Asus x550vc bios ssd görmüyor

Set0nAs
09-12-2016, 20:51   |  #1  
Set0nAs avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhabalar. Asus X550vc model laptopumda temel HDD yuvasında SSD, DVD yerinde ise HDD takılı. 2 diskte de Windows 8.1 kurulu. BIOS'tan önceliği değiştirme şeklinde istediğim HDD'deki sistemi kullanabiliyorum. Dün gece SSD'ye format atmak istedim ve format tamamlanmadan PC kendiliğinden kapandı. Şimdi ise BIOS'ta advanced sekmesi altında sata configuration bölümünde diski görebiliyorum fakat boot sekmesi altında boot options bölümünde SSD çıkmıyor. SSD'yi farklı bir laptop da denedim ve sorunsuz BIOS gördü ve hatta içinde bulunan Windows'u açtı. SSD'yi biçimlendirmem mi gerekiyor? HDD'yi çıkartıp sadece SSD taktığımda boot options bölümünde hiç bir şey görünmüyor. Ekran görüntüleri ekleyeceğim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Sağlıcakla.

Bu bölümde 2 diskimde takılı. Normalde Windows boot manager bölümünde 2 tane oluyor, birisi ssd içerisindeki sistem ve diğeri hdd içerisindeki sistem.

Sistem Bilgilerim
Egeadamm
31-08-2018, 10:37   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

Birebir aynı sorunu bende yaşıyorum, bu sorunu çözdünüz mü acaba ? Yada çözümünü bilen var mı ? Ahci modda bios ama yinede boot secenegınde gorunmuyor, bilgisayarda falan ssd gorunuyor içi boş şekilde.

excel_mustafa
31-08-2018, 22:05   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

boot option 1 i legacy veya ssd yap.  hdd deki windows olan bölümü sil. hdd yi çıkarıp ssd ye format atmayı dene. 

sonuç alamazsan bios u güncelle. yeni versiyonda bu sorun çözülmüş olabilir.

okankurubas
14-10-2018, 17:57   |  #4  
okankurubas avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 118
1,390 mesaj

BIOS'ta SSD'yi görmesi için boot menüden launch csm: enabled yap ve save deyip kaydet. Sonra security menüden security boot control: disable yap save de kaydet çık. Sorunun büyük ihtimal düzelecektir.