgede hatrı sayılır sıklıkla meydana gelir) durumlarda parçaları daha iyi koruduğu söyleniyor. Seasonic böyleyse Zalman ile Corsair' in farklı olduğu noktalar nelerdir? Zalmanla Corsair'e para vermeye değmez mi ve çok mu yetersiz kalır? Zalmanla Corsair almakla parçaları tehlikeye mi atmış olurum? Aradaki 200 tl fark benim için fazla değil ve seasonic'i alabilirim. Ancak, Zalman ve ya Corsair uyumlu ve sorunsuz çalışacaksa 200 tl fazladan gereksiz yere para harcamak istemiyorum. Ne tavsiye edersiniz?

İkinci sorum işlemci soğutucusu hakkında. Almayı düşündüğüm işlemcinin kendi fanının yeterli olacağını düşünüyorum ve araştırdığım kadarıyla iyi bir stok fanı olduğu söyleniyor. Eğer 240 tl lik bir güç kaynağı alırsam işlemciye ayrı olarak soğutucu almayı düşünüyorum. Ama işlemciyi soğutayım derken tüm donanımları zayıf bir güç kaynağı ile besleyerek parçaları tehlikeye atmak istemiyorum. İşlemci soğutucusu alırken önceliğim güç kaynağının yeterli olması. 240 tl civarı fiyata sahip bir güç kaynağı yeterli olacaksa işlemci soğutucusu alacağım. Hem 430 TL lik bir güç kaynağı hem de işlemci soğutucusu alacak bütçem yok.

Üçüncü sorum anakart ve kasa hakkında. Kasa ve anakartlar hakkında çok az bilgiye sahibim. Anakart kasanın içine düzgün bir şekilde oturup sığar mı bilmiyorum. Ayrıca 3 fanlı büyük ekran kartını da takınca sanki kasanın içine sığmayacak ve ya çok dar olacak gibi geliyor ve hava akışı zayıf kalacak diye düşünüyorum. Kasaya daha fazla para vermem pek mümkün değil ama sıkıntı çıkartacaksa elbette değiştiririm.

Dördüncü sorum bu kasayı bağlayacağım ekran hakkında. Elimde ikisi de eski olmak üzere bir adet PS4 ü bağladığım TV ve mönitörüm var.
TV:22" D450 Series 4 Full HD LCD TV
Monitör:200WB7ES/00 hakkında ayrıntılı teknik özellikler
Her ikisinin de yetersiz olduğunu biliyorum. Ancak, şimdilik yeni bir monitör almak benim için ikinci planda. 1-2 ay sonra yeni bir monitör alabilirim. Elimdeki TV ya da monitör çok mu zayıf ve yetersiz kalır? Eğer kullanırsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım? Toplamak için kafa patlattığım kasanın karşılığını alamaz mıyım?

Son sorum ise almayı düşündüğüm parçalar hakkında. Aralarında değmez dediğiniz, onu alacağına şunu al dediğiniz parça(lar) var mı? Parçaları satın almayı düşündüğüm firma piyasadaki diğer satıcılara göre ürünlere daha yüksek fiyat koyuyor. Buna karşılık daha iyi bir garanti hizmeti sunuyor. Bu yüzden fiyat-performans açısından biraz düşük kalmış olabilir ama bana yeterli olacağını düşünüyorum.

Son olarak, herşeyin uyumlu ve 3-4 sene sorunsuz çalışacağından tam emin olmadan kasayı toplamayacağım. Bu yüzden yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler...